Ulice strachu – 1. část: 1994 (2021)

Tak první díl z této trilogie za mnou a zatím se jedná o slušnou zábavnou blbinu na nějaké víkendové odpoledne! Autoři v prvním díle zavítali do roku 1994 a přichystali nám pořádný slasher jako ze staré školy. Mám-li být ale upřímný, tak musím souhlasit s hodně lidmi, že v některých chvílích mi to přišlo spíše jako osmdesátky, ten devadesátkový feel jsem z toho nepochytil. Ale co už. Film se může opřít o vtipnou hlavní pětici, kde tomu všemu vévodí ten nerd :D Příběhově to nadhodí dost otázek, které na poli těch necelých dvou hodinek fakticky zodpovězené nebyly, tak musíme doufat, že ty další dva díly přinesou odpovědi. Mj. mě překvapilo, jak se film nebojí brutality (zejména ten konec je v tomto aspektu překvapivý), hezky míchá žánr komedie s brutální vyvražďovačkou, to vyústění se vytasilo s pár zvraty. Zatím jsem tak na 6 až 6,5/10, uvidíme, co přinesou pokračování :) Nesmíte prostě očekávat bůhví co :D

Dalkomhan insaeng (2005)

Film, který za mě zachránil ten adrenalinem našlapaný konec! Protože předtím nám autoři naservírovali podívanou s námětem, který je jako přes kopírák. Neberte mě špatně, já revenge filmy mám dost v oblibě, notabene ty korejské počiny z posledních let, ale tady se mi netrefili asi úplně do vkusu. Hlavní hrdina za mě dost fajn, Byeong-heon Lee už dokázal i ve snímcích americké produkce, že slovo talent pro něj není rozhodně cizí pojem. Bittersweet life ale vyrukuje jakože s dost pomalým tempem, což už i mě v některých sekvencích dost vadilo, první polovina za mě tak maximálně šest bodů z deseti. Druhá půlka je daleko více záživnější, dvě scény úplně TOP (scéna u překupníků zbraní plus závěrečný krvavý epilog), na konci se to hezky utrhlo ze řetězu. Někde mezi 3 a 4 hvězdičkami. Za mě 7/10

Špion, který se vydal na sever (2018)

Tak tohle se velice povedlo! Z ohlasů jsem očekával kvalitní minimalistickou podívanou  z prostředí Severní a Jižní Korey, a musím tedy říct, že přesně toto jsem jako divák dostal. Po stránce vizuálu neskutečně vypiplaná věc, excelentní kamera společně s brilantním střihem film vynesly na úplně jinou úroveň. Po stránce herecké nemám sebemenší výtku, všichni zúčastnění zde podali naprosto přesvědčivý výkon. Film pracuje perfektně s napětím, a to zejména v neakčních sekvencích (na druhou stranu, být špionem je samo o sobě taková adrenalinová situace, že si to neumím představit). Ono když si člověk uvědomí, že vše se točí okolo pravdivého příběhu špiona s krycím označením "Black Venus", tak mě z toho mrazilo ještě dlouho po zhlédnutí. Konec aspoň trochu zahřál u srdíčka, to se musí nechat. Suma sumárum, excelentní dialogové drama zabývající se tématikou, která je nám Středoevropanům docela vzdálená. I za zajímavý náhled pod pokličku, díky kterému jsem zjistil tunu nových informací, musím tomuto vydařenému snímku udělit 8/10 Paráda :)

Lupin - Série 2 (2021) (série)

Tak druhá série navazuje přesně tam, kde jednička začala. Tempo se zpočátku docela dost zadrhávalo, první dva díly byly takové nemastné, neslané (objektivně tak na 6/10). Ale druhá polovina mě překvapila, za mě nejlepší asi díl číslo 4 s katakombami, velice se mi tam zamlouvalo, jak autoři skloubili minulost s přítomností. Ty občasné díry ve scénáři se najdou zase i zde, ale vem to čert. Jako odpočinková zábava s perfektním hlavním představitelem Lupina to svoje splní. A klidně bych uvítal pokračování, svůj čas bych mu věnoval. Za mě opět 7/10 Viděno s CZ dabingem P.S. To zacházení s policisty zde musíte brát s rezervou, protože tak neschopné představitele zákona byste ve své zemi mít fakt nechtěli :D

Lupin - Série 1 (2021) (série)

Francouze a jejich tvorbu mám nesmírně v oblibě, za poslední roky tato země galského kohouta vyprodukovala nespočet kvalitních kinematografických počinů. i proto mě zajímalo, jak dopadl tento seriálový projekt, na který se pěje jedna óda za druhou. Lupin hlavně čerpá z jedné věci, a tou je Omar Sy. Tento sympatický herec si svou roli elegantního zlodějíčka dává s přehledem a nechává své kolegy daleko za sebou. Dále mě potěšil fakt, že má řada jen pět dílů, tudíž zde ani není moc prostoru na typické "vyplňovací" díly o ničem. Prostředí Paříže pro mě pořád lákavé a neokoukané, doprovázené skvělým hudebním doprovodem. Scénáristicky to převážnou dobu působí strašně promyšleně, ale tady vězí podle mě menší problém, kvůli kterému seriál nemůže pomýšlet na pomyslný piedestal. Ono to na první pohled krásné pozlátko ve svém nitru obsahuje docela dost příběhových děr a přešlapů. Dá se přes to přenést, ale trochu mě to ve výsledku mrzí. Uvidíme, co přinese druhá řada, první si ode mě odnáší i tak poctivých 7/10

Seobok (2021)

