Gravitace (2013)

Proč to tak s tím hodnocením zde přehánět (5.1.2014 - 85%)?! Vždyť až na pár obrázků, který snad může v dnešní době brát jenom 3D úchyláky, co nedaj film bez brejlí na frňáku, nemá film co nabídnout. Zápletka téměř nulová, film o třech hercích, z nichž dva umřou hned na začátku filmu. Celých 90 minut tak sledujeme urputný boj o přežití jediné přeživší ve vesmíru. Scény jak vystřižené z těch největších limonád, pochybuju, že něco z toho, co nám tu režie předkládá, by šlo v reálu. Jak jsem tak pročítal již před premiérou různé články o filmu, psalo se v nich už tam, že je plný hovadin a nesmyslů, chyb a filmových přešlapů. Když chci natočit film, kde je základem reálnost vesmíru, měl bych uvažovat a natočit to opravdu reálně - aby to mělo váhu, abych cítil stísněnost a strach, samotu a zoufalství. A ne z toho udělat 3D béčko pro diváky, kteří v dnešní době sežerou úplně všechno, jen když to má fajn obraz a zvuk :-( Dávám 3 hvězdy a to hlavně za sympatické podání a roli Sandry Bullock. Ta mě tady překvapila a musím přiznat, že občas dokázala do role a hlavně filmu celkově, vložit nějaké osamělé a zoufalé emoce. Nebýt tam ona, dal bych s klidem 1-2 hvězdy. Pro 3D maniaka snad zajímavá alternativa výletu do planetária. Nikomu dalšímu extra nedoporučuji, jsou lepší filmy z r. 2013 - tahle reklamní bublina, která tahala na jméno James Cameron, který prohlásil, že jde o nejlepší vesmírný film všech dob, mě nijak neoslovila. A co víc, nedovolím si s Cameronem za mák souhlasit ;)

Elysium (2013)

Koukám na hodnocení zde (5.1.2014 - 67%) a říkám si, co je špatně. Podívám li se na braky, které nedávno vyšly a jak jsou z nich všichni mimo, je mi jasné, že komerční srajdy asi jedou. Osobně hodnotím za 5 a to pěti hvězdami rozhodně neplítvám, jako mnozí zde na každou chujovinu. Hned při prvních záběrech není pochyb, kdo film natočil. Reálná kamera, která dává filmu živelný náboj a záběry, jak přes kopírák z DISTRICT 9, nejdou přehlédnout. Ruka Neilla Blomkampa je tu znát na všem. Každý záběr, každá scéna má svou váhu. Reálnost, s jakou dokáže tenhle chlap natáčet sci-fi "nesmysly", mě udivuje. Když vidíte po bitce, kde se dva vytunění týpci rvali na podlaze, rozmazanou hlínu nebo rozmázlou tekutinu ve směru pádů, odhodů aj., pak nemám co vytknout. Podobnou detailnost jsem nezaznamenal nikde jinde. Všechno tu vypadá hmatatelně a nenapudrovaně. Železo je železo, razance zbraní, jejich výběr, prostě perfektní! Příběhem se nedalo také nic zkazit. V syrovém základu možná trošku okopírovaný PARALELNÍ SVĚTY, ale to odpouštím. Nelze srovnávat romantickou sci-fi a akční jen proto, že základní myšlenka je z části podobná. Matta Damona poslední dobou nějak nežeru, ale tady se mi opět po nějakém čase zalíbil. Jodie Foster v negativní roli, to jsem také snad ještě neviděl. Nakonec je tu za padoucha někdo jiný a postava J. Foster zastane jen oběť své vlastní přehnané touhy o ochranu lepšího života svého i smetánky, která si může dovolit žít na uměle vytvořené stanici, kousek nad Zemí. Její plán o převzetí nadvlády nad tímto světem se zmaří a na chvíli je z role padoucha spíš postava hodná soucitu a politování, když skutečnou roli hajzlíka převezme nájemný lovec....Film, který má všechno, co od filmové zábavy očekávám - akci, trošku napětí a nějakou tu dějovou zápletku, dobré herecké obsazení, kvalitní myšlenku a hlavně blomkampovskou audiovizuální tvář ;)

Riddick (2013)

Drsňácká nuda, která bude brát možná tak diváky bez mozku, co jsou v dnešní době vděčný za jakýkoliv barevný svět (kterej jim nabídne každej druhej film) na velkých plackách v obýváku a hekají blahem nad každým moderním trikem. Oproti druhému dílu, který měl svou zajímavou atmosféru je tohle jenom další sci-fi akčňák hýřící drsňáckými a nesmyslnými gesty a scénami. Trapnej konec pak ani neřeším....vopruz.

