Árijský pár (2004)

Filmů s podobným tématem není nikdy dost, měly by zůstat v naší paměti. Udílím pět bodů. Nakonec zpracování je velmi zdařilé, vyšší hodnocení si zaslouží. I když s některými faktickými skutečnosti by se dalo polemizovat.

V Brooklynu roste strom (1945)

Film podle stejnojmenné knihy je sice občas zkratkovitý, jsou v něm skoky v ději, nepostrádá však nic z dobové atmosféry, je emotivní, zkrátka dokonalý zážitek, a to i přesto, že film byl natočen roku 1945. Povídá otec dceři: "Podívej, jak se ten strom dere skrz cement. Nikdo ho nesázel a strom se neptal cementu, zda tu smí růst, a tak si razí svou cestu. Opři se do něčeho s takovou vervou jako ten strom a překážka ustoupí."

Kočičí hra (1982) (divadelní záznam)

To se musí vidět, to se musí prožít. Klobouk dolů, paní Medřická.

Říše slunce (1987)

Pozoruhodný film možná i skvost. Zprvu mě film neoslovil ani nezaujal, teprve v závěru začal působit. Nakonec jsem bez rozmyšlení udělil pět bodů. Říše slunce mi připadla jako cesta, která vedla k poznání. Spielberg je výborný vypravěč a Bale dokonalý herec.

Golfový sen (2005)

Po filmařské stránce bravurně zvládnutý film. Jeden pohled, jedno gesto vydá za deset možných slov. Zajisté tomu napomohly i výborné herecké výkony. Golfový sen si časem opět rád připomenu.

Sněhurka a lovec (2012)

Pokud někde existuje svět fantazie, pak toto je jeho zdařilá napodobenina. I když kde kdo bude mít k filmu mnoho různých výhrad, mně se tahle fantasy líbila. Film mě hned vtáhl do děje - připomněl mi dávné pohádky bratří Grimmů. Kristen Stewart a Charlize Theron jsou excelentní a doprovodný podmanivý hlas vypravěče jabysmet. Po vstupu do temného lesa film sice ubere na tempu, ale nápadité zastávky na cestě jej zdárně, ne-li dokonale oživí. V poslední čtvrtině se Sněhurka promění v Johanku z Arku, ani to však neubralo nic z celkového dojmu a strhujícího zážitku z kina.

Hunger Games (2012)

Katniss Everdeenová mě dostala. V knize i ve filmu. I když se zdá (podle rozdílných názorů a hodnocení), že "Hladové hry" jsou aspirantem na béčkový film (i knihu), má námět v sobě něco, co jej posouvá dál. Myšlenka? Poselství? Snad. Každopádně se tvůrcům podařilo natočit film podle knižní předlohy docela věrohodně, některé scény jsem si hned oblíbil. Např. scéna v aréně s Routou a Katniss je velmi vydařená, a vůbec Katniss v podání Jennifer Lawrence je dobrá volba. Hladové hry hodnotím pěti body. Takhle to dopadne pokaždé, když mi film na nějakou dobu uvízne v paměti.

Mezi vlky (2011)

Film z konce světa o osamělosti, přežití, odvaze, o hledání sebe samého. Dobrodružný snímek se nevyhýbá ani častým zastavením, úvahám, či vzpomínkám. Výborná kamera, která vás zavede téměř všude, spolehlivě navozuje pocit strachu. Všudypřítomní vlci vrčí, koušou, žerou, dýchají vám na záda, čímž film poněkud pohřbívají. V příběhu je totiž několik nepravděpodobností. Jednou z několika jistot je sám Liam Neeson, který hraje bravurně a velmi uvěřitelně: "Tak ještě jednou do boje, do poslední bitvy, jež spatřím". *Pokud se pozorný divák nad filmem zamyslí, zjistí, že není tak špatný. *(Na konci filmu po titulcích je ještě záverečná tečka.) Dlouho jsem hledal ta správná slova pro tento film. Našel jsem je u "flaknera.27" The Grey je hodně osobní.

Sen noci svatojánské (1999)

Teď už vím, o čem je Sen noci svatojánské, film mi základní děj krásně přiblížil. Ale opravdu jen přiblížil. I když zde byla zřetelná snaha režiséra o živou a věrnou napodobeninu Shakespearova díla, byly tu i hluchá místa. Ve filmu se sešla celá řada známých herců, některé výkony byly velmi zdařilé, nakonec tedy udílím čtyři body místo tří.

Pouť (2010)

"Nikdo, kdo tady putuje, není na Cestě svatého Jakuba jen tak náhodou. Všichni mají nějaký důvod." Ve filmu na dalekou cestu nastoupil se svým posláním jeden osamělý poutník, do cíle pak došli čtyři přátelé. Nebyla to zbytečná cesta, ani dvě hodiny strávené u filmu (ovšem, musel jsem si na něj udělat čas, jinak to nefunguje). Film provází mnoho malebných přírodních scenérií i sympatická podbarvující hudba. Některý z poutníků občas utrousí životní moudro a mnohé epizody jsou vskutku pozoruhodné, takže jsem se někdy bavil, jindy zase zamýšlel - jsou zde skrytá podobenství. Na Pouť se čtveřicí přátel se kdykoli rád vydám znovu.