• Western

Trumfové eso (1968)

Co do děje je pokračování Bůh odpouští... já ne! možná o něco složitější záležitostí, poněvadž na první díl celkem úzce navazuje. Jednoznačně mu prospěl odlehčenější styl, jenž má z větší části na svědomí nenapodobitelný Eli Wallach, který si tu v podstatě zopakoval roli Tuca z Hodného, zlého a ošklivého. Ačkoliv jeho scény patří jednoznačně k vrcholům filmu, hlavní dvojice se nenechala zastínit a především Spencer exceluje (za vydatného přispění Hrušínského dabingu). I Colizzi, který setrval na režisérském postu, se přiučil od Leoneho a výrazně tím filmu pomohl. Trumfové eso obsahuje řadu skvělých momentů a závěrečný souboj patří k těm nejkrásnějším, jaké jsem zatím viděl. Pro mě jeden z nejlepších westernů vůbec.

Kvílení vlkodlaků (1981)

Dobře míněná pocta žánru. Joe Dante se tady pokusil skloubit starou hororovou školu s moderním pojetím. Bohužel, oba diametrálně odlišné postupy se během filmu navzájem negují a jako horor "Vytí vlkodlaků" prostě selhává. Přitom mu rozhodně nechybí koňské dávky režijní invence, fantazie ani kvalitních efektů (vůbec první natočená sekvence proměny ve vlka). Největší chybou je, stejně jako u Cormanem produkovaných "Piraní", nedostatek nadhledu, jenž udělal z pozdějších "Gremlins" kasovní trhák a klasiku 80-tých let. I tak se ale jedná o originální a zajímavý snímek, který s přehledem stačí na dnešní bu-bu-bu videoklipy...

Superman 4 (1987)

Reeveův scénář o nukleární hrozbě musel být noční můrou producentů. Pro Golana a Globuse ale asi nic nebylo tak strašné, aby to nemohlo být ještě horší. Už z úvodní scény, kde Superman promluví rusky, je jasné, že bude sranda. A jede se dál. Nemá cenu to vyjmenovávat, to se musí vidět, protože kretenismus, který se odehrává na obrazovce, by neunesl ani papír, z něhož vlastně Superman vzešel. Hackmanův návrat nic nezachrání. Za triky (a hlavně scény přes bluescreen - a že jich je...) by se nemusel stydět ani Ed Wood. Jestli tohle má být to lepší z natočeného materiálu, moc rád bych viděl zbytek :-) Narozdíl od trojky jsem se ale tentokrát vážně bavil (i když to tak Reeve asi původně nezamýšlel), takže dávám tři hvězdičky. Neberte je vážně a ten film...už vůbec ne. Jen tak mimochodem, věděli jste, že film měl původně režírovat Wes Craven (Z toho ale sešlo, protože Reeveovi se nelíbilo něco na jeho filmech...)?

Superman 3 (1983)

Dost přeplácané pokračování, v němž nezůstal kámen na kameni. Prakticky celá první půlka filmu je věnována Richardu Pryorovi a Superman je tu jaksi mimochodem. I když se tu najde pár slušných fórků, Lesterův smysl pro humor se u pokračování jednoho z nejlepších komiksových filmů naprosto míjí účinkem. Šílený Superman je sice fajn, ale mám dojem, že v Robocopovi 2 to byla větší sranda. Finále se superpočítačem je zbytečně protahované a přehnané. Kromě obsazení Pryora je největší slabinou bezradný scénář, ze kterého se určitě dalo vytřískat víc, viz. nedořešený vztah Supermana/Lois/Lany. Prvním dvěma dílům se dalo ledacos odpustit, ale trojka už je předsmrtná křeč.

Superman 2 (1980)

Dvojka splňuje všechno, co už se od dvojek očekává: silnější protivníci, víc akce, efektů... Bylo to potřeba, jelikož skvělý příběh z prvního filmu už prostě zopakovat nešlo. Co do atmosféry, nový režisér vysokou laťku udržel, ale narozdíl od Donnera, který dobře veděl, co si může dovolit, Lester občas přehání nadsázku a posouvá Supermana blíž k parodii. Kouzlo se tak někdy vytrácí, naštěstí se to ale dá zkousnout. To trojka dopadla o poznání hůř.

Superman (1978)

Jeden z mála opravdu povedených komiksových filmů. Hodně mu pomohl Gene Hackman jako jeden z nejlepších padouchů všech dob (překonal ho až Jack Nicholson - no hádejte, kde...). Úžasně epicky vystavěný příběh s chvílemi neuvěřitelně krásnými záběry a dokonalou hudbou Johna Williamse. Všechno je to kýč jak prase, ale přece jenom je to pohádka a narozdíl od "Hvězdných válek" se tvůrci nebáli občas použít i lehce ironickou nadsázku namísto infantilního humoru. I z nostalogie nemůžu dát míň než 5 bodů.

