KafuR

KafuR

D. V.

okres Zlín

8 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
  • 19.11.2018  21:39

  U katastrofických bijáků se asi tak nějak podvědomě předpokládá, že budou přiměřeně tupé, ovšem nikdy by neměly být tak blbé, aby zároveň i přestaly bavit. Tento přírustek cílený pro asijské publikum má navíc ještě jeden problém, a to je absolutní nedostatek kolosálnosti. Film 2012 byl také blbý, ale byl dost kolosální na to, aby mu člověk spoustu věcí odpustil, zatímco v tomto případě se jedná o bezpohlavní, krve se štítící epizodku Jakuba Wágnera lovící místo přerostlé štiky vyhynulou parybu. A nejvtipnější scénka filmu je Stathamova narážka na Hledá se Nemo.

  • 17.11.2018  20:29
  Coco (2017)
  ****

  Posledních pár let již Pixar, kromě dokonalé animace, proráží spíše na poli (melo)dramatického dojáku než zábavné komedie a CoCo je toho zářným důkazem. Chvíli trvá, než se člověk chytne a než zjistí, na jakou notu se tady hraje. I když to se vlastně zjistí až v posledních patnácti minutách. A to je také síla tohoto animáku. To, že se člověk prostě nestihne na ten závěr dostatečně připravit, a tak přerod z průměrně zábavné (i když originální) filmařiny do silného drtiče emocí může být pro slzné kanálky slabších povah překvapivě likvidační.

  • 11.11.2018  22:37
  Enderova hra (2013)
  ***

  Tak blbé až je to americké. Anebo spíš naopak. Tak tu máme malého ambiciózního klučinu, který se za pár tréninkových lekcí, patetických výrazů a zvuků epické hudby, za to však bez jediného klopýtnutí dostává až do vedoucí kasty armády proti dalším z řady mimozemských nebezpečí pro lidstvo. Zachraňuje to však zajímavá nadstavba v podobě pacifistického konce a jeho docela neortodoxního poselství. Na Ameriku a jeho politiku ála hrr na ně a po nás potopa věc nevídaná.

  • 15.10.2018  10:31

  3,5*. Civilní sonda do hlouby astronautovy duše aneb co vše předcházelo slavné větě o malém kroku pro člověka atd.. Film se chvályhodně na míle daleko vyhýbá jakémukoli patosu a americká vlajka na pozadí vlaje jenom proto, že tak to opravdu bylo a nic víc. Při úspěšném přistání by se dalo střihnout na oslavující lidi z NASA anebo radující se americký národ, ale proč? Není opravdu lepší vychutnat si to v tichu a pomalými krůčky při vzpomínkách na svou rodinu jako ten První člověk? Trochu prostříhat ke konci už vražednou stopáž, méně konverzačních chvilek a rychlejší konec a bylo by to bez výhrad.

  • 11.10.2018  10:09
  Ďábel (2010)
  ***

  Mysteriózní film s mystickým poselstvím a tomu je podřízeno úplně vše. Postavy, jejich chování, závěr, prostě vše. Hororová linie je zde omezena pouze na to, aby napětí budovala, ale zároveň aby sloužila jen a jen myšlence filmu a nestrašila víc, než je třeba. Což o to, napětí ve výtahu by se dalo krájet a tvůrci rádi několikrát zkomplikovali rozhodnutí, který z nich je ten "bubák", ale závěrečná pointa měla být víc sofistikovaná, a ne na konci filmu s jakž takž reálným dějem jít cestou nejmenšího odporu i za cenu toho, že se najednou realita pošle k šípku.

  • 28.9.2018  19:38
  Za plotem (2006)
  ***

  Za plotem se dá najít ledacos, ale přes zimu vyrostlé satelitní městečko mezi zrovna katalogové možnosti nepatří, a proto je škoda, že se tento zajímavý námět dal do služeb dětské omalovánky s humorem, pro dospělé stravitelným pouze v doprovodu dětské osoby, a příběhem o ceně přátelství, který by stejně nenásilnou formou zvládla přednést i kterákoli Foglarovka. Pár zábavných momentů se ale přesto najde a utíká to celkem rychle, smutným faktem však zůstává, že si člověk po těchto filmech najednou už připadá strašně starý.

  • 12.8.2018  00:10
  Kontakt (1997)
  ****

  Haló, haló, kdo tam? Tentokrát žádné Hvězdné války, ale civilní sci-fi drama o jedné ženě, jejím snu a ceně, kterou nakonec musí za něj zaplatit. Žádné bombastické bitvy, žádné armády zelených mužíků, a přesto délka filmu nevadí. Pár výtečných scén (první signál..) a pasáž před koncem, kde se tvůrci (vizuálně) ocitli na tenkém ledě, který sice trochu popraskal, ale rozhodně se neprolomil. A pointa? Proč by to ostatně takto nemohlo být? Třeba někdy..

