Ztracený svět: Jurský park (1997)

Je to pořád Spielberg, je to pořád Crichton, Kaminski i Williams, ale už to tady prostě jednou bylo. Jasně, dinosauří horečku je třeba pořádně vyždímat, ale chybí mi tady Sam Neill. Jasně, Goldblum je taky fajn, ale není to ono. Sam Neill je pro mě (spolu s Brendanem Gleesonem) největší sympaťák Hollywoodu a nejde jen tak lehce nahradit.

Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992)

Když máte absolutně stejné postavy a stejnou zápletku a stejné prostředí a chcete to vyvařit ještě jednou, je jasné, že něco z toho minulého tam zůstane, ale už to prostě bude jen odvar. V tomto příapadě kvalitní odvar, ale jen odvar. Kromě samotné akce v domě, která je mimochodem fakt brutální, a myslím, že asi po druhé překážce už by nežil ani jeden z lupičů, vlastně film nic moc nenabízí a sám se divím, že je to nataženo až na skoro dvě hodiny. Přesto se ty dvě hodiny dají v klidu vydržet a rád se u nich zasměju i teď. Kevin je chytřejší a mazanější než v jedničce, kde naopak jeho největší devizou byla naivita a opravdu takřka školkový věk, zjev určitě.

Sám doma (1990)

Nebojím se osolit pěti hvězdami. Kevin nikdy nezklame a o každých Vánocích se snažim vyšetřit si čas na tuhle ptákovinu, protože je opravdu dobře natočená a i dnes mi přijde vtipná a ne trapná.

Kokosy na sněhu (1993)

Viděl jsem "jen" jednou a musím přiznat, že jsem si i zaslzel. Ale to nic nemění na tom, že za těch 25 let jsem se neodhodlal k tomu se na to podívat podruhé, nějak mě to asi víc nechytlo. Těch laciných vtípků a klišoidních rodinných vztahů (otec mu to nechce dovolit.... ale nakonec tam je a je pyšný apod.) tady je spousta.

Lepší už to nebude (1997)

Mám rád tenhle film. Podle mě Nicholson ani Huntová nemuseli vůbec hrát - jsou až neuvěřitelně uvěřitelní ve svých rolích, oba civilní a srozumitelní. Hraje se tady na city, ale ne tak moc, aby to člověka zvedalo ze sedačky. Je tady spousta vtipů, ale ne tolik, aby to přebilo to hlubší, co film sděluje. Nejvíc mě ale vždycky dostane scéna u výtahu, kdy Nicholson na otázku recepční, kde bere tu inspiraci, že se tak dokáže vcítit do obyčejné ženy, odpovídá: "Představím si chlapa a vynechám mozek. To je všechno." (snad jsem to citoval správně :) )

Madagaskar 2: Útěk do Afriky (2008)

U Madagaskaru se mi omylem stalo, že jsem dvojku viděl dříve než jedničku. Nevím, jestli to na věci něco mění, ale postavy mi ani tak k tělo moc nepřirostly. Je ale pravda, že pár vtípků se tady najde. Moto Moto, jméno pěkný dvakrát řekni to vždycky zabije. Nejvíc mě na tom filmu ale točila ta předvídatelnost. Málokterý film je tak jasný už na začátku svým koncem.... Škoda. Ale aby to nebylo jen to špatné - tučňáci samozřejmě vévodí celému filmu.

Kung Fu Panda (2008)

Nejvíc mě na tom bavily ty originální hlasy, zvlášť Angelina Jolie mě po Zlobě přesvědčila, že není jenom prsa a rty, ale má i nádherný hlas. No a druhá věc, která je výborná jsou souboje, a že jich je požehnaně. Ostatní stojí za starou belu.

Přepadení v Pacifiku (1992)

Asi jediná dívatelná seagalovka. Je to dost možná tím, že tady to nestojí celé jen na jeho vynikajícím psychologicky propracovaném herectví, ale jsou tady i jiní, kteří mu pomůžou, hlavně Tommy Lee Jones a své přednosti zde dokázala zúročit i baywatch záchranářka Erika Eleniak.

Muži v černém 2 (2002)

Kouzlo jedničky se trochu vytratilo, ale sexappeal Lary FlynnBoyle to hravě nahradí. Pořád ale vynikající komedie, na kterou se kdykoli rád znovu podívám.

Emperor (2012)

Příjemná historická záležitost, která nám, Evropanům, možná nic neřekne, ale stejně tak neurazí. Vypadá výborně, to je největší plus toho filmu. Možná až tak výborně, až to člověka za nějakou chvíli přestane bavit, že si s výtvarnou stránkou dali až tak moc práce, že přebíjí tu obsahovou. Naštěstí stopáž není "jacksonovsky" natažená na tři hodiny a než se člověk začne nějak zásadně nudit, tak je konec :)