Četa (1986)

Vietnam očami priameho účastníka. Výber Charlieho Sheena neviem či bol až tak šťastný, no ak aj nie dokonale to vyvážil pekelník Tom Berenger a tiež Willem Dafoe ktorý podávali luxusné výkony! Atmosféra doby, samotnej vojny, nálada v kádri boli zachytené dokonale a tiež k dobe a aj k samotnej scéne dokonale patriaci song biely králik od jefferson airplane, to maximálne potešilo. Určite to nieje geniálne veldielo s top 5 no je to perfektný film, s pár ťažko zabudnutelnými scénami.

Prison Break: The Final Break (2009) (TV film)

Komu sa zdala už štvrtá séria moc prekombinovana a možno trochu silená tak s filmom to nebude ináč. No za tie geniálne postavy,hercov a chvíle ktoré sme za tie štyri série zažili si to zaslúži dôstojnú bodku. Plný počet,rest in peace prison break!

Imaginárium Dr. Parnasse (2009)

Imaginárium určite nemožno nazvať efektným bez hlbšieho významu! Terry Giliam sa tentokrát konečne poriadne vybúril,obrovské množstvo divokých kostýmov,masiek,obrazov,vizuálne hračky,možno trochu absurdné postavy,skvelá výprava a hlavne magické scény. Stačí mi len spomenúť si na tú rebríkovú a hneď strácam pôdu pod nohami, to bola majestátna zimomriavková záležitosť na ktorú tak ľahko nezabudnem! Tiež pozitívne hodnotím osviežujúci prínos Verneho Troyera či Lily Cole ktorá sa s tým popasovala bravúrne. Rozhodne to nebolo len o užívaní si pestrosti a obrazovosti,veľkolepé, zaklincované už tradične silným Gilliamovským záverom. Takmer plný počet!

Krajina přílivu (2005)

Terry Gilliam je fantazmagor. A tento pohľad na svet cez detské oči bol pre jeho utópie a fantazmagórie ideálnou pôdou. Aj napriek tomu u mňa nenašiel pochopenie, dve hodiny plné absurdít sa neskutočne vliekli. Detský herec to je vždy tak trochu risk, tu však hralo dieťa dieťa tak jej to sadlo výborne, no zamrzelo ma že pán herec Jeff Bridges to prakticky celé preležal. Možno by sa aj dalo povedať že niektoré scény boli výnimočné,geniálne no ako celok mi to pripadalo dosť suché,nudné a bez pointy. Tentokrát krok vedľa od veľkého filmára.

Sejmi je všechny (2007)

Pokus o maximálne drsne sa tváriacu nadsázkovú záležitosť s ultramegahyper olympíjskym tvrďasom mrkvozabjákom Clivom Owenom. Ináč dobrý herec nesklamal len sa dosť čudujem že sa podujal na niečo takéto. Jedná stupídna scéna striedala druhú a nebolo to ani vtipné ani drsné. Ak budem mať chuť pozrieť si nereálnu akčnú jazdu s vražedným tempom naladím si Sejmi Eso, ale toto...toto bolo moc aj na moje relatívne benevolentné merítko. Úbohé.

Brazil (1985)

Áno, výprava skvelá,myšlienka skvelá,atmosféra skvelá,herci skvelý no aj ja sa pridám ku kritikom Gilliamovho volnomyšlienkárského štýlu točenia. To prelínanie snenia a reality,mnohé obrazy,efekty,miestami absurdno a rôzne utópie zasadené do zdanlivo seriózneho deja mi prekážali. Viem že práve to je to čo dopomáha formovať celkový dojem a pridáva Brazil na výnimočnosti no u mňa je to absolútny opak. Strach a hnus v Las Vegas taký štýl potreboval, no tu mi to miestami vadilo. Slabšie štyri hviezdy a rozhodne by som neradil Brazil k obrovským umeleckým zážitkom a k velkofilmom.

Past (2007)

Absolútna scenáristická bomba spojená so šikovnou a umnou réžiou. Pasca je príbeh o obyčajných ľuďoch v ťažkej životnej situácii ktorý sa môže stať každému z nás. Veľmi jemne a autenticky natočené, podčiarknutá psychológia postáv ktorých citové rozpoloženia pomáhali ilustrovať rôzne kamerové triky. Bratia srbi sa skutočne vyznamenali, okrem tej samotnej dramatickej konzumnej roviny príbehu tu bola tá psychologická ale nechýbali tu ani scény ktoré sa dotýkali mnohých pálčivých spoločenských tém, stačí spomenúť rozhovor v bufete,pri vile či v banke. A to všetko korunovali tie záverečné filozofické rozhovory. Ten absolútny koniec už bol očakávaný a podobne ako celý príbeh aj veľmi silný. Ako som už spomínal perfektný scenár a šikovná réžia urobil s tohto malého stredoeurópskeho filmu päťhviezdičkovú záležitosť, veľkú duchom nie rozmermi.

Muži, co zírají na kozy (2009)

Som velmi milo prekvapený! Z úvodu som mal pocit že pôjde o coenovský humor, potom sa to však odklonilo a išlo to vlastnou svojskou líniou. Skvelý námet,skvelé spracovanie, perfetkný výber hercov, elita ako Clooney,Spacey,Bridges to klasicky odohrali výborne. Tiež chválim dobré songy a tiež som tam miestami zachytil paródiu na vietnamskú vojnu,studenú vojnu atď. Aj keď som sa nesmial, usmieval som sa. Skvelé.

Temný úsvit (2006)

Žiadna permanentná akcia ani vojenské jatky sa nekonali. Jednoznačne najlepšia pasáž filmu bol tábor, dôraz tam bol kladený na rozpoloženie väzňov a plniť tento zámer výdatne pomáhali aj herci. Chris Bale je herecká elita a už tradične zo seba vydal maximum, tentokrát však mal skvelých sekundantov v podobe Steva Zahna či Jeremyho Daviesa. Temný úsvit je kvalitný film ktorý vypovedá o tom že skutočne všetko sa dá dosiahnuť, len treba naozaj chcieť. Konfrontácia odhodlania Bale-Zahn, Zahn sa opustil zatiaľ čo Bale šiel ďalej a zachránil sa. Toť vsjo.