Thor (2011)

No..tak v Amerike uz nepristavaju len mimozemstania,ale uz aj kladiva z mytologie :). Skvele zistenie a este k tomu nas znova zachranili od katastrofy. No co dodat? Nie som velky fanusik podobnych typov, takze az tak ma to neoslovilo. Brnenie sa leskne kazdemu ako psovi gule bez vynimky, ze ma z toho oci boleli. Thor pomerne sympaticky,riadne nabuchany ako sa patri na hlavneho hrdinu, az na to, ze sa mu obas uslo viac pudru ako malo :). Dej sa da,efekty fajn, Anthony Hopkins ako tatko Odin s charizmou ako ma byt, len postava S.Skarsgarda mi tam velmi nesedela, herca jeho kvalit si viem predstavit niekde inde. 3 a pol hviezdy, za to, ze Branagh to ponal divadelne a snazil sa spravit nieco nove.

Oněgin (1999)

Vopred lutujem diela ruskych autorov, ktore su sfilmovane americanmi. A ani tu nespravim vynimku. Chudak Puskin. Pisal o laske, vasni a sklamani v krasnych versoch, kde si vylieval srdce a fantaziu. Niekto by mal povedat Liv, ze v Rusku elfovia neziju,aj ked jej Tatiana je uveritelna a ako zena krasna samozrejme. Ale Fiennes ako protoyp zbytocneho cloveka? Ani nahodou!!! Stolicka, na ktorej sedi vo filme je viac realna nez jeho postava, vasnivy je asi ako hrncek cmaru. A ani sa mu nedivim, ze ked uvidel Tanu po rokoch na plese dak onemel, z tej jej vlasovej kreacie by dych vyrazilo aj mne. Ale aby to nebolo take negativne, hudbu a kulisy chvalim. Ale od dych beruceho filmoveho spracovania to ma prave tak daleko ako je ta nasa geograficka vdzialenost od skutocneho Ruska. Kto si vezme na musku Puskina, tak cakam ze ma z konecneho diela oslovi charakter, dobovost a ovanie prava ruska zima. Slabe tri hviezdy.

Zem spieva (1933)

Karola Plicku ako fotografa nikto neprekona, jeho zasluhy su obrovske a aj ako umelec,etnograf, folklorista je s malokym porovnatelny. A za tim si stojim. Obraz slovenskych hor+ hudba+ nase zvyky = Krasa :)

Balada o Vojtovej Marine (1964) (TV film)

Klenot slovenskej kinematografie. Excelentne. Ivan Mistrik v ulohe huslistu Jaska a pribeh lasky k pysnej mlynarke Marine, kde kvoli jednej laske clovek nevidi na druhu, skutocnu. Uloha mu vyborne sadla, ale jemu som ochotna verit cokolvek :). Nadherna hudba v kombinacii v carovnou slovenskou prirodou. Vzdy sa nesmierne tesim, ked to v televizii davaju - a vzdy nechapavo a s uzasom pozeram na tanecne kracie Jozefa Majercika (cest jeho pamiatke). Gratulujem panovi Tapakovi za to, ze sklbil obraz,slovo a hudbu do tejto krasnej balady.

Všemocný (2011)

Solidny thriller na zabitie vecera,ale pre mna ziadna vacsia slava. Napad zaujimavy,ale akoby stratil dych po celkom slusnom uvode. Herec kvalit De Nira mohol kludne dostat viac priestoru a Bradley Cooper uz ked nehra, tak aspon vie vyzerat. ( vdaka bohu za (asi) Armaniho obleky :) Samozrejme ze sa objavia bad-ass so spravne ruskym prizvukom, esteze su americke filmy take predvidatelne a cely svet spasi zazracny American so srdcom na mieste. Esteze je to len film.

Angelika, markýza andělů (1964)

Joffrey: "Angelika...nepovedies ma nikdy?" "...Nie..." (no jasne :) Thak toto si pamatam, ako pre mna hlboko nepristupny film, lebo to bolo "neslusne" a okrem toho tam bolo vidiet holu zadnicu panej Mercier...no porno ako vysite :) A preto som si to tajne precitala a pozrela. Ale fakt...no mozem povedat za seba, ze to vnimam ako televiznu klasicku romancu, ktora sa podarila omnoho viac ako Vtaky v trni a pod. hoci nie vsetky diely sa vydarili. Hviezdy su zasluzene za krasne kostymy, ocarujucu hudbu, interiery palacov a za skvely vyber Joffreya de Peyrac, ktory je nesmierne charizmaticky ( a sexi, sak co si budeme klamat :) . Angelika krasna (a podla svojich moznosti aj verna :), stvorena pre Michele, by bola este dokonalejsia, keby mala zelenobelase oci tak ako v knihe..ale to je moj dojem :) . Ano je to sladke, ale clovek potrebuje obcas zavriet oci, nechat pracovat fantaziu a mysliet si, ze v laske vie charizma predcit fyzicku krasu ako mieru vsetkych veci a cez vsetko zvitazit.

