Kurýr (2002)

Pokud si odmyslíte ne příliš duchaplný scénář (a některé naprosto pitomé dialogy) a půjdete pouze po akční lince, tak je to opravdu pěkná podívaná. Obětování se pro co největší akci je zde patrné na každém kroku a je nutno říct, že choreografie a snímání jednotlivých "bojových" scén vás pohodlně usadí i pobaví. Bohužel, pokud už se rozhodnu rezignovat na scénář, nenechávala bych hlavní hrdiny tolik mluvit, ale nechala bych je jen polonahé mlátit padouchy. To jim jde nejlíp a je na to aspoň pěkná podívaná ;). 50%

Sama v čase normálnosti (2010) (TV film)

Velmi silné téma a tak slabé zpracování. Příběh s normalizačně archetypálními postavami se může držet jen chvíli, pak potřebuje důstojnější zázemí, aby nesklouzával k tak povrchním klišé, jako zde. Jediné pozitivní je začátek - scéna s poštovní schránkou, do které se Havel a jeho společník snaží nacpat co nejvíce dopisů s Chartou 77 a jejich zatčení. Historka, která mi byla až donedávna utajena a která zde byla tak šikovně užita. Škoda, že tvůrcům ČT šikovnost obecně zcela chybí. 35%

Vetřelci a lovci - Zrozen bez porodu (2009) (epizoda)

Bohužel česká televizní tvorba upadá a upadá stejně jako tento snímek. Začátek je poměrně slibný a vypadá to, že se zde rozehraje zajímavé psychologické drama, ale vše se z nějakého neznámého důvodu zhruba v polovině filmu zvrhne v potřeštěný příběh plný klišé (zámožný podnikatel - korupčník a zloduch, zadlužený gambler - taky zloduch, ale menší, právník - český zorro v podání J. Kukury). Jediné, co drží celý snímek nad propastí je skvělý herecký výkon Simony Stašové a jakžtakž logicky stavěný příběh. Nevím proč, ale podle mě by tomuto snímku daleko více slušela tajemnější zápletka s paranoickou hlavní hrdinkou, ale to by chtělo mnohem kvalitnější scénář, zkušenější režii a celkově nápaditější produkci ČT. 35%

Obvyklí podezřelí (1995)

Velmi zajímavá kriminálka, která svádí hned v úvodu příběhu dohromady pětici "známých firem" v newyorské cele předběžného zadržení k výslechu kvůlil ukradenému náklaďáku. A tady vzniká plán na diskreditaci newyorské policie a při té příležitosti také možnost vylepšení vlastní finanční situace. Brzy se ale ukáže, že se stali pouze součástí daleko důmyslnějšího a nebezpečnějšího plánu, který pořádně zamotná hlavu i vyšetřovatelům. Provedení 4 hvězdy (role Keatona by daleko více slušela např. al Pacinovi), nápad a Kevin Spacey jednoznačně 5 hvězd! 90%

L. A. - Přísně tajné (1997)

Vynikající gangsterka z amerických 50. let s hvězdným hereckým obsazením. Příběh z doby, kdy byli losangeleští policisté opravdu tvrdí chlapíci, kteří nechodí pro ránu daleko a kdy si nikdo nemohl být jistý, jestli stojí na dobré nebo špatné straně. Ambiciózní Ed Exley využívá vyhroceného střetu na policejní stanici a i přes opovržení svých nastávajících kolegů se stává poručíkem detektivů, kde se zaplétá do případu podivných vražd a úmrtí, které spolu zdánlivě nesouvisí, ale nakonec do sebe dokonale zapadají. K tomu dvojice Russel Crowe - Kim Basinger je svou archetypálností doslova k nakousnutí :) 95% PS: Díky golfistovi za tip na Obyvklé podezřelé! ;)

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Přes všechny negativní recenze nakonec místy i příjemné překvapení. Druhé pokračování Sherlocka Holmese nás zavádí na bitevní šachovnici s profesorem Moriartym, který se snaží zničit vše, co je Holmesovi milé a drahé a mimo to také přivést celý svět do války. Píše se rok 1891 a slibně/tajemně začínající příběh nám začíná upadat do zmatené historizující fantasy road movie po Evropě. Efekty a akce tentokrát zcela ubili příběh, který Hře stínů místy opravdu chybí a dělá z ní jen snůšku zběsilé akce bez většího cílu. Proto je trochu nepochopitelná 2hodinová stopáž, pokud už Ritchie chtěl od začátku na silný příběh rezignovat, chtělo to více střihu a méně omáčky. I přesto mě Sherlock dokázal nejednou pořádně rozesmát (vím, že to není nejlepší z mých převleků) a evokovat přesah do jiných filmů (Downey jr. s rozmazanými stíny a rtěnkou jako Joker, vynález "private oxygen" jako prototyp pro Jamese Bonda). Navíc závěrečná scéna mírového summity vytáhla hodnocení na 60%.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Ponuré severské drama s kriminální zápletkou. Nesvéprávná dívka s velmi neotřelou image, odhodlaný a neohrožený novinář, jejich romantická zápletka a to vše na pozadí tajuplného příběhu, při jehož řešení se oba hlavní hrdinové dostávají hlouběji a hlouběji do rodinných minulostí. Některé scény (zejména Lisbeth s jejím novým "poručníkem") naturalistické až z toho mrazilo. Slušná práce, i když samozřejmě s knihou nesrovnatelné. Ale i tak 70%

Panství Downton (2010) (seriál)

I když se může příběhová linie zdát na první pohled jako vystřižená v červené knihovny, tvůrci seriálu vás ihned usadí zpátky do křesla. Máme tady sice romantizovaný příběh začátku 20. století na anglickém panství, kde svoje románky prožívá jak vrchnost tak služebnictvo, ale skvělé herecké výkony, kostýmy i scénář vás prostě dostanou. Jednotlivé postavy totiž nejsou vůbec černobílé a příběhu stačí v mnohém pouhá gesta a náznaky namísto srdceryvných vysvětlujících monologů. A to je dle mého názoru obrovské plus. Vše dokresluje výborná výprava a hudba, díky kterým se do edvardovské atmosféry doslova vcítíte. Jediné malé mínus je snaha tvůrců z toho vytřískat co nejvíce. Jsem ve druhé sérii a zde už bohužel párkrát noha uklouzla do klišoidní červeno-romatické přemrštěně dramatické kaše. Doufám, že avizovaná třetí série bude poslední, abych nemusela ještě s jednou hvězdou dolů. 80%

Saturnin (1994)

Česká knižní klasika, plná humoru a výborné ztvárnění v podobě Oldřicha Víznera a pak také Jany Synkové. S převáděním knih do filmové podoby je to vždy těžké a nedá se zavděčit všem, ale v tomto případě si nemůžu pomoci, ale podle mě tomuto snímku dokonce i sluší tady tolik odsuzovaný televizní charakter. Nebo je to tím, že Saturninův humor mě vždycky dostane? Prosila bych mísu koblih a kryjte se! ;) 95%

Pokoj č. 10 (2006) (seriál)

Velmi originální námět, rychlý spád a i přes televizní "look" napínavé a koukatelné. Snad jen škoda, že nebylo více prostoru pro "schopnosti" jednotlivých předmětů....osobně bych brala klíč a jízdenku :) 80%