KafuR

KafuR

D. V.

okres Zlín

8 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
  • 6.4.2017  15:11

  3,5*. Takové klasicky americké oblíbené téma plné patosu a bezbřehé snahy pomoci celému světu a hlavně sami sobě. Filmu navíc chybí pořádné vyvrcholení, a proto hlavně ke konci ty občas až monotónní bojové sekvence působí zdlouhavě. Na druhou stranu však zajímavé exotické exteriéry jako zběžný exkurz do takové nestabilní africké země, příjemní a neokoukaní herci a akce a dynamika z toho také sálá na sto honů. Vypůjčení dějové kostry od skutečného příběhu je v současnosti velice oblíbené a i Bay je jedním z těch, co toho využili ve svůj prospěch.

  • 2.4.2017  13:28

  Mrazivé drama s temným koncem - více než dobrý důvod k tomu, aby byl tento film polozapomenut. Zpočátku zdánlivě rutinní kriminálka, odosobněná, ponurá, s charizmatickým Venturou a skvělým Burtonem, jehož démoničnost je uvěřitelná skoro jako poselství, které jeho postava nese. Občas možná předvídatelná, s pomalejším tempem, ale zase se skvělým a vygradovaným závěrem. Film, který člověka přinutí věřit ve zlo, a to zrovna vůbec nemusí mít podobu Johna Morlara.

  • 30.3.2017  00:24

  Pryč s infantilností, toto je existenciální depkou prosáklé drama o konci jedné éry bez jakýchkoli vyhlídek na lepší zítřek. Skomírající hlavní hrdina, jehož jediným snem je vše v poklidu dožít, starý Profesor, jehož sen už dávno vzal za své, a jedna malá holčina, která ukáže, že ti dva mají navíc. Škoda příliš dlouhé stopáže, a tudíž i množství některých konverzačních chvilek, ale i tak se jedná o vyspělou a celkem brutální etudu, která nehledí na sebe, na hrdiny, ani na lidi kolem nich. Výtečný záporák, scénář s neotřelým námětem a rejža, který věděl, že to chce jinak. A to je velmi dobrá kombinace.

  • 23.3.2017  15:20
  Riddick (2013)
  ***

  Dokud si to chodí ve svých vlastních šlépějích a příběh udržuje styl hraní na kočku a na myš, není prakticky, v rámci žánru samozřejmě, co vyčítat a člověku se dostane možná víc, než na začátku očekával. Postupný přeskok do příběhových vod ála jednička však s sebou nese i vše, čím jednička trpěla. Béčkový boj o život, děravý scénář a spoléhání na náhody. Zároveň ale šikovně připravená půda pro další pokračování, uvidíme však, jestli nějaké vůbec bude.

  • 12.3.2017  18:31
  Wolverine (2013)
  ***

  X-meni objevili Japonsko a vehementně tam začali uplatňovat své filmové móresy. Tudíž ačkoli způsob přežití jaderného výbuchu a vlaková bitka budí spíše úsměvy než napětí, v celkovém rámci film nepůsobí jako o nic větší recyklace, než jak byl pouze na začátku naplánován. Mangoldova režie dokáže zaujmout, Jackman v Loganově roli je herecká jistota, takže je škoda, že i přes dostatečné využití japonského prostředí se scénář nesnažil ještě více odchýlit od zajetých kolejí a nenabídnout víc než jakýkoliv jiný film z marveláckého universa.

  • 10.3.2017  12:08

  Hravá kravinka pro ty, kterým byl Potter málo. Nuda prakticky bez zápletky, snažící se co nejvíce vytěžit z již vytvořeného světa Rowlingové a krásného vizuálu a zapomínající přitom na pořádný scénář. Mnohem zajímavější druhá dějová linie je příliš upozaděna jenom proto, aby si jeden mohl užít ztřeštěného pobíhání po New Yorku s postavami budícími přinejmenším rozpaky a jejichž jednání často svádí k nutkání nakopat protagonisty anebo scénáristy do zádele. Celý film tak působí dojmem nafouknuté bubliny, která doufá jenom v to, že nostalgičtí fanoušci umožní vypustit na světlo světa i další její zbytečné bratříčky.