  • 26.6.2018  10:32
  Pustina (TV seriál) (2016)
  ****

  Depkoidní drama, které svými prvními díly navnadí pocit opravdu scénaristicky sofistikovaného majstrštyku, a proto je škoda, že spousta šikovně ze začátku načrtnutých linií vyzní dost do ztracena. Seriál se postupem času soustředí jen a pouze na kriminální zápletku, ale prohloubením i ostatních linií by se mohl stát opravdu komplexním obrázkem bývalých Sudet, které se svého stínu dosud nezbavily. Na druhou stranu je však třeba říct, že i tak se jedná o malý velký seriál, který svým vizuálem, atmosférou a hereckými výkony alespoň trochu spravuje reputaci české seriálové tvorbě. A nevadí, že produkce je zahraniční.

  • 25.6.2018  23:56

  Poslední epizoda z původní série, která měla nakonec opět navrátit rovnováhu galaxii. Akce a triková stránka je na tehdejší dobu výborná, z dějového hlediska by se ale tomu dal vyčíst jak příliš čitelný konec, tak příliš rychlá a ne příliš uvěřitelná proměna ohledně Vadera. Herci to ale naštěstí táhnou.

  • 21.6.2018  19:23

  Dynamická a akční jízda ozvláštněná navíc i různorodým prostředím. Temnější podtón tomu také sluší víc než dětinské hrátky, odlehčení naopak nabízejí scény se Solem a Leiou, takže v celkovém kontextu vydařený mix akce, dramatu i zábavy.

  • 21.6.2018  13:32

  3,5*. Ve své době převratný vizuál, skvělé triky a odvaha jít do žánru, kterému v té době rozhodně pšenka nekvetla, přesto je to však z dějového hlediska dost přímočarý a vlastně klasicky jednoduchý popkorňák, u kterého je na míle dopředu jasné, jak to všechno dopadne.

  • 21.6.2018  10:09

  Zpočátku uvedení do další z mnoha bitev ve vzdálené galaxii, postupem času je ale ve filmu stále víc patrné vnitřní pnutí, kterému je nucen Anakin čelit. A jeho finální rozhodnutí příběh překlápí do úplně jiného filmu, do tíživého dramatu, které jednou provždy změní rovnováhu v galaxii. Poslední půlhodina je natolik odlišná a natolik působivá podívaná, že má člověk tendenci ihned sáhnout po Nové naději.

  • 19.6.2018  16:51

  O mnohem méně infantilnější než jednička, Anakin se už také začíná vybarvovat a celá ta zápletka také rozhodně potenciál má. Romance povedená a soundtrack taktéž, takže by to chtělo jenom ještě trochu víc přitemnit.

  • 19.6.2018  11:36

  3,5*. Chybí tu Darth Vader. Nebo aspoň kdokoli, kdo by ten film byl schopen utáhnout. Infantilnosti je tu občas až moc a tendence být vtipný za každou cenu se také ne ve všech případech vyplácí. Film obsahuje strhující scény typů závodů a finální bitvy, celé to je však spojenou vatou, která ne vždy dokáže pobavit.

  • 12.6.2018  19:35

  Mít takového synáčka by asi bylo o nervy aneb výkon Tomáše Holého vyzvdihuje tuto letní komedii nad úroveň jí podobných filmů. A to přesto, že ostatní herecké výkony jsou také skvělé. Film, který si vystačí s minimem herců, a kterému kromě zmíněného protagonisty sluší atraktivní skalnaté kulisy. A scénář stavící na trampotách jedné rodiny na dovči drží mimo hereckých výkonů i Marie Poledňáková, která ve své době podobné filmy prostě točit uměla.

  • 16.5.2018  17:52

  Jednou to příjit muselo a Thanos přišel. Bez nějakého vysvětlování, bez příkras, za to s padáním hlav hned od začátku. Parádní úvod, který se s ničím a nikým nemazlí a uvádí do chaosu, který potrvá praktický celý film. Vzhledem k množství postav je děj dost zasekaný a rozkouskovaný, tu dialogy, tu seznamováním a jednotlivé epizodky jsou nevyrovnané v závislosti na postavách. Závěr nezávěr účel ale splnil, na druhou část navnadil a všechny ty neporazitelné superhrdiny dostal tam, kde jsme je ještě neviděli.

