Eluin

Eluin

okres Beroun

<< předchozí 1 2 3 4 9 17 25 33
    • 23.2.2020  09:59

Kdo má Tarantina rád, tak bude mít rád i tento film (a naopak). Mně osobně Quentin T. k srdci zrovna dvakrát nepřerostl, nicméně chvílemi mě docela bavila ta retro hra s poctou konci šedesátých let.

• 19.2.2020  09:24
    Shtisel (TV seriál) (2013)

Ze své lásky k izraelským seriálům jsem se na tomto webu vyznával už několikrát, opakovat to by bylo jen nošením sov do Atén. Dnešní doba navíc seriálům více než přeje. (Nejenom) televizní seriálové počiny jsou často ve svých tématech odvážnější a svými rozpočty se rovnají celovečerním filmům. Izraelský seriál Shtisel mezi ty velkorozpočtové však nepatří, naopak – zejména v první sérii – museli tvůrci dost s financemi zápasit. O to více se ale soustředí na podstatné věci, které koneckonců z „pohyblivých obrázků“ dělají natolik poutavou záležitost. „Shtiselovi“ jsou ultraortodoxní židovskou rodinou, která sídlí v ortodoxní čtvrti v Jeruzalémě. Jejich život provázejí obvyklé nesnáze podobně jako i mnoho sekulárních lidí a tím mohou být i českému diváku blízcí, nicméně podstatná část problémů, s nimiž se vypořádávají, pramení z víry, domlouvanými sňatky počínaje a pochybným díváním se na projevy výtvarného umění konče. Nemá to ale být myšleno tak, že by snad ortodoxní chasidský judaismus byl v seriálu podrobován zdrcující kritice. Postavy a jejich víra je zde líčena velmi lidsky, každý má nějakou svoji slabost, která je vylíčena velmi pochopitelně a uvěřitelně. Charaktery se tak jeví dost sympaticky a plasticky, takže není problém se do „víru jejich života“ ponořit a těšit se na další díl. Troufnu si říci, že seriál to asi není pro každého. Podle mě je potřeba znát aspoň základy judaismu (jinak některé sekvence mohou působit nechtěně humorně, či motivace některých postav mohou poukazovat k jejich domnělému sobectví) a být trochu trpělivý. Toto není seriál, který by šokoval velkými „cliffhangery“, plyne si svým poklidným tempem, až někdy máte dojem, že Akiva (Michael Aloni) tápající ve světě milostných vztah a zodpovědností vůči komunitě kontra touze stát se malířem, či Lipa se svoji krizí víry během pobytu v zahraničí tak nějak žijí s vámi v domácnosti. Ne každý seriál toto dokáže. V plánu je (snad letos) třetí série.

• 18.2.2020  22:11

Překvapivě docela milé, byť mě to prvních cca 15 minut trochu iritovalo.

• 15.2.2020  21:56
    Ve tmě (2012)

Zmar a beznaděj. Bublina se mi ale líbila mnohem více.

• 2.2.2020  09:56

Dívá se na to sice hezky, ale na Das Boot to nemá. Navíc autentické to tedy také moc není.

• 1.2.2020  09:27
    Dům ďábla (2009)

Překvapivě docela dobrý. Ta stylizace do hororových filmů funguje velmi dobře a bavila mě. Paradoxně asi nejslabší je závěr, kde se toho sice děje nejvíc, ale samotná výstavba děje mi přišla zajímavější.

• 14.1.2020  18:56

V zásadě je to fajn, ale ten způsob provedení mě dost otravoval (klipové sekvence s chaotickou kamerou, vyjádření vojenských expertů navy seals, minimum prostoru pro odborníky z řad uznávaných archeologů, apod.).

• 11.1.2020  17:35

Celkem skromný film, který se místy snaží tvářit jako velkolepě pojatý snímek. Jinak ale v podstatě docela fajn, i když z dané látky by asi šlo vytvořit něco lepšího. Zarazily mě drobnosti, které si tvůrci neohlídali (předválečná jízda po levé straně, apod.).