Řím (2005) (seriál)

Ach jaj ten Rim :). Pre mna serial, co patri do mojej top 5 bez debaty.Priblizuje mesto ako take v dobe svojho najvacsieho rozkvetu za Augusta a za jeho predchodcu Julia Caesara, aj s mnozstvom vedlajsich postav. Ano, je tam vela sexu a vela nasila, ale podla mna sa tvorcovia dost priblizili obrazu Rima antickeho, no a ta talianska natura...... ze su vasnivi nam potvrdzuju aj samotne dejiny od Juliovcov, cez Mediciovcov, Borgiovcov a myslim ze nieco by k tomu vedel povedat aj Berlusconi :-) . Mne osobne to az tak nevadilo. Dejovo velmi dobre, kulisy a kostymy uzasne prepracovane, dialogy zaujimave, a klaniam sa castingu. Hinds je vyborny Cezar, o dvojici McKidd/Stevenson ani nehovorim a tie zeny. Polly Walker ako famozna intrigujuca Atia ( alebo inak mamca znama ako M.I.L.F ..vsakze pani :) a mne osobne sa velmi pacil Octavian,ako dieta aj ako dospely. Prva seria vyborna, druha tiez ..no az na par detailov,ale chyby sa najdu vzdy. Vrelo odporucam kazdemu, kto ma rad historiu a Rim prenho nie je iba slovom a miestom na mape.

Čarodějův učeň (2010)

Nikdy som sa nepozastavovala nad tym, ze film natoceny pre deti posobi detsko, vratane obsadenia. Ale tu som si uz nemohla pomoct. Nicolas Cage je strasne sympaticky carodejnik ( chcem frajera s takym kabatom :) a parochniari mu nasadili na kutiky riadnu blond hrivu,co mu fakt sekne :) Alfred Molina je slizak ako ma byt , s trochu slovensky znejucim priezviskom a spolu so vsetkymi efektami je to OK. Ale potom - jezkove oci!! kde do frasa zobrali toho Baruchela? Ufnukany krpec pripminajuci sliz s pseudoelvisovskym ucesom a vyrazom aky nema ani Al Bunda na gauci. Okrem fnukania a zachranovania Cageom, nepredviedol nic , je citovo plochy ako drevena doska, miesto neho tam mohli dostadit hupacieho konika. Ked bol na scene, radsej som myslela na Monicu Bellucci, ako sa asi ma,ked sa so svojou kamoskou tiesni tolko rokov v matrioske. Vecna skoda..mohla z toho byt fajn fantasy komedia.

Dívka s perlou (2003)

film o carodejnikovi z Delftu, Johannovi Vermeerovi, pre ktoreho obrazy je priznacna studena zlta a modra. Bol jednym z prvych maliarov, ktori malovali pohlad na mesto z vybajenej perspektivy. Oficialne mal okolo osem detí, a jeho manželka Catharina bola jednou z tých, čo tie diela zachranovali a nie nicili. Film sa drzi predlohy Tracy Chevalier, ktora napisala velmi dobry roman o vzniku jeho slavneho obrazu. Vyborne natoceny film, miestami moze nudit, ale to preto, ze pribeh rozprava v knihe sama Griet, vascina sa odohrava v jej hlave. Dobova atmosfera nizozemskych Benatok je kvalitne zachytena, film ma velmi dobru,jemnu nevtieravu hudbu, ktora to vsetko dokresluje. Vecna skoda toho, ze Firth si neuvedomil, aku osobnost mal moznost si zahrat a nevlozil sa do tej role viac. Az na par scen (kuk na kraasne vlasy S.Johansson :) posobi, akoby ho do toho nutili, za co jedna hviezda dole. 4 hviezdy za obsadenie, hudbu a vizuálnu stranku..a samozrejme za konecny obraz :)

Lví král (1994)

Nedat 5 hviezd?? Aj 10 je malo! :). Na toto si pamata snat kazdy (okrem dnesnej mladeze samozrejme). Na ten neskutocny REV, co spustilo kazde dieta v kinosale (vratane mna samozrejme) ,po Mufasovej smrti...a toboz ked sa Simba vopcha pod jeho labu...na to sa tak lahko nezabuda. Ten film je proste kult. Je krasne animovany, nahrany, nadabovany (v originale..no proste ten hlboky Mufasov hlas... :) a ma pre mna obrovsky kus nostalgie aj po tych rokoch. Kaslat na pixar a im podobnym. Disney mi ukazal svet farieb na platne ako nikto :)