Hon za ledem (2012)

Geniální dokument otvírající nám konečně oči a to zdokumentováním reálné hrozby pro naši planetu, kterou hodně moderních vědců, klimatologů aj. podceňuje. Tání ledovců je problém, na který se autor James Balog zaměřil s takovou houževnatostí a zarputilostí, až riskoval i své zdraví, aby nám všem ukázal hrozbu, kterou úmyslně opomíjíme, zlehčujeme a popíráme. Ukazuje nám časové záběry, kvůli kterým instaloval fotoaparáty s časovými spouštěmi na ohrožená místa naší planety. Zdolával kvůli tomu ty nejtvrdší možné překážky, aby nám ukázal ústup gigantických ledovců a popřel tak demagogické žvásty lidí, kteří globální oteplování pořád berou na lehkou váhu a mažou nám med kolem pusy, popírají holý fakt, že naše planeta se mění díky našemu jednání, díky lidskému přičinění k horšímu. Mizení ledovcových masivů je tedy skutečné, děje se a my už ho nemůžeme zastavit. Během několika pár let zmizelo stejné množství ledovců, jako se nestalo za několik tisíciletí předtím. Moderní život lidí ničí planetu. Zvyšuje se poměr oxidu uhličitého v atmosféře, mění se klimatické podmínky na Zemi, dochází k přírodním katastrofám v mnohem větší měřítku, než tomu bylo před mnoha lety. Člověk nic nedělá, nic se nemění, všichni žijeme v iluzi, že se nemůže nic stát, že jde o hrozbu, která nemá aktuální váhu a naše životy jsou v bezpečí. Až uvidíte skutečné borcení ledovců, záběry, kde mizí ledovcová území velká, jak naše obří města do nenávratna, topí se ve vodách oceánů, možná si uvědomíte, že tahle hrozba je tady, je tu teď. Nestane se nic za tisíce let, děje se to právě nyní! Našim dětem po nás zůstane ohrožená planeta, lidé přijdou o značnou část území, které zatopí moře a oceány. Přijde hladomor, Země bude přelidněná, živočišné druhy vymřou následkem stěhování národů a jejich vymírání bude mnohem rychlejší, než dosud a to už nyní vymírá několik druhů ročně. Dokument vřele doporučuji našemu exprezidentovi Vaškovi Klausovi, který stejně, jako další hrdinové, kteří o problému nic neví, plkají do éteru zhovadilosti o globální bublině. Možná on pak vysvětlí našim dětem, jak jsme žili, ve vědomí, že se nic neděje, že jsme v bezpečí. Jamesovi Balogovi patří má úcta a respekt, tento mimo jiné vynikající fotograf a režisér je novodobým hrdinou, který jen nečinně nestojí a nepřihlíží, snaží se nám ukázat reálné nebezpečí, které už dosáhlo takového měřítka, že není cesty zpět. Svět, jaký známe již brzy skončí a není to jen apokalyptický žvást, je to holá skutečnost, podložená fakty.....bohužel.

Sezóna zabíjení (2013)

Zajímavě pojatý snímek, který stojí na hlavních dvou hercích (Robert De Niro a John Travolta). Nechci nyní laborovat nad dějem a dalšími věcmi, které rád rozebírám u ostatních filmů. Dějově je to dá se říct hodně průměrné. Někde scénář překvapí, někde ne. Tak už to bývá. Hlavně se mi tu zamlouvala role srbského vojáka Emila Kovace v podání Johna Travolty. Ten změnil opět v dalším filmu vizáž a předvedl znovu, co v něm je. Tenhle chlápek zahraje snad všechno :-) Film má pak zajímavý spád, příjemný závěr a pár momentů k zamyšlení. Místy je dost syrový, místy bláhově hollywoodský :-) Rozhodně ale můžu doporučit - 3+.

Slova (2012)

Těžko se vyjadřovat k něčemu, co dokáže tak hluboce zasáhnout. V některých případech se lépe hledají slova pro kritiku, snadněji se vypisují negativa, než klady pro která se mi v tomhle případě těžko hledají slova. Příběh, který svou naivitou byl předem odsouzen k nezdaru mě doslova uchvátil a ukázalo se, že pokud je napsán s citem, lze i v dnešní době vyčarovat něco pěkného a nečekaného. Až s úsměvem přijímám fakt, že jsem film nechával bez zájmu ležet ladem a pozornost poutal ke kasovním trhákům roku (což je téměř vždy průšvih) a filmům, které byly tzv. víc na očích. I když ze zkušenosti vím, že dobré filmy je nutno hledat hlouběji, že se objeví zpravidla tam, kde je čekáme nejméně. Ačkoliv film nabízí některá (dovolil bych se tvrdit poetická, kdybych nevěděl, že poetismus vznikl v naší zemi) klišé romantického dramatu, koukám na něj jako celek a vnímám ho jako sdělení pro nás všechny, kteří vnímáme životy, úspěchy, lásku už hodně pokřiveně a ovlivněné dobou. Film nám dává naději, že v každém je kousek úspěchu, že každý může dosáhnout svého životního vrcholu - ovšem s přihlédnutím na to, že každý je něčemu předurčen, nikdo není schopný všeho, čeho si usmyslí a každý člověk, jak bylo ve filmu řečeno, má své hranice. Tyto hranice jsou ať už fyzické, duševní, tak i etické a morální. Snad možná proto si řekneme, kolik lidí dnes píše knihy, kolik neumělů se snaží prosadit tam, kde mnohem lepší selhali a jen výhody dnešní doby, kdy tleskáme každému, kdo se před nás postaví s něčím dalším, jim dávají možnost tak činit. Kolik příběhů zemřelo perem rádoby pisálků a kolik příběhů napsaných, bylo zmařeno špatným filmovým režisérem. Každý příběh má svůj smysl, každé slovo v životě má svou váhu, své minulé i příští a je na každém, zda si vybere své vlastní, nebo je ochoten pro úspěch obětovat na kříži slávy, život někoho jiného. Až tak dramatický odkaz film nemá, avšak vzít si z něj lze mnoho. Někomu bude stačit jednoduchá myšlenka etiky, lásky a zrady, stejně jako pochopení, svědomí a odvahy. Každý si zde najde své vlastní odpovědi, svá vlastní slova, kterými jednou možná pomohl, urazil, zranil anebo tak ještě učiní. Slova, která nelze vzít zpět, která nelze už říci jinak, slova, která přecházejí v činy, které řídí vše, co bude a my se za ně můžeme jen a jen omluvit. Nikdy už je ale nemůžeme zcela ospravedlnit.