• 20.12.2019  16:06
    Trhlina (2019)

Četl jsem knihu a musím říci, že ta onu hru na autentičnost - asi největší devizu příběhu - zvládá minimálně o level lépe. Samotný film není úplným průšvihem, ale prostě podobnou látku je podle mého názoru velmi obtížné převést na stříbrné plátno.

• 5.12.2019  08:37
    Naši kluci (TV seriál) (2019)

HBO se činí, po skvělém seriálu Černobyl se na obrazovky tv letos dostal podle mého názoru ještě lepší počin s názvem Naši kluci (Our Boys). Byť to zatím má na csfd.cz "jen" v tuto chvíli 99 hodnocení a Černobyl přes 25 000. To, že izraelské seriály mají svoji dlouhodobou kvalitu asi není potřeba dlouze polemizovat. Často slouží i jako přímá inspirace mnohým americkým produkcím (Homeland). Názvy jako třeba Fauda, Bnei Aruba, Hatufim, apod. nejsou zcela neznámé i evropským divákům. Já sám si při sledování dalšího izraelského seriálu dokážu celkem spolehlivě rozpoznávat jednotlivé tamní herce (v "Naši kluci" je třeba Shlomi Elkabetz, kterého znám jako režiséra skvělého filmu Gett, či Shadi Mar´i, který se proslavil jako terorista Walid v seriálu Fauda). Izraelský filmový průmysl je evidentně ne zcela velký rybníček, nicméně plavou v něm velmi tuční kapříci. Uvedení seriálu Naši kluci (na kterém se s HBO podílela ještě tamní tv Kešet) ovšem doprovázela velká kontroverze. Část izraelské veřejnosti jej odsoudila jako antisemitský, v lepším případě "jen" jako nevyvážený. Já osobně si to nemyslím. Předně mě k tomu vede skutečnost, že organizace Parents Circle Family Forum (která sdružuje rodiny obětí izraelsko-palestinského konfliktu bez rozdílu etnicity) jej velmi oceňuje a slova chvály přichází i z jiných míst. Rozumím tomu, že někomu může vadit, že příběh vraždy 3 izraelských mládenců je tu jaksi na okraji a primárně se řeší zavraždění mladého Muhammada, nicméně v izraelsko-palestinském konfliktu je až příliš mnoho příčin a následků, pokud by někdo chtěl skutečně vše obsáhnout, tak by výsledné dílo přesahovalo rámec tv seriálu a mnohem spíše by se podobalo mnohadílné dokumentární sérii. Takové ambice pochopitelně trio autorů (Hagai Levi, Joseph Cedar a Tawfik Abu Wael) nemá. Je sice smutné, že Benjamin Netanjahu seriál označil za antisemitský a stanici Kešet za propagandistickou, nicméně i jeho prohlášení by bylo dobré vnímat primárně jako součást politického boje (Netanjahu je vyšetřován kvůli korupčním skandálům, které podnítilo zveřejnění dokumentů právě stanicí Kešet). Už jsem trochu nakousl o čem to ten seriál vlastně je. Vychází ze skutečné události léta roku 2014, kdy zmizeli 3 izraelští mládenci, což vyvolalo ve společnosti velkou vlnu solidarity a zájmu, který byl po nalezení jejich mrtvých těl vystřídán zklamáním a nenávistí (u Izraelců, v případě velké části Palestinců tomu jistě bylo jinak). Rozjela se velká pátrací akce po útočnících, ti byli chyceni, zabiti a jejich domy strženy (obvyklý trest za teror). Souběžně s tím ale Izraelem proběhla velká vlna nenávisti vůči Arabům, došlo k menším i větším potyčkám a také k jednomu únosu. A o něm převážně seriál pojednává. Únosci totiž byli 3 izraelští mládenci (tedy 2 mládenci a jeden těsně před třicítkou) a divák se neubrání určitému přirovnání. Jací vlastně jsou "naši kluci"? Jsou to ti 3, kteří se stali nevinnými obětmi, nebo ti 3, kteří provedli onen ohavný čin? A nejsou i oni vlastně obětmi? Samé otázky... Připravte se ale na to, že seriál moc odpovědí nedá. Doslova vás nutí soucítit s útočníky (nebo aspoň s jedním) a zároveň vás konfrontuje s tím jak krutě si takový člověk dokáže počínat. Kde je hranice mezi hrdinstvím a zločinem? Velmi zajímavý je i vhled do ultraortodoxní židovské komunity, která si pochopitelně v ničem moc nezadá s ortodoxními muslimy na druhé straně. Oba extrémy tu jsou - myslím - vykresleny velmi dobře. Příklad za vše, ortodoxní rabín naléhá na jednu osobu, aby vydala nepravdivé prohlášení, protože jinak dojde "k urážce našeho Boha". Bůh oné komunity asi nesnese pravdu. Sledovat v seriálu vznik nenávisti a její živení je fascinující, byť ne vždy zrovna příjemná podívaná. Arabský otec, který chce v klidu pohřbít svého syna je obklopen davem svým soukmenovců, kteří mu jej vezmou se slovy, "teď už to není jen tvůj syn, je to šahíd (mučedník ve jménu Boha)!" Otec se zoufale brání, ale proti přesile nic nezmůže. Velmi výmluvné, až jsem skoro měl pocit, že někteří lidé nenávist nutně potřebují, protože jejich životy jsou jinak naprosto prázdné. Na seriálu bych ještě ocenil jeho provázání s autentickými záběry (scény demonstrací, pohřbů, záběry z tv zpravodajství, apod.). Vzhledem k tomu, že události seriálu se udály relativně nedávno, tak je někdy docela těžké rozpoznat co je hrané a co reálné. Fandy tajných služeb může také potěšit znázornění práce Šin betu, použití dronů, poctivá vyšetřovatelská práce v terénu, apod. I když víte jak to celé asi dopadne, tak průběh je sám o sobě dost dramatický, což platí i o závěrečném soudním procesu. Ať už si o situaci v Izraeli myslíte cokoli, zkuste se na to - prosím - podívat. Byla by škoda takto skvělý seriál minout.