  • 5.3.2017  16:16
  John Wick (2014)
  ***

  Po tom až patetickém úvodním strachu podsvětí z pomsty Johna Wicka by si jeden skoro myslel, že má co dočinění s dalším Bournem, a přitom se jedná jenom o dalšího nájemného zabijáka, který by bez cizí pomoci několikrát ve filmu natáhl bačkoru. Žádné efektní a nápadité souboje, prostě rána do hlavy, což je zřejmě asi realističtější než jinde, ovšem ne tak divácky vděčné. Některé scénaristické nápady dobré (hotel,..), ale hodně z akce smrdí samoúčelností a snahy napasovat věci hrdinovi do karet.

  • 3.3.2017  22:44
  Náš vůdce (2008)
  ***

  Mají s tím bohaté zkušenosti a nebojí se o tom mluvit. Možná ale také chtěli ukázat, že podobná věc se opravdu může stát kdekoli. A často stačí jen málo. Psychologické školní drama mapující jeden zajímavý sociální experiment, bohužel však již od začátku také s jasným průběhem a závěrem. Mimo předvídatelnost se také nabízí otázka, jestli by byl takový přerod opravdu možný tak rychle a ne jenom pro potřeby dvouhodinového filmu. Kdoví. Film každopádně zajímavý na zamyšlení, i když celkově až moc účelový.

  • 1.3.2017  15:38
  3 idiyats (2009)
  ***

  Vražednou stopáží orámovaná, přesto však svěží komedie jakoby vystřižená z nějaké indické pohádky. Mimo větší či menší idealizaci ale film docela trefně naráží na (nejenom) místní společenské nešvary, vysokoškolský systém nevyjímaje, a nezřídka je tak komediální schéma přerušeno scénou, která má do úsměvu daleko. K tomu pár skvělých vtípků, i když nespočet věcí bylo možno vidět už i jinde, a slaďoučký konec, u kterého se rejža inspiroval nespočtem podobně laděných dojáků ála Hollywood.

  • 26.2.2017  14:24
  Pot a krev (2013)
  ***

  Trochu drsná a nekorektní krimi s nádechem humoru, cynismu a ironie aneb méně známá tvář bouchače Baye. Ústřední trio se v rolích rádoby geniálních svalovců ani moc nemuselo hledat, hlavně The Rock byl očividně ve svém živlu, a Jablonsky potěšil pár hezkými melodiemi. Celkově ale film ztrácí na nevyrovnaném balancování mezi komedií a krimi, přičemž ani jedno z toho se nedaří vytvářet dokonale. Vadil také delší rozjezd, trochu oproti zvyku tak byla zábavnější druhá polovina, kde se na celou událost dalo pohlížet prostřednictvím dalších postav.

  • 22.2.2017  17:33
  Jason Bourne (2016)
  ***

  Techno verze klasické bourneovské Extreme ways od Mobyho jako by vystihovala celý tento film. Je to sice Bourne, ale je jiný, upravený. Nedostatečně podchycená motivace hlavního hrdiny, laciná scénáristická berlička v podobě další vyplavené vzpomínky a spousta akce, která je tu ale jaksi sama pro sebe. A to je v porovnání s předchozími výživnými scénáři škoda. Bourne se tak opět pouští do boje s větrnými mlýny, k tomu nechybí nesympatická pipka, ani nový největší padouch. Dojem trochu napraví alespoň povedená závěrečná scéna. Jinak ale nic moc, což je po Bourneově ultimátu po hříchu málo.

  • 22.2.2017  14:54

  Vyšší rozpočet a vyšší ambice než u Pitch Black, a to ani u ní se nedá říct, že by neměla koule. Vin Diesel působí jako sympaťák, který se pro tuto roli narodil a který film na svých bedrech bez problémů odběhá a odskáče. Scénář sice nenabízí nic objevného ani geniálního, přesto však příběh nevzbuzuje pocit nudy a i přes svou délku ubíhá vcelku rychle. Jenom ty některé názvy (planet, postav) působí velice úsměvně a budí dojem buď neschopnosti anebo strachu vymyslet něco nového.

