5 proti 5 (2007) (pořad)

Zlatý Novotný. Sice je většinou trapný, ale aspoň z něj sálá přirozenost a bezprostřednost. Lesák je jen škrobenou parodií na moderátora a pořad stáhl takřka do odpadu. Pokud by mi někdo chtěl způsobit noční můry, stačí mi před spaním pustit moderujícího Lesáka a ráno můžu převlékat povlečení.

Škola superhrdinů (2005)

Od začátku do konce nenápaditý film pro děti. Pro hodně malé, nebo pro hodně blbé děti. Ty nechť si přičtou tři hvězdičky navíc.

2012: An Awakening (2010)

Další z řady dokumentů zabývajících se problematikou možných událostí roku 2012. Základní idou je, že to, co má přijít - ať už to bude cokoliv - bude přirozené. Přirozený vývoj založený na cyklech, o kterých zřejmě starobylé civilizace věděly mnohem více než my. Je to hodně racionálně pojato, minimálně v první půli. Dokument se senzacechtivě nehoní za apokalypsou a nesnaží se ohromit, nýbrž s docela chladnou hlavou říká, že jedna a jedna jsou obvykle dvě. Jenom my nějak nejsme schopni / ochotni si to spočítat ;-)

Tam, kde jsem nikdy nebyl (2005)

Je to tak divné, až je to krásné. I díky Glassově sugestivní hudbě. Ovšem je to film na jediné pokoukání. Těsné 4*.

Český sen (2004)

Nejlépe vynaložený grant ministerstva kultury ;-)

Proboha! (2008)

No, co na to říct. Na jednu stranu místy geniálně výstižné, na druhou stranu místy účelové a zjednodušené. Ale hlavně je to humorné tím správně jízlivým způsobem, který musí dogmatikům způsobit infarkt. BRAVO. Film však vlastně není o náboženství. Nesuďme a nedosuzujme náboženství. To je pokrytectví. Nábožesntví tvoří lidé. Těch 5* si film zaslouží za to, jak nevědomky vystihuje právě onu lidskou blbost, bezmeznou povrchnost a manipulovatelnost každého z nás . Ale dokument to fakt není, a za to -1*. Film ukazuje jasně, že lidé jsou lehoučce zmanipulovatelné pokrytecké ovce, ať už věřící, tak ateisté. Náboženství je jen jeden z nástrojů, který se tu dostal na paškál. Je ale spousta dalších, od politiky, přes vědu až po kulturu, včetně filmové ;-). Nesuďme proto náboženství, suďme lidskou blbost a povrchnost, která dokáže pravdu obrátit v lež a tu největší nemravnost v ctnost. Nemysleme si, že když jsme díky našemu "osvícenému" rozumu prozřeli do atesimu, že jsme to vychytali. Jen si to kompenzujeme jinde, každý z nás. Právě např. obecně rozšířený pohled na judaismus a na islám jsou zářným příkladem, jak lze manipulovat veřjné mínění, jedny očernit a druhé vyzdvihovat. Doporučuji trošku si zapátrat mimo mainstreemová média, stojí to za to. Islám je proti judaismu téměř slabý čajík. Kolik lidí ví, že židovský TALMUD doslova říká, že všichni nežidé jsou zvířata, že jejich zabití není hřích? Že je v pořádku nežidy podvádět, okrádat a klamat? Že jsou tu jen proto, aby otročili židům? V očích judaismu jsme bezcená špína. Za povšimnutí pro vnímavé také stojí fakt, že dokument se zabývá pouze náboženstvími z jednoho společného zdroje, jednoho svatého místa ( Ježíš Kristus, Starý nebo Nový zákon, Korán...). Tož tak :-)

Helena a její chlapci (1992) (seriál)

Vzpomínka na dobu, kdy jsme věřili Nově každé slovo a žrali každou koninu, co nám naservírovala. Jedna hvězda za párek Kuře + Johana s dlouhýma nohama, druhá hvězda za tu nostalgickou vzpomínku na vlastní blbost:)

Super Mac (2010)

Chvíli jsem uvažoval nad 4* (a možná tu hvězdu někdy v budoucnu přihodím), protože MacGruber opravdu neuvěřitelně sympatický debil a o ničem jiném to vlastně není:-)

Souboj Titánů (2010)

Co byste čekali od režiséra Kurýrů? Z nového Souboje Titánů se vyklubal prachobyčejný další díl Kurýra, tentokrát zasazený do starořeckého mýtického světa. 3* jen proto, že jsem měkký a podléhám nostalgii.

TRON: Legacy 3D (2010)

První TRON byl film naprosto originální, nápaditý, ale vlastně velice prostinký. Kdybyste si totiž odmysleli námět a vizuální stránku, tak to, co by zůstalo, nemělo ani béčkovou kvalitu. S druhým TRONem je to vlastně stejné, svému staršímu bratříčkovi zůstal dojímavě věrný. Audiovizuální stránku upgradoval stylově a originálně, jak se sluší a patří, vybudoval rajcovní kybernetickou atmosféru...a scénáristicky a příběhově zůstal stejně prostoduchý až úsměvný. Přesto je to jeden z mála filmů, kde mi to vlastně vůbec nevadilo. Možná proto, že jsem to ani neočekával a vy byste také neměli, scénáristická hloubka není jeho cílem. Takže spokojenost:)