• 17.10.2019  10:18
    Premiér (TV seriál) (2019)

Musel jsem. Jen málokdy mám silný dojem, že bych něco podobného dokázal natočit lépe i na svůj mobil s partou kamarádů v hospodě.

• 24.8.2019  10:41

Film Hearts beat loud režiséra Bretta Haleyho (který se také podílel na tvorbě scénáře) je celkem příjemným, pohodovým kouskem. Problem, který s ním trochu mám, je - v mých očích - jeho nevěrohodnost. Frank (člověk věkem okolo 50) prodává ve svém obchodě hudební desky. Po smrti manželky vychovává dceru Sam, která se chystá na dráhu studia medicíny (což v USA není levá záležitost). Frank má však velký sen, utvořit se svoji dcerou hudební skupinu a nahrávat skladby a koncertovat. Bohužel, dcera do toho tak zapálená není. Frank má navíc problém s penězi a také se svoji stárnoucí matkou, která krade po obchodech. Jak se to vše vyvrbí nám film ukazuje na cca 97 minutách. Zápletka je podle mě docela fajn, ale do očí bijící mi přijde kontrast životního stylu rodiny (prakticky vše od Apple, apod.) s tím, že jsou údajně na mizině. To je linka, na které šlo podle mě více zapracovat, aniž by se z toho nutně muselo stát sociální drama. Takto podané to ale nepůsobí moc věrodně, spíše odflákle. Dost pasáží je také věnováno hudbě, což je žánrově jakýsi indie-folk-rock, to nemusí sednout každému. Mně osobně to nevadilo, ale přiznám se, že v některých místech bych trochu stříhal. Celý film má navíc dost pozitivní vyznění, ale výsledný efekt "pohlazení po duši" se u mě nedostavil. Na to používá příliš "konvenční zbraně". Nějak mi tam chyběla i více zdůrazněná pointa, prostě pocit, že ty dějové linky šlo rozehrát lépe a uvěřitelněji. Škoda, podívat se na to ale určitě dá.