Return of the Living Dead 4: Necropolis (2005) odpad!

Jednička byla (a pořád je) skvělá, dvojka infantilní (ale pořád kvalitní), trojka byla alespoň lehce originální (a to je asi tak všechno). Co je ale TOHLE??? Takhle UBOHÝ film jsem dlouho neviděl, jestli vůbec někdy. Jeden příklad za všechny: Maník zkouší první zombii odrovnat střelbou do břicha, pak mu dojde, že do hlavy to bude lepší. Někdo nezapomene poznamenat, že je to jediný způsob, jak nemrtvé zastavit. Až sem je všechno v pořádku. Když ale později sledujeme (stále stejné) záběry na kulky vesele svištící těly mrtvol, je jasné, že tu něco nehraje. No a když to někdy zabere (zombie se skácí k zemi a už nevstane), začal jsem uvažovat, jestli jsou blbější postavy filmu, jeho tvůrci nebo já, že se na takovou kravinu vůbec koukám. Jestli nechcete zabřednout do podobných úvah, tomuhle filmu se zdaleka vyhněte. Měla to snad být parodie na nemocniční scénu z "The Beyond"? No... dost pochybuju, že tvůrci o něm vůbec někdy slyšeli. Není tu napětí, vtip, atmosféra, prostě vůbec NIC. Snad akorát Peter Coyote s jeho ksichtem a jednou dobrou hláškou. Většina filmu ale připomíná nějakou gore verzi Beverly Hills 90210 (ale ještě mnohem horší). Radši zapomeňte, že ten film vůbec existuje. Nebo jste opravdu blbější než člověk, co si myslel, že na tomhle shitu vydělá?

Brána do záhrobí (1981)

Oproti nehorázně zbožňované (ale kultovní!) sračce jménem Zombi 2 je pro mě The Beyond velkým překvapením. Ne že by to byl až tak dobrý film, ale je přinejmenším zajímavý. Fulciho výrok o podřízení vší filmařiny atmosféře sice JE alibistický a rozhodně neomlouvá chatrnou logiku, ale filmu to překvapivě nevadí. Dá se mu vyčíst lecos: nepříliš důvtipný scénář, samoúčelná mystika (která místy připomíná Kubrickovo "Osvícení") nebo s tím související nedovysvětlený děj... Ale atmosféra snímku je tak hustá a dechberoucí, že většinu much ani nevnímáte. Bylo by na místě se zmínit o skvělé kameře a zajímavé hudbě. Ani herci nejsou tak špatní, jako v Zombi 2 (vlastně ani zdaleka ne). Co naopak vnímat budete, jsou hektolitry krve a pár skutečně nechutných scén - při výstupu se sklípkany jsem se po MNOHA letech přistihl, že raději zavírám oči. Řekl bych, že je toho až moc. Atmosféra (stejně jako IQ hrdinů) se bohužel vytrácí ve finále v nemocnici, což mi, společně s vyloženě úchylnými gore efekty, zrovna moc nesedlo. I tak je to ale pozoruhodný horor, na který stojí za to se podívat. Dobrou chuť, pokud zrovna obědváte... DODATEK: Po rozpačitém počátečním dojmu se mi The Beyond nenápadně (ale o to silněji) uhnízdil v makovici a já se přistihl při tom, že se k němu stále s chutí vracím. Jelikož se mi to u hororů už nějakou dobu nestává, nezbývá mi než označit tenhle opus za mistrovské dílo. A co se hudby týče, musím se taky opravit, ta není "zajímavá", nýbrž absolutně geniální!

Caddyshack (1980)

Absolutně bezvadná komedie Harolda Ramise (jo, je to TEN Egon z Krotitelů duchů) s Billem Murrayem a Chevy Chasem. Viděl jsem ji snad stokrát, ale pokaždý se pobavím stejně. Geniální scéna v bazénu nebo Murrayův souboj se syslem... Jenom škoda, že Murray tu není častěji. Rodney Dangerfield mi moc nesedl, ale některý z jeho hlášek se prostě zapomenout nedají. Jestli překousnete, že ten film už má přece jenom něco za sebou, po****te se smíchy.

Damien (1978)

Až překvapivě primitivní a nudné pokračování s dějem, jenž by se dal shrnout do jedné věty. V podstatě jde jenom o to, že se někdo dozví o Damienově pravé identitě a pak zemře, toť vše! Přidávám bod za Lance Henriksena, ale je to spíš z nouze...