Babel (2006)

V jedné recenzi jsem se dočetl, že se tento snímek bude líbit všem divákům, kteří mají rádi všechnu tíži světa. Ano, potvrzuji, líbil.

Půlvražda (2004)

Tak tohle se dá s klidem v duši nazvat profesionální amatéřina. Skvělý krátkometrážní film s hvězdným obsazením (!?), který má sice jednoduchý příběh s pár dějovými zvraty, ale vše zachraňuje nadprůměrný výkon Bořivoje Navrátila, který opravdu umí. K tomu ještě dost dobrá kamera a celá mysteriozní atmosféra, která vás vtáhne do filmu. Dobře promyšlený snímek, u kterého nebudete litovat těch zabitých dvanácti minut.

Requiem pro panenku (1991)

Tak ty si myslíš, že nejsi debil, co? Taky my ho z tebe uděláme! Opravdu mrazivé drama, kde se Renč projevil jako talent českého filmu. Z diváků dokázal vytřískat přesně to, co chtěl. Vynikající byl výkon Evy Holubové, kdykoliv se objevila na obrazovce okamžitě mi zmrznul úsměv na rtech. Skvělý výkon podal i Cupák v roli bezmocného lékaře, který se snažil jenom pomoc a přesto neměl jak proti totalitnímu vedení nemocnice. Nevídaný počin o to víc, že vznikl v české kotlině národa našeho.

Odpadlík (1992) (seriál)

Lorenzo Lamas se prohání napříč Amerikou na Harleyi a chytá zločince všeho druhu, ač on sám je hledán policií za vraždu, kterou nespáchal. Kdyby mě to někdo takhle teď převyprávěl udělal bych si hned obrázek o tomhle béčkovém seriálu. Ale ejhle ono to není až tak špatné. No z dnešního hlediska asi je, ale tehdy jsem to hltal. Vykrádá všechny ty béčkové příběhy až do morku kostí, vězeňské drama, lov lidí skupinou zbohatlíků atd. Koukat se na to dalo, a když to začal zlehčovat i Sixkillerův tým, celé to nakonec bylo bez příznaků kocoviny. Po pár sezonách se celý námět a příběh notně omlel a už tvůrci neměli, kde brát. Právě proto se i zde objevilo pár ohavností typu, Odpadlík na divokém západě nebo Odpadlík vzpomíná a rekapituluje. "Renegade" ovšem k tomu všemu má ještě úžasnou znělku a dobře odvedený dabing, což dělá z tohoto seriálu další hřích z mládí, na který bych se klidně podíval i dnes.

O princi, který měl o kolečko víc (1992) (TV film)

Víc než pohádka to byla spíše televizní iscenace, která je vkusná, inteligentní i humorná. Nad zdejším hodnocením něvěřícně kroutím hlavou. Herci se snažili a nejvíce vyniknul náš velkoadmirál skvěle ztvárněný Trávníčkem. V této inscenaci mě nevadil ani Miroslav Donutil, který byl dokonce i vtipný. Nadprůměrná záležitost.

Annie Oakley (1894)

Co na tom mám hodnotit? Myšlenku? Kameru? Herce? Příběh? Dialogy?! Ne, tenhle film je z hlediska dnešního diváka nezhodnotitelný. Na druhou stranu ta paní umí střílet, to se musí uznat. Každopádně sympatické začátky kinematografie.

Dařbuján a Pandrhola (1959)

Pohádková agitka o hodných havířích a zlém panu správci, který jakoby z oka vypadnul Trautnberkovi, mě nikdy za srdce nevzala. Všechno to bylo takové kýčovité a na efekt. Včetně kulis. Zachraňuje to aspoň ansámbl skvělých herců, pro které je tento kousek opravdová škoda. Na našeho smrťáčka zatím nikdo na světě nemá.

Prsten kohouta Alektrya (2002) (TV film)

Existují i horší televizní pohádky, tahle se k nim zas tak moc neblíží. Je to spíš špatně zvolené téma, které neměli šanci vytrhnout ani dobří herci. Ale potenciál to mělo, jen kdyby tam nebyl tak otravný kohout. Přidat trochu více na humoru a už by se na to dalo koukat i opakovaně.

No Time for Nuts (2006)

No, že bych u toho brečel smíchy, se zrovna říct nedá. Veverka se začíná čím dál víc ohrávat a doufám, že tvůrci přijdou za chvilku s něčím jiným. Chce to změnu. Ale jinak je kvalita animace dost dobrá a na celý příběh se taky krásně kouká. Je to příjemný zážitek, ale na to, aby dostal Oscara nepřináší nic nového. Nebo se možná pletu, uvidíme v únoru.

Katedrála (2002)

Málokterý krátký animovaný film ve mě vzbudil takovou touhu vidět ho na velkém plátně se vším všudy jako právě Baginského Katedrála.