• 14.7.2019  16:28

Maradonu zná asi každý včetně lidí, kteří si o fotbalu myslí, že je to zábava pro omezené pitomce. Je to jednoduše fenomén, který překračuje hranice svého oboru. Režisér Asif Kapadia se jej rozhodl představit svým typickým způsobem, jako rozervaného muže, který má v sobě Jekylla a pana Hydea. Dost lidí má tak s Diegem Maradonou trochu problém, krom geniálního fotbalisty totiž měl v sobě i kus infantilního pitomce a zatímco tělo dovedl ve fotbalu takřka k dokonalosti, tak s hlavou to bylo o poznání horší. Inu, nebyl první ani poslední... Film je to podle mě hodně povedený, je za ním vidět mravenčí práce tvůrců, kdy museli procházet míle a míle filmových pásů (které dokážou přesvědčivě vtáhnout do osmdesátých let) a i když dokument samotný se zaměřuje jen na Maradonovo působení v Neapoli a na světové šampionáty v letech 1986 a 1990, tak vězte, že i tak je toho dost. Prakticky v žádném záběru nám Diego nesleze z očí, můžeme tak vidět slavného fotbalistů při jeho nejlepších akcích (druhý gól Anglii na MS86), kterak si hraje s dětmi, či kterak zmateně vychází z koupelny posilněn trochou koksu. Skrze Maradonu se ale můžeme také podívat na tehdejší Neapol prorostlou organizovaným zločinem, jehož špičkám se Maradona jakožto nejslavnější obyvatel města nemohl vyhnout. Kdo zná spisovatele Roberta Saviana a jeho knihu Gomora, tak asi ví o čem je řeč... Snímek Diego Maradona je také trochu nahlédnutím do mentality lidí v jižní části Itálie, kteří silně cítí opovržení, jež jim dává na odiv bohatý sever ("skvělé" jsou slogany, kterými hráče Neapole častovali fandové z Milána a Juventusu Turín - "umejte se", "ať vás umeje Vesuv svoji lávou", proti tomu je skandování na českých fotbalových stáncích "pražský kurvy x seno a vidle" slabý čajíček). Zároveň je to také místo, kde si náboženství podává ruku s fotbalem a vzájemně se tak propojuje do dost bizarních rovin (představa Maradony jako Ježíše na klíně Panny Marie). Z pohledu obyvatele české kotliny dost šílené. Každopádně se na to kouká dobře, jen nevím, jestli člověk ortodoxně fotbalem nepolíbený by si na snímku našel něco pro sebe. Minimálně v první polovině (kde hraje fotbal prim) by to asi měl dost těžké.

• 16.6.2019  12:25
    Neviditelné (2018)

