Amnestie (2019)

Ako predstaviteľovi porevolučnej generácie mi je v ďalšom filme predkladané, akí boli komunisti zlí. V tomto smere nič nové. Zaujímavo však pôsobí väzenské prostredie, ktoré nám dáva na vec dva pohľady. Surovosť pred revolúciou a nedokonalosť po revolúcii. A práve toto vyobrazenie je tým pravým na výročie revolúcie. P. S. Jackuliak ani so šedivou bradou nepôsobí autoritatívne, takže mi to prišlo trochu smiešne ako všetci v base pred ním sklápali uši.

Andělé a démoni (2009)

Keby som nečítal knihu, tak ani neviem o čom ten film je. Ak točím filmovú adaptáciu, tak sa snažím aspoň zachytiť hlavnú myšlienku, posolstvo knihy, a tou je odveký zápas medzi vedou a náboženstvom. Lenže pri takom hroznom scénari ako má film A a D sa táto myšlienka úplne stratila. Obdivujem človeka, ktorý sa dokázal orientovať v tom filme, lebo napriek tomu, že knihu som dočítal asi hodinu pre uvedením v TV, som sa v deji strácal. Príbeh predlohy vo filme tak zhustili, že som nestíhal vôbec sledovať, čo sa deje. Za 1 minútu v rýchlosti vychŕlia kvantum informácií, pričom človek sa v nich stráca hneď pri prvom slove, podľa ktorých sa dostanú na nejaké miesto, potom nasleduje ďálšie množstvo vysvetlovačiek atď Niektoré hlavné postavy z knihy vyškrtli, niektoré pridali a niektoré oproti knihe prežili, pričom konanie postáv je v niektorých momentoch absolútne nelogické. Kvôli príšernému scénaru nemal Tom Hanks možnosť predviesť svoj herecký talent, keďže jeho postava sa zmohla akurát tak na mudrovanie a pobehovanie hore-dole po Ríme. Oproti predlohe tam boli také zásadné zmeny vo filme, že som chvíľu uvažoval, či som čítal správnu knihu. Oproti Da Vinciho kóde sú A a D sklamaním. Ak poriadne nedokázali natočiť A a D, tak pri Stratenom symbole budú stratení.

Angelika (2013)

Ja osobne by som volil formu televízneho seriálu, keďže sága Angeliky je veľmi rozsiahla, takže z dlhodobejšieho hľadiska by to bolo lepšie. I keď už tento film pôsobí dosť televízne. Nora Arnezeder je dostatočne pôvabná a krásna pre rolu Angeliky a túto postavu poňala trochu inak než Michele Mercier. Veľkým krokom vedľa je však herecký predstaviteľ Joffreyeho de Peyraca.

Angelika (2007) (divadelní záznam)

No pre mňa podpriemerný muzikál. Ako prvá časť príbehom v poriadku, no v tej druhej sa snažili do 1 hodiny natlačiť dej 4 filmov, takže tak to aj dopadlo. Pri muzikáli by mala byť aspoň jedna zapamätateľná pieseň, no tu som spoznal len pôvodný hudobný motív z filmovej verzie. Teda zapamätal som si ešte spev kráľa, to jeho "... náštevouuu, náštevouuu, náštevouuu..." a ešte "... Nééééé....". 😁

Ant-Man a Wasp (2018)

Komiksová bizardnosť s dobrou akciou a trefným humorom. Avšak nezaujímaví, o ničom záporáci.

Aquaman (2018)

DC znova týmto filmom potrvdilo, že sa malo začínať so sólovkami a nie tímovkami. Aquaman je meganabitý blockbuster, kde je toho veľa, ale fakt veľa všetkého možného. Nečakajte však nejakú ťažkú filozofiu alá Temný rytier, je to skrátka typická komiksovka, nič viac nič menej. Mnohí Aquamana prirovnávajú marvelovkám, lebo to nemá sépiový filter a o čosi viac sa hláškuje, no Aquaman nie je Batman, ktorý má šichtu v noci v špinavých uliciach, takže v tomto filme by sa "temnota" ani nehodila. Ale keď už porovnávať s Marvelom, tak táto sólovka s Aquamanom sa v kľude vyrovná aj prvým Avengers.

Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (1993) (seriál)

Nato že to má v názve Arabelu, tak tentokrát tu Arabela hrá druhé husle a pre tvorcov bola táto postava tak nepodstatná, že ju pokojne preobsadili. Viete si predstaviť, žeby preobsadili Jiřího Lábusa ako Rumburaka? Zo seriálu sa vytratila tá krásna rozprávkovosť predošlého seriálu a zostal z toho prekombinovaný dej. Ale má to zopár dobrých nápadov ako napr. Pultanela.

Artemis Fowl (2020)

Už kniha mi prišla dosť podpriemerná aj na detskú fantasy, takže som to bral tak, že z hovna bič neupletieš. No nakoniec to Branagh dokázal ako-tak ukočírovať najmä vďaka peknému vizuálu a neotravným hercom. Neviem prečo fanúšikovia knihy sú nespokojní, predlohy sa to celkom drží, sú tam síce nejaké zmeny, ale to sú pri všetkých filmových adaptáciach podľa kníh. Na sobotné dopoludnie, ktoré je vyhradené detským divákom, je tento film ako stvorený.

Asterix a Obelix: Mise Kleopatra (2002)

Ten humor je miestami tak j*bnutý, že sa na Asterixa ani nehodí. Na druhej strane sa však divák fajn zabaví. Duo Clavier a Depardieu opäť nesklamali, jednoducho oni sú Asterix a Obelix. Vidno že sa nešetrilo, lebo celková výprava je na veľmi vysokej úrovni.

Asterix a Obelix ve službách Jejího Veličenstva (2012)

V druhom filme hral otravného egyptského pisára, tu zase bezduchého Asterixa. Baer ako Asterix úplne bez charizmy. Ešteže je tu Depardieu, jediná hviezda tohto filmu. Spojenie dvoch komiksov do jedného filmu vôbec nefunguje, keby celú časť s Vikingami vystrihli nič by sa nestalo, lebo celá tá dejová linka nefunguje a je odveci. Lenže toľko vecí odveci je tam viac. Učenie Obelixa anglickým spôsobom je ešte otravnejšie. A riešenie sexuálnej orientácie Asterixa a Obelixa, tak to radšej bez komentára. Od druhého filmu zaviedli nejakú tradíciu parodovať Star wars a aj tu je jedna narážka, ktorá ale pôsobí totálne stupídne.