• Fantasy

Báječný Fantozzi (1986)

Mám pocit, že mi ani jediný vtípek nepohnul koutky úst. Nesedne mi tenhle humor a přitom jde o komedii s pěknou zápletkou, které nechybí obrovský potenciál. Škoda, že je tak strašně nevyužitý.

Tobruk (2008)

Proč na tenhle film někdo půjde do kina? 1) Chodí na české filmy a tohle je navíc český válečný film - špatný důvod, protože to není TEN český film, ale český experimentální film. 2) Cítí se být filmovým kritikem a debilní trailer vypovídající o atmosféře filmu ho dostatečně neodradil (což ovšem nechápu u skupiny číslo jedna) - těmto lidem se film může velmi líbit. 3) Obyčejní, třeba i velmi častí návštěvníci kina, kteří chtějí spíše obyčejné filmy. Když už má mít umělecké ambice, nesmí to s nimi přehánět. Nebo alespoň nabídnout hollywoodsky atraktivního hrdinu či pár modelek. - Těmto divákům se film rovněž líbit prostě nemůže. Do třetí skupiny se bohužel řadím i já. Proti umění nic nemám a chápu, co chtěl Marhoul ukázat. Jenže proč dobře hodnotit něco, co na plátně sleduji s odporem? Pomalu začínám chápat postoj mé přítelkyně k režiséru Aronofskému - prostě jí takové filmy při shlédnutí serou, přestože vnímá jejich uměleckou hodnotu... Proto ode mě jako obyčejného diváka jen dvě hvězdičky - jako varování pro jiné obyč. diváky, kteří by mohli být rozladěni hodnocením všech ostatních a očekávat tak něco, co nedostanou.

Hra (1997)

Mezi thrillery patří tenhle film k vybroušeným briliantům, na něž nedám dopustit. Konec je natolik překvapivý a dramatický, že ani dnešní snaha o co možná nejvíc překombinované konce se ten ze Hry jen těžko překoná. Ani zbytek filmu rozhodně nenudí, narozdíl třeba od Aféry Thomase Crowna, kde se nečeká na nic jiného než na moment, kdy konečně začne hrát píseň Sinner Man a Brosnan to roztočí se svou buřinkou.

Temný rytíř (2008)

Ve filmu se přes hutný příběh nedostalo na akci. Uvítal jsem vypuštění krvavých a nechutných scén, které prostě kamaera nesnímala. Jenže v prvním Nolanově Batmanovi bylo víc emocí a právě té mé postrádané akce. Tady se přes kriminální zápletky, symbolizující nekonečný boj s kriminalitou, nedostává na to, co si comicsový fanoušci žádají. Zůstává pak Batman Batmanem? Není pak samotný název zavádějící? Geekové přijdou do kina a nevidí už svojí postavičku, ale něco co není její parodují, ale ani filmem o ní...ono se z té postavy vlastně těží a upřesňuje, co by měla nebo spíše mohla znamenat v reálném světě. Jde pak o nejlepší film, který jsme viděli? Spousta filmů je přeceňována, ale to k tomu nějak patří. Nebyl jsem ani po tak nehorázně dlouhé mediální kampani vůbec zklamán. Jenže i po druhém shlédnutí pořád scházelo to, o čem jsem již psal - totiž užít si příběh s mým hlavním hrdinou. Na to nezbyl čas a tento cíl ustoupil vyššímu cílům. Právě proto snad bylo slovo Batman z názvu vypuštěno. Nechci opětovně vyzvedat všechny klady - nesporně jde o prvotřídní film, s prvotřídními hereckými výkony, režií i scénářem. Ale přelévání z žánru do žánru nelze jen tak odpustit - zato dávám hvězdičku dolů.

Lovec jelenů (1978)

Skvělý film plný památných a velmi dramatických momentů a scénáristicky pěkně vypointovaný. Hvězdičku dávám dolů za nesnesitelnou stopáž. I dějově dalece nabušenější filmy mívají poloviční délku a lze pak zjistit kolik pěkných scén se vystříhalo-což se dělá kvůli divákovi, jehož pozornost prostě upadá. Jinak výborné herecké výkony!

Stalo se (2008)

S panem režsérem to jde z kopce. Kdysi dávno se v hororech utíkalo před neviditelnými mimozemšťany, protože efekty byly drahé a špatné. Dnes to působí ale tuplem trapně! "Bože! Ten vítr nás dohání - utíkejte!" Ano, utíkejme z kina. Jedna hvězda za vrytí filmu do paměti.

Mumie: Hrob Dračího císaře (2008)

Jde o čistý průměr. Nelze ovšem souhlasit zde s ostatními, že by šlo o tak strašný filmový počin. Typická dobrodružná pop-cornovka, kde právě předpona "pop" určuje cílové diváctvo. Špatné dialogy, ne zas až tak napínavé akční scény; vše se vyvažuje s velkolepou výpravou a efekty. Žánrově se snaží naplnit všechny standardní vzorce - nezapomene se na humor, ale často se šlápne prostě vedle, realizace kulhá a kulhá...nicméně potenciál tu je stejný jako v obdobných fantasy kravinách. Nedosahuje to pravda kvalit Indiana Jonese, nicméně přičina je jasná - absence Spielberga na režijní sesli. Jenže tady se dostáváme k tomu, že vlastně ani Indy není nic tak závratného. Jednoduše jen a jen dobře odvedená řemeslná práce. Tady se jedná o trochu podřadnější zboží, ale ke konterjnerům má Cohen naštěstí pořád daleko. Taková rychlovka z fast foodu. Vlastně je to ale všechno fuk - desátý díl Jonese, Pirátů z Karibiku, Lovců pokladů nebo Mumie. Když sága něčím zaujme, jen těžko se jí diváci v kinech zbaví. Takže se těšme/netěšme na další průměrný díl. Poněvadž na efekty se prostě chodí, a to už jen proto, že i kvalitní komedii či drama lze bez újmy skouknout doma v televizi.

Návštěvníci (1993)

Tuhle komedii mám rád. Francouzský humor s pěknou výpravou. A dvojka je taky super!

Rocky Balboa (2006)

V prvním díle příliš mladý. V poslední díle příliš starý. Na co? Na výhru. Předvídatelné až ouha, ale pro mě je to roztomilá nostalgie. Takže se na Italského hřebce vlastně nijak nezlobím.

Rocky IV (1985)

Zdrcující prohra následována vítězstvím nad celým Sovětským svazem, jehož obyvatelé svému nepříteli v jeho slávě nakonec ještě fandí. Nejlepší díl!