Admirál (2008)

Admiral je filmom, ktory nepovie vela niekomu, kto sa trochu nevyzna v historii. Zivot Alexandra Kolcaka, nastup bolsevikov,odpor a krute boje, ktore sa odohravali na Sibiri su vykreslene uveritelne, ked zavrem oci nad krivajucou historiou.Vecna skoda toho, ze sa nezmerali viac na ruske dejiny a jeho osobu, bitky a prostredie su velmi slusne. Ale sposob mi nesedel, je to trochu chaoticke, az som sa mala niekedy problem zorientovat. Strih sem strih tam, sedime pri stole a debatujeme a zrazu sme na sibirskej tundre a potom pri mori. Obsadenie ale veelmi dobre, Chabenskij ako admiral mi sedi :) , ale mix lávstory s vojnou skoro nikdy nefunguje a tu sme sa o tom mohli presvedcit. Podla Chabenskeho vyrazu pri " ja ljublju tibja" :) miloval viac svoje sablu ako ju, zatial co doytcna "osudova zena", tam okrem usmevu len spulila hubu, az som cakala, kedy jej odleti z tvare. Akcia slusna, len sa to cele zbytocne taha ako sopel a ku koncu akoby film stracal dych. 65% .... za Kolcaka, za rustinu, za dejiny :)

Král Artuš (2004)

Ked som toto videla pred rokmi v kine, povedala som si, ze si to necham ulezat v hlave. Pocas druhej projekcie som zaspala a na tretiu ani nezmohla. Sparat sa v dejinach a ukazat pribeh ktory zrodil legendu uz urcitym sposobom zafixovanu v ludskych mysliach sa niekedy filmarom nevyplaca...ale snimok aspon pravdivo vykresluje prave britske pocasie :). Velmi zaujimavo je to natocene,zvlastne vykreslenie farieb ako aj kamera a prostredie mi spolu velmi sedia. Clive Owen ma tie najkrajsie oci v hereckom svete a brnenie mu sekne, ale Artusovu charizmu fakt nema.Skarsgard ako Sas je fakt husty a ani vedlajsie postavy nezaostavaju, rytieri su strasni sympataci :)..zvlast Mikkelsen a Winstone. Neskutocne mi tam vadila Keira a ako Guinevera = FAIL. Ked som videla, ze tam cela namodrala ziape ako Tarzan, s postavou " som zboku ako intimka z reklamy" a ide kantrit nemecku invaziu skoro ma vykotilo...ale uz aspon viem, kde vzali farebnu nspiraciu na Avatara :). Medzi nou a Clivom to iskrilo asi ako medzi deduskom a babickou v bezvedomi. Hans Zimmer mohol v hudobnom kotli trochu prikurit,ale aj tak velmi slusne zvukove pozadie. Tri hviezdy za rytierov, kameru a hudbu.

Poslední neděle (2009)

Film o posledných chvíľach Leva Nikolajeviča Tojstoja..a na moje prekvapenie celkom podarený. Že sa skutočne držali histórie, miesta smrti v Astopove, kde s ním bol aj slovenský lekár Dušan Makovický a dokázali mu aj správne meno vysloviť, je príjemným prekvapením. Formálna stránka je skvelá...zábery z prírody, kostýmy, tá dobovosť je vystihnutá , akoby sa človek prechádzal v obrazoch peredvižnikov Isaaca Levitana a Iľju Repina. Obsadenie hviezdne a musím povedať, že Jamesovi McAvoyovi to straašne svedčalo :). Film je dobrý, trochu rozťahaný,ale veľmi si cením drobnosti napríklad že filmári pochopili, že poznámky si Tolstoj písal v azbuke a nie v angličtine :)...ale tá ruština mi tam veľmi chýbala. Do prvotriedneho životopisného filmu to má ale ďaľeko, váhala som medzi 3 a 4 hviezdami,nakoniec za 4 po prvom pozretí.

