V zajetí démonů (2013)

Jeden z nejvydařenějších hororových počinů z USA za poslední dvě dekády! A to vůbec nepřeháním! Wanovi se povedlo redefinovat tento žánr, myšleno tím směrem, že se vše nemusí točit jen okolo jednoduchých lekaček, po kterých se většina obecenstva domáhá návštěvy kardiologa, to ne, on na to jde chytře pomalou, leč efektivní gradací, až z toho nakonec budete potřebovat spíše kardiochirurga :D Celý film mi nahání hrůzu, neboť si zakládá na skutečném případu manželů Warrenových. Dobovost se tvůrcům povedlo zachytit na jedničku s hvězdičkou. Samotné herecké duo Wilson a Farmiga výborné, potěšily i herecké výkony těch pěti holčiček. Za co musím dát obří palec nahoru Wanovi, tak to je NEVYUŽITÍ CGI triků. Na všechno se jde po staru, ať už se jedná o masky či nějakou jinou doplňující techniku, která se v postprodukci digitálně vymaže. A to závěrečné vymítání. Uf, přežil jsem to! Na dvojku si ale seženu telefonní číslo na specialistu přes srdce. Chápete... Kdyby se náhodou něco přihodilo a já to nedal :D Za mě 8,5/10

Enola Holmesová (2020)

Film, z kterého se mohl stát doopravdy luxusní počin ze stáje Netflix, o němž by se ještě hodně dlouho mluvilo ve společenských kuloárech. Takto se bohužel jedná jen o jednohubku, ikdyž v pohodě stravitelnou. Chápu obsazení Millie Bobby Brown do hlavní role (zahrála to docela obstojně, ale ke konci mě ty její šíleně rychlé monology do kamery už začaly upřímně štvát) a ten dětský "Guy Ritchie" styl, ale asi jsem nebyl ta nejideálnější cílovka (být mi o 10 méně, tak asi OK). Dialogy mohly být promyšlenější, drahá výprava mě potěšila (film fakticky vypadá, že se do něj nalil tučný rozpočet) a kostýmy, ale upřímně malinko nechápu celou dějovou linku. Mělo to být o zmizení matky samotné Enoly, ale nějak jsme se vlastně nedozvěděli, proč utekla :D Akce žalostná, trochu zamrzelo, že duo Claflin a Cavill dostalo tak málo prostoru, neboť jejich vystupování mě setsakramentsky bavilo. Další spotřebák z této streamovací služby. 5,5/10

Orel Eddie (2016)

Jsem fakt docela smutný, že jsem se k Orlu Eddiemu dostal až nyní, neboť se jedná o naprosto skvělou zábavu se vším všudy! Životopisné filmy mám dost v oblibě, notabene ty, kde si hlavní hrdina může odškrtnout kolonku s označením SYMPAŤÁK. Tento reálný příběh mě chytl dost za srdce, neboť i já jsem zastáncem tvrzení, že si člověk má jít za svým snem, ikdyž cesta k němu může být často velice trnitá. Taron Egerton se zhostil role skokana na lyžích Eddieho skvostně, prožíval jsem s ním naplno každou chvíli radosti, ale i neúspěchu. Hugh Jackman ve vedlejší roli tomu přidal ten pomyslný vtip navíc. Prostě a jednoduše "feel-good" movie, které si sice nikdy asi nekladlo ambice na nějaké Oscary, na druhou stranu tak pohodovou podívanou jsem fakt nečekal. A ten závěr v Calgary na ZOH 1988, tam jsem držel Eddiemu všechny palce! Ten producentský dohled M.Vaughna na výsledku byl patrný na každém kroku! Luxus! Za mě 8,5/10

Nanga Parbat (2010)

Jméno Reinhold Messner minimálně jednou za život slyšelo určitě dost lidí. Jeho životní příběh ale většina dozajisté nezná (sem patřím i já), takže jsem osobně ocenil tento životopisný snímek od našich západních sousedů. Líbilo se mi, že se tvůrce nesnažil tlačit moc na pilu na poli emocí, takže z toho vznikl místy až dokumentaristicky laděný snímek házející na diváka nepřeberné množství informací a historických faktů. Když tohle překousnete (třeba takový Everest daleko více fušoval do emocí), tak vás čeká poctivé drama. Záběry na zasněžené kopce a vrcholy okolí hory Nanga Parbat mají něco do sebe. Té samotné tragédie, tedy ztráty vlastního bratra, se dočkáte ke konci filmu. Takže suma sumárum...Fajn film na doplnění znalostí, ale na vyšší hodnocení mi chyběla přítomnost nějakých pamětihodných scén, přišlo mi to trochu více sterilní než bych si ideálně představoval (asi to souvisí s tím režisérským stylem, jak jsem o tom psal). 6,5/10

Colt 45 (2014)

