Zabiják (2003) odpad!

Panebože, Steaven Seagal je opravdu PAN herec! Já ho prokoukl, on kopíruje "herectví s kamennou tváří" našeho Rudolfa Hrušínského! To jen my kritičtí škarohlídi jsme stále nepronikli do hlubin jeho umělecké geniality;-). Teď vážně. Kdyby tahle "akční pecka" byla natočena o 20 let dříve, dal bych jí i celou 1*.

Mstitel (1989)

Co se týče tohoto filmu, je béčko v abecedě ještě moc vepředu:-). Ale jako parodie na akční filmy osmdesátek je to fajn. Kdyby to bylo v žánru komedie, přidám s chutí ještě dvě hvězdy. Dolfík s mejkapem zfetovaného drsňáka je rozkošný. A je opravdu zábava sledovat, jak se mu v každém záběru mění hustota namalovaných vousů. Vlastně jsem celý film nedělal nic jiného.. :-D

Kozoroh 1 (1977)

Film, o jehož existenci jsem neměl až dodnes potuchy. A veliké přepkvapení. Odhlédnu-li od některých logických dějových lapsů, jednalo se o překvapivě velmi dobře a dovolím si říct až nadčasově natočený film s dodnes velmi aktuálním posláním. Co se týše formy, zejména kamera a nasnímání se mi velmi líbilo a scénář taky nebyl vůbec špatný. Prostě a jednoduše velmi příjemné překvapení a velmi vděčné 4*.

Bankrotáři (2003) (TV film)

Hodně fajn televizní pokoukání. Občas sice film nebezpečně přitlačí na pilu situační přiblblosti, naštěstí se o ni nikdy nerozřízne, a to zejména díky výtečným hereckým výkonům kvalitních herců, kteří snímku dodávají jednu celou další dimenzi a vynášejí jej nad stojaté vody české televizní průměrnosti. Ty 3* jsou velmi silné a možná časem ještě jednu přidám. Zejména díky tomu hereckému koncertu se totiž na to někdy rád znovu podívám.

Světová invaze (2011)

No asi tak. Civilizace, která je natolik tupá, že dokáže utrácet těžké prachy a vymývat si mozky takovýmito chujovinami, si přímo říká o to, aby se stala obětí mimozemské invaze. Až ufoni jednou fakt přiletí, budou s námi mít velmi lehkou práci a my se bude divit, jaktože to není jako ve filmu ;-))

Fontána (2006)

Je to krásně natočené, dojemné a má to naprosto skvostný hudební doprovod. Fajn. Ale nadšení z hlubokomyslnosti filmu příliš nesdílím. Zjevně se jedná o osobní snahu autora vyrovnat se s vlastními filozofickými otázkami, něco hlubokomyslného sdělit. Z mého pohledu se jedná o nefunkční pózu. Sice se otírá o všemožné duchovní směry, snaží se roubovat symboly, dobývat hlubiny a cosi sdělovat, ale vyznivá to lacině a nevěrohodně, protože to vlastně do hloubky vůbec jít nedokáže. Z filmu je velmi patrná snaha poznat, co je pod povrchem, ale cestu tam nenašel a jenom se tak tváří. Jedinou hloubku tomuto dílu dává působivá forma, nikoliv obsah. Toužíte-li po duchovním obsahu, přečtěte si raději Malého pirnce.

Apocalypto (2006)

Gibson opět dokazuje, že hloubka filmů není přímo úměrná komplikovanosti zápletek, ač někteří "nároční diváci" tvrdí opak. Kdo chce onanovat nad komplikovaným a přitom povrchním a prostoduchým příběhem, nechť si pustí Počátek, který laťku takové filmařiny pozvedl zase o kus výš a ztrácí se divákovi kdesi v éterických výšinách Velkého (Ne)pochopení. Naopak v Apocalyptu má smysl každičký záběr, každičká minuta, vypilovaná formálnost slouží svému účelu a prohlubuje pointu, poselství, které v celém filmu zůstává implictiní, krásně nevyřčené. Ale vsadím se, že každý divák jej chtě nechtě tuší kdesi hluboko v sobě a je jím zneklidněn minimálně na podvědomé úrovni, protože paralely a přesah poselství do dnešní doby musí být pro každého - pro někoho více, pro jiného méně - evidentní. Díky Mele, že máš svou hlavu.

Náměsíčný (2010)

Film se dojemně snaží držet nad hladinou béčkovosti a čím víc se o to snaží, tím víc je to béčko tělem i duší. Zajímavý námět, který by mohl mít na vyšší ligu, to nezachrání. Dlouho jsem musel zápasit se svým horším já, abych za tu finální scénu v japonském stylu nestrhl ještě další hvězdu, protože to byl hodně blbý vtip. Jakoby snad tvůrci ani nepočítali, že to někdo vydrží dokoukat až do konce a nastrčili tam infantilní samurajský easter-egg:).

Život po životě (2010)

Formální stránku u Clinta nemá ani smysl hodnotit. Co se týče obsahu, je tento film vlastně velmi povrchní a dalo by se říci až svým způsobem jaksi "přebytečný". Ale je tak krásně lidský a srdečný, že je to vlastně jedno. Musíte být ovšem naladěni na tu správnou notu, jinak je docela možné, že vás úplně mine. Mě naštěstí ne. Abych to zakončil poetickou tečkou: Sedl mi jako prdel na hrnec a vám přeji totéž:)

Rachot v Bronxu (1995)

Co do příběhu a scénaře je tenhle Jackieho film nadprůměrně estúpido. Divák takřka cítí, jak mu při sledování klesá IQ. Na druhou stranu akce je naopak nadprůměrně svěží a vychytaná a naštěstí je jí tam hodně. Takže na dialogy klidně ztlumte zvuk nebo přetáčejte, protože ty nadupané a vtipné bitky a neuvěřitelné kaskadérské kousky za to stojí.