Piráti (1999) (seriál)

Pirati v europskom podani :) ....sice nie doslova, lebo to by brazdili akurat tak Dunaj, ale je to slusne spracovanie. Dvaja muzi, jedna zena, nenavidiace sa rody, piratstvo,intrigy a jeden fenomenalny kanon :). Ak si odmyslite bazenove vyjavy, vyznanie lasky vasnive ako v domove dochodcov, stupidny scenar a pridate plus krasnej prirody a famoooznej hudby (doslovne!!!) P. Buonvina, vyjde vam z toho fajn oddychovka. Mr.Rogers mi na pirata sedi ako rit na serbel, ostatni trosku mimo a Anna Falchi,ako femme fatale ani nahodou. A teda pani maskeri a vyrobci trikov sa do toho mohli opriet viac a nie nalepit jej na tvar kus gumennej plavacej ciapky a namorne bitky natacat v umyvadle. Ako film ubieha, ten koniec je predvidatelny, ale emocie graduju az tak srdcervuco, ze som na konci cakala, ze dvojica bratov vyrobi daku homo scenu :)). Za to, ze film si pamata casy, ked pirati na vas netiekli aj z umyvadla 60 % .

Hrabě Monte Cristo (2002)

Ale no. Na rozdiel od ostatných mne sa film celkom páčil aj keď som čítala Dumasa. Napchať tak hrubizný román do dvoch hodín je sizyfovská práca, možno pri lepšom scenári a viac-dielnom a hlbšom spracovaní by to nebol až taký prúser. Formálna stránka je pekne prepracovaná, kostýmy aj interiéry krásne. Ale obsah kríva na každú nohu ako chromá stonožka, milovníci Dumasa nech sa radšej nedívajú,alebo nech sa hrajú na Esmeraldu. Film knihu videl naozaj zdaľeka a je typický sladko-americký. Ale hlavné plus je obsadenie vrátane hlavného hrdinu, Jim Caviezel je mi najsympatickejší zo všetkých grófov, nesmierne mu to svedčalo. Nemusím kamenný Chamberlainov ksicht ani Depardieuovho teľnatého grofa. Ale najviac ma dorazil koniec,ako sa tam všetci krásne zišli vo volákej zrúcanine, aby si to tam vyrozprávali a vyriešili. Wtf? Uponáhľané a nepremyslené. Tri a pol hviezdy za obsadenie,výpravu a grófove modré oči. :)

Vojna a mír (2007) (seriál)

Toto dielko sa az tak nepodarilo. Nie je to vyslovene zle, na televiziu vemi slusne spracovanie...ale. Jedina vojna,ktora sa odohrala bola medzi scenaristami a skoncilo sa to mierom, nanestastie pre film. Prvy kamen urazu je sama Natasa...mne neskutocne nesympaticka, podivna blondina, studena ako cencul a nezaskodilo by jej trochu pribrat. Jej drahy knieza o dost lepsie ako aj chudak Pierre, ktoremu mohli dat o dost viac priestoru, a ktory sa zazracne prostrednictvom strihu v par minutach stihne byt zajaty, slobodny, odpadnut, vyzdraviet a doplazit sa do mesta. Herci na mna posobili akoby boli na antidepresivach...a nemozem si pomoct, ale celok posobi tak nijak anglicky ako tragicka Jane Austen a nie pribeh ruskeho ludu inspirovany velikanom ruskej literatury. Ale chvalim Jana Kaczmareka, hudba je skutocne uchvatna, hlavne tancek na Arama Chacaturjana :). O historii a podobnym veciam taktne pomlcim, povedane uz bolo asi vsetko, ale...bohuzial s Bondarcukom daleko prehravaju.

