G.I. Joe 2: Odveta (2013)

Začíná to na N, končí to na A, má to 4 písmena a prostřední dvě jsou U a D. Rád bych porozuměl tomu, jak to, že když to čím akční film, ve kterém je od začátku do konce AKCE, je to nakonec, do prdele, NUDA?!? A ani ten ´Silniční zátaras´ to nijak nespasil, tarzanstyle v horách je pro mě naprosto nevěrohodná a omšelá scéna, protože vše vychází do posledního centimetru, nikdo z klaďasů si neodnese ani škrábaneček, takováhle akce mě nebaví. Snad až závěrečná World of Tanks je ucházející, aby to vzápětí ´equilibrijská´ bitka všechno pohřbila, tam je to jenom o hrůzyplném střihu a hrozných kamerových záběrech. Podruhý si to nepustím, trojku už fakt ne! 130 miliónů dolarů(rozpočet)/372 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Začalo to kdysi dávno filmem Robot Jox. Vrcholem měli být Transformeři. Pak přišla první upoutávka a pochopení, že vše před tímhle měl být předkrm. A opravdu: Jaegeři a Kaiju jsou tak skuteční, efekty tak neuvěřitelný, že si v pohodě dokážu představit scénu, kdy vidím malou školní třídu - v první lavici sedí Bay s Emmerichem, za nimi Cameron, Singer, Snyder, Lin a další, a přede všechny nakráčí Del Toro, majestátně se rozhlédne, každému věnuje pár vteřin pohledu, zastaví se u Baye a vyprskne smíchy. Fakt jako brutálně neskutečný. Škoda ale, že roboti nevyužívají větší arzenál zbraní a příšery v podstatě jenom rubou pěstmi, k vidění jsou pouze kanóny, plazmatické dělo, řetězový meč. Jinak není film nic víc než typickej hollywoodskej blockbuster, tzn. obří akce, pitomej děj, ohrané dialogy, happyend. IMAX mě zklamal, spoustu záběrů v soubojích jsem nestíhal. Dám si to ještě jednou ve 2D. Nejlepší momenty filmu jsou všechny v traileru, včetně v podstatě celého proslovu Elby. Perlman vtipnej a v jeho poslední scéně mu i pár lidí v kině zatleskalo:) Viděno, odškrtnuto, chtěl jsem trochu víc, co se týče bojových možností Jaegerů. Tak snad ve dvojce. 70% 190 miliónů dolarů(rozpočet)/400 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Pád Bílého domu (2013)

Jestli tohle uvidí mistr Seagal a zjistí tak, že Butler mu vyfouknul v podstatě třetí díl Přepadení, myslím, že se hodně nasere. A nevím, jestli to už Pentagon zaznamenal, ale nejnovější zbraň hromadného ničení se jmenuje Rozzuřený Steven. Stačí dva sumo dřepy šiko a začnou se trhat litosférické desky... ok, to by stačilo, chtěl jsem tím jenom vyjádřit, že v roli Mikea Banninga bych stokrát radši viděl byť dnes jaksi neforemnou hmotu, dříve slyšící na jméno Steven Seagal, než Gerarda Butlera, který doteď s nožem maximálně tak krájel cibuli. Jinak je to samozřejmě akční výplach, který v mnoha ohledech a momentech vypadá sympaticky a je přesně takový, jaký jsem doufal, že bude. Na druhou stranu když vím, že mám k dispozici nějaký rozpočet, tak se přeci nebudu pouštět do scén, které vyžadují rozpočet dvakrát takový, jen abych je tam za každou cenu měl. Pak totiž bortící se Washingtonův monument vypadá jen o trochu lépe než gigantosračky vidláků z Asylumu. Nicméně eRko splněno dokonale, takovou hromadu mrtvejch nasekal naposledy snad jen Iko Uwais. Takže pohoda. Uvidíme, jak se s tímto tématem vypořádal Devastátor Emmerich :) 70 miliónů dolarů(rozpočet)/160 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Muž z oceli (2013)

Film náležící do kategorie Měnič neboli Tak trochu jiná realita. Jdete po filmu na záchod, berete za kliku a chcete, aby vaše paže dveře vyrvala z pantů a zahodila kilometr za sebe. Odjíždíte z kina autem a všechno, celý svět kolem je tak strašně pomalý, nudný a obyčejný, že šlapete na plyn celou vahou pravé nohy a doufáte, že na konci toho tunelu, co se před vámi utvořil, dostihnete Supermana... máte zkrátka chuť dělat nemožné věci... je to masakrózní podívaná: napřed obdivuhodnou mytologií opředená planeta Krypton, poté komorní pasáž Supermanova působení na Zemi a nakonec neuvěřitelná spektakulární digitální vybíjená, kdy se skutečně plní dětské představy o tom, co kdybych měl nekonečnou sílu, vzal protivníka a prohodil ho půlkou města... k tomu nebeský lord Hans Zimmer, skvělí herci, Superman Henry Cavill a 140ti minutové vytržení z reality tohoto světa, kdy se na konci musíte ujistit, že neopouštíte planetu Krypton, nýbrž místnost multikina. 225 miliónů dolarů(rozpočet)/620 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Star Trek: Do temnoty (2013)

