• Krátkometrážní

Hlídač mrtvých (1997)

Atmosféru by to mělo slušnou, místy je to opravdu děsivé; herecké výkony ovšem lehce pokulhávají. Stokrát omletá zápletka mne opět svojí pointou překvapila, jsem prostě nepoučitelná... když mě tyhle filmy vážně baví a ráda se nechám chvilku tahat za nos. :-) Chování Joshe Brolina coby nejlepšího přítele Ewana McGregora teda mohlo být trochu racionálnější, nebo aspoň dovysvětlené - netvrďte mi, že takhle se vážně chovaj prakticky dospělí chlapi a že jim to navrch přijde vtipný! Nebo jo? Asi jako ženská nedokážu posoudit. Nicméně Nightwatch mě celkem mile překvapil a možná, že kdyby nebylo právě toho Joshe, šla bych klidně s hodnocením ještě o hvězdu výš.

Stará dáma a holubi (1997)

Trošku hitchcockovské, nesmírně zábavné a hlavně pravdivé. Bizarní animovaný kraťas, který nám ukazuje, kam až jsme schopní ve vlastním zájmu někdy zajít, a jaké to může mít následky. Vybíráme si naši identitu sami???

Titanic (1997)

Brečící romantická klasika, které k úplné dokonalosti chybí větší důraz na to, že Jack a Rose nebyli jediní, kteří katastrofu zažili (a většinou bohužel nepřežili). To jen tak na okraj, když už má film přes tři hodiny... Nicméně herecké výkony DiCapria a Winslet jsou bezchybné a Cameron nám tu předkládá další ze svých kultovních filmů. P. S. 3D projekci jsem neviděla a vidět nechci, podle mého názoru je zbytečné a Titanicu to může jedině ublížit.

Jakub a obří broskev (1996)

Namlsaná Koralínou, rozhodla jsem se zhlédnout další film, na kterém Selick pracoval sám. Ne že by to bylo špatné, zajímavý nápad i zpracování, ale chybí tomu to něco, co má v sobě Selick (doufám) až nyní, podezřívám ho, že díky spolupráci s Burtonem...

Mars útočí! (1996)

Páni, ja kvůli Burtonovi viděla i pár opravdu pitomoučkých filmů, a to od začátku do konce - možná bych se vážně měla jít léčit. :-D Ale tak proč ne, na něčem se přece musel naučit, co rozhodně nikdy nedělat, aby nás pak mohl začít zásobovat svými filmovými klenoty. Jinak samozřejmě ukřičené, nerealistické, trošku víc hloupé a trošku mám pocit, že z nás vlastně Burton střílí (ačkoliv prý přichází v míru). :-D

Občanka Ruth (1996)

Laura Dern mě opravdu překvapila. Díky jejímu úžasnému výkonu bych rozhodně tenhle film nepovažovala za čistou komedii, satira zamířená vůči americké společnosti bouřící se proti potratům či naopak proti potlačované svobodě projevu a právu na vlastní rozhodnutí se zde mísí s dramatem, které se odehrává uvnitř hlavní hrdinky a přesto na diváka působí obrovskou silou. Laura je pro mne zkrátka nejnovějším objevem mezi holywoodskými herečkami.

Raymonda má každý rád (1996) (seriál)

Noční můra snad každé holky. Vdáte se a naproti přes ulici bydlí rodiče vašeho manžela, kteří absolutně nerespektují vaše soukromí, váš manžel je stále maminky mazel, který se jí neumí vzepřít a zastat se vás, a navíc spolu s vaší tchýní a tchánem musíte sníšet i svého čtyřicetiletého švagra, který se po rozvodu vrátil k mamince a je neskutečně natvrdlý. Jo, jako odstrašující příklad je tenhle seriál perfektní a já se skvěle bavila, z představy, že to zažiju taky, mi ale stéká studený pot snad po celém těle. 75%

Správná Susan (1996) (seriál)

Český název se tedy moc nepovedl, vůbec o seriálu nevypovídá. Já jsem se ale královsky bavila, nechápu zdejší nízké hodnocení. Suddenly Susan má všechno, co by povedený sitcom měl mít - příjemné a zároveň střelené postavy, vnitřní příběh propojující jednotlivé díly a vtipné scény a dialogy, které jsou opravdu inteligentní. A oceňuji to, jak se tvůrci vyrovnali se ztrátou jedné z hlavních postav, klobouk dolů. Seriál příjemně graduje a myslím, že s každou další sérií je na tom líp a líp. Proto také 75%.

Casper (1995)

Povedený rodinný film, který pobaví i dospělého. Jako dítě jsem ho zbožňovala, takže přiznávám, že jedna hvězdička je možná tak trochu navíc, ze sentimentu. Nicméně i dnes se na Caspera ráda podívám, a přestože mám dobrodružná dětská léta za sebou, stále si přeju koupit starý dům a objevit v něm tajnou chodbu za knihovnou, přes kterou se v pohodlném křeslem projedu až do vynálezcova doupěte plného tajných záhadných páček, tlačítek, vodiček a já nevím čeho ještě. :-) 75%

Pýcha a předsudek (1995) (seriál)

Už jsem skoro nedoufala, že vážně potkávám filmovou adaptaci některého z velkých klasických děl 19. století, která by mě neznechutila. Ale ona existuje! Po neskutečném zklamání, které mi BBC připravilo svojí třídílnou adaptací Dickensových Great Expectations, jsem se rozhodla dát přední britské stanici přece jen ještě jednu šanci a konečně jsem sáhla po tomhle téměř dvacet let starém skvostu. Rozhodně jsem neprohloupila. Seriál má všechno, co má správná adaptace klasiky mít. Je mi líto, ale do pouhého filmu prostě takové romány narvat nemůžete. Vždycky tím diváka ochudíte o minimálně polovinu zážitku. Šestihodinová stopáž je naprosto adekvátní hloubce a rozsahu veledíla Jane Austen (a přečíst knihu pořád trvá mnohem, mnohem déle, takže si ti, kteří mají strach z kousnutí knihou a podvádějí při psaní čtenářských deníků s pomocí čsfd, stále ušetří spoustu dalších hodin na tupé zírání na televizní obrazovku). Jen díky této délce mohli tvůrci nechat pod svýma rukama vykvést takovou nádheru. Ano, film přebírá z knihy téměř vše - dialogy jsou proškrtané jen decentně a s velký citem a respektem vůči autorce. Dokonalý výběr herců (Elisabeth, Mr. Darcy, Mr. and Mrs. Bennet, Lady Catherine!!!)), skvělé kostýmy a kulisy, perfektní hudba... ale hlavně!: Tvůrci román skvěle analyzovali a pochopili, takže seriál je stejně ironický a vtipný jako kniha. Mezi Elisou a Darcym to jiskří, že by to neušlo ani slepému, břitký humor a sarkasmus Elisy je prostě k sežrání a ten oheň a jiskry v jejích očích, to se prostě musí vidět. Tady opravdu není co vytknout. Jestli si ještě někdo po zhlédnutí seriálu myslí, že Jane Austen je čtivo vhodné maximálně pro osamělé ženské po menopauze, tak je ten největší kulturní ignorant. Je to společenská satira, které se jen tak něco nevyrovná, plná skvělého sofistikovaného humoru a dokonale propracovaných, silných charakterů. A ona nejslavnější, úvodní věta z románu: "It is a truth universally acknowledged that a single man in possession of a good fortune must be in want of a wife." je opravdu míněna s nejvyšší dávkou ironie. "A truth universally acknowledged?" Ale jděte, Austen přece nebyla postava z pera Boženy Němcové. ;-)