Nenápadná žánrovka z Francie, která unikala mému zornému poli po dobu 7 let! Pořádnou krimi řízlou drsným podtónem, jak to tvůrci v těchto končinách umí, můžu vždycky a Colt 45 tohle splňuje do puntíku. Již úvod se mi zalíbil, celkově jsem čuměl jako puk na ty střelecké tréninky hlavního hrdiny, to mě dost zaujalo. Herecky potěší přítomnost pár známějších jmen, kterým vévodí legenda Gérard Lanvin! To mladé ucho coby Vincent Miles sice po stránce herecké nepředlo bůhví co, na druhou stranu vyloženě do očí taktéž nebil. Příběhově se to postupem času začíná velice zamotávat, dojde na pár slušných zvratů a přestřelek. Jen ten konec podle mě tvůrci mohli vymyslet lépe, chtěli šokovat (což se jim povedlo), ale přišlo mi to už překombinované. I tak mohu doporučit, takových poctivých filmů jako ze staré školy moc v dnešní době nevzniká. A to je škoda. 6,5/10

Zkouška ohněm (2018)

Další z reálných příběhů, o kterých jsem doposud nevěděl ani ň. Edward Zwick je na poli režisérů zvučným jménem, jeho jméno slibovalo nadstandardní podívanou. Herecky nemám sebemenších výtek, u Jacka O'Connella mě osobně překvapuje, že se nedostal alespoň do kategorie nominovaných na "zlatého plešouna", parádní představení z jeho strany. Laura Dern popravdě malinko přehrávala, což se dá pochopit vzhledem k námětu filmu, ale místy to bylo fakt dost znatelné (jen mi nešlo do hlavy, proč se vůbec v tom případu tak aktivně po dobu pěti let angažovala? Bylo to od ní hezké, to ano, na druhou stranu se ale tolik nevěnovala dětem a svému životu po smrti manžela). Jinak se mi zamlouvalo, jakým směrem se Zwick vydal s vyprávěním. Jako divák jste fakt nevěděli jistě na sto procent, kde vězí ta pomyslná pravda. Konec emocionálně dost tíživý, tam čekejte, že uroníte slzu. V porovnání například se Zelenou mílí to ale ztrácí. Lepší tři hvězdy. Za mě 7/10

Život je krásný (1997)

Ty čtyři hvězdičky tomuto italskému snímku nakonec dám, ale je to pěkně na hraně. Nijak nechci snižovat kvalitu filmu jako celku, rozhodně ho nijak nezatracuji, ale vynášet do nebes ho taktéž s čistým svědomím nemohu. Za mě se film dělí na dvě poloviny. První se tváří jako ztřeštěná komedie se vším všudy, Roberto Benigni se herecky pohybuje v tomto žánru jako ryba ve vodě, pár fórům se zasmějete, ale v této polovině za mě chybí ta pomyslná přidaná hodnota navíc. Druhá už po většinu stopáže šlape jako švýcarské hodinky, ten střet nastolené pohádky o soutěži, kde je hlavní výhra tank (jak se to snaží otec vsugerovat synovi), vůči samotnému úděsnému dění v koncentračním táboře (jak to probíhá v realitě), to vás prostě a jednoduše chytne za srdce. I ten klučina podal naprosto bezkonkurenční výkon. Vše je doprovázeno krásnou hudbou. A ten závěr perfektně balancuje mezi tragickým a šťastným koncem. Být to vyváženější, mohlo by to pomýšlet na vyšší hodnocení. 7,5/10

Holky z červeného gauče - Série 2 (2021) (série)

O chlup lepší než první série, ale v porovnání s La Casa De Papel to pořád ztrácí! Nesmíte celý příběh brát vážně, protože ono se totiž v jádru jedná o dost stupidní podívanou, ale na vyplnění vašeho volného času ucházející jednohubka. Hlavní holčičí trio opět fajn, konečně dostala Wendy trochu více prostoru. Ze záporáků mi dokonce nevadil ani ten herec v roli úhlavního kápa, zdálo se mi, že už tak moc nepřehrával :D Oproti jedničce daleko více akce, dojde i na krev a zajímavé zvraty. Money Heist promyšlenější podívanou po všech stránkou, ale i tady Španělé předvedli, že se s nimi musí počítat. Za mě 6,5/10

Narcos: Mexiko - Série 2 (2020) (série)

Druhá řada Narcos zaměřená na mexické kartely se nese v duchu první série, tedy zaměřuje se zejména na postavu Felixe Gallarda. Asi se mnou bude většina diváckého osazenstva souhlasit s výrokem, že se jedná doposud o vůbec největší roli Diega Luny. Asi to nedosahuje na to úplně TOP představení Moury alá Pabla Escobara, ale i tak tento herec oplývá nesporným uměleckým talentem. Potěšilo mě, že zde DEA nehraje pouze druhé housle, ale dostalo se jí poctivé porce minutové stopáže (plus Scott McNairy je velký sympaťák). Akce se moc nedočkáte, ale sem tam se dostaví a nutno uznat, že se s tím autoři nepárali, přestřelky jsou krvavé, brutální (ono se asi není čemu divit, když se zde mezi sebou mydlí různé gangy), výborně ozvučené. Hlavně jsem si užíval ty dialogy, ta hutná atmosféra měla něco do sebe. A závěrečný díl ukázal, jakým směrem se vydá třetí přírůstek této ságy. Těším se. Moc se těším. 8/10

Ztraceni (2004) (seriál)

Legendární seriálový zážitek s nezapomenutelnými postavami a úžasným soundtrackem od Giacchina. Více viz. komentář u jednotlivých sérií. Celkově 9/10