Tak tady se ten potenciál pohyboval o několik pár příček jinde. Seobok ve finále určitě dokáže překvapit, ne že ne, ale čekal jsem asi více. Musím ale jako vždy pochválit audiovizuální stránku, Korejci se opět překonali, klobouk dolů. Herecky taktéž silné, hlavní hrdina z Vlaku do Pusanu podal kvalitní výkon, lidský klon taktéž. Jako akční bych film rozhodně neoznačil, na druhou stranu tyto sekvence měly největší šťávu (viz. naturalistická a luxusně ozvučená přestřelka na dálnici či epochální zakončení). Problém za mě tkví ve scénáři. bylo vidět, že si tvůrci ukousli příliš velké sousto, jako jednotlivě ty myšlenky o životě a smrti působily ještě celkem fajn, ale snímek jako jeden celek nepůsobil tak pospolitě, jak bych si v ideálním případě dokázal představit. Bavil jsem se, sem tam interesantní dialogy, ale z tohoto tématu se dalo vyždímat více. Za mě 6,5/10

Střípky (2021)

Opět jsem se přesvědčil o tom, jak zdejší hodnocení sem tam absolutně nedává smysl. Střípky jsou totiž poctivým přírůstkem do žánru detektivek a krimi jako ze staré školy. A to není jen tím zasazením do 90.let, celkově se nese v duchu pomalejšího tempa, kde se dává prostor zejména výborně napsaným dialogům, jednoduše se zbytečně nikam nechvátá. Herecky se zde sešla ta nejvyšší extratřída, Denzel klasicky opět skvělý, překvapil i Malek (trochu jsem se obával, aby tuto dramatickou roli detektiva zvládl, ale popral se s tím na jedničku jako starý mazák). Za mě ale asi nejlepší z té hlavní trojice Leto, ten svým nástupem na obrazovku filmu vlil čerstvou krev do žil. Bavily mě jednotlivé slovní výměny mezi všemi zúčastněnými, pochvala z mé strany též směruje k člověku zodpovědnému za hudbu. Po stránce příběhové to na konci chytlo slušné grády, jasně, nejedná se o žádný akční film, ale pokud někdo čekal něco na tento komornější způsob, tak si film musel užít. Já to dokázal. I ten zajímavě zvolený konec měl něco do sebe. Objektivně možná spíše k té sedmičce, ale ten bod navíc tomu rád přihodím. 8/10 Viděno s CZ dabingem

Safe Haven (2013)

Jak mám Evanse v oblibě, tak tady se netrefil do mého vkusu. Děj mě za těch 30 minut tolik nevtáhnul, ano, chvilkami to bylo slušně creepy a atmosféru to taktéž nabídlo obstojnou (a samozřejmě extrémní gore), ale očekával jsem více. Ten laciný kostým kozla na konci tomu taky moc nepomohl :D za mě 5/10

Kdo mi jde po krku (2021)

Můžete mi prosím někdo vysvětlit, co se stalo s těmi luxusními scénáři z rukou Sheridana ? Když si vzpomenu na jeho žánrové skvosty (Wind River či Sicario), tak se mi chce skoro brečet z toho, co předvádí poslední rok. On nespadl do béčkových vod, tohle je propad do vzdálenějších pozic od A. Fakt jsem se na film těšil, vyloženě jsem nečekal revoluční podívanou, ale i tak. Plus k tomu všemu návrat Angeliny Jolie do akční role. Ale výsledek dopadl bídně. Ono načrtnout tak zajímavé záporáky, kteří jsou před všemi o pár kroků napřed, byl rozhodně fajn krok, problémem bylo, jak postupem času započali kupit takové množství lajdáckých chyb a přehmatů, že jsem jen nevěřícně kroutil hlavou. Jediná scéna mi utkvěla v paměti, jedná se o to přepadení auta na silnici, to za mě bylo skvostně natočené a vygradované. Celkově kamera a hudba jedním z mála kladných aspektů. Akční stránka mě nestrhla, pár scén vyloženě k smíchu (to přebíhání pole, kam padal jeden blesk za druhým ? jakože co?) a rádoby happyend tomu moc nepřidal. Být vámi, tak bych se filmu vyhnul. 4/10

Armáda mrtvých (2021)

Asi jsem viděl jiný film než většina, protože ten všeobecný hate absolutně nechápu. Pokud to někdo vidí jako vážný film, tak vůbec ten dotyčný nepochopil, jak to Snyder původně zamýšlel...Tohle je totiž čistokrevná a brutální komedie se vším všudy! Na film jsem se těšil, očekával jsem slušnou podívanou...a to jsem taktéž dostal. Jako jo, úvodních 15 minut patří asi k tomu nejlepšímu, otevírací scény Snyder vždy uměl podat s notnou bravurou (viz. Watchmeni a BvS), ale i ten zbytek ukázal své kvality. Musím pochválit exteriéry, bylo na tom jasně vidět, že tady se rozpočtem nešetřilo. Dále luxusní masky a make-up, to jsem vskutku jen nevěřícně zíral. Herecky to potěšilo, Bautista ukázal, že i vážnější chvilky ve filmu dokáže zahrát přesvědčivě, pobavila dvojka Dieter a Vanderohe, ze ženského osazenstva asi ta blonďatá Francouzka Coyote. S brutalitou film jakože vůbec nešetří, lítají zde hlavy, cákance (čti kýble) krve, dojde zde i na pěkně naturalistický souboj s tygrem 1v1. Jasně, scénář je dost děravý, pokud se na to člověk zaměří, ale očekával zde někdo v tomto ohledu promyšlenou podívanou do posledního detailu ? Pokud jo, tak jste naivní. Úsvit mrtvých lepší, o tom není sporu, ale i Armádu si někdy možná zase pustím. Za mě dávám 7,5/10