Bezpečný přístav (2013)

Slaďárnám se nebráním. Pokud jsou dobře natočený, nemám problém a dokonce několik z nich patří mezi mé TOP filmy. Zde jsem sice nečekal nic velkého, ale i tak přišlo zklamání. Naivní scénář mě ani neobměkčil, ani nedojal a v závěru spíš mírně negativně překvapil. Detektivní slátanina, kde třičtvrtě filmu váháte, jestli jde o romantiku nebo krimi a nakonec vám režie pěkně naservíruje mysteriózní třešničku na dortu, která tu působí jak pěkně mířená facka na tvář pří -20°C. Nechci o tomhle podprůměrném snímku nějak laborovat, tak bych to zkrátil asi takto: hodně slabá romantická detektivka, kde se uprchlá vražedkyně zamiluje v malém městečku do mladého usedlíka - prodavače. Nakonec je z vražedkyně oběť, což je asi v polovině filmu rozuzlení jedné strašné záhady a na konci pak přijde duchařská vsuvka, která tady vypadá hodně slabě a trapně. Nezaujalo a dvě hvězdy možná za pár klišé průměrných scének a sympatickou Julianne Hough.

Já, padouch 2 (2013)

Nasmál jsem se, pěkná animačka, ale chybí tomu ještě nějaký kousek, abych v tom viděl něco víc. Mimoňové jsou perfektní, vlastně na nich celá dvojka stojí. Můj názor je takový, že jde o další druhý díl, který nepředčil jedničku a jen sosá z úspěšnosti prvního dílu. Tady nejde sice o nic špatného, jako tomu bývá v jiných případech, ale nastavenou laťku druhý padouch nepřeskočil, ani na ní nedosáhnul ;)

42 (2013)

Sportovní filmy mi nejsou díky limonádovým happyendům blízké. Stejně jako romantické komedie jde o stále stejné scénáře dokola. Zde ale cítím něco víc. Sice má film také dobrý konec, ale ten není v mých očích tak proklamovaný jako obvykle a důraz je kladený spíše na emoce, pocity postav a historický mezník golfu. Film jsem viděl na dvě půlky. První jsem si pustil už dost dávno, a jelikož první polovina neslibovala nic jiného, než obtíže jednoho hráče, který opět v závěru zazáří, jsem film vypnul a k druhé polovině jsem se odhodlal až po delší době. Je faktem, že druhá polovina filmu je mnohem lepší a emočně zvládnutější. Rozhodně film také vděčí hodně Harrisonu Fordovi, který dal do své role duši. Na druhou stranu mi nesedí Chadwick Boseman, který se nějak neumí ponořit a emočně je dost chladný. Je ale fakt, že jeho podoba se skutečným Jackie Robinsonem (který byl ukázán v závěrečných dodatcích) je dokonalá. Za emoce (hlavně v závěru), historický odkaz filmu a výkon Harrisona Forda, dávám tři hvězdy, na víc to dle mého pohledu nemá :-)

Ospalá díra (2013) (seriál)

Naordinovaná, řízená lineární míchanice sc-fi/fantasy/krimi/thriller, která čerpá s podobně úspěšných seriálů posledních let. Celkovou vizáž pak vidím jako naprostou slepeninu lepších seriálů: Da Vinci's Demons a Sherlock. I tak ale seriál působí dost sympaticky, trošku si zvykám na postavu Ichaboda Crane (Tom Mison) - kopírování Benedicta Cumberbatche jako Sherlocka Holmesa ze seriálu SHERLOCK (2010) je tu hodně okaté. Best of seriál to z mojeho pohledu nebude, ale i tak se na něj nechá koukat a není to žádná nudná patlaninka ;)