Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka (2012)

Ale jo, Pepik se celkem vytáhnul. Sice hraje jenom okres, ale přesto je v našem malém rybníčku jasná Bundesliga, a já po dlouhé době u české komedie nemusel rudnout trapností a mlátit hlavou do zdi. Spolehliví herci, podávající spolehlivé výkony (tak přece tu ještě nějací jsou!), nadhled, sportovní zápal Ondry Vetchého a dokonale suché neherectví Miroslava Krobota, dokonce i bez nějakého výrazného závanu hořkosladkého osudového drama, jak typické to vady většiny nových českých (ne)komedií. Prostě příjemná podívaná po všech směrech. Závěrečné skóre - 4:0* ("Pocem - hele - kam to chceš?!")

Most Disturbed Person on Planet Earth (2013) odpad!

Čert vem samotný obsah, pokuď jste slintající úchyl, honící si vlastní ego na tom, co ještě "zvládnu", a jak moc mě za to ostatní budou obdivovat, či pokud se vám nechce namáhavě strkat prsty do krku, tak koneckonců proč ne. Ale poslepovat záběry kolující webem a nadepsat to tvrďáckou zkratkou, to si nezaslouží ani ten jeden náročný klik na "odpad!". Howgh, evilminde!

Tělo (2012)

Tělo, které se tak dlouho kroutí a mrská pod rukama, až nakonec nechá divákovo oko spočinout na závěrečných titulcích v oněmělém úžasu nad tím snad úplně nejdebilnějším a nejneuvěřitelnějším rozuzlením, kterým se dala tato celkem nadějně vyhlížející „záhadová“ kriminálka rozmotat. Veskrze všudypřítomná průměrnost by ani tak nevadila, přece jen španělský průměr je stále známkou kvality, ale krom nešťastně děravého závěru nemá El Cuerpo moc čím zaujmout. Na druhou stranu, rozhodně neublíží. 3*

Maniak (2012)

Figurínová romance, při které se z pokojíku nevrlého, psychicky nezvykle fixovaného mladého muže ozývá konečně slastné mlaskání, místo pouhých zklamaných povzdechů, jako tomu bylo u podobných dílek poslední doby. Správná dávka nevinné brutality, roztomile vlezlého hlasu Elijah Pytlíka a neobvyklého úhlu pohledu, který dokazuje, že u first person kamery nemusí být nutně nárůst třasu o 300 procent, aby působil autenticky, to vše rozhodně potěší nejednu pokřivenou osobnost, a na zajímavý mix oldskůlového béčkového gore společně s minimalistickým přefiltrovaným piánkem je radost pohledět! Být tato sloučenina ještě o trochu více strhující, s plným hodnocením bych neváhal. Takhle vřele doporučující 4*.

Polski film (2012)

Výkvět českého shitcomového/reklamového herectví se opět předvedl v plné parádě. Jak vidno, na to stát se trapným vysloužilým hereckým buranem či nechutným zarostlým kentusákem se opravdu dá studovat! A těch sprostých slůvek tam, no heh, to zas byla bžunda... něco tak zábavného jsem naposled viděl, když jsem si tuhle večer omylem pustil TV a dávali "legendární" Comeback. 1* za Brno (ale chudák Brno...)

Lesní duch (2013)