  • 12.2.2017  14:57

  Katastrofický film, to ano, ale až tak druhou polovinu. Ta první je pak civilní drama, které se věnuje příčinám a osvětluje pohnutky zodpovědných chlápků stojících v zájmu mocenské hry o čas a o prachy. Katastrofická pasáž je pak zrežírována zručně a dynamicky, filmu prospívá pohled na katastrofu prostřednictvím několika linií (lidí přímo na místě, loď poblíž, záchranáři a rodina na břehu), přesto se však scénář nevyvaroval klišoidních momentů. Body však navíc za to, že film dokázal náležitě těžit z nálepky "true story", kterou hlavně na závěr celý příběh vhodně orámoval.

  • 10.2.2017  21:52

  Béčkový námět o geniálním zabijákovi s Affleckem v hlavní roli, kterému postava asociálního týpka prostě sedla. Ambiciózně působící scénář je jedna velká skládačka, která ráda otázky klade, ale s odpověďmi si často dává na čas. Akční momenty jsou pak prošpikovány konverzačními chvilkami a sondami do hloubi autistovy duše, několik dějových linií spěje neodvratitelně ke společnému závěru a konec není vůbec tak laciný, jak se nabízí. Jenom ten předzávěrečný monolog, mající to vše nějak spojovat, ztrácí na zbytečné doslovnosti a snaze vyždímat z diváka emoce.

  • 2.2.2017  19:38

  Skvěle obsazený hlavní dětský hrdina a skvělý Willis. Film, ve kterém se objeví spousta lidí, přesto však je z něj cítit izolovanost a osamocení jako z máločeho. Ponuré prostředí, motiv odcizení a pointa, která neznalého musí nutně položit. To je ale také možná zádrhel filmu - na první zhlédnutí určitě silný zážitek, ovšem se znalostí závěru film ztrácí i kus svého puncu dokonalosti. A v souvislosti s takovou pointou není ani scénář úplně domyšlený. Třeba jen jedna otázka za všechny (SPOILER): Vážně by si toho z pohledu hlavní postavy bylo možno tak dlouho nevšimnout, to se s nikým nebavil?

  • 25.1.2017  00:49

  Fanouškovsky snaživé, obalené do krásných exteriérů a vlastně vůbec na tak lacině vypadající, jak by se mohlo od podobně natočeného filmu čekat. Navíc překvapivě povedený soundtrack, stylem podobným Howardově muzice v původní trilogii. Ovšem jako u Lovu na Gluma, i zde je problém scénář a jeho absence je zde kvůli délce filmu hmatatelnější než v prvním příběhu. Celkově tak film působí jako příjemná oddychovka, ve které se toho ale moc nestane. Ale emocionální závěr povedený. Ke zhlédnutí je pak lepší verze s titulky, dabing moc povedený není (vlastně vůbec).

  • 24.1.2017  15:42
  Lov na Gluma (2009)
  ****

  3,5*. Vzhledem k rozpočtu a faktu, že se jedná jen a jen o nevýdělečný fanouškovský film, je výprava, efekty i kostýmy na velmi dobré úrovni, do karet na víc hraje i fakt, že tvůrci předlohu (i filmovou) dobře znají a nedělalo jim tedy problém vhodně začlenit příběh do kontextu původní trilogie. Na druhou stranu ovšem film také trpí klasickými neduhy amatérských filmů, a to jak strojenými dialogy, tak i scénářem, který je i přes všechno nadšení poměrně jednoduchý a bez výraznější zápletky. Bez ohledu na to se však jedná o dílo, které fanoušky Tolkiena neurazí a vhodně doplní notoricky známé příběhy LOTRa.

