Skrytá identita (2006)

Dosť sa čudujem že Scorsese dostal Oscara práve za toto kedže ide o film kde nicítim jeho autorskú víziu tak ako v iných, hlavne jeho starších, kúskoch. Ostáva ale čo mu ide najlepšie a síce že je skvelý rozprávač. Máloktorý režisér dokáže takto pútavo predať celistvý príbeh, ktorý je ešte k tomu obsiahlý, aby v nás nevzbudil dojem že sledujeme film moc dlho. Skrytá identita ukazuje pozadie z rádov polície aj kriminálnikov, je vyrozprávaná s nadhľadom, pomalým stupňovanim a vťahovaním diváka do deja. Herecky ide o úplnú špičku ajkeď Wahlbergovu nomináciu tiež moc nechápem. Koniec bol brilantný a viac asi netreba ani písať. Sú podľa mňa aj lepšie filmy s podobnou témou, no stále ide o výnimočnejší zážitok a napínavú jazdu ktorá nie je vždy úplne rýchla ale vsádza na úderné dialógy. A keď máte k dispozícii Nicholsona v zápornej úlohe, ide o stávku na istotu.

Toy Story 2: Příběh hraček (1999)

Vezieme sa na rovnakej vlne ako v prvej časti a opäť sa to podarilo. Príbeh je viac vrstevnatý, vtipný a hlavne bez nejakých hluhých miest. Vzťahy medzi postavami sú možno ešte lepšie a potešili aj odkazy na iné filmy. Stále nejde o 5* animák ale určite jeden z tých čo pobavia aj po rokoch a rozosmejú deti aj dospelých.

Vlkodlak: Noční lovec (2022) (TV film)

Experimentálna jednohubka. Príliš krátka aby sa mi dostala úplne pod kožu a príliš dlhá aby Marvel nemal nutkanie vsunúť do nej náznak humoru miesto toho aby držal líniu ponurého monster filmu. Giacchino už nie je len skladateľ ale aj režisér ktorý dokázal že vie pracovať s jasnou víziou a to dokonca nadštandardne. Hlavne nasvietenie a kompozícia niektorých scén boli famózne. Ako pocta starým filmom od Universalu u mňa Nočný lovec obstál, aspoň na pohľad. Užil som si ho, no úprimne nemôžem povedať že by som padol na riť. Nevtiahol ma tak moc aby som príbeh vnímal viac ako obraz. Marvel ukázal že sa nebojí zmeny no myslím že ide skôr o výnimku ako predzvesť budúcej chutí odlíšiť sa.

Morbius (2022)

Morbius pôsobí akoby vznikol 20 rokov späť v dobe Catwoman a podobných prešľapov čo vtedy fičali. Je predvídateľný a nudný, občas divne nasvietený a postrihaný. Akcia je generická a je tu len aby bola. Postavy sú ploche a vzťahy medzi nimi klišoidné. Leto a Smith sa ako tak snažia ale to je objektívne jediný plusový bod. Po dlhej dobe som videl film čo chce zastupovať blockbusterovu/komiksovú scénu a dopadol tak zle že Venom 2 pri ňom vyzerá ako funkčný a svieži projekt. Ak to náhodou dopozerate s lepšími pocitmi ako ja, nebojte sa. Potitulkové scény vás dorazia.

Training Day (2001)

Training Day je zvláštny, ale páčila sa mi nejednoznačnosť a naturalistickejšie spracovanie. Zo začiatku som sa cítil presne ako postava Ethana Hawka ktorý sa zoznamuje s pravidlami ulice podobne ako ja s tým čo mi film chce ukázať. Fakt som nevedel čo si mám občas myslieť, hlavne o Denzelovi ktorý je charizmatický a zároveň nesympatický v druhej polovici. Slušná robota od Fuqua a asi aj jeho najlepší film. Aspoň pre mňa teda

Rychle a zběsile 5 (2011)

Najlepší diel série kde akčná stránka šľape ako hodinky a nepôsobí ako sci-fi. (Čo sa na plno rozvinulo v pokračovaniach). Stále ide o jednoduchú zábavu, no plnú nápadov, zaujímavých lokalít a adrenalínu. Až po rokoch som si uvedomil ako moc táto časť vyčnieva od prvých aj neskorších filmov.

Lékořicová Pizza (2021)

Svojské čaro nestačí keď je celok nuda. Film mi v niečom pripomenul Lucasa, v niečom trochu Tarantina, no nemá na nich. Podaril sa casting a old school atmosféru cítiť v každom zábere. Menšie príbehy ucelené do jedného celku mám väčšinou rád, no tu to nevyšlo. Jediná podzapketka čo ma bavila bola tá s Bradley Cooperom. Ostatné fajn, ale podané nemastne neslane. Keď to veľmi zjednoduším, ide len o prehliadku 70. rokov a o dvoch mladých ľudí ktorý si k sebe hľadajú cestu. Je to pohodové a miestami vtipné no dejovo nejde o nič vzrušujece ani prelomové. Ku koncu už som myslel že film ani nedopozeram.

Ostře sledované vlaky (1966)

Oskarová klasika ktorá si zaslúži pozornosť ale k výnimočnosti a silnému menu aké ma niečo citeľné chýba. Jednoduchý príbeh so zložitym pozadím, skvelé herecké výkony a veľa scén čo sú úchvatne natočené (od uhlov kamery až po samotné scenérie) robia z filmu zážitok, no ako celok na mňa pôsobí prázdne. Nezáživne a často nič nehovoriaco a pritom sa mi páčilo o čo v ňom ide a akú myšlienku chce predať. Koniec sa mi páčil dokonca veľmi, no bola to jediná časť čo vo mne vyvolala silnejší pocit než len sledovanie krásnych obrázkov aké som dostával dovtedy.

Podfu(c)k (2000)

Bezchybný úlet s hereckým ansamblom čo hláškuje jak o dušu v tempe Ritchieho strihov a prechodov medzi scénami. Od Alana Forda cez Vinnie Jonesa až po Brada Pitta. Takéto originálne postavy snáď ani ešte týto herci nehrali. Neočakávajte jednovrstvovu komédiu. Podfuck je skôr geniálna hovadina ktorú ale drží pokope vyšperkovaný scenár. Ani pár minút pred koncom nemusíte presne vedieť čo sa stane. Chladnejší farebný filter a množstvo zvratov, bezchybné dialógy a neskutočná zábava. Tento tip absurdného humoru proste milujem. Ak sa hneď na začiatku správne naladíte a uvedomíte si že trochu treba dávať pozor aby ste sa nestratili, nebudete ľutovať.

Svět podle Prota (2001)

Film z ktorého máte príjemný a zároveň zvláštny pocit. Svet podľa Prota je dráma čo sa s vami vie pohrať a nádych mysteriozna plus vesmírne pozadie je niečo čo som už dopredu vedel že mi sadne. Kevin Spacey opäť ukázal svoj talent a každý dialóg v ktorom je prítomný bol niečím čarovný. Občas je príbeh monotónny a nemá nejaké vyslovene prekvapive momenty (ajkeď záver ma prekvapil) ale tým ako nenútene a ľudsky pôsobí si ma získal.