Tak tenhle warp jednoduše ohnul čas a konformačně překlopil prostor, aby mě mohl vrátil o mnoho let zpět do dob, kdy jsem jako kluk stavěl z tisíců kousků lega vesmírné koráby a prolétával jimi skrz nohy jídelního stolu. Vynikající efekty, skvělí herci, nutno poznamenat, že film měl božího záporáka (scény s ním spojené jsou v podstatě vrcholy filmu). Nadšení a po dlouhé době plnohodnotná návštěva kina. Abramsovi prostě sci-fi sedí, hodně, hodně se těším na nové Star Wars! 190 miliönů dolarů(rozpočet)/447 miliönů dolarů(výdělek celosvětově)

Podivní (2010)

Slušně nablejskanej stroj z dílny George A. Romera. Sice jede dle vyšlapané cestičky, ale hromada dílčích scén má skvělý hororový háv. Ústřední dvojice sympatická, v podstatě mě to bavilo po celou dobu stopáže. 70% 20 miliónů dolarů(rozpočet)/55 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Mezi vlky (2011)

Většina stopáže se pomalu a líně táhne aljašskými lesy, pláněmi a meandry, v pravidelných intervalech zmenšující se skupina přeživších filosofuje, útoky vlků jsou změtí ohavné kamery a prasostřihu, proto jsem se cítil lépe, když se vlci skrývali za svým vytím. Prozatím to vypadalo na podpůměrných 40%, jenomže s blížícím se závěrem atmosféra zhoustla a poslední dvě minuty by na páku položily i Johna Brzenka, jak jsou silné. Liam Neeson ve finálním záběru vypadá neskutečně cool: drsňák, kterého okolnosti donutily být houževnatým, totálně odhodlaným killerem! Závěr, z něhož mám husí kůži ještě 8 hodin po shlédnutí, a výborný Neeson nakonec vytáhli film o hvězdičku a půl výše. 70% 25 miliónů dolarů(rozpočet)/77 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Veterán (2012)

Filmu, ve kterém Danny Trejo nosí tričko ´I am a motherfucker´, musím dát tři hvězdičky snad z povinnosti :) Ale i kdyby nosil jen nátělník posranej netopýřím guánem, stejně bych ty tři dal. Je to taková pohodová béčková žánrovka, hlavnímu hrdinovi fandíte, bitky vypadají správně drsňácky a prostinký děj lemuje skvělej song I´m a badass od Kid Frost & Big Tank. Bavilo mě to, toť vše.

Avatar (2009)

Přišel jsem, viděl jsem a ... tak jsem si nasral do kalhot, že takové množství by vyprodukoval snad jen Gigantosaurus. Ještě nikdy jsem nebyl tři hodiny v tak úchvatném, barevném a harmonickém filmovém ráji. Pandora a její souznění mezi vegetací, faunou a domorodci je neuvěřitelné, napadají mě slovní spojení jako tryskající emoce, všudepřítomná empatie, rovnováha světa, vesmírná energie, famózní dílo. Vůbec se neodvažuju domýšlet, s čím přijde The Big ve druhém díle... tohle byl totiž divácký zážitek numero uno! 300 miliónů dolarů(rozpočet)/2782 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Ghost Dog - Cesta samuraje (1999)

Rozhodně zajímavě podaný snímek, co jako špína zaleze hluboko pod nehty a nechce ven ani plochým šroubovákem. Film mě obsadil jako vojenská jednotka nepřátelskou základnu a za žádnou cenu se nechce stáhnout. Nejhorší je, že sám nevím, čím to. Skvělým Whitakerem?? Podmanivým RZAem?? Samurajským kodexem, ze kterého je pravidelně citování?? Dabingem?? Možná směsicí všeho. A za důležité považuju i to, že nemám potřebu se na film podívat znovu, protože mě naplnil něčím těžko popsatelným ... nehmatatelným... možná třeba za tři čtyři roky se k němu dostanu opět, ale teď mám pocit plnosti a komplexnosti. Moc pěkný, nestandartní... 90%