• Western

Sudá a lichá (1978)

Jedna z těch známějších, ale určitě ne nejpovedenějších komedií s Terencem a Budem. Oba hrají už trochu rutinně a ani ve scénáři nemají dostatečnou oporu. Dokonce se mi zdálo, že v jednotlivých scénách byli mnohem lepší, když v nich nehráli oba současně a tentokrát je takových scén překvapivě dost. Těch opravdu vtipných tu sice pár je, ale nestačí to. Zvlášť když je film zalidněn ne moc sympatickými vedlejšími postavami. Na druhou stranu potěší svižné tempo a neustále se měnící prostředí, v němž se děj odehrává (skoro jako v bondovce). Ačkoliv následující Hroši v Africe trpí podobnými problémy, tady musím jednu hvězdu přidat, protože Sudá a lichá je přece jen znatelně lepší.

Dva výtečníci (1977)

Nebudu-li počítat Spencerovy a Hillovy westernové začátky, zůstanou u mě Dva poldové asi jejich nejlepším společným filmem. Mají velice pohodovou atmosféru a i přes trochu delší stopáž nenudí a jsou vtipní až do konce. Možná tím trochu utrpěl děj, jehož hlavní zápletka kolem pašeráků drog se začne projevovat až po příliš dlouhé době, aniž by na ní byl kladen větší důraz. Ale to vůbec nevadí a nikdo by snad nečekal, že tomu bude jinak. Stejně film stojí na chemii mezi Terencem a Budem a ti jsou tu v nejlepší formě. Možná rozdávají rány o něco míň než obvykle, ale o to jsou jejich rvačky propracovanější, zábavnější a v případě té poslední také delší. Ani téhle klasice se ovšem nevyhnula hrůza v podobě nového dabingu, který si bohužel našel cestu i na originální DVD. Původní verze z ČT je ale fantastická.

Pirát Blackie (1971)

Tomuto filmu jednoznačně ublížil trestuhodně nevyužitý Bud Spencer, bez něhož nemá Hill šanci poměrně řídký příběh utáhnout. I rozpočet by klidně snesl menší injekci, ale pokud korzára nebudu srovnávat s jejich známějšími snímky, jako dobrodružná fraška obstojí dobře. Těm už ale nejspíš nenávratně odzvonilo.

Bůh odpouští, já ne! (1967)

První velká spolupráce dua Spencer-Hill se ještě nezakládala na komediálních výstupech. Terencova postava je vlastně ještě střižená podle rolí, jaké v té době ztvárňoval Eastwood nebo Franco Nero, a jaké byly tehdy typické i pro Hilla (Ať žije Django!, Mstitel Trinity). Největší devizou filmu je ovšem bezmála detektivně pojatá zápletka, točící se kolem ukradeného zlata a padoucha, kterému se nechce pod drn. Vzhledem k patrně nižšímu rozpočtu působí snímek spíše komorním dojmem, což ale beru jako plus a příjemnou změnu. Opravdu dobrá věc.

Malý unavený Joe (1972)

Ztřeštěnější a přímočařejší pokračování osudů Bambina a Trinityho zastihlo oba herce v nejlepší formě, ovšem o scénáristech se to už říct nedá. Poměrně brzy začne tempo vyprávění povolovat a monstrózní závěrečná bitva dokonce zavání nudou. Světlých momentů by se sice pořád našlo dost, žádný z nich ale nemá na úvodní krádež fazolí:-)

Starman (1984)

Jasně že je to blbinka. Díky už v té době zastaralým trikům a předvídatelnému ději (nikoliv na minuty, nýbrž na hodiny!) působí film komicky poněkud častěji, než měl asi Carpenter v úmyslu. Přesto (anebo právě proto) má svoje kouzlo, díky němuž nemám to srdce dát mu míň hvězdiček.

