Rozhněvaný muž (2021)

Tak tohle jsem si neskutečně vychutnal. Trailer mě dost navnadil, ale finální výsledek je za mě ještě vydařenější. Guy Ritchie zde totiž otočil o 180 stupňů! Namísto jeho klasických gangsterek s pořádně zapeklitým dějem vsadil na klasickou tématiku točicí se kolem pomsty. A já mu to sežral i s navijákem! Jason Statham možná v úplně té nejlepší roli za celou svou kariéru, ta jeho drsná postava se mi zavrtala hluboko pod kůži. Jak jsem řekl, tak příběh je dost lineární (s částečnou retrospekcí typickou pro Ritchieho), na druhou stranu se vytasí s pár zvraty, z kterých vám upadne dolní čelist. Skvěle nasnímaný a sestříhaný produkt doprovází úžasné dunivé tóny podmanivého soundtracku, který vám bude rezonovat v hlavě ještě pěkně dlouho po projekci.. No a závěrečný půlhodinový heist jen potvrdil to, že i Guy Ritchie se umí po akční stránce utrhnout ze řetězu, já jako milovník tohoto žánru jsem si nadupané přestřelky užíval plnými doušky (od Bergova Dnu patriotů jsem neviděl nic lepšího). Pomyslnou korunku filmu dává  epilog, takové zadostiučinění se ve filmovém průmyslu dost dlouho neobjevilo (játra, plíce, slezina a srdce....čuměl jsem jako puk). Tady není o čem. Za mě se z Rozhněvaného muže stává kultovní záležitost a rozhodně si ho opět někdy pustím. 9/10

Defending Jacob (2020) (seriál)

Za poslední roky jeden z nejlepších dramatických seriálů po všech stránkách. Čekal jsem dle recenzí a všeobecných pozitivních ohlasů nadstandardní podívanou, ale věřte mi, tohle je ještě lepší. Herecky nesmírně silná záležitost, ústřední trojice hlavních postav bezesporu nezklamala. Od Michelle Dockery jsem čekal luxusní výkon (což splnila, takže se překvapení nekonalo), dále mě kladně překvapil i Chris Evans (doufám, že do budoucna bude obsazován do typově podobných rolí, v těch dramaticky vypjatějších momentech seriálu podal neskutečně procítěný a naturalistický výkon, dokonce i husina se dostavila). Ale Jaeden Martell je za mě tím pravým jádrem tohoto projektu, bez něj by byl výsledek pouze poloviční. Ten má do budoucna našlápnuto skvěle, neznám moc věkově podobných herců, kteří by na tom s nadáním byli podobně. Samotný příběh s vámi mává jako s nějakou hadrovou panenkou, fakticky ty zvraty (a že jich je) ve vyvolají jen údiv a šok, že se z toho budete vzpamatovávat dlouho. Závěr jsem čekal sice o malinko odlišnější, to nic nemění na tom, že i tato varianta uzavření této zapeklité zápletky měla něco do sebe (ten poslední záběr top). Apple TV se vytasil s opomíjeným klenotem. Za mě 9/10

Tom Clancy: Bez výčitek (2021)

Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku skončil málem úplným fiaskem. Od této nelichotivé pozice ho zachránila v rámci možností pevná režie Sollimy, který je na režisérské stoličce jako doma. Problémem je druhé jméno, tím mám na mysli Taylora Sheridana. Doposud jsem jeho filmy měl nesmírně v oblibě, scénáristicky se jednalo vždy o ukázkový příklad preciznosti jako z učebnice. Takže absolutně nechápu, co se stalo v rámci tohoto projektu. Chyba určitě nebude v knižní předloze, film si z ní moc nevzal. Dialogy nedokážou strhnout, což bych u témat z tohoto žánru čekal, dále jednání postav sem tam nedává sebemenší smysl. no a závěr tomu dává korunku, tak lajdácké zakončení jsem dlouho neviděl, tolik děr, to ani cedník nemá. B Jordan v pohodě, ostatní docela pěst na oko (i takový Guy Pearce nevěděl, co přesně vlastně má hrát). Od akce jsem taktéž čekal víc, všude samá přestřelka a výbuchy, ale ve výsledku hrozně sterilní (když si vzpomenu na dvojku Sicaria, tak se to vůbec nechytá). Za mě dávám 5/10 Veliké zklamání za mě :(

Mortal Kombat (2021)