  • 23.12.2016  22:20

  Bizarní a sprostý slepenec událostí ze života potravin, které se mluvou inspirovaly patrně ve spodině společnosti. Nechybí tomu jednotící linie, příběh zaměřený na několik postav a velice zajímavě naznačená paralela mezi společností a kritika její náboženského a sociálního výrazu. Přesto se však kromě oplzlosti a nekorektnosti nejedná o nic originálního, příběhová linie je banální a má funkci jen poskládat tu kupu dvojsmyslných a úchylných scén do jednoho balení. Rozhodně ne film pro všechny, nejvíce se asi pobaví pubertálové, kteří o zde naznačených scénách zatím pouze neúspěšně sní.

  • 17.12.2016  23:44

  Autorsky možná zajímavý počin, který se i přes nízký rozpočet snaží postavit na vlastní nohy, nabízí vícerozměrné postavy a nebojí se experimentovat (filtry, příšery..), přesto však se tu nedostavuje adekvátní porce napětí a atmosférické pasáže se nezřídkadky střídají s nudnými konverzačními chvílemi a béčkovým bojem o život, přičemž je jasné o koho se bát lze a o koho ne. Celkový problém s nevyvážeností a uvěřitelností scén nezlepšuje ani hlavní dějová linie, která ještě jakžtakž dává smysl ale mimoto vzbuzuje dojem banálního řešení situace. Ale scéna se zapadajícími slunci skvěle atmosférická.

  • 7.12.2016  00:49

  Totálně za řetězů urvané a základní fyzikální zákony ohýbající pokračování, které se místo vydání cestičkou ambicioznějších scénářů ála Fast 5 dalo na stezky ohlušující a vizuálními efekty nabyté ale stejně tak tupé podívané, která jakýkoliv možný náznak strachu o hlavní postavy řadí do přihrádky fikce. A na Stathamově postavě je taky něco špatně, protože si jí nepodařilo vydobýt větší respekt než měl její mladší bráška ze šestého dílu. Celé je to orámováno alespoň působivým závěrem vzdávajícím hold jak Walkerově postavě, tak hlavně Paulovi samotnému.

  • 1.12.2016  20:24

  Je standardem, že akčními pasážemi jsou F&F přeplněny, ale poslední díly sérky už tím bezmezným tlačením na pilu a čím dál šílenějšími kousky ztrácejí i ten vzdálený kontakt s realitou a stávají se spíš upoutávkami k počítačovým hrám. Scénář tentokráte ne tak ambiciózní jako u pětky, občas okatě děravý, snažící se všechny nedostatky přehlušit výbuchy, řvem motorů a bitkami, kterých je i zde požehnaně. Závěrečná scéna ale zajímavě vložená do kontextu Tokijské jízdy a zároveň připravená půda pro Fast 7.

  • 30.11.2016  22:56
  Vejška (2014)
  ***

  Lehce depresivní a lehce zkreslený obrázek ze života pražské populace, a to proto, že se zaměřuje na život morální spodiny. S Gymplem toho má hodně společného; kulisy noční Prahy, honičky s policajty a dva protagonisty, co od prvního filmu trochu zestárli, ale záliba v čmárání po zdech jim zůstala. Neucelená, neuzavřená studie, která nehledá viníky, ani východiska, ale pouze se společně s vybranou hudbou vyjadřuje k otázkám života v dnešní společnosti a mladých, kteří v ní nemůžou najít místo.

  • 28.11.2016  17:24

  Popáté a konečně jinak. Už jisté náznaky v předchozím díle dávaly naději, že by série mohla nabídnout i něco s výraznějším kriminálním podtextem a Fast 5 se tak stává akční a dynamickou podívanou, která daných kritérií ale nedosahuje jenom nablýskanými kárami, ale nabušenou a různorodou akcí, ve které mají místo jak automobilové honičky a pěstní souboje, tak skákání po střechách a přestřelky v ulicích. Závěrečná pointa pak dává vzpomenout na filmy jako Loupež po italsku. A Torreto konečně získává rovnocenného soupeře v podobě neústupného poldy Dwayneho Johnstona. Souboj Diesel/The Rock rulez!