  • 20.4.2018  20:54

  Celkově vzato, nepříliš optimistický pohled do blízké budoucnosti, kdy lidem nebude stačit již být pouze nepřetržitě připojený na síť, ale budou chtít být této sítě i součástí. Přepálené délkou a ke konci klasicky spielbergovsky patetické, přesto natočeno natolik chytlavě, že to chytne i lidi s jiným vkusem. Minimálně alespoň v nějakých momentech. Neokoukané herecké tváře a tak trochu patrný přesah do současné doby, kdy všechno pomalu směřuje k nějakému podobnému virtuálnímu pozlátku.

  • 11.3.2018  19:19

  Vánice za okny, vlak ztracený v závěji a jeden mrtvý člověk uvnitř něj. Případ, ktery se postupně vymyká žánrovým šablonám a na jehož konci bude jeden zlomený detektiv. Odosobněná a ponurá verze Poirota, který je nucen pochybovat o všem, co považoval za samozřejmé a všem, co řídilo jeho dosavadní život. Úderná a mrazivá hudba a vynikající adaptace předlohy, která umí mrazit jak atmosférou, tak morálním dilematem, kterému je nucen divák přihlížet. A máloco se dokáže člověku tak vrýt do paměti jako poslední pohled Poirotovi do tváře. A pak už nic, jenom titulky.

  • 8.3.2018  10:00

  Poirot tak trochu po hollywoodsku. Jak předchozí filmová verze tohoto případu (2010) stavěla na mrazivé atmosféře, napětí a zlomeném detektivovi, tak zde se nám servíruje Poirot, který vše vyšetřuje s nadhledem, nebojí se utrousit ironickou poznámku a dokonce se nebojí honit (?!) podezřelého. Jedná se tedy o dost svébytnou adaptaci, která nepoužívá pozlátek předchozích filmů, přesto by si ale tak závažný případ zasloužil trochu vážnější tón, včetně konce.

  • 22.2.2018  10:18

  Aneb Marvel meets Africa. Chválit je možno ledaco - exotické exteriéry, které filmu dodávají punc originality a marveláckým filmům tak zase dále rozšiřují obzory, stylové a kulisám odpovídající hudební motivy nebo neokoukané herecké tváře, které ale zároveň nebudí dojem, že se u filmu ocitly pouze díky barvě pleti. A k tomu navíc záporák, jehož pohnutky je možno pochopit, protože to není nikdo jiný než (ne)obyčejný člověk a ne nějaká obluda z vesmíru. Proto škoda kolísavého tempa, nenápaditého finále a scénáře, který na některých místech mohl z filmu vytlačit mnohem víc emocí.

  • 10.2.2018  23:10

  Takové útrpné dvouhodinové čekání na Godota. Člověk si ze začátku říká, že karty jsou rozdány poměrně dobře a že by se tak mohly mezi sebou zajímavě promíchat, ale nakonec se z toho nic nestane a zápletka je prakticky nulová, protože celý film popisuje pouze období jednoho (sice ne obyčejného) vztahu a jednu jeho vážnou krizi. Nejspíš nic, co by neznala většina lidí, přestože role bývají v realitě v tomto častěji spíš obrácené. A filmy s jediným poselstvím, a to tím, že láska všechno přemůže, patří spíš do kategorie fantasy, stejně jako ten slaďoučký konec.

  • 6.2.2018  18:39

  3,5*. Celé je to natočeno velmi pěkně (tzn. líbivě), schématický scénář a klasicky dojákovské hollywoodské berličkové scény tu naštěstí zachraňuje příjemné herecké obsazení a velmi povedené hudební motivy. Pokud se u toho nebude moc přemýšlet (třeba ta rychlost výuky nového Zorra je více než úsměvná), tak o zábavu se bát nelze, akce je tu dostatek, tempo výživné a komické scénky dost často stojí na hercích, díky čemuž fungují podle plánu. Prostě klasický klišodní hollywoodský biják, ozvláštněný exotickým prostředím a dobrými herci a hudbou, což mu umožňuje získat si sympatie.

  • 5.2.2018  16:43

  Béčková jednohubka, která možná až trestuhodně nestaví na napětí, ale ke spokojenosti jí stačí "pouze" explicitní záběry, a to jak na souložící páry, což je pro tuto séri typické, tak na místní kreatury dosytosti si užívající přísun nového papání. Vánice za oknem tomu alespoň trochu propůjčuje atmosféru, ale jinak se jedná o ničím převratný slasher, u kterého ani nejnadějnější scény typu pitvy zaživa nejsou dostatečně intenzivní.