Tak jsem se na tento film těšil, očekával jsem obrovskou zábavu, která potěší fanoušky i lidi neznalé série. Já se řadím někam mezi, hru a její charaktery znám, na druhou stranu jsem nevyrůstal v době prvních dílů či původního filmu od Andersona....Za mě největší potíž spočívá v tom, že se film tváří strašně vážně. Originál z roku 1995 o sobě věděl, že se jedná jen o prachsprosté béčko, takže si ze sebe dělal srandu, což filmu dost pomohlo. Nynější počin tohle nevychytal. Z hereckých výkonů mohu vyzdvihnout pouze Sanadu s Taslimem, ti ztvárnili Scorpiona a Sub-Zera perfektně (jenom díky nim nehodnotím ještě hůře). Ostatní docela do počtu, hlavní hrdina úplně na facku. Sem tam potěšil Kano s fajn hláškou, ale po většinu času bylo vidět, jak jsou jeho repliky tlačené dost na sílu. Příběh se scénářem přímo otřesné, jasně, že se to inspirovalo hrou a neměl bych v tomhle ohledu moc čekat, ale ty dialogy a celkově zápletka postrádaly často i tu nejzákladnější logiku (docela bych i věřil, že scénář psalo nějaké malé děcko). Hudba nevýrazná, od Wallfishe jsem čekal daleko lepší finální výsledek. Střihače bych vyhodil, ty slušně choreograficky zvládnuté bitky totiž hodil přímo do koše. Fatalitky docela fajn, potěšil Kung Lao se svým kloboučkem, jinak bych vytkl minimum praktických efektů a přemíru používání digitální krve, to CGI někdy bilo do očí. Rozhodoval jsem se mezi dvěma a třemi hvězdami, ale nakonec to převážilo k číslu dvě. Neskutečná škoda za mě. Dávám mírně podprůměrných 4,5/10

Nikdo (2021)

Asi jsem čekal od Najšulera ještě o kousíček promakanější film, to nic ale nemění na tom, že se Nobody zařadí v rámci žánru k těm povedenějším snímkům. Boba Odenkirka asi každý zná z televizních sérií Perníkový táta a Volejte Saulovi, takže je za mě fajn, že se zviditelnil i v něčem jiném. Docela jsem mu tu roli chlapíka od rodiny věřil, tato civilní stránka naprosto v pohodě. Jinak k samotné akci (to je ten hlavní artikl, na který film lákal obecenstvo). Jednalo se převážně o nápaditou záležitost, jenž choreograficky za tou topovou konkurencí moc nezaostávala (bitka v busu či baráku budiž zářným příkladem). Hlavní roli antagonisty si zde (zase!) střihl ruský záporák (už by to možná chtělo změnu), docela obstojný výkon od něj, ale na Csokase z Equalizera se vůbec nechytal. A tady vězí podle mě hlavní problém filmu, kvůli kterému nedosáhne na pomyslný piedestal. Všechno dělá dobře (až na ten přehnaný konec, sice efektní, ale už moc překombinovaný, typologicky podobný závěr v Bauhausu v Equalizerovi lepší), jenže nenabídne nic moc inovativního, Kolstad kopíruje dost sám sebe, zejména Johna Wicka. Určitě film doporučuji, ale kvalitou na nižší úrovni než JW, Atomic Blonde či zmiňovaný Equalizer. Slabší čtyři hvězdičky. 7/10

Holky z červeného gauče (2021) (seriál)

Od tvůrců La Casa De Papel jsem asi čekal víc. Sky Rojo se může pochlubit zejména sice potrhlou, ale inovativní zápletkou útěku tří žen před pasáky, to tady mockrát nebylo. Scénáristicky tato krátká série nemá čím překvapit, jednání postav je místy zmatečné až nablblé, jasně, člověk by to měl brát s jistou dávkou rezervy, ale očekával bych i tak trochu sofistikovanější podívanou. Postavy si docela člověk oblíbí, to ne že ne, hlavní záporák mě ale tolik nepřesvědčil, dost chvílemi přehrával, až mě z toho bolely oči. Co mě možná přinutí si pustit druhou sérii, je kvalitní vizuál z prostředí ostrova Tenerife (to Španělé vždy uměli podat s notnou dávkou grácie) a dále pak poctivý soundtrack, který na vás háže jednu hudební pecku za druhou (to oceňuji). Uvidíme, co přinese druhá série. Zatím 6/10

Synchronic (2019)

Jeden z nejoriginálnějších scifi námětů za poslední roky, to jako fakticky (ten nápad s epifýzou mě kladně překvapil :D). I proto je za mě škoda, že se to nepovedlo přetavit ve výborný film. Lhal bych, kdybych tvrdil, že první polovina nenabídne nadprůměrnou kvalitu. Tady tvůrci totiž rozehráli zajímavou mysteriózní hru s divákem, která měla něco do sebe. Ústřední herecká dvojka potěší (ikdyž Dornan je výraznější postavou, takže moc nepotěší, že dostává méně prostoru), dojde na zajímavé slovní myšlenky a obraty, scénáristicky v této části vydařená záležitost. I psychedelický audiovizuál se k filmu neskutečně hodil, sice se rozpočet nemůže chlubit nějakým obrovským počtem nul, ale za ty peníze slušný nadstandard. Jenže přichází průser, tedy druhá půlka a zejména závěr, jenž vypadal jako dort od pejska a kočičky. Tady dvojka Benson a Moorhead vařila z vody, jakoby jim došla tvůrčí nápaditost. Škoda. Ten potenciál vězel úplně jinde. Pořád tomu ale těch mírně nadprůměrných 6/10 dám

