Záskok (1997) (divadelní záznam)

Těch pět nedám jen z toho důvodu, že Záskok prostě není film. Hodnotit divadelní hru, dal bych minimálně šest.

Amadeus (1984)

Miloš Forman, jakožto vysoce uznávaný a úspěšný umělec relativně nového druhu umění a Mozart, jakožto génius na poli hudby, která se před ním vyvíjela tisíce let, a doufám, že minimálně stejně dlouho ještě bude. Tím chci říct, že -- jakkoliv nelze srovnávat nesronatelné -- Forman a Mozart se pohybují v docela jiných váhových kategoriiích. Tím chci také říct, že Forman, ač je vynikajicí, měl díky tomu už dopředu značně ztíženou pozici. Jenže on se nezalekl, chopil se příležitosti, využil ji a dočkal se ohromného úspěchu! A přece... Celý film je o střetu naprosté výjimečnosti, až šílenství (chcete-li geniality), a nadprůměrnosti, která se ovšem v porovnání s genialitou stává ničím. Salieri versus Mozart. Forman versus ... ne, nebudu jmenovat, to všechno ukáže čas a my se toho možná ani nedočkáme. Jen si myslím, že Amadeus, jakkoliv je to úchvatný film, nečpí novotou ani genialitou, nebalancuje na hraně geniality a šílenství, naopak; vyniká řemesností, láskou k filmu, úctou. Kamenujte mě, stojím si za tím. ||| 9/10

Mělký hrob (1994)

"Víš s kým spíš?" ...ehm, zpět ke komentáři. Tři přátelé, kufr peněz a mrtvola v bytě. Co s tím? Danny Boyle a John Hodge vědí... Film na pomezí dramatu a thrilleru řízlý přídomkem "psycho" a okořeněný nefalšovaným černým humorem. Ano, ano, podobnost s Trainspottingem není čistě náhodná, chybí tu snad jen drogy. Perlička, o kterou by řada z nás přišla nebýt právě Trainspottingu.

Sabrina (1995)

Hou, hou, hou, přijel k vám vánoční příběh o bohatém a sebezahleděném podnikateli a chudé, krásné a charakterní servírce. Držte si klobouky a nelekejte se, neuvidíte nic, co byste dosud neviděli, navíc v obvyklém, pomalém a nevtipném balení. Hou, hou, hou.

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Popelka beze sněhu, to je... to je jako Vánoce bez Popelky. Přes všechny problémy při natáčení se tahle koprodukce nadmíru vydařila a pan Vorlíček natočil svůj pravděpodobně nejlepší film. Mimochodem film, který je tu s námi již pětatřicet let!

Anděl Páně (2005)

Čistých 7/10, ale protože tu něco tak příjemně vánočního dlouho nebylo, rád přidám. Jiří Dvořák v roli čerta trošku zklamal, steně tak scénář (jednoduchost až na kost), za to -- skoro se bojím vyslovit to jméno -- Trojanův anděl to vyhrál na celé čáře, samozřejmě s pomocí Jirků Stracha a Bartošky a také Kláry Issové a Oldy Navrátila. Zuzka Kajnarová je jedna z nejhezčích princezen za poslední léta.

The Hire: Star (2001)

88%??? Nebýt podařeného závěru a rychlé jízdy, byly by to rovné dvě hvězdy.

Časové pásmo bylo změněno