Legenda (1985)

Toto je doslova Legenda :). Skoro ma vystrelo ked som uvidela 2.najdolezitejsieho scientologa na svete ako skace zo stromu obleceny v ubore Petra Pana a zachranuje slecinku s jednorozcom...toto maju Cruisovci urcite v rodinnom albume :) (alebo nie?) Celkom podarena typicky americka rozpravocka s mnozstvom elfov,skriatkov (x druhov prapodivne sa lesknucich potvor ..doslovna inspiracia obrazmi Hieronyma Boscha) zlych aj dobrych s koncom, ktori by ste uuurcite necakali :) Nezabije,ale ani vo mne nezanechala hlbsi dojem. Prosto klasicky priemerny film s peknymi efektami a atmosferou. 58% za jednorozce :)

Láska v bílém pekle (2004) (seriál)

Tento serial bol jeden z najprijemnejsich prekvapeni,aj ked BBC je rokmi overena kvalita. Od momentu, kedy som si pustila tento 4-dielny kusok, az do konca som neverila vlastnym ociam. Nemusim velmi romanticke filmy a sceny typu "milujem ta" za vseobecneho potlesku,zaberu na oblohu atd. Ale toto je VELMI! vydarena adaptacia Elizabeth Gaskellovej, ktora na rozdiel od Jane Austenovej nieje az taka znama v nasich koncinach, co jej ale neubera na spisovatelskych kvalitach. Kostymy, nadherna hudba Martina Phippsa a obsadenie....vyborny filmovy zazitok , ktory vrelo odporucam hlavne milovnikom 19.storocia. Richard Armitage a Daniela Denby-Ashe su neskutocne roztomily a krasny par..aj ked musim uznat, na konci ako kazde dievca som jej trochu zavidela takeho vysokeho, charizmatickeho, modrookeho tovarnika s prijemnym hlasom :) Skoda, ze nezachovali originalny nazov North & South, ktory je prelozeny divno z neznameho dovodu, tak nazov znie nechutne telenovelovo.... co ale dufam ostatnych neodradi.

Tao Tao (1983) (seriál)

Davam 5 hviezd a nielen z nostalgie :) . Pamatam si uvodnu hudbu aj pribehy mamy pandy, ktore som doslova zrala a su skutocne jedny z najkrajsich, z toho, co vtedajsia televizia ponukala. Pamatam si pribehy o bielej tave,o mysi, co chcela lietat aj o ponikovi, ktory ostal oblacikom,aby zacalo prsat ( a ten moj huronsky plac, ked som zistila ze uz nikdy nebude ponikom si urcite pamtaju aj susedia :) Hudba, atmosfera neopakovatelna. Ked vidim tie grcy na com vyrastaju dnesne deti,nemaju ani len ponatia o co prisli. Vybozkavala by som toho,kto by prisiel s myslienkou repriz.

Zuzanka Hraškovie (1991) (TV film)

" Zuzanka Hraškuľča: púpavka, žubrienka.Ubije mater ju: zaplače, postenká,v kútik sa utúliac, metla kde, u dverí; zodvihne z úchytku posúcha úlomček, upadlý materi..." jedna z najsmutnejších Hviezdoslavových básni o polosirote s tragickým koncom, ale nesmierne pútavo spracovaná. Režírovať podľa Hviezdoslava určite nieje ľahká úloha, ale film vtiahne diváka do deja. Výborný Ivan Rajniak hrá rolu vojaka presvedčivo ako vždy, Romančík je pravý "otcovský typ", macocha protivná a tá malinká... hrá tak, že človeka bolí srdce, keď ju vidí. 5 hviezd..za obsadenie, prevedenie..s vedomím, že dnes také už asi nikto nenatočí.

Tudorovci (2007) (seriál)

Ako veľký fanúšik Ríma som si naservírovala všetky 4 série a poctivo som si ich pozrela. Bola som veľmi skeptická, keď som uvidela J.Rhys-Meyersa v úlohe kráľa, na ktorého sa podobá asi tak ako ja, čakala som že sa tam bude hlucho producírovať. Na počudovanie mu úloha arogantného panovníka celkom sedela (aroganciu asi veľmi hrať nemusel). Natalie Dormer mi na rozdiel od mnohých vôbec nevadila, naopak je krásna, neopozeraná, jej Annu som jej verila a Jeremyho Northama ako Thomasa Moora som doslava hltala :). Čo ma úplne uchvátilo, to je hudba Trevora Morrisa, skĺbenie scén s hudbou je famózne. Oceňujem snahu o zakomponovanie historických postáv - Thomas Tallis, Michelangelo, Hans Holbein (ktorý záhadne nezostarol :) . Všetko je ale až príliš dokonalé, herci sa premávajú po pľaci v naškrobených dokonale vyžehlených kostýmoch, s oslnivo bielymi zubami a nikomu sa ani vlas nepohne. Autori mali potrebu zdôrazňovat sexuálny apetít všetkých ( ano pochopila som, keďže ľudstvo nevymrelo) a všetkého. S ďaľšími dielmi trochu upadá záujem, taktiež by bodlo redukcia dielov, alebo celkovej stopáže a história sem-tam zakrívala. Výsledok je však viac než dobrý, menej dokonalosti a menej nudy by bolo k dobru. Dúfam, že tvorcovia sa poučili a už sa neviem dočkať pripravovaných Borgiovcov. :)

Andělé a démoni (2009)

Branila som sa pozretiu uz len z principu, pretoze z da Vinciho kodu som odchadzala s riadne dlhym nosom, nehovoriac o tom, ze ako studentovi historie mi z Browna stoja vlasy hore dupkom ( ano, viem ze to je vymyslene..ale aj tak) Po povzbudivych komentoch som si povedala, ze to je fikcia, rozum som odlozila, pohodlne sa usadila,pozerala.. a v zdravi som to prezila. Film ma niektore pozitiva, cim je urcite Zimmerova hudba, natacie v historich lokalitach a zopar krasnych zaberov. Ale to vsetko. Negativ by bolo viac nez dost a najdu sa aj wtf? momenty (taky poziar v kaplnke si urcite nikto nevsimne, mozno daky zalozim :) Ale nenudila som sa az tak, je tu o poznanie viac akcie a ocenujem obsadenie Ewana McGregora, ktoremu sutana nesmierne pristane. Nebyt vysvetlujuceho ( trosku predvidatelneho) konca...Boh ochranuj Vatikan keby som mala rozhodnut, kto bude papezom :-)