K zemi hleď! (2021)

V kontexte dnešnej doby, povinná  jazda pre všetkých (nielen) Slovákov, z ktorých  by to ale aj tak cca 30% percent nepochopilo. Ja som sa ale bavil kráľovsky…je možné, že časom to bude plná paľba.

Minulé životy (2023)

V kategórii film roka na Oscaroch to bol môj favorit, aj keď mi bolo jasné, že je to jeden z tých filmov tzv do počtu. Vždy som mal rád outsiderov s veľkým srdcom. A toto je síce malý film, ale s obrovským srdcom.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Áno, dalo by sa vytknúť pár drobnosti. Celý film je v rámci dopadu emócii na diváka príliš monotónny(s výnimkou jednej scény, ktorú neprezradím)ale ak vás film so stopážou 206 minút po celú dobu baví a vy obdivujete všetko z čoho sa skladá toto výnimočne dielo, potom jednoducho nejde byť nespokojný. Pre mňa najlepší Scorsese od legendárneho(a dokonalého)Casina. Pozor! Treba vidieť v kine!

Barbie (2023)

Chcel som tomu dať šancu, už len preto, lebo Ryan Gosling je jeden z tých hercov novej generácie, ktorý si väčšinou vie vybrať zaujímavý film (Drive je srdcovka). Plus nominácie na Oscara a uznajte, na Margot sa tiež dobre pozerá. Chápem to, čo tým chceli tvorcovia povedať a verím, že sa naozaj snažili. Oceňujem muzikálové scény, hercov, pár dobrých vtipov(Michael Cera rules), ale za myšlienkovou hĺbkou sa skrývala plytkosť. Akoby sa to celý čas hralo na niečo, čím to v konečnom dôsledku nie je. Aj keď, vlastne aj je.... Je to Barbie. Pre mňa nafúknutá bublina. Pripomenulo mi to ale iný, menší a nenápadnejší film, ktorý má ale všetko to, čo Barbie chýba...Poznáte Městečko Pleasantville?

Halloween (1978)

Jediné čo viem dnes na tomto legendárnom horore obdivovať je kamera, hudba a nápad, ktorý vlastne položil základ subžánru slasher…Po rokoch od posledného zhliadnutia ale musím ísť s hodnotením nižšie. Prvá morda( ak nepočítam úvodnú, ktorá Michaela dostala do ústavu)prišla až takmer po hodine, a samotná atmosféra film neutiahne, ak sa tam dokopy nič nedeje. Kult, ktorý z historického hľadiska znamená veľa, ale zub času ho poznačil viac ako by sme chceli…

Vocasy na tripu (2023)

Zaujímalo by ma, koľko jointov padlo pri písaní scénara….ale výsledok je pre mňa jedna z najoriginálnejsich komédii za posledné roky! Naozaj som sa zasmial a občas aj veľmi nahlas. Určite to nesadne  každému, keďže tento čierny humor je miestami čiernejší ako silná káva( niekedy až “mierne” psychadelická), ale viem si predstaviť určitú skupinu ľudí, pre ktorú to časom bude kultuvá vec, vhodná napr. na večerné veľmi neformálne projekcie, niekde u kamoša na byte…a na takúto párty sa rád pridám. 😉

Rozhovor (1974)

Tématicky podobné filmu Výstrel od Briana De Palmy, ktorého som mal vždy moc rád. A Brian to v tomto “súboji” dvoch režijných velikánov za mňa jednoznačne vyhral, aj keď sa možno inšpiroval práve Rozhovorom. Ten je na môj vkus až príliš pomalý a chvíľami som už pozeral na hodinky a čakal strhujúce finále, ktoré na koniec aj tak neprišlo. Filmársky veľmi zručne natočená  štúdia morálnej dilemy, ktorá asi nesadne každému, ale svojich obdivovateľov si určite nájde…

Rambo: První krev (1982)

Ako 9 ročnému chalanovi ktorý frčí na béčkovych VHS klasikách na mňa Rambo na počudovanie moc nezapôsobil a v tej dobe ma bavili skôr nasledujúce časti pôvodnej trilógie. Po 30 tich rokoch som si to pustil znovu a je mi jasné prečo tomu tak bolo. Ono to totiž nieje tak úplne béčko a prvý Rambo aj dnes slušne funguje ako thriller, survival, post-Vietnam movie…a celé je to naozaj skvelo natočené(naháňačka ma motorke top!) Na konci ale prídu na radu aj ťažké zbrane a z komorného thrilleru sa stáva béčkova akčná morda, po ktorej som ako fagan túžil. Človek sa rokmi(v lepšom prípade) mení …a v detstve sa na veľa veci pozeráme inak ako v dospelosti. Rambo je pre mňa dnes skvelý filmový zážitok..

Můj nepřítel (1985)

Poctivé 80-kové sci fi s nadčasovým posolstvom, aké sa dnes už takmer netočia. Ako to už ale býva pri filmoch z tejto doby vzniku, zároveň aj s riadnou dávkou klišé( až na jeden nosný zvrat) a slabučkým happyendom. Wolfganga Petersena obdivujem za jeho predošlý film(Neverending story)…v prípade Enemy mine si to viem predstaviť pod taktovkou úchyláka Verhovena a to by bolo pravdepodobne to pravé filmové žrádlo!

36. komnata Shaolinu (1978)

Scénaristicky až komicky hlúpučke…a pritom v určitých momentoch geniálne. V detstve to bol pre mňa doslova kult a úplne chápem prečo…Btw…mám silnú chuť pustiť si Kill Billa..:)