Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Krimi
  • Dokumentární
  • Akční

Poslední recenze (2 591)

plakát

Metoda Markovič: Hojer - Chyba systému (2024) (epizoda) 

Velká paráda! Nekončící, nervyžeroucí opruz alias zábava zdegenerovaného znuděného parazita... Obecenstvo nespokojeně frflá, že je to pořád dokola, inu to je těžko. Být v kůži Markoviče a poslat to k šípku nebo trpělivě hrát partii dál a čekat, co všechno drahoušek, v dobrém rozmaru, ještě přihodí? S ohledem na fakt, že některé oběti nebyly ani ztotožněné, na bordel na jiných pracovištích viz. Košice, byl postup pana Markoviče mistrovským tahem. Tento díl se vymyká předchozím tím, že jsem se několikrát od srdce zasmála, absurdita řady situací je natolik ulítlá, že nepochybuji o autorovi. Život sám. Kotek vynikající. Isteník, Heriban, Neužil rovněž. Ustřední duo famózní.

plakát

Metoda Markovič: Hojer - Rodinná záležitost (2024) (epizoda) 

Neuvěřitelný potkan. Umlátit lopatou!!!! :-) Petr Uhlík hraje něco, co v mém žebříčku záporáků nemá konkurenci. Skvělý! Petr Lněnička rovněž v životní roli. Kvalitní režie, celé dobré, týden na relax mezi díly pro mě s výhodou. 🤣

Poslední hodnocení (4 875)

Duna: Část druhá (2024)

29.02.2024

Metoda Markovič: Hojer - Chyba systému (2024) (epizoda) (E05)

28.02.2024

Metoda Markovič: Hojer - Rodinná záležitost (2024) (epizoda) (E04)

27.02.2024

Čas nádejí (2024) (seriál)

27.02.2024

Čas nádejí - Episode 8 (2024) (epizoda) (E08)

27.02.2024

Smysl pro tumor (2024) (seriál)

27.02.2024

Smysl pro tumor - Epizoda 8 (2024) (epizoda) (E08)

27.02.2024

Čas nádejí - Episode 7 (2024) (epizoda) (E07)

27.02.2024

Mladí milenci (2021)

26.02.2024

Reklama

Poslední deníček (2)

Záporožští kozáci píší sultánovi- 1676

Tohle edukační okénko se vyloženě nabízí. Pokud poučnou, úsměvnou faktickou neznáte, směle si rozšiřte obzory. Záporožští kozáci žili na Ukrajině a platili za brutální válečníky, nebojácné hraničáře, byli to lidé svobodní. Více si k nim můžete dohledat sami, však jejich odpověď sultánovi Mehmetovi IV. stojí, zvláště v těchto dnech, za přečtení. 

V roce 1676 napsal turecký sultán Mehmet VI. tento dopis kozákům ze Záporoží:

"Jako sultán, syn Mohameda, bratr slunce a měsíce, vnuk a vicekrál Alláha, vládce království Makedonie, Babylonu, Jeruzaléma, Horního a Dolního Egypta, císař nad císaři, panovník nad panovníky, výjimečný rytíř, nikdy neporažený, vytrvalý strážce hrobky Ježíše Krista, správce vybraný samotným Alláhem, naděje a útěcha muslimů, vítěz nad křesťany a jejich velký ochránce - nařizuji vám, záporožským kozákům, abyste se mi dobrovolně a bez odporu podřídili a zdrželi se obtěžování dalšími útoky."


Odpověď kozáků:

"Záporožští kozáci tureckému sultánovi!
Ó sultáne, turecký ďáble a příteli a potomku ďábla, tajemníku samotného Lucifera. Jaký ďábelský druh rytíře to jsi, když nedokážeš zabít ježka s holou prdelí? Ďábel sere, tvoje vojsko žere. Nepodřídíš si, ty zkurvysynu, křesťanské syny; nebojíme se tvojí armády a budeme proti ní bojovat na zemi i na moři, matkomrde.
Ty babylonský kuchaři, makedonský koláři, sládku z Jeruzaléma, ovcomrde z Alexandrie, pasáku prasat z Horního a Dolního Egypta, arménské prase, podolský zloději, tatarský pohádkáři, popravčí z Kamence a hlupáku celého světa a podsvětí, idiote před Bohem, vnuku hada, vřede na svém ptákovi. Prasečí rypáku, kobylí prdeli, jateční pse, nepokřtěná hlavo, přeřízni vlastní matku!
Tak prohlašujeme my, záporožští, ty ubožáku. Nebudeš pást ani křesťanská prasata. Tím končíme, protože neznáme datum a nemáme kalendář; měsíc je na nebi, léta páně, ten samý den jako každý jiný, takže si polib prdel!
Ataman Ivan Sirko s celým záporožským vojskem."   

Něco jako: "Ruská válečná lodi, idi na chuj!"

Jestli má někdo koule postavit se jako David Goliášovi, jsou to zrovna potomci nebojácných kozáků, kteří mají kromě odvahy, taky smysl pro humor. Respekt!

 

 

 

Záporožští kozáci píší sultánovi- 1676