Nesmiřitelní (1992)

Od pana Eastwooda by se měli přiučit všichni režiséři, kteří se hodlají natočit či již natočili westernový snímek, neboť zde v Nesmiřitelných je vše dáno najevo tak, jak do doopravdy vypadalo, a to bez žádných příkras. Takto špinavý western jako zde staré doby jsem dlouho neviděl. Příběhová linka byla velmi poutavá, postava Eastwooda dost zajímavá (no nebyl to takový beránek). Nejvíce mě ale dostal drsný šerif ze staré školy, který se nebrání udělit bičování ani pořádnou nakládačku tomu, kdo v jeho městě neodevzdá střelnou zbraň. Hackman ho ztvárnil fakt přesně, až jsem si myslel, že při natáčení tam musel hrát doopravdový drsňák. Potěšila mě přítomnost Freemana i Harrise v miniroli amerického Boba. Možná se nějaký jiný film z Divokého západu může pyšnit větším počtem přestřelek a mrtvých těl, ale Eastwood na to jde jinak. Vše je skvěle odvyprávěno až do samotného epického finále, kde dojde k vyřizování účtů, a to vám říkám, tam nastává to pravé peklo (nepokoušejte se prostě Clinta naštvat, notabene mu zabít jeho nejlepšího přítele). Niehaus se svou hudbou opět zabodoval. Za docela malé peníze brilantní výsledek, kterému chybí k dokonalosti málo (kromě zmíněných herců mi ostatní přišli se svým výkonem jako panáci). Za mě dávám 86 %

Loupež ve velkém stylu (2017)

Je příjemné si po všech těch akčních a "přestřelených" filmech dát i něco, u čeho se člověk zasměje pár normálním vtipům, a kde se dočkáte výborného příběhu s neobvykle vymyšlenou zápletkou. Hlavní herecké trio je jasnou zárukou kvality a především dokazuje, že do starého železa ještě ale vůbec nepatří. Bez této trojice bych si film teď nedokázal představit, nemělo by to potřebnou jiskru navíc. Jak jsem již řekl, tak se zde najde i pár momentů k pousmání (scéna v supermarketu je boží, stejně tak i jednotlivé výslechy po loupeži). Je nadmíru samozřejmé, že nápad vyloupení banky triem mužů v penzi je dost nadnesený, ale proč ne. Dnes je tolik potrhlých témat, že tady tento mi přijde ještě v mezích normálu. Hudební ozvučení mě dost překvapilo, protože bylo perfektně zvolené a dost dobře znějící. Konec mě dostal, protože z toho nakonec všichni tři vzešli beztrestně (ale takto vše předem připravené v zásadě bez chybičky je na potlesk, notabene jak tvářil detektiv, když mu všichni tři říkali své alibi na dobu během vyloupení banky a on jim nemohl nic dokázat). Skvělý film, který je sice jednoduchý, ale někdy je jednodušší lepší než cokoli jiného. Za mě dávám 78 %

Vítězové a poražení (1999)

Oliver Stone mi naservíroval další lahůdku, kterou jsem slupnul jako malinu. Bez žádného předlouhého přemýšlení a uvažování bych tento film zařadil mezi TOP 3, co se týče sportovních dramat. Nevím, jak to ten Stone dělá, ale jeho režie diváka něčím upoutá, a ten pak nemůže z filmu ani na chvíli spustit oči. Americký fotbal šel vždy mimo mě, doteď ty pravidla pořádně nechápu, ale tato sonda vyslaná jak na hřiště, tak i do zákulisí této americké tradiční hry, ve mně vyvolala silné pocity a hlubokou odezvu. Stone nám ukázal i stinnou stránku fotbalu, kde důležitá rozhodnutí, která nejsou někdy tou nejmorálnější volbou, probíhají mimo hřiště a kamery v zákulisním prostředí. Cameron Diaz byla úžasná, vždy mi přišla, že dokáže hrát pouze naivky nebo trochu pitomé postavy, ale hrát neústupnou manažerku fotbalového týmu ? Klobouk dolů. Al Pacino zase nechal na jevišti duši, parádní galapředstavení této herecké ikony. Samotné zápasy by nebyly normálně tak poutavé, ale ve spojení s rychlým střihem a bezchybnou hudbou působí nesmírně dynamicky. Proměna Foxxe z machírka na normálního člena týmu dost věrohodná. Závěrečný zápas z diváka ždímal emoce, neboť i já jsem ze sedačky pomalu začal fandit, ať to ti Miami Sharks dotáhnou do vítězného konce. Stone je jedním z mála, kteří dokážu diváka vtáhnout naplno do děje. Za mě dávám 88 %