Komando (1985)

Co do absurdnosti musí i "Rambo II" kleknout před Arniem. Tak například se dozvíte, jak tráví svůj drahocenný čas bývalí příslušníci zvláštního komanda - první, co vypadá jako správná domácí bačkora, poctivě vynáší každé ráno odpadky, další pracuje jako vlezlý prodejce vozů, třetí chodí v přestrojení za homosexuála se stahovacím obojkem pro psy kolem krku a organizuje atentát, jenž má spáchat Arnie... Už jsem se zmínil o tom, že to komando je zvláštní? A co se Arnolda týče, tak ten za pochodu hází jednu nesmrtelnou hlášku za druhou a pobije víc lidí než by se kdy Rambovi snilo. Film také proslul koňskou dávkou chyb: V letadle sledujeme Arnolda, kterak se odebere na ZADNÍ toalety a potom se prodere až k podvozku, z něhož hodlá seskočit. Pointa je v tom, že ve filmu je dost jasně vidět, že skáče ze PŘEDNÍHO kola (no dobře, asi to obešel, ale toalety evidentně fungují jako výtah...nebo že by se protáhl potrubím?). Později se dozvíme, že letiště se zřejmě stavějí výhradně uprostřed močálů, že motelová apartmá bývají navzájem propojená dveřmi, že ozdobné balóny v obchoďáku udrží stokilové hovado (Arnolda), že Porsche je fakt dobrá značka (viz. profláklá samovyrovnávací karoserie vozu), atd. Arnolda srazí auto, aby bleskurchle vstal, oklepal se a šel dál. Při čelním nárazu kabrošem do stromu nepotřebuje ani to... (pro snad kompletní výčet hovadin doporučuji http://www.imdb.com/title/tt0088944/goofs - je to na delší čtení). Prostě a jednoduše GENIÁLNÍ, ať už si o tom myslí kdo chce, co chce (šťastní majitelé pirátské kazety s jednohlasým dabingem určitě souhlasí :-)

Creepshow: Plíživý děs (1987)

Dvojka je bohužel po všech stránkách slabší. Povídky sice mají nápad, ale tentokrát postrádají zábavnost těch z prvního filmu, ať už se tvůrci filmu snaží sebevíc. Pořád se to ale dá a vlastně to jediné, co mi tak trochu vadilo, byly animované sekvence mezi jednotlivými příběhy.

Sheena (1984)

Úžasně zábavná a roztomilá dobrodružná kravinka, kde nic nechybí a nic nepřebývá (jako ostatně ve většině perel 80-tých let). Vždyť to znáte: zvířátka, stromečky, bloncka,... Po 15-ti (!) minutách, kde zjistíme, kterak Sheena (Tanya Robertsová) o rodiče přišla a jak se jí ujali ne opice, nýbrž černoši, přichází snad nejlepší titulková sekvence všech dob: Sheena zdáli přijíždí ke kameře na zebře, pohupuje se, vlasy jí vlají ve větru, moc těch hadrů na sobě taky nemá... Později se dokonce ukáže, že umí telepaticky komunikovat se zvířaty, což v praxi vypadá, jako když se špatná, moc špatná herečka pokouší předstírat orgasmus. Opice kvůli tomu háží granáty, nosorožec se vrhá proti obrněnému transportéru a plameňáci letí vstříc vrtuli helikoptéry... A kdo by se jim divil? S tím by ukecala kohokoliv. Dokonce i fauna a flora se v její přítomnosti chovají divně, když se na pár kilometrech vesele střídají džungle, stepi i pouště. Stačí, když Sheena asi podesáté vyděšeně křikne: "Šamanko!" a jdu do kolen taky. Navíc film disponuje kouzelně naivní atmosférou (ač se zas tolik vážně nebere) a úžasnou hudbou, která mě v mládí v kýčovitém finále vždycky spolehlivě dostala. Jako bonus: nahá Tanya! Co víc si přát? Proč už se tyhle filmy netočí? Co nám sakra chybělo? Šamanko!!!

Bubba Ho-tep (2002)

Zatraceně příjemná absurdní komedie! A to jsem si myslel, že už se podobně ulítlého filmu nedočkám. Bruce Campbell nejenže hláškuje ostošest ("Pane Haffe, jaký druh brouka jste přesně viděl?" "Hele, kámo, připadám ti snad jako ňákej ichtyolog? Zatraceně velkej druh brouka. Velikosti mojí pěsti, velikosti banánovýho sendviče s burákovým máslem. Ale co mně je vlastně do toho? Já mám nádor na ptákovi!"), ale navíc umí hrát a Ossie Davis (hraje černocha, co si myslí, že je Kennedy) taky nechce zůstat pozadu. Coscarelli využil námět beze zbytku, aniž by film sklouznul do trapnosti. Geniální!