Chudák Lesní duch si zřejmě z počátku úplně poplet svůj "žánr", či co, a snažil se z plných sil servírovat cosi, co mu příliš nešlo. Když vidíte to, co jste viděli už tisíckrát v různých variacích, jen opět malinko pozměněné a hůře zahrané, tak vás to na tu správnou B-čkovou akční řežbu příliš nenavnadí. Pokud použijete nemalou dávku fantazie, a ten humor si do filmu tak nějak sami "zaimplementujete", tak se na to kouká o dost lépe, ale stále nezbyde než litovat, že totéž nenapadlo i režiséra. Všechny předesílané aspekty chutných záběrů a nehostinné atmosféry byly rozhodně dodrženy, a když se Zlí mrtví (i živí) přestanou brát příliš vážně, krev začne konečně cákat na přední sedačky kinosálu a i divák bez znalosti (prý) kultovní předlohy konečně pochopí, proč tahle akční "duchařina" měla být (přes veškerou debilní reklamní masáž) tak trochu jiná, než většina ostatních. Zásluhami možná slabé 4, ale za tragicky nevyužitý potenciál téměř poloviny stopáže - lepší 3*.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Jak vidno, kdo se nechal vyhypovat neutuchající komerční masáží a pln očekávání epické LOTRovské podívané se obrýlen vypravil do sálu na český dabing, je zklamán, zatímco ten, kdo se nehrnul hned s první lajnou a nečekal vůbec nic (třeba jako já), si užil příjemné tři hodiny Středozemě nadupané nápady a invencí, které by se možná strýčkovi Johnovi a jeho malým ratolestem ne úplně zamlouvaly, zato dokážou z krátké, lehce utahané pohádky udělat skutečně zajímavý komerční fantasy počin v tom nejlepším slova smyslu! Už po prvním Pítrově blogísku muselo být víceméně každému jasné, že asi úplně nepůjde o poctivou temnou oldschůlovou modlu pro fandy všech vyznání a ras, co se řežou po luzích a hájích dřevěnými palicemi do hlavy, ale že se dá očekávat spíše nechutně předražená ždímačka na peníze, která má diváky usadit na zadek hned 3 roky po sobě, aby se ty prachy, co technofil Jackson vyhodil za třicet rudých kamer a pravidelné vycházky po přírodě vrtulníkem, nakonec přece jen vrátily. Ale dopadlo to dle mého skromného soudu až obdivuhodně dobře, dokonce se mimo jiné podařilo i zmírnit mé nasrání z vytrhnutí Dr. Watsona od jeho detektivní rutiny. Režisérské "přídavky" do příběhu jsou celkem podařeným kompromisem mezi popcornovou extází pro předpubertální haranty a vítanou osvěžující fantasy nástavbou, takže s tím by problém rozhodně nebyl, ovšem infantilní trapnost většiny "vtipných" hlášek a ne úplně přesvědčivé výkony celé skvadry veteránů mě nutí o hvězdu ubrat, tedy 4*.

The Door (2013)

Dostal jsem se ke komentování tohoto filmu až po nějakých dvou týdnech, a celkem s překvapením zjišťuji, že už si vlastně vůbec nepamatuji, o čem to bylo. Toť budiž asi nejlépe vypovídající hodnocení. Vím, že jsem se párkrát celkem příjemně vyděsil, párkrát dost nudil a jednou či dvakrát jsem měl náladu to vypnout, ale Shadow People se mi vytratili z hlavy stejně spolehlivě, jako rumový dýchánek z minulé soboty. Na zkrácení chvíle nespavcům, když už všechny Kingovky znáte nazpaměť a plata s Diazepamem zejí prázdnotou, to možná poslouží spolehlivě, ale nic víc bych od toho nečekal. Slabší průměr, 3*.

Mama (2013)

A já se tak těšil. Zmíňky o Sirotčinci, záštita (evidentně zbytečně přeceňovaného) Del Tora a spousta zajímavých indikátorů poctivé španělské duchařiny předznamenávaly nevšední podívanou. Ale že se z toho vyklube klasický nablblý Hollywood, založený na několika předvýdatelných lekačkách a vyloženě vtipném "strašákovi", to za těžce vydřené a lehko utracené peníze v poloprázdném sále s belíkem popkornu v náručí vyloženě zamrzelo. Namlouvání si, že těch několik pozitivních momentů a efektních záběrů, společně s povedeným dítkem, které bych bez náhubku na ulici rozhodně nepustil, vytrhne tu palčivou stereotypní šablonu uzavřenou malinko nešťastně legračním závěrem do pozitivních čísel, to v tomto případě rozhodně nepomůže. Se slzou v oku jsem vzpomínal na slastné mrazení v zádech z nedávného Sinistera, proutěná babizna opatrující dvě zvlčelé ratolesti se proti tomu zdá být jako chudá příbuzná z vedlejšího srubu. Škoda, škoda. Velmi slabé 3*.

Hon (2012)

Tíživý boj člověka proti společnosti, která dokonale ovládá odvěké umění "vytěsnit plév" z vlastních řad. Nevím, co víc se dá k téhle strhující severské podívané dodat, snad jen, že Klárka je zde prakticky bez viny. To, co je schopné semlít člověka na prach a oblbnout i ty nejmenší hlavičky, to nenajdeme v konfliktu dvou osob, ale naopak všude okolo nich. Těžko uvěřitelný, a přesto až děsivě reálný příběh, který zanechá dokonale devastující dojem. 5*, velmi nevšední zážitek.