Konspirátor (2010)

Po dlouhé době jsem dostal chuť na nějaký ten historický film a Konspirátor od Redforda mi přišel jako správná volba. Vůbec se mi to nechce srovnávat se Spielbergovým Lincolnem, ale budu asi muset. Na Lincolnu byl vidět vyšší rozpočet a hlavně výkon Lewise, ale to vůbec neznamená, že Konspirátor mu není rovným konkurentem. Bylo zajímavé vidět, jak v reálu probíhal soudní proces s viníky z vraždy Lincolna. Podle mě širší veřejnost, kam řadím i sám sebe, zná pouze jméno Booth, ale nějaké podrobnosti jim jsou velkou neznámou. Proto mě Konspirátor bavil, neboť mě vozil celou svou stopáž po neprozkoumaných vodách. James McAvoy zahrál parádně, je to skutečně nadaný herec, který si dokáže poradit skoro s každou rolí. Samotný proces obhajoby Marry Surrattové bych přirovnal k rozeběhu proti žulové zdi. Ač ze sebe v zásadě vymáčknete duši, tak je to stejně k ničemu, což perfektně dokumentoval dost pesimistický závěr. Kulisy se povedly taktéž na jedničku, i výkon Robin Wright v roli hlavní obžalované stál za to. Myslím, že kdo má rád filmy z historie, tak neudělá chybu a hlavně se něco nového dozví. A to je přece to hlavní, ne ? Za mě dávám 84 %

Rakka (2017)

Neill Blomkamp a jeho výtvor District 9 je u mě zařazen mezi srdcové záležitosti, tudíž doufám, že se od něj dočkám podobně v budoucnuúspěšného filmu. Nechci tím pádem říct, že Chappie a Elysium nejsou dobré filmy, ale na kvalitu Districtu prostě nedosahují. Rakka je zajímavým nápadem pro mě neznámého studia, kde jde ve filmu o to, že lidstvo je postupně vyhubováno mimozemskými kolonizátory. Zpracování filmečku se mi velmi líbilo (za takové efekty by se nemusel stydět ani ten nejlepší hollywoodský biják), i příběh by nemusel být tak špatný. Uvidíme, jestli se vybere dostatečně velké množství peněz na plnohodnotný celovečerák. Potenciál to rozhodně má. Za mě dávám 81 %

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Posledních pár roků nastávaly chvíle, kdy mě vrtalo hlavou, proč má tento film nejvyšší hodnocení ze všech, neboť mi to nějak nesedilo. Tak jsem si řekl, že si na ten film už prostě musím udělat místo svém volném čase a zhlédnout ho. Konečně to vyšlo a na rovinu říkám, že to byla paráda se vším všudy. Darabont sice za svou režisérskou kariéru nenatočil takové kvantum filmů jako leckteří jiní režiséři, ale on točí hlavně na kvalitu a propracovanost. Jsem rád, že takový režisér tady mezi námi existuje. Předlohu jsme sice nečetl, ale Stephen King asi musí být rád, že se film podle knihy takovým způsobem povedl. Vykoupení si zakládá na svém bezchybném vyprávění o hlavním hrdinovi a jeho 19 letech strávených ve vězení z pozice jeho nejlepšího přítele, zde Morgana Freemana. Opravdu příběh je to hlavní, co vás tady chytne za srdce. Mě film chytl již na začátku a do konce mě už nepustil. Těch 142 minut mi uteklo jako voda a mrzí mě, že film nebyl delší (což je dost zajímavé, když většinou požaduji kratší stopáž). Ve filmu není nic, co bych mohl zkritizovat, protože prostě žádná chybička nenastala. Tim Robbins zde prokázal, že když dostane dobrou roli, tak na něj nikdo nemá. Život ve vězení zde byl vykreslen dost naturalisticky, ale i právě proto byl film tak úspěšný. Závěr s útěkem hlavní postavy vše výborně podtrhl, rozhodně jsem ho nečekal, o to více mě dostal. Kdo ještě neviděl, ať to ihned napraví. Ručím vám, že neprohloupíte. Za mě dávám 94 %

Millerova křižovatka (1990)

