Ďáblův dvojník (2011)

Lee Tamahori patří mezi režiséry, u kterých si člověk nikdy nemůže být jistý finálním výsledkem. Něco se mu podaří, něco fakticky ne. Ďáblův dvojník patří spíše do první kategorie. Samotný příběh točící se kolem synáčka Saddáma Husajna dokáže zaháčkovat každého diváka, neboť jeho život není tolik všeobecně známý. A ta zápletka s jeho dvojníkem už vůbec ne! Dominic Cooper tu dvojroli zvládl s notnou dávkou grácie, jeho sebejisté počínání na obrazovce jsem si užíval plnými doušky (nečekal jsem to!). Jako divák vás film utvrdí v jedné věci...Být nablízku takovému typu člověka je za trest! V jednu chvíli jste jeho nejdůvěrnější přítel, aby vás pak najednou zničehonic odpravil. Hrůza. Líbilo se mi ztvárnění Iráku, ta dobová atmosféra měla čím zaujmout. Škoda jen, že ten příběh byl dost zkratkovitý s různými časovými skoky, to mi zabraňuje filmu dát čtyři hvězdičky. Takže tučné tři. 7/10

Walk the Line (2005)

Sakra, tak tohle se hodně povedlo! James Mangold je vždy zárukou kvality, ale životopisné filmy jsou většinou fakt mimo mě. Johnny Cash a jeho životní cesta mě ale nakonec nalákaly! Kastingově jeden z nejlepších žánrových příspěvků, Phoenix všechny ostatní zastínil, do role Cashe se vžil na 120 procent :) Plus k tomu všemu legendárním písničkám tohoto hudebního génia vtiskl novou autentickou tvář, vůbec jsem nevěděl, že má Phoenix takový hudební cit. Takže vůbec nechápu, že si nedošel pro toho Oskara, fakt krádež za bílého dne. Whitherspoon mu zdatně sekundovala, chemie mezi nimi fungovala (aspoň jí Oskara dali). Líbilo se mi, jak se film nevěnoval jen těm světlým momentům jeho kariéry, ale ukázal naplno, že popularita přináší i svou temnou stránku (drogy, nevěra). Jak hudební filmy moc nemusím, tak tohle mě opět utvrdilo v tom (společně s Bohemian Rhapsody), že i takto zaměřené filmy mají něco do sebe, pokud se natočí tak mistrně. 8,5/10

V zajetí démonů 2 (2016)

Trochu jsem se obával, aby se Wan nezasekl a nesázel ve druhém díle jen na to osvědčené z jedničky. Ale nový případ nabídl i nové možnosti pro tohoto tvůrce, takže i dvojka v tomto ohledu funguje překvapivě výborně. Zasazení do anglického prostředí za mě příjemná změna, toho opuštěného baráku z jedničky jsem se rád zbavil :D Ale vězte, že Conjuring 2 v žánru hororu má co nabídnout. Ono si projít reálnými nahrávkami a přečíst si něco o celém tomto případě je dost děsivé, nic pro slabší nátury. A Wanovi se to povedlo převést na plátno na jedničku, mrazivá atmosféra vás opět přiková do sedačky, všechny herecké výkony patří do áčkové kategorie, zejména ta malá holčička Janet si se svou rolí poradila jako profesionálka největšího kalibru. Jasně, ten akčnější závěr malinko přitažený za vlasy, ale rozumím, že z hlediska dramatizace samotného zakončení to mělo své opodstatnění. Půl bodíku dolů oproti jedničce, ale na druhou stranu....V zásadě žádné horory posledních deseti let se na to kvalitativně nechytají :) 8/10

Dexter - Dexter (2006) (epizoda)

Musím říct, že pilot mě tedy slušně zaháknul a už nepustil! Dexter se tváří jako výtvor pocházející od bratří Coenů, neskutečně mě baví ty vnitřní monology hlavní postavy. Scénáristicky se to prozatím zdá být na vysoké úrovni. Těším se, čeho se dočkám v dalších dílech. 8/10

The Mandalorian - Season 2 (2020) (série)

Duo Jon Favreau a Dave Filoni zachránilo Star Wars! Pamatuji se, jak jsem zhruba touto dobou před dvěma lety viděl trailer na první sérii a nebyl jsem z toho bůhvíjak odvařený. Ale výsledek mě osobně úplně odpálil a i po zhlédnutí druhé řady tomu není jinak! Mandalorian si udržel vysoce nastavenou laťku a pokračuje v parádním představení. Nikdy jsem nebyl nějaký obří fanoušek ságy SW, ale díky tomuto počinu od Disney jsem se do toho univerza fakt malinko zažral. Krásné lokace, zajímavé dílčí zápletky, výborná akce s vymazlenou choreografií, nezapomenutelná hudba (ten hlavní motiv se mi opět bude ve hlavě přehrávat dost dlouho), chladný Mando v hlavní roli a v neposlední řadě Grogu AKA Baby Yoda (malý zeleňáček si to zase krade pro sebe). Závěr správně epicky bombastický, ty finální dva díly (rafinérie a útok na křižník) adrenalinová pecka. Opravdu málo mi chybí k plnému počtu. 8,5/10

V zajetí démonů (2013)