Rychle a zběsile 8 (2017)

S každým dalším přibývajícím dílem očekávám, že to bude propadák, ale pořád se na to dá dívat. Nevím, jestli změna režiséra prospěla, ale každý si dá do filmu kus sebe. Na začátku chci pochválit choreografii automobilových honiček, které působily nápaditě, i když se v zásadě pořád opakují. Auta jsou opravdu ta nejlepší, co film může nabídnou, stejně jako úžasné exteriéry, kde se film natáčel (již úvodní scéna z Havany velmi navnadí). Příběh je už ale slabší stránkou, někdy se zamyslíte nad věcí, co jste právě mohli vidět, a řeknete, že to je totální nelogičnost, ale právě takhle přemýšlet nesmíte. Je to film především na odreagování, kdy jen relaxujete a nějaká logika jde stranou. Typický produkt dnešní doby, který se pyšní přepychovým audiovizuálem s ucházejícími hereckými výkony, ale docela ho sráží průměrný příběh s dost přepálenou zápletkou. Klady: 1. špičkování mezi Stathamem a Johnsonem 2. Theron coby záporačka (náramně jí ta role sedla) 3. honičky 4. hudba 5. vtipná scéna s dítětem v letadle 6. ukázka nejmodernější techniky. Zápory: 1. nic moc příběh, z kterého si po pár dnech budete pamatovat minimum 2. scéna s torpédem, do kterého kopne Johnson za účelem změny směru 3. americký happyend konec.....Kdyby to nebylo tak zábavné a oči si to tak neužívaly, tak by to možná byl i propadák. I proto se to pořád drží na hladině nadprůměrných filmů. Za mě dávám 71 %

Fantastická čtyřka (2015)

Počkat, počkat, počkat...Asi se chystám psát komentář k jinému filmu, neboť mi tady nesedí jedna věc, která je docela zásadní. Ten film má 43 % ? Tak tady budu vybočovat dost z davu, ale nová F4 si takovou drsnou kritiku rozhodně nezaslouží. Na začátku je nutkno podotknout, že to není takový ten zajetý systém hrdinských filmů, neboť se rozjíždí docela pomalejším tempem a akčních scén je zde také jako šafránu, ale to ihned neznamená, že film je špatný. Ba naopak. První půlka perfektně vykreslí jednotlivé charaktery a přesně nám divákům ukáže, jak přišli všichni členové týmu ke svým specifickým vlastnostem. Herecké obsazení mi přišlo docela dost mladé, tam bych asi pozměnil pár postů (zejména Jordana coby Johnnyho Storma, který mi k němu neseděl...Chris Evans byl daleko zábavnější). Teller coby pan Gumový byl zábavný, popasoval se solidně se svou rolí. Nejlepší postavou byl záporák Doom, který toho moc nenamluvil, ale jeho činy toho o něm vypovídaly až až. Je jen veliká škoda, že nedostal více prostoru. Závěrečná akce byla krátká, ale v zásadě všeříkající. Vše to skvěle doplňovala Beltramiho hudba. Asi největším filmovým nedostatkem je tedy zkušenější herecké obsazení v hlavní čtveřici, dále pak více akce. Také se mi moc nelíbilo vážné pojetí filmu, které mu někdy podráželo nohy (chtělo by to více zábavných vsuvek). Ale zamlouval se mi ideálně vyprávěný příběh nijak neuhánějící diváka, dialogy, hudba a záporák Doom. V celkovém součtu to jsou velmi tučné tři hvězdy. Za mě dávám 67 %

