Johnny English (2003)

Viděl jsem to až nedávno, nicméně musím souhlasit se spoustou zdejších uživatelů ohledně toho, že se jedná skutečně o velmi slabý film, který těch několik vtipů skutečně nevytrhne. Nekonzistentní děj - i na komedii - tvoří v podstatě velmi zbytečný film. Ty 2 hvězdy jsou za Atkinsona.

Ani stín podezření (1943)

Začátek amerického filmového putování páně Hitchcocka. Přes úvodní poněkud nestravitelné pasáže (které jsou ale pro vývoj snímku velmi důležité) následuje "divočejší" poslední třetina. Ano, svět se občas zblázní...

Experiment (2010)

Abych se přiznal, tak zrovna unesen jsem nebyl, Stanfordský experiment stál zcela jistě v ideovém pozadí filmu, ale z něj samotného si bere jen základní premisu, což je bohužel docela málo...

Barevný závoj (2006)

Není to čistých 5 hvězd, od toho filmu jsem ale moc nečekal, neznal jsem Curranovy předchozí díla a čekal jsem jen klasickou romantickou "limonádu". Ta se ale dostavila v překvapivě příjemné podobě. Dobří herci a zajímavé pozadí příběhu se mi moc líbilo.

Zombie Apokalypsa (2009)

Příšerný film, který zachraňuje jen mně osobně blízká tematika. Dost mě iritovaly přihlouplé souboje, nelogičnosti v ději (vím, ty jsou skoro v každém zombie filmu) a nesympatičtí herci.

Hardcore (2004)

Ten film je v zásadě velmi dobrý, nicméně zpracování a trochu zmatečné vyprávění mi zážitek dost kazilo.

V žáru slunce (2001)

Brazilský režisér Salles (autor slavných Motocyklových deníků) má na svém kontě nejeden pozoruhodný filmařský zářez. Film V žáru slunce nás přivádí do roku 1910 na brazilskou - poměrně chudou - plantáž, kde rodina Breves dře do úmoru, aby si zajistila základní obživu. Tato rodina žije v silném nepřátelství (které se snad už dědí po generace) s rodinou svých sousedů jménem Ferreiras. Právě motiv pomsty a vzájemné nenávisti je hnacím motorem děje filmu, který nám představuje jeho vyprávěč - Pacu, malý chlapec, který svou specifickou dětskou myslí je někdy moudřejší než jeho otec, jenž ctí zásadu, "oko za oko, zub za zub", což však v konečném důsledku vede k anihilaci obou soupeřících stran. Tento snímek má poklidné tempo, divák si může vychutnávat pomalé záběry poutavé brazilské krajiny, z nichž přímo sálá všudypřítomné horko. Dobrý je i výběr herců, z nichž zejména Rodrigo Santoro v roli staršího syna a později též "živé mrtvoly" hraje opravdu skvěle. Asi je to atmosférou, netradičností onoho místa, ale film je přes počáteční nepřístupnost velmi poutavý a zajímavý, nicméně v naší zemi - soudě dle reakcí mého okolí a relativně nízkého počtu hodnocení na čsfd - docela neznámý. Nikdy asi nezapomenu na to, co znamená, když krev na košili zežloutne... A kniha se dá číst i vzhůru nohama. I to se z filmu dozvíte (samozřejmě v patřičných souvislostech).

Super 8 (2011)

Existují - při hrubém zjednodušení - v zásadě 2 druhy filmů. Ten první má umělecké ambice a ten druhý tu je primárně od zábavy. Není pochyb o tom, že snímek Super 8 patří do druhé kategorie, což z něj a priori nemusí zrovna dělat film špatný. Naopak. Když se náruživý divák podívá na jména jeho tvůrcu, tak jistě nejedno srdce zaplesá. Spielberg, J. J. Abrams (pokud jej neznáte, a tomu moc nevěřím, tak je to autor seriálu Lost) a autor hudby Giacchino (rovněž Lost). Jenže jen jména sktuečně dobrý film nedělají, ale popořádku. Je rok 1979, skupinka dětí (tedy, mladších dorostenců) natáčí zombie film. Tato část filmu mi přijde zdaleko nejlepší, je točena s velkým nadhledem a místy i humorem, snad tu Abrams pohlíží s odstupem na své vlastní dětství a splněné (nesplněné) sny a touhy. "Filmařům" se ale krom skvostného "gore zombie" podaří na kameru zachytit i dost podivnou nehodu. Do právě projíždějícího vlaku vrazí ze zprvu nepochopitelných důvodů automobil. Nehoda je ale jen začátek. Vlakl totiž vezl značně neobvyklý náklad.... Začnu výčtem dobrých věcí. První 2/3 filmu jsou bezmála skvělé. Napětí se dá skoro krájet, herci podávají slušné výkony a jako divák jsem se cítil velmi příjemně připoután do svého křesla. A teď to špatné - poslední třetina je hrozná, příšerná. Na přetřes přichází ten nejhorší možný kýč a klišé s tou nejpříšernější "dojemnou" hudbou. Škoda. Film nepřichází s ničím extra novým, zkuste si jej představit jako jakýsi mix mezi E. T. mimozemšťanem a filmem Cloverfield. Místy jsem si snad říkal, že Abrams točí jeho pokračování. Efekty jsou úžasné, na 18. minutu a projíždějící vlak jen tak nezapomenu. Dovolím si ještě poznámku stranou - vyplatí se - a to velmi!! - shlédnout i závěrečné titulky.

Mother and Child (2009)

Velmi dobré a dojemné drama se skvělými herci. Vzhledem k rozpočtu by se dalo skoro říci, že se jedná o "klubový" film :-). Jen více takové lidské mozaiky.