Danton (1983)

Poměrně slušně se daří vylíčit chaos a sociální rozdíly, které ve Francii zavládly. Pomocí monologů a rozhovorů hlavních postav film předkládá hlavní myšlenky i vlastní historii. Potíž nastává v okamžiku, kdy divák není obeznámen s historií revoluce. Jednotlivé činy a výroky Dantona nebo Maxmiliána se stávají nepochopitelnými a zmatenými. O hédonistického Depardieua se tahá asketický Robespierre a bezejmenný pidimužík s kordem, ale proč? To je otázka. Danton se na scéně potácí ze strany na stranu, popíjí víno a jeho záměry jsou neznámé. Když se výbor pro veřejné blaho rozhodně ho uvěznit, divák nemá ponětí, proč to udělal. Evidentně má ale obtloustlý politik moc manipulovat davem. A tak mezitím, co probíhá směšný vykonstruovaný proces, Robespierre se nechá malovat. V zásadě je zde Maximilián vylíčen jako kostnatý a, ač povětšinou s klidnou tváří, výbušný diktátor, který nechává zabíjet lidi pro vlastní přesvědčení veřejného blaha. Danton oproti tomu je zde jako mučedník, jediný pravý idealista, který chce dobro pro lid. Krátce po expresivní popravě Dantona a dalších kontrarevolucionářů se Robespierre jeví jako nemocný chudý stařec, který pochybuje sám o sobě, což si uvědomuje, když mu jeho synovec recituje revoluční články. Film má několik kladných momentů, ale jako celek se mi zdá, že hraje spíše na dojem. Hudba, která nedokresluje, ale tvoří atmosféru, expresivní výjevy stříkající krve, plamenné projevy, opulentní hostina. Naproti tomu informační hodnota pokulhává, protože divák je uveden do již běžícího děje a problematika je jen lehce načrtnuta. Každopádně poselství filmu, že revoluce začala zabíjet své vlastní děti, se podařilo vyobrazit celkem přesvědčivě.

Labyrint (1986)

Dobrá pohádka. Mrzí mě, že jsem ji propásl jako malý kluk, protože jak bylo řečeno, je to vážně typická dětská pohádka s ponaučením na konci. Ale musím říct, že labyrint je udělanej parádně a Bowie je taky super. Musím však stáhnout jednu hvězdu za ty písničky, které mě nebavily a Bowieho nadité kalhoty.

Nebezpečná metoda (2011)

Film byl pro mě zajímavý hlavně proto, že o psychologii a psychoanalýze vím jen hodně málo a o jejich průkopnících ještě méně. Na každý pád to bylo docela zajímavé komorní drama tří herců, což mi nepřišlo špatné. Nebýt ovšem výkonu jedné herečky, jejíž záchvaty duševní nerovnováhy možná byly ztvárněny věrohodně, ale mě to přišlo prostě směšné. Druhé mínus je fakt, že to bylo hrozivě ukecané a jestli nemáte přečteného alespoň Saula Kassina, tak vám ty jejich převratné myšlenky moc převratné připadat nebudou.

Centurion (2010)

To je přesně ten film, který není kdovíjak úžasný, ale asi si ho pustím někdy znovu, až se budu potřebovat odreagovat. A taky je to jeden z filmů, které mají parádnické obsazení, poměrně přitažlivý příběh, ale prostě se v něm zvrtlo pár věcí a jsou v něm recyklované nápady starších filmů. A hlavně je tam Kurylenko, která mi tam sice nevadí, ale prostě odmítám uvěřit tomu, že hubená holka seřeže zástupy chlapů.

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Těžko hodnotit. Knihu jsem nečetl, což mě trochu mrzí. Když jsem to viděl poprvé, hodně se mi to líbilo a smál jsem se, ale pak jsem si to pustil znovu a zas tak zábavné mi to nepřišlo. Spíš jeho hrozná debilita a i když je to parádně obsazené, furt mám pocit, že se mi ty přiblbý vtipy rychle oposlouchaly. Horší tři.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Není to Holmes a je to ztráta času. Sice mám Ritchieho rád, ale to, že vykradl sám sebe, to mu neodpustím. Jistě, film má také mnoho pozitiv, mimo jiné Holmesova bratra a hlavního záporáka a také ty efekty, že? Ale jinak mám pocit, že koukám na ten samý akční film, co jsem viděl dva roky před tím.

Iron Man 3 (2013)

Tonyho kretenismus + Tonyho útok na nepřátelskou základnu s vybavením z WallMartu + totálně debilní Mandarín + Iron Manovi vybuchující obleky = tak debilní Marvelácký film, že jsem to neviděl. Většinou si nelogických situací ve filmech fakt nevšimnu, ale tenhle patos kromě nějakého toho vtipu a vizuální líbivosti na jedničku fakt nemá.

Jánošík - Pravdivá historie (2009)

Zajímalo by mě, co si Slováci musí říkat na takovýto obrázek o svém národním Bohu. Film samotný se mi docela líbil a jak říká Radyo, krásná hudba a scenérie tomu dost pomáhají. Ale bitvy působí trošičku kostrbatě a erotika ve filmu je skutečně navíc (ačkoli chápu, že to do filmů režisérů před smrtí asi patří). Co ten film ale definitivně pohřbívá, je český dabing. Díky němu Juro zní, jako by dostal v mládí valaškou do hlavy a ještě je po operaci hlasivek.

Světová invaze (2011)

Takový zvláštní válečný film. Něco jako Za nepřátelskou linií nebo Zachraňte vojína Ryana, akorát tady jsou jako bonus emzáci. Nebylo to úplný zlý.

Od soumraku do úsvitu (1996)

Jee, to byla debilita. Perverzně úchylná řezničina který je spíš k smíchu. Do poloviny filmu se to vyvíjí jako celkem dobrá kriminálka. A ačkoli jsem věděl, že to bude o upírech, zas taková bomba to teda nebyla.