  • 27.11.2016  13:31

  Nový útok se stejným průběhem jako ten předchozí. Emmerich odmítá jakýkoliv posun do pro něj neznámých vod, nepřínáší žádné oživení ani nic nového, ale spoléhá pouze na ohromné vizuální efekty, jednoduchý schématický scénář a patetický patriotismus. S filmu se tak stává přímo učebnicová ukázka všemožných klišé, v některých momentech dokonce vykrádající i tak neoriginální jedničku. Ovšem na druhou stranu zde platí i to pozitivní co v jedničce. O oddychovou zábavu se určitě jedná, i když svým způsobem dost lehkomyslnou.

  • 24.11.2016  20:26
  Suburra (2015)
  *****

  Nekompromisní a nekorektní řežba z odvrácené strany města Říma. A ušetřen není vůbec nikdo. Politici, obchodníci, církev, i zdánlivě obyčejní lidé, kteří prostě neměli na výběr, přežívají uprostřed nekonečné války ulice a moci. Zajímavý soundtrack, promyšlený scénář a skvěle zahrané postavy, které se ocitají v pevně strukturovaném a dávno rozjetém příběhu, jehož neústupné odpočítávání dnů nevěstí nic dobrého. A způsob rázného a nekompromisního ukončení této kapitoly z nekonečné knihy mafie nepatří mezi věci, které by člověka nechaly chladným.

  • 24.11.2016  17:08
  Přepadení (studentský film) (2012)
  ****

  Jako groteska to svůj účel splnilo, i když některé momenty by zasloužily pomalejší tempo, aby nehrozilo, že člověk něco nezachytí. Každopádně černý humor si přišel na své, což cynici jistě ocení.

  • 23.11.2016  20:51

  Po událostech ve čtvrtém dílu se charakter pětky mění. Žádné nadšené očekávání nového školního roku, ale hned od začátku temná mela, která se nese v duchu odcizení, ztrát hodnot a uvedení nových postav potřebných pro zbývající díly sérky. Imelda Stauton je v roli Umbridgeové odporná přesně podle zamýšleného gusta a vložené komické momenty také nezřídka fungují podle představ, přesto se ale jedná o film, který již jako samostatné dílo neobstojí. To ale ani nikdy nebylo plánem, že?

  • 17.11.2016  19:00
  Tajemný let (2005)
  ***

  Mírně depkoidní snímek, který využívá možností uzavřeného prostředí tvořeného palubou letadla a také schopností hlavní herečky. Scénář se snaží několikrát šokovat, převracet realitu a překvapovat pointou, což se mu ale daří jen částečně, protože v konečném důsledku si film nedělá žádné velké ambice a je tedy jasné, jak to dopadne. První psychologicko-paranoidní část v krátké době převrácena do survival thrilleru však stále nekazí dojem z filmu tak jako patetický konec recyklující to nejlepší z hollywoodských popcorňáků.

  • 11.11.2016  20:17

  Staří známí se vrací tam, kde to všechno začalo. Žádní velcí přátelé se z nich nestali, spojuje je jen společný nepřítel a události, které se staly před lety. To možná ale bude stačit.. Návrat původních postav sérii pomohl, žádné drifty ani přiblbí puberťáci za volantem, ale regulérní honičky a snaha poslat pod kytky šéfa gangu, který rád přes hranici vozí nejenom hezká auta. Stále se ale jedná o hloupým scénářem orámovanou taškařici, která v reálnosti mnoha scén strká do kapsy i legendární Cobru 11. Konec ale v rámci celého filmu povedený, s nezakrývaným potenciálem, že tady to přece nekončí.

  • 3.11.2016  16:59

  V první moment možná vypadá hlavní hrdina jako sympaťák a úvodní závod vzbudí dokonce i zájem, ale to je tak vše. Zklamaný hošík se tak hned svůj první den v Tokiju náhodou přichomýtne k driftovým závodům, které jsou mnohem nudnější než jízdy v ulicích, zakouká se do nesympatické šťabajzny místního kápa, zplundruje káru nového kámoše, a pak se ještě diví, kolik že to má zas problémů. Zábava to tedy moc není, chytrým scénářem se tato série sice nikdy chlubit nemohla, ale pokud se jí budou brát i zajímavé závody a sympatičtí protagonisti, nebude s takovou za chvíli na co koukat.