Kvalitních gangsterek je dneska jako šafránu, tudíž jsem nemohl vynechat tento produkt od bratrů Coenových. Styl této dvojice je ve filmu patrný již od prvního záběru, komu se filmy od Coenů nezamlouvají, tak si zde asi nepřijde na své, ale já jako velký příznivce jsem si užíval každou minutu. Millerova křižovatka je typickým old-schoolovým filmem, který na mě dýchal po celou svou stopáž nesmírnou nostalgií. Výběr herců byl zase perfektní, Byrne sice hrál kladnou postavu, ale závěr ukázal, že hodný teda opravdu nebyl. Dále se mi zamlouval Turturro, který je jako herec prostě a jednoduše spjatý s filmy této režisérské dvojice. I Polito zahrál dobře, jeho proslovy jsem si užíval plnými doušky. A Finney zaválel asi v nejlepší scéně celého filmu, kdy se ho chystali odkrouhnout zabijáci nepřátelského gangu. Scéna s Thompsonem byla sice přistřižená za vlasy, ale on tak byl pojat trochu celý film. Atmosféra by se dala krájet. Není to na úplně plný počet hvězd, protože bych ocenil trochu více přestřelek. Ale zase se mi nějaké scény s brilantní bezchybnou hudbou Burwella vryjou do paměti. Je to v dané kategorii to nejlepší, co si můžete pustit. Za mě dávám 87 %

Slídil (2014)

Tak tohle byla filmová lahůdka vyšperkovaná nadmíru skvělým výkonem Gylenhaala, který svou roli slizkého reportéra už nemohl zahrát věrohodněji. Slídil byl již natočen v roce 2014, ale dostal jsem se k němu až teď a jsem za to doopravdy rád. Dan a Tony Gilroy natočili film, který ukazuje, jak mohou lidé chtějící pouze svůj úspěch jednat jako úplná monstra, co se týče chování k ostatním lidem. Hlavní hrdina prožívá ve filmu postupný výstup na vyšší a vyšší příčky, ale nezajímá ho, co během své cesty udělal za morální a etické prohřešky. Samotná gradace filmu je děsivě mrazivá, dialogy nahánějí husí kůži a prostě nevíte, co Gylenhaal jako magor a neuvěřitelný slizák může provést během následujících minut. A nejsou tyto aspekty to, co divák chce u každého thrilleru ? Slídil je všechny má, v hlavní roli má herce, který film posouvá do kategorie TOTO SI NESMÍTE NECHAT UJÍT. Varovným ukazatelem taktéž bylo, jak snadno se šéfka televizních zpráv dala zmanipulovat, neboť jí šlo o úspěch její televize a nezajímalo jí, že její počínání už překročilo všeobecně dané morální hodnoty. Finální akce byla napínavá. Konec bych asi trochu změnil, ale nic to nemění na tom, že Slídil se v mé paměti zakutá na hodně dlouhou dobu. Za mě dávám 92 %

Logan: Wolverine (2017)

James Mangold tímto počinem uzavřel filmy s Wolverinem, které někdy nebyly tím nejlepším artiklem, ale Logan vytřel všem pochybovačům a kritikům, kteří v něj nevěřili, ústa, protože to bylo nejlepší možné zakončení této ságy s tak charismatickým hrdinou. Přesně takto bych si představoval každý komiksový film, kde se nešetří krví a drsnými sekvencemi, dále to není tak dětinsky pojaté, ale každou sekundu z toho hýří pesimismus. Narozdíl od takových Avengers to mělo perfektní zápletku, kde vše fungovalo na jedničku. Také vše dávalo smysl. Je mi tak trochu Jackmana líto, protože ho budu mít navždy jako herce spojeného s Rosomákem, ale vše prostě jednou musí skončit. Akční scény mi nabídly nesmírně zábavnou podívanou, která mi dlouho u komiksových filmů chyběla. Možná tomu pomohlo i to krvavější pojetí. I profesor Xavier si zde zahrál svůj epilog, ale nutno podotknout, že za jeho výkon musím smeknout dolů klobouček. Celkově se mi postavy jevily velmi dobře napsané, žádná nepůsobila fádně či ploše. Hudba Marca Beltramiho v pozadí film posunovala jen a jen výše. Závěr byl nabitý akcí, ale také smutný. No nic, doufejme, že takových "komiksáků" se v budoucnu natočí ještě hodně, neboť Logan patří v této kategorii k nejužší špičce. Za mě dávám 90 %

Dokonalý smysl (2011)

Jméno David Mackenzie jsem poprvé zaregistroval u novodobého westernu Za každou cenu, který se mi nesmírně zalíbil. Perfect Sense je film, který je ale úplně z jiného soudku. Nejblíže k němu má asi Nákaza od Soderbergha, ale on Dokonalý smysl je i tak dost odlišný. Není to film s nikterak vysokým rozpočtem, ale naproti tomu má myšlenku, která doteď nebyla vůbec využita. Film, jehož náplní je postupná ztráta lidských smyslů, a to jeden za druhým? To tu doopravdy ještě nebylo, ale je jen a jen dobře, že taková věc někoho napadla. Na filmu se mi vlastně líbilo vše, jen bych trochu omezil tu romantickou linku mezi McGregorem a Greenovou, která byla dost přehnaná a výsledný efekt mi tak trochu kazila. Ne, že by se nehodila, ale autoři tomu pomalu dávali větší prostor než samotné ztrátě lidských smyslů. Líbilo se mi, jak při ztrátě sluchu jste coby divák opravdu nic neslyšeli, přišlo mi to jako perfektní nápad. Slova vypravěčky příběhu se mi vrývala do hlavy minutu co minutu. Závěr byl grandiózní. Za malé peníze honosný film, o němž budete přemýšlet ještě pár dní po zhlédnutí. Za mě dávám 83 %

