Rocky II (1979)

Rocky II těží ze stejného příběhového konceptu jako jeho starší bráška ale prochází mu to s odřenýma ušima. I tentokrát se "Italský Hřebec" utká s Apollem Creedem. Celý film mi přišel tak nějak narychlo "splácaný", dialogy byli nemastné neslané a Sly mi tu po celou dobu přišel jen jako těžce přehrávající herec. Nicméně i přes tyto negativní faktory, když se dotknou boxerské rukavice Rockyho a Apolla, když zazní první tlumené rány, všechnu tu negativní kritiku všechno v tu ránu zapomenete a opět z plna hrdla fandíte Rockymu a kocháte se pohledem na kvalitní box.

Rocky (1976)

Když se řekne pojem "Nejznámější sportovní film z boxerského prostředí", okamžitě se mi vybaví film Rocky potažmo i celá slavná série o "Italském Hřebci". Rocky je filmem mnoha prvenství. Ať už tím že otevřel dveře do Hollywoodu tehdy ještě neznámému Sylvesteru Stallonovi, tak i proto, že tento film rozpoutal "boom" s filmy s boxerskou tématikou jelikož jako první prezentoval sportovní film pro masy, nejen pro skalní fanoušky boxu. Celá série je bezesporu legendou, nicméně jak už to tak bývá, první díly jsou vždy ty nejlepší.

Skyfall (2012)

007-23 Geniální! U Skyfall je znatelný temnější nádech a funguje na jedničku. Všechno je tak nějak propracovanější, nápaditější a reálnější. Mám skoro pocit, že Skyfall dýchá na krk bondovce "Casino Royale". I zde se totiž režisér může opřít o charismatické postavy, perfektní akci, úderné dialogy a hlavně o POŘÁDNÉHO záporáka. "Jokerovský" padouch kterého výborně zahrál Javier Bardem je totálním opakem oproti nevýraznému "záporákovi" z Quantum of Solace. Chvílemi jsem měl i dojem, že Bardem zcela zastiňuje výkon Madse Mikkelsena v Casinu a jeví se jako zatím ten nejvýraznější a nejlepší záporák vůbec. V tomto filmu nechává režisér celé MI6 a Bonda sáhnout si až na samé dno. M je pod velkým tlakem ze strany vlády a Bond se potýká se závislostí na medikamentech a pocitem vyhoření. A když pak vidíte ten přerod zlomeného agenta v toho pravého Bonda, dojde Vám proč všechno to kolem. Vše pak graduje v epickém finále, které povznáší tento film do takřka nebeských výšin. Co dodat? Myslím si, že další filmy budou mít co dělat aby výborný Skyfall překonali. Snad se jim to povede. I když, nebude to lehká záležitost. PS: Vozový park v tomto snímku tentokrát čítá Aston Martin DB5 nebo například Jaguar XJ L. (Viděno v kině CineStar Jihlava) „Sometimes the old ways are best.“

Quantum of Solace (2008)

007-22 Na Quantum of Solace se mi především líbí ta přímá návaznost na předchozí bondovský film "Casino Royale". Děj filmu se začíná odvíjet jen několik málo minut po skončení Casina. Tento "jev" jsme v předchozích filmech s puncem 007 ještě neviděli. Ve druhé bondovce Daniela Craiga dostáváme tu samou nálož napětí, akce a úderných dialogů jako v Casinu, nicméně jsem se nemohl zbavit pocitu, že režisér Marc Foster pouze "recykluje" některé prvky které fungovali v Casinu a servíruje nám je jen drobně pozměněné. Až na tento drobný nedostatek jsem byl s filmem na výsost spokojen a Quantum of Solace se stal dalším filmem s tématikou 007, který mi přirostl k srdci. PS: Transformace Bonda z uhlazeného "floutka" na drsňáka, který párkrát dostane pěkně do těla, fungovala v Casinu a funguje i zde. Geniální tah! PS: Co se vozového parku týče, tak tentokrát uvidíme Alfu Romeo 159 či Range Rover Sport. „The first thing you should know about us is... we have people everywhere.“

Casino Royale (2006)