Jeden z nejvydařenějších hororových počinů z USA za poslední dvě dekády! A to vůbec nepřeháním! Wanovi se povedlo redefinovat tento žánr, myšleno tím směrem, že se vše nemusí točit jen okolo jednoduchých lekaček, po kterých se většina obecenstva domáhá návštěvy kardiologa, to ne, on na to jde chytře pomalou, leč efektivní gradací, až z toho nakonec budete potřebovat spíše kardiochirurga :D Celý film mi nahání hrůzu, neboť si zakládá na skutečném případu manželů Warrenových. Dobovost se tvůrcům povedlo zachytit na jedničku s hvězdičkou. Samotné herecké duo Wilson a Farmiga výborné, potěšily i herecké výkony těch pěti holčiček. Za co musím dát obří palec nahoru Wanovi, tak to je NEVYUŽITÍ CGI triků. Na všechno se jde po staru, ať už se jedná o masky či nějakou jinou doplňující techniku, která se v postprodukci digitálně vymaže. A to závěrečné vymítání. Uf, přežil jsem to! Na dvojku si ale seženu telefonní číslo na specialistu přes srdce. Chápete... Kdyby se náhodou něco přihodilo a já to nedal :D Za mě 8,5/10

Enola Holmesová (2020)

Film, z kterého se mohl stát doopravdy luxusní počin ze stáje Netflix, o němž by se ještě hodně dlouho mluvilo ve společenských kuloárech. Takto se bohužel jedná jen o jednohubku, ikdyž v pohodě stravitelnou. Chápu obsazení Millie Bobby Brown do hlavní role (zahrála to docela obstojně, ale ke konci mě ty její šíleně rychlé monology do kamery už začaly upřímně štvát) a ten dětský "Guy Ritchie" styl, ale asi jsem nebyl ta nejideálnější cílovka (být mi o 10 méně, tak asi OK). Dialogy mohly být promyšlenější, drahá výprava mě potěšila (film fakticky vypadá, že se do něj nalil tučný rozpočet) a kostýmy, ale upřímně malinko nechápu celou dějovou linku. Mělo to být o zmizení matky samotné Enoly, ale nějak jsme se vlastně nedozvěděli, proč utekla :D Akce žalostná, trochu zamrzelo, že duo Claflin a Cavill dostalo tak málo prostoru, neboť jejich vystupování mě setsakramentsky bavilo. Další spotřebák z této streamovací služby. 5,5/10

Orel Eddie (2016)

Jsem fakt docela smutný, že jsem se k Orlu Eddiemu dostal až nyní, neboť se jedná o naprosto skvělou zábavu se vším všudy! Životopisné filmy mám dost v oblibě, notabene ty, kde si hlavní hrdina může odškrtnout kolonku s označením SYMPAŤÁK. Tento reálný příběh mě chytl dost za srdce, neboť i já jsem zastáncem tvrzení, že si člověk má jít za svým snem, ikdyž cesta k němu může být často velice trnitá. Taron Egerton se zhostil role skokana na lyžích Eddieho skvostně, prožíval jsem s ním naplno každou chvíli radosti, ale i neúspěchu. Hugh Jackman ve vedlejší roli tomu přidal ten pomyslný vtip navíc. Prostě a jednoduše "feel-good" movie, které si sice nikdy asi nekladlo ambice na nějaké Oscary, na druhou stranu tak pohodovou podívanou jsem fakt nečekal. A ten závěr v Calgary na ZOH 1988, tam jsem držel Eddiemu všechny palce! Ten producentský dohled M.Vaughna na výsledku byl patrný na každém kroku! Luxus! Za mě 8,5/10

Nanga Parbat (2010)

Jméno Reinhold Messner minimálně jednou za život slyšelo určitě dost lidí. Jeho životní příběh ale většina dozajisté nezná (sem patřím i já), takže jsem osobně ocenil tento životopisný snímek od našich západních sousedů. Líbilo se mi, že se tvůrce nesnažil tlačit moc na pilu na poli emocí, takže z toho vznikl místy až dokumentaristicky laděný snímek házející na diváka nepřeberné množství informací a historických faktů. Když tohle překousnete (třeba takový Everest daleko více fušoval do emocí), tak vás čeká poctivé drama. Záběry na zasněžené kopce a vrcholy okolí hory Nanga Parbat mají něco do sebe. Té samotné tragédie, tedy ztráty vlastního bratra, se dočkáte ke konci filmu. Takže suma sumárum...Fajn film na doplnění znalostí, ale na vyšší hodnocení mi chyběla přítomnost nějakých pamětihodných scén, přišlo mi to trochu více sterilní než bych si ideálně představoval (asi to souvisí s tím režisérským stylem, jak jsem o tom psal). 6,5/10

Colt 45 (2014)

Nenápadná žánrovka z Francie, která unikala mému zornému poli po dobu 7 let! Pořádnou krimi řízlou drsným podtónem, jak to tvůrci v těchto končinách umí, můžu vždycky a Colt 45 tohle splňuje do puntíku. Již úvod se mi zalíbil, celkově jsem čuměl jako puk na ty střelecké tréninky hlavního hrdiny, to mě dost zaujalo. Herecky potěší přítomnost pár známějších jmen, kterým vévodí legenda Gérard Lanvin! To mladé ucho coby Vincent Miles sice po stránce herecké nepředlo bůhví co, na druhou stranu vyloženě do očí taktéž nebil. Příběhově se to postupem času začíná velice zamotávat, dojde na pár slušných zvratů a přestřelek. Jen ten konec podle mě tvůrci mohli vymyslet lépe, chtěli šokovat (což se jim povedlo), ale přišlo mi to už překombinované. I tak mohu doporučit, takových poctivých filmů jako ze staré školy moc v dnešní době nevzniká. A to je škoda. 6,5/10