Neviditelné jsou jedním z těch nenápadných filmů, které se vám dokážou zarýt hluboko pod kůži. Film se zaměřuje na jakýsi denní stacionář pro ženy bez přístřeší. Katalyzátorem děje je pak moment, kdy se blíží zavření stacionáře, ten je totiž pro mnoho klientek klíčovým bodem v jejich jinak velmi chudé sociální síti. Sociální pracovnice tedy vezmou rozum do hrsti a zkusí to jinak. Jak? Tak na to se radši běžte podívat do kina. Film Neviditelné totiž asi není z těch, které by trhaly divácké rekordy, takže o to lepší dojem můžete mít, když se na něj na stříbrném plátně mrknete :-). Velkým plusem filmu je jeho autentičnost, kdy si absolutně na nic nehraje, dialogy tu nepůsobí uměle a ani prvoplánově (možná s jednou výjimkou). Autentičnosti nahrává i obsazení některých skutečných žen bez domova. Ve výsledku se tak jedná o velmi sympatický film, který sice na úvod může působit trochu chaoticky, nicméně věřím, že u každého diváka se to brzy vstřebá. Jen je potřeba neočekávat od toho nějakou velkou komedii (byť film je tak někdy prezentován). Ano, humorné scény tu jsou, nicméně netvoří základ snímku. Vyčítat by snad šlo i trochu "happyendové" zakončení některých scén, neboť skutečnost bývá asi o poznání více depresivnější. Chápu to ale jako záměr tvůrců pracovat s nadějí, ta je totiž pro klienty bez domova někdy opravdu klíčovou. A znáte to, lepší falešná naděje, než falešná beznaděj.

• 5.6.2019  14:26
    Černobyl (TV seriál) (2019)

Skvělý seriál, který jen lehce mohou srážet drobnosti typu angličtiny (k sovětským reáliím mi to moc nesedělo) a malých filmových klišé. Ve výsledku je to však bezesporu jeden z nejlepších seriálů, které jsem měl kdy možnost vidět.

• 9.5.2019  21:22
    Santa Clarita Diet (TV seriál) (2017)

Takový netradiční zombie Dexter s velmi dobře fungující ústřední dvojicí.

• 16.4.2019  21:02
    Kfulim (TV seriál) (2015)

Jako nemohu tomu upřít určitou dávku zajímavosti, ale na můj vkus to bylo moc překombinované a natahované, až jsem v závěru čekal, že se některé postavě otevře hlava a z ní vyletí UFO....

• 30.3.2019  09:41
    V pasti (2018)

Překvapivě docela dobrý film, byť chvílemi se dost komplikovaně vyrovnává s monotónností a jeho konec je také trochu očekávatelný.

• 16.3.2019  17:40
    Maratón (1968)

Překvapivě docela dobrý a málo známý film, který je doslova nabouchán špičkovými herci své doby (fakt už chybí jen ten Marvan), byť někdy mají víceméně jen epizodní role. Příběh je lehce naivně humorný, kombinuje navíc válečné bitevní pasáže, ale ve výsledku to vůbec nepůsobí násilně. Mezi Hanzlíkem a Brejchovou to velmi dobře funguje a film má mnoho zajímavých hlášek, které ale nestačily zlidovět.

• 2.3.2019  18:45
    Rio Bravo (1959)

Přiznám se, že ta romance mi přišla hodně (ale opravdu hodně) ujetá. Celý film silně trpí svým stářím a příliš dlouhou minutáží. Ano, někdy to je (záměrně) vtipné, ale víc než 2 hvězdy dát nemohu.

• 19.2.2019  08:25
    MOST! - Epizoda 7 (E07) (epizoda) (2019)

Pleška nechodí nikdy sama....

• 17.2.2019  10:36
    Stopaři (1956)

Slavný film, prý jeden z nejlepších westernů vůbec, má bohužel silný neduh - dost na něj dolehl zub času. Humorné scénky vyznívají trochu trapně, "That'll be the day" John Wayne samozřejmě potěší, ale jinak i noc zapadá do celkového kýče až moc dobře. Příběh sám je zajímavý a trochu se podle mě vymyká typu westernů na které byli lidé tehdy zvyklí. Dnes to ale moc neohromí. " I'm eighth Cherokee, the rest is Welsh and English. Least that's what they tell me. "

• 16.2.2019  15:48

V zásadě dost dobrý film (uvažoval jsem o 4 hvězdách), který - byť spíše připomíná zfilmovanou povídku - dokáže navodit slušnou atmosféru, která je podepřena o autentické herecké výkony.

