Čelisti (1975)

Čeluste aj takmer po 50-tich rokoch od vzniku neuveriteľne fungujú. Nadčasové dielo, ktoré zostarlo len na úrovni špeciálnych efektov, ale i tak som rád, že namiesto digitálnych žralokov som si opäť raz užil poctivú, starú filmársku školu. Dokonalá ukážka ako spraviť z béčkového námetu, áčkový žánro-tvorný kult. Rovnica na to bola pomerne jednoduchá:  Spielberg+Williams+Butler+ústredné herecké trio= dokonalosť.

Znamení (2002)

Včerajšia štvrtá projekcia od doby vzniku filmu ma utvrdila, že je to film hodný kultu. Aj keď mierne zostarol a chovanie postáv je niekedy minimálne divné (ale povedzme si otvorene, v Shymalanových novších filmoch to vie byť o mnoho horšie- však Čas), Sings sa ma stále vedia emocionálne dotknúť a zároveň nadchnúť nespornou filmárskou kvalitou. Spojenie napínavej atmosférickej hudby, kamery, nápaditej réžie, vizuálu a presného castingu, stvorilo jeden z klenotov moderného sci-fi hororu. Zároveň je poctou toho najlepšieho zo starej éry a na rozdiel od tematický podobnej Vojny svetov má aj určitú hĺbku a dokonca duchovný kontext. Pán Hitchcock by sa v hrobe NEobracal.

Nech svět světem (2023)

Mám moc rád (starého) Shyamalana a po celú dobu sledovania Leave the word behind sa mi vynárali spomienky na niektoré shyamalanovské diela s ktorými má minimálne v rámci atmosféry mnoho spoločného, ale to vôbec neznamená, že sa tu kopíruje. Ltwb je z dejovej stránky v post-apo žánre pomerne inovatívny a ponúka mnoho aktuálnych tém na zamyslenie. Bol som v napätí od začiatku do konca a aj keď záverečná pointa nebola nijak šokujúca ani desivá, zostala vo mne pomaličky pôsobiť aj dlho po dopozeraní filmu. Jej desivosť totiž spočíva v tom, že nie je vôbec nereálna....PS-Uvedomil som si jednu dôležitú vec....že je mi z ľudí na vracanie. 😉

Vinylová láska (2018)

Ak ste hudobný fanúšik, asi sa tam niekde nájdete…a občas sa aj zasmejete. Na konci malé zamyslenie nad rodičovstvom a zmyslom života….ale predsa mám ten pocit, že potenciál bol nenaplnený a druhý krát si to zrejme už nepustím. Príjemna oddychová jednohubka.

Bohemian Rhapsody (2018)

Schématické, zidealizované, naivné...plávajúce na povrchu aj keď sa tvorcovia zrejme snažili vyvolať presne opačný dojem. Mňa celkom nepresvedčili.... ale! Technicky a vizuálne precízne natočené, skvelo zahrané a ak máte radi muziku Queenu, prižmúrite oko. Pre mňa po tých nadšených ohlasoch mierne sklamanie, ktoré som si ale napriek  vyššie spomenutým nedostatkom v kine užil.

Stezky slávy (1957)

Ak vás odrádza rok vzniku, tak úplne zbytočne. Nadčasový film, aktuálny aj dnes.(možno viac ako v dobe vzniku) Vojna je zlo a má rôzne podoby. Kirk Douglas vynikajúci...chcem od neho vidieť viac. Kubrick možno umiernený, ale presný.

K zemi hleď! (2021)

V kontexte dnešnej doby, povinná  jazda pre všetkých (nielen) Slovákov, z ktorých  by to ale aj tak cca 30% percent nepochopilo. Ja som sa ale bavil kráľovsky…je možné, že časom to bude plná paľba.

Minulé životy (2023)

V kategórii film roka na Oscaroch to bol môj favorit, aj keď mi bolo jasné, že je to jeden z tých filmov tzv do počtu. Vždy som mal rád outsiderov s veľkým srdcom. A toto je síce malý film, ale s obrovským srdcom.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Áno, dalo by sa vytknúť pár drobnosti. Celý film je v rámci dopadu emócii na diváka príliš monotónny(s výnimkou jednej scény, ktorú neprezradím)ale ak vás film so stopážou 206 minút po celú dobu baví a vy obdivujete všetko z čoho sa skladá toto výnimočne dielo, potom jednoducho nejde byť nespokojný. Pre mňa najlepší Scorsese od legendárneho(a dokonalého)Casina. Pozor! Treba vidieť v kine!

Barbie (2023)

Chcel som tomu dať šancu, už len preto, lebo Ryan Gosling je jeden z tých hercov novej generácie, ktorý si väčšinou vie vybrať zaujímavý film (Drive je srdcovka). Plus nominácie na Oscara a uznajte, na Margot sa tiež dobre pozerá. Chápem to, čo tým chceli tvorcovia povedať a verím, že sa naozaj snažili. Oceňujem muzikálové scény, hercov, pár dobrých vtipov(Michael Cera rules), ale za myšlienkovou hĺbkou sa skrývala plytkosť. Akoby sa to celý čas hralo na niečo, čím to v konečnom dôsledku nie je. Aj keď, vlastne aj je.... Je to Barbie. Pre mňa nafúknutá bublina. Pripomenulo mi to ale iný, menší a nenápadnejší film, ktorý má ale všetko to, čo Barbie chýba...Poznáte Městečko Pleasantville?