Kajínek (2010)

Další česká krimoška, tentokrát přibližující příběh točící se kolem nejznámějšího českého vězně Kájínka. Petr Jákl se toho nebál, vzít si tak profláklé téma chtělo odvahu, ale on po tom skočil jak slepice po flusu. Již úvodní scéna masakru v plzeňských Borech se v lecčem podobala západní konkurenci, celkově kamera byla jedním ze základních věcí, kterými se film mohl pyšnit (Brabec prostě umí). Styl vyprávění se mi líbil, ačkoliv se v hodně věcech vzdaloval o pěkný kus od reálného scénáře, ale asi se nedalo vše převést na plátno. Lavroněnko pro mě největší překvapení, pro českého diváka muselo být neobvyklé vidět v roli JK cizince, ale on všem vytřel zrak. Bylo na něm vidět, jak se na film připravoval po fyzické stránce, stejně jako po té charakterové, kdy jsem mu roli žral i s navijákem. Dále bych pochválil oba bratry Dlouhé, neboť oni jsou jasná záruka kvality. Vilhelmová se mi nehodila do role advokátky, její výkon bych označil přízviskem mdlý. Kde bych film pokáral, tak to by bylo někdy chaotické přeskakování, dále pak Noidova hudba tlačící až moc na pilu a také některé herecké výkony . Útěk z Mírova i následné zatčení JK v bytě zvládnuto perfektně. Má to své mouchy, ale v rámci tuzemska to i tak přejíždí většinu konkurence. Za mě dávám 77 %

Pot a krev (2013)

Tak schválně. Kdo z nás všech by dokázal z hlavy napsat takto ulítlý příběh s tolika absurdními momenty, u kterých byste si říkali, že se to snad ani nemůže stát ? Myslím, že nikdo, ale heleme se, ono to není smyšlené, ono se to fakt stalo (no a samozřejmě kde jinde než v USA). V posledních letech jsem docela přetransformovaný, co se týče Bayových filmů. Pot a krev bylo pro mě příjemným osvěžením z ruky tohoto režiséra. Příběh je to fakt tak nepravděpodobný, že já sám doteď nechápu, že to je podle skutečné události. Ústřední trojice, kolem které se točí celá zápletka, byla fakt, a promiňte mi ten výraz, vypatlaná. Ti by nedokázali ukrást rohlík ze supermarketu bez povšimnutí, ale představit si u nich naplánování únosu ? Tak to je jiná liga. Ve filmu vše perfektně graduje , je vám jasné, že takoví lidé udělají tolik přešlapů, že dobře to skončit nemůže. Wahlberg, Johnson a Mackie bezkonkurenční. Tak prožité charaktery jsem dlouho neviděl. Ed Harris v roli detektiva potěšil, Shalhoub nadchl. Určitě si z filmu zapamatuji pár momentů, které z hlavy prostě nevydolujete (grilování rukou, snaha o přejetí Shalhouba, činka zamordující chlapa). Všechno je ještě obaleno v líbivém vizuálním kabátku s úžasným soundtrackem. Za mě dávám 85 %

Nejlepší z Brooklynu (2009)

Fuqua umí točit filmy, tentokrát jsem si pustil z jeho tvorby tuto solidní žánrovou detektivku, která sice nemá čím překvapit, ale jede na zajetém systému, kde se nedá nic v zásadě zkazit. Příběh je rozdělen na tři linie, kde pojednává o jednotlivých hrdinech. Nejlepší byla asi linie s Donem Cheadlem, který coby infiltrovaný policista má přivést gangstera Snipese ke spravedlnosti, ale jak tomu tak bývá, tak čím dál tím více mu přirůstá srdce k gangu, že ani už časem neví, kdo doopravdy je a co je jeho úkol. Cheadle je skvělý herec, své zkušenosti zde dokázal naplno zužitkovat. Část s Gerem mi přišla asi nejslabší, protože nenabídla nikterak zajímavou zápletku. Nebyla špatná, ale já bych docela dost věcí změnil. Hawke se svými rodinnými problémy a chtíčem ukrást peníze drogovým dealerům podal impozantní výkon. Zde bylo jasné, že dobře to s ním skončit nemůže. Líbilo se mi, jak se na konci všechny tři příběhy spojily a hlavní protagonisté se sešli v jednom baráku. Závěr byl dost hutný, krví a mrtvolami se nešetřilo, holt došlo i na hlavní hrdiny. Film měl nějaké nedostatky, ale v rámci žánru pořád nadprůměrný produkt. Za mě dávám 74 %