• 10.2.2019  21:59
    Lehiyot Ita (TV seriál) (2013)

Před nějakým časem jsem se zde vypsal ze své lásky k izraelským seriálům. Je to láska slepá a lehce iracionální, nicméně tak už to v emoční oblasti bývá. Lehiyot ita (v angličtině se to překládá jako "She is with me", popř. někteří seriál mohou znát pod názvem "Beauty and the Baker") není typickým izraelským seriálem (tak, jak si jej asi spousta našinců představuje). Jedná se totiž o romantickou seriálovou komedii se všemi klady i zápory, které tento specifický žánr provázejí. Něco málo k příběhu - Amos Dahari je běžný mladý muž, který pracuje v pekárně svých rodičů. Jeho život se ale změní ve chvíli, kdy se v jedné trochu "hoch" restauraci (kam pochopitelně normálně nechodí a dostal se tam jen proto, že mezi ním a jeho šílenou snoubenkou se schyluje ke sňatku), čistě náhodně setká s jednou izraelskou supermodelkou, která je tak trochu milionářka (nebo tak nějak). A co čert nechtěl… Ano, je to tak trochu Popelka naopak, nicméně docela zábavná. Přiznám se, že jsem si po dvou sériích docela zamiloval různé izraelské slovní hříčky a zdrobnělinky, které dokážou dělat ze svých jmen. Příběh (což platí zejména pro hlavní zápletku první série) je bohužel dost předvídatelný a jen málokdy vás překvapí. Chválabohu to ale neplatí pro vedlejší linky, které jsou podle mě dost nápadité a nečekané. S příchodem druhé série (ano, seriál má zatím dvě série a prý se připravuje třetí) se ale zlepšuje i hlavní dějová linka a i když si často u sledování říkáte (aspoň já si to tak říkal), že hlavní postavy jsou hrozní pitomci a své trable si zaslouží plnými doušky, tak o napětí není nouze. Humorná složka je dost individuální, některé vtipy jsou podařené, jiné méně. I zde platí něco podobného jako u příběhu, tedy že vedlejší linky často nabízejí dostatek prostoru k lepšímu humoru. Obecně druhá série mi přišla lepší ve všech směrech oproti sérii první. Je vidět, že scenáristům (ale i hercům) se seriál dostal dostatečně pod kůži. Za mě je ale seriál Lehiyot ita velmi solidní oddychovou zábavou a jen doufám, že nějak půjde sehnat i chystanou třetí sérii. Konec té druhé je totiž dost napínavý… P. S. A aby bylo klišé naplněno dostatečně, tak i zde se chystá americký remake.

• 8.2.2019  09:22
    MOST! - Epizoda 5 (E05) (epizoda) (2019)

Delfínek...

• 2.2.2019  16:28
    Synové hor (1956)

Konečně jsem tento známý film viděl, je pozoruhodné že i po těch letech (a i když víte jak to celé dopadne) má snímek velmi silný dopad. Jediná filmová "role" sportovního multitalentu Emericha Ratha (Běchovice měl tehdy za 40 minut!).

• 26.1.2019  18:23
    Tomb Raider (2018)

Dvě hvězdy - ani o chlup víc, Tomb Raidera je mnohem lepší hrát než se naň dívat ve filmové podobě.

• 19.1.2019  16:21

Roztomile sentimentální film.

• 6.1.2019  11:10
    Bába z ledu (2017)

Mě to tedy hodně pozitivně překvapilo. Filmy Bohdana Slámy jsou milé ve své přirozenosti a uvěřitelnosti. Tady ještě potěší zajímavé prostředí pražských otužilců.

• 5.1.2019  10:37
    Zlo (2012)

Překvapivě docela dobré a v rámci subžánru patřičně děsivé, což překlene i některé méně viditelné pitomosti.

<< předchozí 1 2 3 4 9 17 25 33