Něco se musí zlomit (2014)

Filmy o mladých transsexuálech mi přijdou všechny trochu na jedno brdo, takže je moc nevyhledávám. Ale tenhle mi přijde určitě nejlepší, co jsem viděla. Hlavně nijak zbytečně nežvaní, neřeší, neanalyzuje. A to ani hlavní postava Sebastiana ani jeho okolí. Prostě se jen odvíjí příběh. I tak není o emotivní scény nouze, i když ty má na svědomí spíše postava Andrease. I když Saga Becker zvládá svou roli dobře, nevím jestli Sebastiana neměl hrát přece jen kluk.

Spása (2014)

Po prvním shlédnutí filmu, pouze v původním znění, jsem byla hóóóódně rozpačitá, jakože wtf? Po druhém s titulkama už to nebylo tak hrozný. Viděla bych to tak, že režisér si splnil svůj dětskej sen a natočil western. Jenže nenatočil western z roku 2014, ale western z doby kdy byl dítě. Takže včetně podivnýho obrazu a berev jako ve Vinetuovi, včetně příšerný hudby a s trochu banálním příběhem. A souhlasím s Dwaynem Johnsnem, že přirovnávat tohle k The Proposition je totálně mimo.

Yong jiu ju liu (2009)

Jemnej a dojemnej příběh o nenaplněné lásce. Ale bohužel k intenzivnějšímu zážitku my chyběly detailnější záběry na hlavní hrdiny, vše je kamerou pozorváno tak nějak zdálky a o jejich prožitku se divák dozvídá spíš jen z dialogů nebo komentářů.

Long-Term Relationship (2006)

Docela příjemný odpočinkový film, toho nejklasičtějšího romantickýho mustru. Velká láska, následuje průser a pak ... Doporučila bych spíš následující film Roba Williamse Back soon, je se stejnými hlavními představiteli, jen scénář je podstatně nápaditější.

Morgan (2012)

Tak mezi dvěma a třema, abych byla spravedlivá. Škoda, zajímavá zápletka, ale tak od dvou třetin nuda a zoufalství. Ale největší problém bych stejně viděla v hereckých výkonech, mezi hlavními hrdiny to vůbec nefunguje a nejiskří, Jack Kesy jako Dean je katastrofální, výkon Rogera Payana jako Morgena je s trochou dobré vůle průměrný.

Bratrstvo (2009)

Náckové patří k jednomu z témat, kterým se vyhýbám, ale tenhle film jsem si z několika důvodů nechtěla nechat ujít. A dobře jsem udělala, za těch pár hodin, co jsem ho dokoukala, ho nemůžu dostat z hlavy. Zajímavá zápletka, pefektní herecké výkony, skvělá hudba a hlavně parádně a netuctově natočeno. Co se týče hlavní zápletky, je to v podstatě dost málomluvnej film - hlavní postavy svůj vztah a komplikovanou situaci slovně skoro vůbec neřeší, vše se spíš odehrává v jejich hlavách a my to můžeme vyčíst pouze z jejich tváří a pohybů. A tomu úžasně kontrastují náckovský vymaštěný blbáboly a dementní násilnický a chlapácký řeči. Jediná věc, co bych malinko vytkla, je pro mě dost nejasná Larsova motivace - proč se k náckům vlastně dal, když se spoustou jejich myšlenek od začátku nesouhlasil.

Twin Falls Idaho (1999)

Nějakou dobu jsem si sušila svůj padesátý komentář na něco opravdu vyjímečného. A teď to přišlo. Křehkej, krásnej, jemnej film. Zvláštní prazvláštní atomosféra. Smutný příběh o dvou bratrech - siamských dvojčatech, do jejichž života se přimotá prostituka Penny, příběh o lásce a nevyhnutelnosti. A taky o tom, že ne všechny halloweenské převleky jsou převleky. Naprosto úžasně vykreslený vztah mezi bratry, jen pomocí pohledů, pokládání hlav, šeptání, no a scéna s kytarou a dvojhlasným zpěvem je vrchol.

Five Dances (2012)

Asi první taneční film, kde se mi tanec opravdu líbil a nenudil mě. Dobrá hudba dokresluje jemný komorní příběh. I když se nejedná o klasické filmové herce, jejich herecké výkony byly perfektní, o tanečních ani nemluvím. Jen možná mohl být film o 20 minut delší a příběh mohl být o to prokreslenější, složitější.

Stockholm East (2011)

Trochu mě překvapuje, že má film tak nízké hodnocení. Mě to docela rozsekalo. Film si od začátku do konce udržuje takovou konstantně bolestnou, občas až dechberoucí atmosféru - i v okamžicích, které by měli být v podstatě šťastné - jenže nejsou, protže vy na rozdíl od Anny VÍTE. A musím říct, že já jsem konec, pro skandinávské filmy ne zrovna typický, celkem přivítala. Slzu jsem sice nepustila, ale po celou hodinu a půl mě tlačily oči. Skvělé herecké výkony bez zbytečných slov, obzvlášť Mikael Persbrandt je v těchlhle tragicko dramatických rolích perfektní. A ještě klobouk dolů před režisérem, na to že je to jeho první film a před tím točil jen tv seriály, je to parádní výkon.

Kluci z východu (2013)

Zajímavě natočenej film o dobře situovaném homosexuálovi okolo 40 a mladém prostitutovi z východu, mapující jejich vzájemný vztah. U Daniela se počáteční chtíč mění ve snahu ochránit a zachránit Marka. Markův vztah, (u nějž není ze začátku jasné, zda je vůbec homosexuál nebo vše dělá jen pro peníze) je podstatně komplikovanější, postupně začíná mít asi Daniela ráda, ale nestydí se říct si o dražší dárky a smlouvat o vyšší taxe a nejspíš v něm vidí pouze cestu, jak se dostat ze srabu a trochu si přilepšit. Navíc vše komplikuje parta ostatních imigrantů, do které patří. Perfektně natočená a pojatá je část, kdy gang vtrhne do Danielova bytu a tady musím vyzdvihnout herecký výkon Bosse, který nemá chybu. Je to docela pomalu plynoucí příběh s trochou napětí na konec a pro mě trochu nečekaným ikdyž logickým závěrem.