Doktor Živago (2002) (TV film)

Tento film ma krasnu hudbu, kostymy, uveritelnu atmosferu a samozrejme krasnu slovensku prirodu. A koniec. Hans Matheson ako Zivago este povedzme ano s odretymi usami, keby sa viac snazil,ale zvysok je ako porovnavat pravy rusky kaviar s ubohou nahradou od akvariovych rybiciek . Keira sa do roly Lary tak zufalo nehodi az strach, viac jej verim, ze je Africanka pri pyramidach. Absolutne zly vyber. Pasternak sa pri pohlade na jej herectvo musi obracat v hrobe ako na centrifuge. Ale musim zlozit hold hudbe Einaudiho, je prekrasna, lyricka a chytila ma za srdce....a ved co si budeme klamat -ruske adaptacie verne vedia natocit vacsinou iba Rusi. :)

Dlouhá cesta (2004) (seriál)

Irsko-americko-anglicka jazda napriec krasnou matickou Zem. Sme velmi vdacny obom protagonistom, ze ukazali svetu nasu cast Europy a na dokaz svojej velkorysosti nam ubohym mohli aspon vynajst koleso a ukazat,ako sa zaklada ohen uz ked zijeme na strome a byvame v chatrciach. Div divuci, u nas ich neokradli ( ako to???). A jedine na com som sa fakt bavila je ich vyslovnost :) Ale musim uznat, ze ukazky prirody su nadherne, co im mozno zavidiet, ako aj chvilkovy pocit nefalsovanej slobody. Najlepsie casti jednoznacne z Ruska, plus debilne hlasky typu - "Rusko je takeee velkee??? Ciii"...Stale sa vsak nemozem zbavit pocitu, ze sa na kultury inych narodov divaju zvrchu, takze je tam pre mna aj citelny kus netolerancie plus velmi nenapadna reklama firme BMW :) Z dvojice jednoznacne sympatickejsi Charlie, Ewanovi by som niekedy doporucila zavriet chlebaren, lepsie vyzera ked je ticho. 60%.

Věčný příběh (1998)

Americke ponatie Popolusky...Boh nas ochranuj :). Hlavna hrdinka tyrana macochou je v skutocnosti emancipovana zena citajuca Thomasa Moora a princ Dougray Scott jej dvori v odeve s prapodivny renensancnym suspenzorom, ktori by uvitali aj dnesni sportovci. A na zahustenie deja tam dame Leonarda da Vinci, lebo Michelangelo je zaneprazdneny ucinkovanim v americkom ponati Psicka a macicky. Sladke, romanticke a s trochu smiesnym samovyslobodenim hlavnej hrdiny, na ktore stacilo pohrozit zloduchovi kudlou. ( "aha..Anca..ja mam nozik!!!" :D ) Dve hviezdy za krasne palace a demonicku Anjelicu Houston.

Borgiové (2011) (seriál)

Intrigy, laska a nenavist odete v renesancnych pancuskach a krasnych satach v mene skorumpovaneho krestanstva :) ...no presne podla mojho gusta. Musim pochvalit tvorcov , pretoze na rozdiel od Tudorovcov som sa nenudila ani chvilu. Hudba slabsia, ale postavy su na 100%. Pan herec Irons ako zkorumpovany papez Borgia a jeho fesny synator Cesare so svojim vrahunom Michelettom (excelentny S.Harris) su hlavnymi tahunmi deja. Historia ako tradicne trochu pokrutena, ale za tie nadherne interiery klobuk dole. Ako past na oko je tam D.Oakes...je neskutocne dreveny a neverim mu ani len to,ze tam dycha. Meno Borgia si pozrel akurat tak na wikipedii a do serialu asi zabludil. Zenske osadenstvo milo prekvapilo... krasne ako Boticelliho obrazy :). Akurat Holliday je sladka ako cukrova vata... ale zacina sa prejavovat ako spravna Borgiova tak drzim dievcatu palce. :). 5 hviezd za serial, po ktoreho vzhliadnuti som zabudla, ze existuje otcenas.