• Reality-TV

Velký šéf (1971)

Pre mňa osobne zatiaľ asi najslabší film s Bruceom Lee. Príbeh klišovitý (naivný hrdina z čínskeho vidlákova príde za príbuzným, zamiluje sa do ženy a skope na hromadu množstvo záporákov). Súboje asi do prvej polovice až dvoch tretín filmu pôsobili komicky, čosi medzi breakdance a epileptickým záchvatom. Litre asi červenej farby namiesto krvi a dramatické prestrihy. Zmena k lepšiemu nastala, keď sa toho chopil Bruce.  Divne pôsobil aj soundtrack, Pink Floyd som si v čínskej bojovke zo sedemdesiatok fakt nevedel predstaviť. Ako som však neskôr zistil z viacerých zdrojov, Floydov zrejme autori filmu použili ilegálne.

Simpsonovi - Otázky Homera Simpsona (2012) (epizoda) odpad!

Do tej doby pre mňa osobne najnezáživnejší diel v histórii Simpsonovcov. Nudná rádobyintelektuálna znôška žvástov s preafektovaným Homerom v hlavnej úlohe. Nesledujem našu domácu politiku, americká ma nezaujíma už vôbec, takže ako Neameričana ma celý diel neskutočne nudil.  Okrem toho, za tých 12 rokov od odvysielania dielu (čo sa mi ani nechce veriť) sa situácia v politike USA zmenila, hoci netvrdím, že k lepšiemu.

Slon (2022)

Je obdivuhodné, že tento film vznikol v krajine, v ktorej človek skončí pred súdom za namaľovanie dúhovej svätožiary na ikonu a v ktorej sa dianie v spoločnosti snaží určovať banda ultrakonzervatívnych katolíckych právnikov s myslením zo stredoveku, ktorí LGBT snáď ani nepovažujú za ľudí. Hlavný hrdina žije nezaujímavý život kdesi v poľskom prdelákove. Zmena v jeho živote nastane po príchode o niečo staršieho syna jedného zo zosnulých obyvateľov dediny. Hlavný hrdina sa od tej chvíle pomaly dostáva k veľkému rozhodnutiu.

Like Haf (2022) (pořad) odpad!

V rámci posilnenia psychickej odolnosti (alebo masochistickej slabej chvíľky) som si pozrel pár zostrihov epizód a komentárov k nim. Prima opäť prerazila dno. Nešikovne zamaskovaný Like House s niečím, čo má pripomínať psy a skupinou nesympatických účastníkov riešiacich úplné zbytočnosti. Celému tomuto cirkusu kraľuje preafektovaná Lada Horová. Preafektovanosť, umelosť a dvojciferné IQ boli asi podmienkou vstupu do tejto frašky.

Kuciak: Vražda novináře (2022)

Keď som videl upútavky na film v kine vravel som si, že zasa niekto potreboval z vraždy Kuciaka vydojiť nejaké prachy. Dostal som však solídne spracovaný dokument (možno preto, že bol zahraničný) obsahujúci mnoho materiálu a policajných záberov, ktorý dal priestor obom stranám. Slovo tak dostali nielen príbuzní obetí a vyšetrovatelia ale aj Kočnerov obhajca. Slovensko je ale chorý, do morku kostí prehnitý a skorumpovaný štát. V dokumente tak Kočnera a Zsuzsovú zbavili obžaloby vo veci vraždy a odsúdil za nesúvisiace zločiny; v dobe sledovania dokumentu (jún 2023) som sa dozvedel, že Kočnera opäť v tejto veci zbavili obžaloby a Zsuzsová dostala 25 rokov. Desaťtisíce ľudí v uliciach, protesty na rôznych miestach Slovenska a sveta a odstúpenie viacerých verejných činiteľov, len aby si človek, ktorý túto vraždu zosnoval, mohol aj naďalej veselo chodiť na slobode. Po pozretí dokumentu sa opäť hanbím za to, že som Slovákom.

Všichni moji přátelé jsou mrtví (2020)

Americká tínedžerská párty situovaná do prostredia Kurwalandu (beer pong s červenými kelímkami nesmie chýbať), ktorá sa poriadne zvrhne a absurdity sa len hromadia. Zvykol som si na to, že filmy z produkcie Netflixu sú v lepšom prípade priemerné, tu som sa ale bavil. Chudák pizzár.

Kozí příběh - Pověsti staré Prahy (2008) odpad!

Nebyť priateľky a reaction videa od Kurtisa Connera ani neviem, že táto vec existuje. Znepokojujúca animácia, ženy s monštróznym poprsím a toľko absurdít v deji, až mi zostával rozum stáť. Nominácia na Českého lva ma nijak neprekvapuje pri zistení, že ho o pár rokov neskôr dostal človek s poruchou reči hrajúci v podpriemernom filme natočenom epileptikom na mobil.  #dixout4prague

Studený oběd (2008)

Znova sa mi potvrdilo, že nórske filmy sú pre mňa lotériou. Tu som si však bol po celú dobu filmu istý, že sledujem drámu, nie niečo medzi drámou a komédiou ako sa mi pri nórskych filmoch často stávalo. Film samotný plynul pomaly a nevtieravo a bol rozdelený na niekoľko krátkych kapitol.  Aj napriek poslednej "rajskej" kapitole sa happyend nekonal a život proste plynul ďalej. Akurát som si nebol istý tými čajkami. Nejaký odkaz na Hitchcocka?

Lidé na slunci (2011)

Zistil som, že nórske komédie sú pre mňa niečo ako lotéria. Kým pri niektorých neviem, na čom sa smiať, iné ma okamžite zaujmú suchým, až čiernym humorom. Toto bol ten druhý prípad. Rodinná dovolenka dvoch manželských párov, syn autista a koniec sveta v priamom prenose. Postupne sa odkrývajúce charaktery postáv, v niektorých prípadoch dosť drsné fakty podané "len tak mimochodom". Nevraživosť medzi Nórmi a Dánmi je asi miestny folklór (z Dánky sa ale nakoniec vykľuje poľská židovka).

Láska natvrdo (2023)

Prvoplánové, predvídateľné (pointa bola jasná už po pár minútach filmu) a pubertálne, ale zároveň nejakým zvrhlým spôsobom občas vtipné. Po anotácii filmu som čakal niečo podobne vtipné a svižné ako prvé dva diely Fack Ju Göhte. Dostal som úchylnú nemeckú komédiu zo začiatkov 2000, akurát prispôsobenú dnešnému publiku (TikTok, "no shaming", rádobychytré kecy). Škoda, dalo sa to poňať aj lepšie.