Creed (2015)

Uplynulo již jedenáct let od posledního dílu této nezapomenutelné série, která se nám všem zaryla hluboko do srdcí a v rámci filmů zabývající se sportovní tématikou jí patří jedno z prvních míst. Bylo nezvyklé vidět, že v novém díle již nevidíme Rockyho coby hlavní postavu, nýbrž Adonise Creeda, syna slavného Apolla Creeda. Michael B. Jordan byl ještě před pár lety neobsazovaným hercem, ale v posledních letech dokazuje, že si pomalu ale jistě vybudovává své trvalé místečko v Hollywoodu. Tento kluk má před budoucnost ! Creed je skvělým produktem dnešní doby, kdy já sám už neočekávám takové perfektní sportovní filmy, ale hle, jsem překvapen. Stallone si za svou roli došel pro Zlatý glóbus, a nutkno podotknout, že si ho zasloužil každým coulem. Nehraje zde již Rockyho v plné síle, ale normálního stárnoucího člověka, který se musí prát s těžkou nemocí a každodenním životem (a jde mu fakt přesvědčivě). Hlavně zde ale trousí jednu vtipnou poznámku za druhou, což tento film potřeboval jako sůl. Trénink Adonise měl něco do sebe, bylo vidět, kolik hodin musel Jordan na svou roli dřít v tělocvičně, aby to pak vše působilo věrohodně. Možná bych trochu více přiblížil jeho oponenty po charakterové stránce, ale to mi nakonec tak moc nevadilo. Závěrečný zápas byl dost emocionální. No, přiznejte se ! Komu z vás jako mně naskočila husí kůže po zaznění slavné znělky z Rockyho ? I takové maličkosti potěší, ale ne každý film se jimi může pyšnit. V rámci souboje s Bojovníkem se mi Creed líbil více. Za mě dávám 88 %

Jeden musí z kola ven (2011)

James Bond dostal pořádnou nakládačku, protože takto si představuji pořádný špionážní film. Nenajdete zde moc akčních sekvencí, ale za to promyšlený děj s hutnou atmosférou, která vás bude zařezávat do sedačky po celou dobu, dále pak hvězdné obsazení, kde se každý předhání o to, aby zahrál lépe (nejlépe Oldman se Strongem). Tomas Alfredson se na mém obzoru objevil zničehonic a najednou začal svítit jak maják, jako kdyby říkal, že bych s ním již měl začít počítat. Jak jsem již zdůraznil, tak tady jde převážně o věrohodné a pomalé vyprávění, u kterého musíte být doopravdy na pozoru, neboť vám nesmí utéct sebemenší maličkost (ve filmu uslyšíte tolik různých jmen a uvidíte tolik herců, že vám z toho půjde hlava kolem). Neříkám, že jsem všechno pochopil na sto procent, ale tím nijak tento film nekárám, protože se snaží vše vyložit pro diváka jasně a důkladně. Sedmdesátkový feel vane z každého záběru, je vidět, že za kamerou stál tak zkušený borec. Ke všemu hraje ještě nadpozemská hudba. Párkrát mě zamrazilo v zádech a celkově mě film přesvědčil, že dělat takového agenta chce mít odvahu, kterou si vůbec neumíme představit. Eliminace krtka v závěru malorážkou v doprovodu nadpozemské hudby vše podtrhla. Špionážní thriller, který vám nesmí uniknout mezi prsty. Za mě dávám 91 %