Noc v ráji (2020)

Tak to jo. Vůbec jsem nečekal až takto kvalitní podívanou. Jméno Hoon-Jeong Park je sice spjaté s vydařenými filmovými počiny z minulosti, ale na Noc v ráji jsem nekladl nikterak vysoká očekávání. Tak zaprvé musím pochválit zasazení do korejské přírody. Filmy z těchto končin se totiž skoro všechny odehrávají v městském prostředí, zejména Soulu, takže jsem toho mírně, jak bych to řekl, přesycen. Dále pochvala směřuje vstříc scénáři a režii. Oba tyto aspekty působí skálopevně, zejména scénář mě překvapil vyšperkovanými a chytrými dialogy. Režie chladná, skoro až fincherovsky odtažité a odosobněné. K tomu všemu může člověk připočíst skvěle napsané charaktery, zejména ústřední dvojici hrdinů jsem si oblíbil. Po stránce akční nemohu filmu vytknout jedinou věc, tak řemeslně precizní práce se na tomto poli málokdy vídá, ať už se jednalo o krvavé přestřelky či kontaktní bitky. Závěr jedním slovem šokující, vyrazil mi regulérně dech. Proto ten epilog je tou nejlepší katarzí, s kterou mohli tvůrci přijít. Takovou satisfakci jsem dlouho u filmu neviděl. Za mě 8,5/10 P.S. Násilím se zde nešetří, takže kdo je citlivější povahy, tak se do toho asi ani nepouštějte :D

Jedna noc (2016) (seriál)

Kvalitní procedurální soudní drama z dílny HBO, které se rozhodně nemá za co stydět. V tomto projektu se angažovala velice známá jména, mj. i scénárista Steven Zaillian, jenž už v minulosti asistoval u mnoha povedených snímků. The Night Of jako osmidílná série rozhodně stojí a padá na výkonu hlavního představitele, tedy Rize Ahmeda. Dokázal ztvárnit svou postavu neuvěřitelně přesvědčivým způsobem, až z toho chvílemi mrazí, parádní výkon po všech stránkách. Ale musím se přiznat, že jedna postava mi přirostla k srdci snad ještě více. John Turturro byl pro mě tím ústředním esem seriálu, jeho právník totiž měl srdce na správném místě. Tato vedlejší linka točící se kolem něj byla propracovaná do posledního detailu. Jinak k příběhu a zápletce. První díl za mě asi nejlepší, ten závěr byl skoro až infarktový. Celkově to sice nabídne pomalejší tempo, ale tento aspekt mi ve výsledku nějak zásadně nevadil. K plnému hodnocení mi chyběl ještě lepší konec (ikdyž, ta závěrečná řeč Turturra směřovaná k porotě naprosto úžasně napsaná a zahraná). Pořád se ale jedná o herecky silnou záležitost, kterou byste si na HBO neměli za žádných okolností nechat ujít. Za mě dávám 8/10

Vetřelci (1986)

James Cameron se po úspěchu s prvním Terminátorem ujal pokračování Vetřelce, a nutno podotknout, že to pojal diametrálně odlišně než Scott. Kde jednička excelovala v minimalismu a důrazu na atmosféru, tak druhý díl se utrhl ze řetězů a předložil nám divákům akční inferno, kde se vetřelčí žíravou kyselinou za žádných okolností nešetří. Jsem v mírném úžasu, že za necelých 20 milionů dolarů dokázal Cameron natočit tak technicky dokonalý film po všech stránkách, za ty peníze neskutečný výsledek. Herecky mě to (opět) bavilo, Sigourney coby Ripleyová nezklamala, z vedlejších postav jednoznačně nejvíce vyčnívá uřvaný a hysterický mariňák Bill Paxton (kdybyste někdo neměl co dělat, tak zkuste spočítat, kolikrát tato postava řekne "man", nedopočítáte se :D). I Biehn coby desátník Hicks potěšil. Za mě z filmu nejlepší dvě scény, určitě nadupané finále s Matkou, to nezklame i po těch mnoha uplynulých letech, plus sekvence, kdy je Ripleyová s tou malou holčičkou uvězněná v jedné místnosti s facehuggerem, ta atmosféra se dala krájet. Suma sumárum, audiovizuální skvost, který si někdy rád zopakuji, ale jednička mě svou tíživostí zasáhla více, to je fakt. Vetřelci si odnáší 8,5/10