  • 2.2.2018  14:45

  3,5*. Chemie mezi Thorem a Lokim funguje velmi dobře a hlavně Hiddleston dělá z filmu zábavu v pravém slova smyslu, protože ten si roli očividně užívá s gustem jemu vlastním. Zfilmováno, jako již dvojka, klasicky v odlehčeném tónu s pevně vyhrazeným prostorem pro zábavu a hlášky a přístupem "hlavně se nebrát moc vážně". Blanchettka je v roli záporáka k nakousnutí, čímž celé té již ohrané další zkáze světa přináší alespoň punc neobyčejnosti. Prostě zábava především a scény s Hulkem jakbysmet.

  • 25.1.2018  09:20
  Skyfall (2012)
  ****

  3,5*. Klasická schématičnost a všechny ty mantinely, které dělají Bonda Bondem a které ale zároveň všechny tyto filmy tak svazují a odpírají divákovi jakýkoliv moment překvapení, je v tomto případě alespoň částečně vytržena z konceptu a druhá část tohoto bijáku od "útěku" připomíná spíše Bourneovské filmy než Bondovského fešáka v obleku, co má všechno a všechny na háku. Stále sice není možno plesat nad žádným opravdu překvapivým zvratem, ovšem ten špinavý Bond, obléhající se v opuštěné barabizně kdesi na konci světa, přinesl filmu alespoň zdařilou atmosférickou složku.

  • 18.1.2018  16:10

  3,5*. Dost ujetá a ztřeštěná komedie, které začíná navíc trochu škodit i zub času, přesto však neodolatelně sympatická a velice hravá a nápaditá v jednotlivých momentech. Některé bláznivé gagy již právem zkultovněly, protože této hrstce Bažantů a jejich filmovému štábu nebylo nic svaté a nebáli se udělat si legraci jak ze sebe, tak ze všeho, co jim přišlo pod ruku. Jako sympatická letní oddychovka ideální, ovšem za inteligentnějším humorem se musí jinam. A to hodně daleko.

  • 10.1.2018  12:01

  Animák, který svým způsobem hodně cílí na dospělé publikum. Nebo alespoň se tak v první chvíli zdá. A rozhodně se mu to daří, protože poeticky zpracované první minuty ála život v kostce je opravdu velice působivý. A to je také největší síla tohoto filmu, síla jednotlivých scén, u které se ani nemusí nikterak tlačit na pilu, aby emoce dokázaly vytáhnout. Bohužel to ale taky spojuje dětsky přímočará příběhová linie, která právě se svými postavičkami cílí na nejmenší. Krásný soundtrack a od animáku rozhodně neobyčejný zážitek, přesto by to ale chtělo organičtější propojení té dětské a dospělácké složky a ne pouhé jejich střídání.

  • 8.1.2018  17:43

  Příjemná konverzační komedie, u které skvělé herecké výkony podporuje i scénář. Tak trochu absurdní milostný mnohoúhelník, u kterého je sice předem jasné, které linky se jak spojí, přesto jsou peripetie hlavních postav v občas až absurdních situacích podány s nadhledem a s notnou dávkou humoru, aniž by přitom jakkoliv ubíraly na zobrazení některých typických povahových rysů podobných typů lidí. A ostatní příběhové figurky jsou taky vykresleny velice trefně.

  • 3.1.2018  13:11

  Film stojící pouze a jenom na hereckých výkonech a scénáři. Nic víc k tomu nepořebuje, pouze jednu místnost, kam všechny ty nerváky posadit. Velmi sugestivní film, u kterého je sice jasné, jak to nejspíš mezi nimi dopadne, a přesto je však člověk ochoten poslouchat každé slovo, každý detail případu, který se sice ve filmu neobjeví ani v jednom záběru a přesto má člověk pocit, že vraždu přímo prožil. Geniálně vyskládaná kompozice, která pomalu a postupně skrze různé detaily vrhá na případ tak trochu jiné světlo. A navíc film neslouží pouze sám sobě (zdravím Tarantina), ale má výrazný společenský přesah a polemiku o vině a nevině a kompetenci člověka o tom vůbec rozhodnout.

  • 23.12.2017  22:03

  Film tak urputně se snažící být cool a vtipný aby jeden pohledal. Cílení Marvelu na věkovou kategorii typu hlavního hrdiny není možno mít za zlé, ale zároveň by to mělo být natočeno tak, aby si u toho starší člověk nepřipadal trapně. Tyto eskapády nedorostlého puberťáka a jeho divného kámoše není možno brát vážně a člověk je schopen pochopit spíše pohnutky hlavního záporáka než toho spidercvoka, který si chce akorát pohonit ego.