Encanto (2021)

Príbehovo je to jeden z najúbohejších animákov od Disney, doplnený každých 5 minút najotravnejšími piesňami, aké u Disney filmov kedy boli. A pritom je tam potenciál z toho vyrobiť aj niečo viac, lebo je tam zopár dobrých nápadov, ktoré sú úplné nevyužité.

Thor: Láska jako hrom (2022)

Thor už balansuje na hranici komédie a paródie. Disney už dovolilo režisérom dať vlastný otisk do filmov, takže už to závisí len od toho či vám Waititiho štýl sadne. Humor je dobrý, človek sa aj s chuti zasmeje, no niekedy sa objaví aj v scénach, kde by ste ho nečakali, najmä v patetických, ktoré sú potom dosť odľahčené a skôr to spôsobuje, že filmu to uberá akosi na osudovosti.

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Jeden z tých životopisných filmov, kde by mi bolo stačilo pozrieť si o tom človeku len hodinový dokument, nakoľko tento film nedokázal u mňa vyvolať patričné emócie. A pritom tam boli patetické scény, z ktorých by sa dalo vytrieskať viac. Takto je to len zdĺhavá naháňačka. Od Spielberga by som čakal nejaký svojský tón filmu a nie takú rutinu. John Williams je zo svojou hudbou skrátka klasa.

Falešná hra s králíkem Rogerem (1988)

Film som videl kedysi veľmi dávno ako decko a pamätal som si z neho len prsaticu Jessicu. Keď som ho mal možnosť teraz znovu vidieť ako dospelák, môžem plne oceniť jeho kvality. Ani povyše 30 rokov ho žiaden iný film, kde kooperujú herci s animovanymi postavami, nedokázal predčiť. Výborne využíva vzájomné ovplyvňovanie sa dvoch svetov. Film sa zrejme natáčal v časoch kedy konkurenčné filmové štúdia chceli divákom ponúknuť skvelú zábavu s káčermi Donaldom a Duffym a nehľadeli na to, kto má aké práva a licencie na svoje postavy, ako je to dnes.

Obi-Wan Kenobi (2022) (seriál)

Záchranná misia Lei je zdĺhavá a úmorná a určite nie atraktívna zápletka na 6 epizód. Má to aj svoje svetlé body, tie ktoré odbočujú od tej zápletky, no tam zas nastáva problém, že sa o tie postavy neobávate, lebo človek vie, že prežijú do pôvodnej trilógie. Jedine že noví diváci by si chceli všetky filmy a seriály pozrieť chronologicky, u nich to aj môže vyvolať patričné napätie. Tento seriál je taká vata vypĺňajúca určitý časový kúsok, no pre samotnú filmovú ságu nie je až taký podstatný.

Jurský svět: Nadvláda (2022)

Noví dinosaury, super akcia a lacné filozofovanie, aby ste nemuseli nad tým filmom moc rozmýšľať. Toto je kolobeh všetkých jurských filmov, nič inovatívne, i keď ktovie či sa dá z toho natočiť aj niečo sofistikovanejšie bez toho, aby to nebola nuda. Stále je to výborný blokbaster, ktorý však dej už varí z vody.

Rychlá rota (2022)

Vždy som si myslel, že Chip a Dale sú bratia. Humor poväčšine vychádza z popkultúry, v ktorej keď sa nevyznáte tak... pá, pá. Sám som pri niektorých interakciach s inými v našich končinách menej známymi postavami vedel, že keby som ich poznal, mohol by som sa na tom aj pobaviť. Príbeh je síce jednoduchý, no o to viac zaujímavý a originálny. I keď je jasné, že aj Disney chcelo mať film, kde by mohli spolu kooperovať rôzne postavy z ich značky, tak ako Warneri mali svoj Lego movie či Space jam.

Lego Masters (2022) (pořad)

Mínus hviezda za moderátorov a mínus 3 hviezdy za Čekovského. Ale to by som bol fakt pokrytec keby kvôli nim sprdnem túto fakt výbornú show. Je to originálne, kreatívne a hlavne niečo nové. Tú jednu hviezdu ale predsa musím strhnúť, zato ničenie modelov. Myslím, že pre súťažiacich by to bola pekná pamiatka vziať si svoj model domov. Ale zrejme chceli ušetriť za nové kocky, i keď ich následné triedenie je asi horšie.

Voyagers - Vesmírná mise (2021)

Najskôr snáď najdebilnejši plán vesmírnej kolonizácie, potom sa to začalo meniť na zaujímavú sociálnu drámu o poznávaní samých seba, ale celé sa to pokazilo až príliš čiernobielym a tupým vykreslením postáv, aby dej mohol akčne gradovať a nebodaj o tom niekto povedal, že je to nuda.

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Tentokrát tvorcovia tvrdo narazili. Konečne pochopili, že známa značka a ani fanúšikovská nostalgia nie je zárukou úspechu, čo im dali diváci patrične najavo ako negatívnou kritikou, tak aj finančným fiaskom. Chyba sa nestala pri druhom otrasnom filme, chyba nastala už vtedy, keď niekoho napadlo z prvého filmu urobiť niekoľko dielnu ságu, kde sa rozhodli riešiť všetko možné piate cez deviate až je z toho guláš, že človek vlastne ani nevie, o čo tej ságe ide a kto sú hlavné postavy. Rowlingová dokazuje, že zostáva spisovateľkou jednej knižnej ságy a už nevie ako spisovateľka a teraz aj  scenáristka vytvoriť poriadny príbeh. A to som veľký fanúšik Harryho Pottera, ktorého tento magický svet baví, len tentokrát ho Rowlingová skrátka nevie predať. Ďalším prešľapom je režisér, ktorý tu je už od piateho Pottera. Zatiaľ čo v potterovskej ságe priniesol do magického sveta ako režisér iný svieži štýl, jeho dlhoročná práca na týchto filmoch sa stala už rutinnou, ničím zaujímavou. Na tejto stoličke je treba zmena. Mali to urobiť ako vo Star wars. Nakrúcať nezávislé samostatné príbehy, ktoré by sa sústreďovali na svoj daný príbeh a nie ságu o fantastických zveroch, ktoré v podstate už ani nemajú v týchto filmoch poriadny zmysel, sú tam nasilu pretlačené, aby ten názov bol aspoň trochu opodstatnený, inak sú už poväčšinou len kulisou. Tržby boli mizerné a nad celou ságou visí veľký otáznik s výkričníkom.