Requiem za sen (2000)

Konečne som si pustil donebavychvalovaný Requiem za sen a musím uznať že je to adekvátne! Čakal som všeličo ale to čo som dostal zďaleka nie. Pochválim asi to čo každý, perfektná vizualizácia, podporená geniálnym hudobným doprovodom a skvelý výber hercov. Aronofsky v tomto mrazivom,smutnom ale nenormálne geniálnom snímku vdýchol život pocitom a stavom, to čo som videl neboli scény,to bol fakt. 102min. umierania po stránke fyzickej a osobnostnej, štyria ľudia ktorý sa postupne stali väzňami vo vlastnom tele, posúvali si vlastné zábrany,stali sa otrokmi vlastných snov a to všetko dobrovoľne. Bolo úchvatné a smutné zároveň sledovať tento krutý rozklad osobnosti,opúšťanie samého seba, všetko to zaklincovala scéna keď J.Leto liečil ruku ešte jednou včeličkou. Ten záver bol majstrovský a napadla ma vtedy vetička všetko ma svoju cenu a následky. Výnimočný film.

Než si pro nás přijde (2007)

Námet je slušný,dalo sa z neho vyťažiť vela. Výber Nicholsona a Freemana do hlavných postáv rozhodne šťastná voľba, nebol to žiadny extra doják ale bolo tam pár fakt skvelých rozhovorov a myšlienok a tiež musím uznať že pri istú skupinu ludí musí byt "bačkorový seznam" špecifický. A ako spomínal jeden z nich, 45 rokov ubehne ako dym cez klúčovú dierku, keď som sa pozrel na Nicholsona v Bezstarostnej jazde a na Bucket list, asi smutne skonštatujem, že to tak skutočne bude.

Erin Brockovich (2000)

Hej no uznávam dobrý film, ale oskarové? ani náhodou...

Traffic - Nadvláda gangů (2000)

Traffic je rozhodne kvalitný film! Ale k čomu boli dobré tie umelé scény, ono sa to celé tvárilo brutálne reálne ale v konečnom dôsledku to bolo mierne na smiech, najmä vďaka "slzotvornému hollywoodskému syndrómu" ktorý odsudzujem ako drvivá väčšina tu,proste mi doočibijúco vadil. Soderbergh trochu pomoralizoval,podumal a nakoniec vyslal jasnú správu-boj s veternými mlynmi. Je to škoda pretože to pokojne mohol byť aj plný počet. A v neposlednom rade som si konečne uvedomil aký je B.Del Toro zasrane dobrý herec.

Informátor! (2009)

Rozhodne geniálny námet, perfektný Damon,slušné hlášky, ale tá prvá polovica to bolo ako uspávanka! Potom sa to mierne rozbehlo a ku koncu keď sa celé to klbko rozplietlo tak som žasol že wow! Ale ako vravím negatíva prevažujú nad pozitívami,Informátor je typický film ktorý si pozriete máte chvíľu zmiešané pocity a o mesiac si naň už ani nespomeniete. Chýbalo tomu korenie no čo sa dá robiť. Priemer.

Černá kniha (2006)

Zasa trochu 2.svetovej tentokrát z Holandska. Mňa až tak extra nenadchla technická stránka,nepovedal by som že prestrelky a veci tomu podobné boli nejak premakané, ale okej to by nevadilo. Podstatný bol príbeh a ten nestál na slamených nohách,zvraty,situácie na hrane,intrigy,nečakané skraty to všetko tu bolo. Navyše výborný výber hercov. C. van Houten i Koch hrali skvelo, tiež ocením Kobusa ktorý sa popasoval z charakterom nacistickej svine dokonale. Suma sumárum, dobrý film, slabšie štyri.

Zažít Woodstock (2009)

Tak ten skromný príbeh o Elliotovi ktorý sa dá vnímať ako hlavná dejová línia stroskotal. Pri celej tej brutálne vymakanej výprave šiel bokom, Ang Lee dokonale vtesnal do 110. min všetko čo ste kedy počuli a videli o kultúre hippies. Ak tu išlo o to zachytiť mágiu 3 dní hudby a mieru tak sa to čiastočne podarilo, ja som si to užíval a dosť výdatne tomu dopomohli herci, snáď s výnimkou D.Martina boli všetci skvelý u mňa obzvlášť zabodovala dvojica I.Staunton a H.Goodman. Fakt sa na to velmi pekne pozeralo a Volunteers od Jefferson Airplane to famózne zaklincovali! A to už som sa zlakol že ich vydedia,skvelé!

Mariňák (2005)

Rozhodne najslabšia Mendésovka! Ale nemyslím si že chyba bola v ňom, skôr v tom že si nevybral práve najlepšiu tému. Pre mňa bol ten jeho rozbor nesympatický. Mendes je skutočne dobrý v tom čo robí no tentokrát vyzneli tie jeho monológy hlavných hrdinov sprevádzané jemnou mierne na city hrajúcou hudbou ako prd vo vetre. Nemalo to ducha,nijak som sa do toho nevžil s postavami, netvrdím že ide o zlý film no na jeho pomery je to fiasko! Tentokrát Mendes šliapol dosť vedľa. Na mňa Mariňák nijak nezapôsobil skôr možno presvedčil o tom že skutoční vojaci nechodia do armády a tá patri sociopatom,sadistom a podobným charakterom.

Bezstarostná jízda (1969)

Mal som chuť na tématiku hippies a teraz keď som siahol po Easy Rider si nie som úplne istý či išlo o správnu voľbu. S autenticitou doby som spokojný,správne ospalá atmosféra,zopár songov,brutálne minúty po nástupe Nicholsona na scénu,návšteva u hipisáckeho stopára či LSD scéna boli najvydarenejšími aspektami. Pozitív sa našlo dosť no celkový dojem je u mňa len na priemerných troch,viem si tú jazdu predstaviť ešte bezstarostnejšiu a žánrovo by som radšej uprednostnil Strach a hnus v Las Vegas.Zavrhnutia hodne dávam tri hviezdy a príjmam kritiku že Bezstarostná jazda je výpoveď doby.

Všude dobře, proč být doma (2009)

Siahol som po ďalšej Mendesovke a žiaľ musím konštatovať že táto sa mu vydarila asi najmenej. Chýbali mi tu jeho typické magické scény s magickými dialógmi a s magickým hudobným doprovodom. Tiež si chlapec nevybral práve najlepšie herecké osadenstvo, s výnimkou Johna Krasinského som neveril jedinej postave. Away we go bolo pre mňa nudných 100min. plných uspávacích dialógov bez väčšieho významu, s biedy to vytrhla najmä návšteva u M.Gyllenhaal. Celkový dojem je za tri, no sklamanie je velké takmer úmerné očakávaniam.