007-21 Podle mého názoru patří Casino Royale k nejlepším bondovkám vůbec. Hlavní důvod proč tomu tak je tkví pravděpodobně v tom, že režisér přistupuje k dané látce diametrálně odlišněji než jeho předchůdci. Bond v podání Daniela Craiga je více "skutečný". Vidíme jeho emoce, strach a zranění - působí tak daleko uvěřitelněji než jeho předchůdci. Martinu Campbellovi se podařilo namíchat úderný koktejl akce a napětí přičemž jako tmel mezi těmito aspekty působí jak Craigovo charisma, tak i hlášky, důmyslné provedení akcí či přestřelek a samozřejmě že i BondGirl v podání božské Evy Green. Nestává se mi moc často, že bych u filmu s tématikou 007 zůstal "civět" na obrazovku a užíval si ten skvělý kolotoč akce při přestřelkách či honičkách a nervy drásající momenty pokerové hry. V těchto ohledech působí Casino Royale na jedničku. Jako Bondův protipól se zde představí Mads Mikkelsen jako geniální antagonista Le Chiffre. Mikkelsen je pro tuto roli jako stvořený, maska záporáka mu stejně jako maska Bonda Craigovi sedla jako ulitá. Co dodat více? Snad jen to, že Campbell dokázal to, co jeho předchůdci nedokázali. Přiblížil Bonda "obyčejným" lidem tím, že nám ukázal co se za jeho pozlátkem a životním stylem skrývá. Odhalil nám jeho slabou stránku, odkryl jeho niterné obavy a emoce. A za to mu já a jistě i mnoho dalších moc děkujeme. PS: James Bond tentokrát řídí ikonický Aston Martin DB5 a Aston Martin DBS. „My name is Bond, James Bond.“

Annabelle (2014)

Když jsem v hororu The Conjuring uviděl tuto panenku a následně se dozvěděl, že o ní bude samostatný film, bral jsem to jako příslib něčeho velkého, jako další skvělou duchařinu po sérii Insidious a výše zmíněném The Conjuring. Bohužel tím vším Annabelle není ani zdaleka. Celé je to roztahané, nudné a předvídatelné až hrůza. Jistě, i Annabelle má pár svých skvělých "lekaček", nicméně se dají spočítat na prstech jedné ruky a celý film to nezachrání. Takže ve výsledku dostaneme jen další podprůměrný horor, jehož jedinými světlými momenty či aspekty jsou sympatické ústřední postavy a drobné odkazy na horor The Conjuring. Annabelle ta očekávání která probouzela během trailerů či náznaků ve vší té mediální kampani kolem se slogany "Before The Conjuring there was a Annabelle" nenaplňuje ani z poloviny. A to je veliká škoda, jelikož potenciál na další hororový mezník tato látka rozhodně měla.

Bratři Bluesovi (1980)

Dějově se sice jedná o poněkud prázdný film, nicméně pokud toto dílo budete brát jen jako sled scének a povedených gagů, budete se královsky bavit. Tato nenáročná taškařice, v níž figuruje skvělý Dan Aykroyd se vážně povedla.

Gumballův úžasný svět (2011) (seriál)

Tohle je tak šíleně ujetej animák, až je ve své podstatě naprosto geniální.

Tahle země není pro starý (2007)

Stylová atmosférická jednohubka, která zaujme jak svým zpracováním, tak i stylizací a výběrem postav, z nichž nejvíce vyniká skvělý Javier Bardem v roli nájemného zabijáka. Jeho postava, která své oběti zabijí pistolí na dobytek je úžasně zahraná. Režiséři rozehrávají s postavami jakousi zvrácenou variaci na honěnou, kdy se prohání po skvěle vybraných lokacích na pomezí Texasu a Mexika. Film mě svým dokonalým pojetím a stylizací naprosto strhnul a po skončení jsem litoval, že není ještě o něco delší. Další důkaz toho, že návrat ke starým filmařským syrovým kořenům se prostě vyplácí. Well done!

Údolí stínů (2002)

Špičkově natočený válečný film s výborným Melem Gibsonem v hlavní roli. We Were Soldiers se po filmech jako "Platoon", "The Thin Red Line" a "Saving Private Ryan" řadí do mého osobního žebříčku nejoblíbenějších a nejlepších válčených filmů. Režisér skvěle namixoval vyvážený koktejl mezi událostmi na bitevním poli Údolí Stínů a situacemi které prožívali blízcí vojáků doma v USA. To vše podtrhuje skvěle zvolený soundtrack a ústřední píseň filmu. We Were Soldiers je filmem který Vás zcela emočně "vyždímá". Tolik emocí, beznaděje a mrtvých vojáků na ploše dvouhodinové stopáže rozpláče snad každého. „Fathers, Brothers, Husbands, Sons. We were young, brave, husbands, wives, sons, mothers, daughters, soldiers.“