Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Krimi
  • Dokumentární
  • Akční

Poslední recenze (2 315)

plakát

Třináct životů (2022) 

Jsem rozsekaná! Tohle si dejte. Ron Howard natočil famózní biják, škoda, že to nešlo do kin. Ačkoli víme, jak to tehdy dopadlo, nenormální napínák. Z kuloárů taky víme, že natočená záchranná akce se shoduje s akcí reálnou, čili se ani nevkusně nefintilo, za což šestá hvězda. Anesteziologům se jistě sevřou půlky, neboť mít 5 a půl hoďky 13 děcek v ketaminu pod vodou, to se rovná solidní profesní noční můře! Jinak já mám po Top Gun a Elvisovi třetí film roku, divila bych se převelice, kdyby toto Avatar přerazil, ale nechme se překvapit. Často se nadává na lidi, jací že jsou ničemové. Co ale kolikrát člověk dokáže, je skutečně nadlidské. Krásný film!!!

plakát

Náhodný turista (1988) 

Bezvýchodné životní drama laskavě řešeno dle klíče, který lze najít v cestovním průvodci. Bolavé, úsměvné, jemné, lidské, všemi perfektně zahrané. Emoce podávané v minimálních dávkách neškodí v jakémkoli množství.  Kdysi mě film nezaujal, ale s životními zkušenostmi přichází pochopení pro veškeré, co se zde odehrálo, čili film pro dospělé. Moc pěkné. "Ty mě už nepotřebuješ. Ale abych přežil já, potřebuji ji."

plakát

Geniální přítelkyně - Storia di chi fugge e di chi resta (2022) (série) 

Knižní předloha této série je na houby, taky se mi vlekla, brejlovec mi pil krev svou unylostí, já tyhle leklé nány, které potichu břehy melou s výrazem, že neumí do pěti napočítat, nemusím ani v reále, Lila je už totálně nesympatická, ale aspoň trochu osvěžila, chlapi jsou, krom sympaťáka Enza, hnusní, upocení morgoši, kteří páchnou z obrazovky, na ránu do jednoho, chválím nákladnější produkci, pasáže z Florencie, Richterovu hudbu, a ačkoli jsem nebyla spokojená, jako u předchozích sérií, na další se zase podívám. Čtvrtou knihu jsem totiž nedočetla, nebavila mě, ale zajímá mě, co bude dál.

Poslední hodnocení (4 360)

Třináct životů (2022)

08.08.2022

Náhodný turista (1988)

08.08.2022

Návrh (2009)

07.08.2022

Geniální přítelkyně - Storia di chi fugge e di chi resta (2022) (série) (S03)

07.08.2022

Panství Downton: Nová éra (2022)

07.08.2022

Srdcerváči (2022) (seriál)

05.08.2022

The Gray Man (2022)

05.08.2022

Noční rozhovor s Romy Schneiderovou (2018) (TV film)

04.08.2022

Ďáblův houslista (2013)

28.07.2022

Reklama

Poslední deníček (2)

Záporožští kozáci píší sultánovi- 1676

Tohle edukační okénko se vyloženě nabízí. Pokud poučnou, úsměvnou faktickou neznáte, směle si rozšiřte obzory. Záporožští kozáci žili na Ukrajině a platili za brutální válečníky, nebojácné hraničáře, byli to lidé svobodní. Více si k nim můžete dohledat sami, však jejich odpověď sultánovi Mehmetovi IV. stojí, zvláště v těchto dnech, za přečtení. 

V roce 1676 napsal turecký sultán Mehmet VI. tento dopis kozákům ze Záporoží:

"Jako sultán, syn Mohameda, bratr slunce a měsíce, vnuk a vicekrál Alláha, vládce království Makedonie, Babylonu, Jeruzaléma, Horního a Dolního Egypta, císař nad císaři, panovník nad panovníky, výjimečný rytíř, nikdy neporažený, vytrvalý strážce hrobky Ježíše Krista, správce vybraný samotným Alláhem, naděje a útěcha muslimů, vítěz nad křesťany a jejich velký ochránce - nařizuji vám, záporožským kozákům, abyste se mi dobrovolně a bez odporu podřídili a zdrželi se obtěžování dalšími útoky."


Odpověď kozáků:

"Záporožští kozáci tureckému sultánovi!
Ó sultáne, turecký ďáble a příteli a potomku ďábla, tajemníku samotného Lucifera. Jaký ďábelský druh rytíře to jsi, když nedokážeš zabít ježka s holou prdelí? Ďábel sere, tvoje vojsko žere. Nepodřídíš si, ty zkurvysynu, křesťanské syny; nebojíme se tvojí armády a budeme proti ní bojovat na zemi i na moři, matkomrde.
Ty babylonský kuchaři, makedonský koláři, sládku z Jeruzaléma, ovcomrde z Alexandrie, pasáku prasat z Horního a Dolního Egypta, arménské prase, podolský zloději, tatarský pohádkáři, popravčí z Kamence a hlupáku celého světa a podsvětí, idiote před Bohem, vnuku hada, vřede na svém ptákovi. Prasečí rypáku, kobylí prdeli, jateční pse, nepokřtěná hlavo, přeřízni vlastní matku!
Tak prohlašujeme my, záporožští, ty ubožáku. Nebudeš pást ani křesťanská prasata. Tím končíme, protože neznáme datum a nemáme kalendář; měsíc je na nebi, léta páně, ten samý den jako každý jiný, takže si polib prdel!
Ataman Ivan Sirko s celým záporožským vojskem."   

Něco jako: "Ruská válečná lodi, idi na chuj!"

Jestli má někdo koule postavit se jako David Goliášovi, jsou to zrovna potomci nebojácných kozáků, kteří mají kromě odvahy, taky smysl pro humor. Respekt!

 

 

 

Záporožští kozáci píší sultánovi- 1676

Reklama

Reklama