Po krk v extázi (2004)

Matthew Vaughn je dnes již uznávaným režisérem, ale jeho první režisérské kousky pro mě byly doposud velkou neznámou. Anglické detektivky mám v oblibě, protože se vyznačují specifickým provedením, které je pro ně typické jako například víno pro Francii. Layer Cake bych zařadil do přesně této kolonky. Velmi mě překvapilo samotné pojetí filmu, které na mě působilo odlehčenějším způsobem, i když se ve filmu řešily podstatná témata, na která by se mělo nahlížet s nějakým tím respektem (a proto to mělo něco do sebe). Rozhodnutí vybrat Craiga na pozici hlavní postavy se povedlo na jedničku, i ostatní herci byli Britové, tudíž jsem mohl očekávat skvělý anglický humor plný satiry, který někomu nemusí sednout, ale já ho přímo hltám plnými doušky. Příběh se mi líbil, měl zajímavé chvíle a mohl se pochlubit i neokoukanou zápletkou. Musím ještě dát bonusové body navíc soundtracku, neboť byl sice někdy extravagantní, ale do samotných scén se hodil a doopravdy to zkompiloval génius. Více takových produktů bych prosil. Za mě dávám 79 %

Rozpolcený (2016)

Shyamalan je dost specifický režisér, což přináší to, že má dost svých fanoušků, ale objeví se i ti, kteří s jeho tvorbou nejsou tak spokojeni. Mně se jeho každý film doposud líbil a na Rozpolceného jsem se těšil jako malé děcko. V celkovém součtu jsem nadšen. James McAvoy a jeho 23 identit bylo bezesporu tahákem celého filmu, jeho výkon v každém jedinci stál za to a já jsem si jen mohl chrochtat blahem nad tím bezchybným výkonem, který mě držel přikovaného na židli (zejména devítiletý Hedvik a jeho tanec bylo to nejlepší, s čím se McAvoy vytasil ze svého repertoáru). Příběh na špičkové úrovni, líbily se mi prostřihy z života hlavní hrdinky, které na konci měly svou pointu. Takto dobře budovanou atmosféru jsem ve filmu dlouho nezažil, mrazivá hudba byla dalším aspektem, na který nechci zapomenout. Film neměl žádné zápory jen do té doby, než nastoupil závěr. Ten byl sice zprvu výborný, ale konec byl možná o trochu přestřelenější, než by se slušelo a patřilo. Jsem rád, že v dnešní době se pořád dá natočit film, který je svým rozpočtem přiměřený, není nijak digitálně ujetý a hlavně má perfektní zápletku. Přemýšlel jsem i o pětihvězdě, ale za závěr snižuji. Hodnocení: 85 %

Sand Castle (2017)

Netflix je v poslední době na poli filmů opravdu velmi aktivní a Sand Castle je jeho dalším produktem. Tentokrát nás vítr zavane do Iráku. Popravdě jsem trochu nepochopil příběh, který se měl točit o spravování čerpací stanice (prostě mi to přišlo na hlavu), ale ono se to nakonec nějak skloubilo a výsledek nebyl tak marný. Kdyby se režie ujmul někdo věhlasnější (tím nechci nijak kritizovat Coimbru), tak by výsledek mohl být o pěkných pár stupínků výše. Herecké obsazení víceméně pro mě kromě dvou jmen velkou neznámou, Hoult v hlavní roli ani nezklamal ani nenadchl, zatímco u Cavilla mě štvalo, že nedostal větší prostor. Akční scény a přestřelky docela dobré, i realisticky působící, ale je jich málo, což je přecejen špatně u filmu s vojenskou tematikou. Aspoň dialogy nebyly na facku, měly hlavu a patu a divák si z nich odnesl, že to celé vlastně nemá smysl, což krásně dokumentoval již dobře vypadající závěr spravené stanice jen do chvíle, kdy se tam zničehonic atentátník odbouchl a vše tím pádem začíná znovu. Mohlo to dopadnout o hodně hůř. Za mě dávám 68 %