• Thriller

Nepoznané: Jeskyně kostí (2023)

Ako historik by som ich nálezy a domienky spochybnil a nechal ich to skúmať viac a lepšie. Nie je možné, aby prechádzali tou strmou chodbou. Preto tam musel byť iný vchod, ktorý len nenašli. Otázka, prečo neskúmali dno pod tým zrázom. Tak by si len svoju teóriu mohli potvrdiť, čo nespravili. Oslavujú niekoho, kto mal mozog tak veľký, že keď ho dáte kure do hlavy, tak ešte tam hrkoce. Našli, možno, nový druh, ktorý žil len na malom území a nič po sebe nezachoval, jeho život sa nedá zrekonštruovať. Stálo to však veľa peňazí a ľudskej práce. Ako dokument fajn, ale ako historika ma to mierne iritovalo. 2 z 5

Zimní prázdniny (2023)

Postarší mrzout, čierna chuderka a "spratek" vojdu do baru ... nie nie, toto neni vtip, ale obsadenie tohto filmu. Najskôr technicky, potom obsahovo. Začo to chce sošku za strih? Za tie prelínačky? Stačí teda napodobovať prácu a techniku strihačov z dávnych dôb a má to automaticky nominačku? Nerozumiem. Stačí byť čierny, mať nadváhu a ešte najlepšie byť aj ženou a tiež v tomto behu máte nominačku istú? Opäť, nerozumiem. Paul fajn, ale konkurenciu má silnú. Možno ten scenár.... Obsahovo je to netradičné. Áno, to je to správne slovo pre tento film. Postavy sa nikde neposunú, ale počas filmu odhaľujeme ich minulosť a prepracuvávame sa k tomu, prečo sa teraz tak správajú. Celé je to postavené na konverzačkách a na tom, že tri karikatúrne postavičky spolu musia vydržať niekoľko dní. Zaujímavý agregát, aj keď veľmi vypočítavo poskladaný s cieľom zaujať kritikov, čo sa podarilo. Síce to plynie, a je to aj zaujímavé a miestami dokonca veľmi vtipné, kľudne to mohlo byť kratšie. Celkom to ale zapadá do tohtoročného výberu, ktorý mi príde taký, sterilný. Takže áno, Zimné prázdniny sú svojím spôsobom netradičný film, kino ale nie je potrebné. Nejakú tú sošku to ale vezme. Lepšie 3 z 5 (Kino Mladosť)

Rituál (2022)

Dobrý úvod a dobrý námet, prevedenie ale pokulháva. Strašne to chcelo byť iné, ale bolo to len nepriehľadné, dlhé a nudné. Koho zaujímajú problémy Konga? 1 z 5

Hrabě (2023)

Asi tak v polke filmu by som povedal, že prečo to nemá nominačku za scenár ale za kameru, ktorá mne osobne neprišla nejak extra skvelá. Čím dlhšie to ale ide, tým väčšia kokotina to je a som rád, že to ostrúha. Dúfam. 1 z 5

Godzilla Minus One (2023)

Godzilka prišla medzi ľudí, nasala trochu toho radioaktívneho spádu z Bikín a vôbec nebola priateľská. Skôr si tú deštrukčnú jazdu užívala a zase raz, len sa bránila. Japonci nám ukázali, že to ide aj bez preplácaného digi bordelu, komorne, s príbehom a bez výpomoci iných rás a menšín. Tlieskam. Sošku to asi nevezme, predsa len, konkurencia je silná, ale ak chcú robiť dvojku, sem s ňou. Mocné 3 z 5

Anatomie pádu (2023)

Dlhá, nudná píčovina, kde by si nominačku zaslúžil žalobca a nie ta nesympatická krava. To už fakt nemáme v európskom priestore lepší film jak toto? A ten záver? To čo malo byť? Pol dňa človek čaká a takto to dopadne? Scenár to ale asi zobere. 2 z 5

Purpurová barva (2023) odpad!

Dostať nominačku len preto, že si čierna je nielen trápne a diskriminujúce, ale aj kokotné a za vlasy pritiahnuté. Dopozerať tento počin ma stálo veľa, veľmi veľa síl. Chojte mi do piče s takýmito filmáma. Super ODPAD!

Americká fikce (2023) odpad!

Každý rok, každý boží rok musí byť nominovaná takáto čierna kokotina. Rasistická, dlhá a nudná. Wright bol najlepší Felix Leither, ale tam u mňa aj skončil. Snáď to nepremení ani jednu nominačku, všetky sú len vyplakané a žiadna zaslúžená. ODPAD!

May December (2023)

Kým sa človek prekuše tým začiatkom a kým pochopí o čo go, chce to pevné nervy. Potom sa to našťastie ako tak rozbehne, postavy sa otvoria, príbeh sa odhaľuje, ale podľa mňa na sošku tomu niečo chýba. Avšak, uvidíme. 3 z 5