Krajina ve stínu (2020)

Silné téma, které je ale zpracováno rutinním a nezáživným způsobem. Tak přesně takto bych v pár slovech popsal snímek režiséra Bohdana Slámy Krajina ve Stínu, který se vyjma toto bolestivé téma nemá téměř o co opřít. Snímek totiž postrádá jakýkoliv náznak kontinuity a postavy jsou mizerně vystavěné, přičemž se s nimi po celou dobu stopáže nemáme sebemenší šanci sžít, jelikož jejich záměry zde nejdou ani náznakem definovány. Nastalou smutnou situaci bohužel nezachrání ani syrová černobílá kamera a tklivý soundtrack. Pokud tedy hledáte servítky si neberoucí snímek z tohoto temného období našich dějin, sáhněte raději po dva roky starém snímku “Nabarvené Ptáče”. Tohle se totiž moc nepovedlo. Škoda.

Jako v bavlnce (2020)

Bravurně napsaný cynický thriller, který ale bohužel v posledních momentech nepochopitelně zatáhne za ruční brzdu. Snímek I Care a Lot je ale až na tento detail originálně podávanou filmovou záležitostí, v níž se snoubí snad ty nejhorší možné charaktery. Vážně, po celou dobu 118 minut dlouhého snímku jsem nebyl s to určit, koho bych raději viděl pod drnem, jelikož ani jedna postava nesplňuje obecnou představu o rovné páteři či neochvějné morálce. Právě díky tomuto pojetí a zejména díky Rosamund Pike a jejímu chirurgicky přesnému dávkování mimiky se jedná o velmi vydařené dílo, které Vám i zásluhou svižného tempa uteče jako voda. Tohle se zkratka moc, moc povedlo. Skvělá práce! (Netflix) „Look at you. Sitting there. You think you're good people. You're not good people. Trust me, there's no such think as good people.”

Dnes neumírej (2002)

007-20 Píši to nerad, nicméně musím – snímek Die Another Day je tím nejhorším zářezem do série o Agentovi s povolením zabíjet. Je to dáno zejména chabou příběhovou linií, rutinní režii, bláznivým střihem a naprosto katastrofálními vizuálními efekty, které vypadají vážně příšerně. Nastalou situaci už bohužel nezachrání ani krásné bond-girls, zajímavý antagonista měnící tváře či vybroušené akční scény, z nichž poměrně markantně vyčnívá automobilová sekvence na ledu v podání upravených vozů Aston Martin V12 Vanquish a Jaguar XKR. Je tedy velká škoda, že se s námi Pierce Brosnan loučí tím nejhorším snímkem v historii této legendární série. (HBO GO) „So you lived to die another day... Colonel.”

Jeden svět nestačí (1999)

007-19 Tak tohle se bohužel moc nepovedlo. The World Is Not Enough totiž doplácí na rutinní příběh a nudnou režii Michaela Apteda, což je velmi bolestně znatelné v klidnějších pasážích snímku a v neuvěřitelně utahaném finále. Nastalou situaci bohužel už nezachrání ani povedené akční sekvence (honička s loděmi po Temži), zajímavý antagonista či nádherné bond-girls. Co se vozového parku týče, tak James Bond tentokráte řídí nezajímavé BMW Z8, které následně skončí rozříznuté vejpůl. (HBO GO) „There's no point in living if you can't feel alive.“

Zítřek nikdy neumírá (1997)

007-18 Snímek Tomorrow Never Dies se stejně jako předchozí snímky ze série Agenta s povolením zabíjet nese na vlně skvěle načrtnuté akce, na kterou se vážně příjemně kouká. V tomto bodě je téměř nutností zmínit sekvenci v parkovacím domě, v níž účinkuje BMW 750iL na dálkové ovládání šikovně skryté v mobilním telefonu. Za zmínku zde rovněž stojí zajímavý antagonista, jehož si zahrál Jonathan Pryce či futuristický design stealth lodi. Ve finále tedy dostaneme další skvělý zářez do této série, u něhož až na roztahané finále funguje všechno jako dobře promazaný stroj. (HBO GO) „The distance between insanity and genius is measured only by success.”

Zlaté oko (1995)

007-17 James Bond opět dostál změny v podobě šarmantního Pierce Brosnana, jehož pojetí Agenta s povolením zabíjet se mně osobně velmi zamlouvá. Snímek GoldenEye režiséra Martina Campbella je opět bezednou studnicí všeho, co tak moc máme na této sérii rádi. Máme tu skvělého antagonistu v podobě Agenta 006, ojedinělý atraktivní punc a především vysokooktanové akční sekvence, z nichž markantně vyčnívá spanilá jízda tanku T-54 v ulicích Petrohradu a úvodní skok z přehrady. Za zmínku rovněž stojí i vražedkyně s tváři Famke Janssen nebo obří satelit na Kubě. Co se jiných dopravních prostředků týče, James Bond se tentokrát sveze v ikonickém Aston Martin DB5, BMW Z3 či ZAZ 965. (HBO GO) „You don't like me, Bond. You don't like my methods. You think I'm an accountant, a bean counter more interested in my numbers than your instincts.”

Povolení zabíjet (1989)

007-16 Režisér John Glen snímku Licence to Kill vtiskl díky příběhové linii o osobní vendetě mnohem uvěřitelnější kontury, přičemž zároveň postavu Jamese Bonda posouvá o pořádný kus dál co se charakterové výstavby tyče. Někomu se možná tato bondovka bude zdát jako slepá ulička, která nikdy neměla vzniknout, nicméně já osobně jsem se po celou dobu stopáže výtečně bavil. Zde užité nápadité akční scény (sekvence s trucky Kenworth W900) spolu s perfektním antagonistou jsou totiž ingredience, které se zřejmě nikdy neokoukají a budou stále dobře bavit. Jen škoda, že Timothy Dalton tuto sérii o Agentovi s povolením zabíjet opustil tak brzy. (HBO GO) „Señor Bond, you got big cojones. You come here, to my place, without references, carrying a piece, throwing around a lot of money... but you should know something: nobody saw you come in, so nobody has to see you go out.”

Dech života (1987)

007-15 Postava Jamese Bonda dostála po sedmi snímcích změny v podobě charismaticky ostříleného Timothyho Daltona. Jistě, sice zde oproti ostatním bondovkám dostaneme poněkud slabší příběh, nicméně režisér John Glen pomyslné ručičky úspěchu převrací ve svůj prospěch díky velkorysým akčním scénám, které působí vážně skvěle – namátkou třeba úvodní scéna v Bratislavě či následný úprk v Aston Martin V8 Vantage před Žigulíky Veřejné Bezpečnosti. Cele to pak rámuje výtečně vysokooktanová sekvence v Afghánistánu, což ze snímku The Living Daylights činí velmi povedený zářez do série Agenta s povolením zabíjet. (HBO GO) „We have an old saying too, Georgi. And you're full of it.”

Vyhlídka na vraždu (1985)

007-14 A View to a Kill se může pochlubit především skvělým antagonistou, kterého si s chutí zahrál Christopher Walken. Jeho psychopat s extrémně vysokým IQ, které získal díky nacistickému experimentu je zkrátka něco ojedinělého. Za zmínku zde rovněž stojí i vybroušené akční scény, z nichž poměrně markantně vyčnívá ta odehrávající se na samotném vrcholu mostu Golden Gate. Nesmím zde samozřejmě opomenout i exotickou vražedkyni May-Day, vtahující příběhovou linii či některé vozy, namátkou například Chevrolet Corvette C4, Bentley S1 a půlka Renaultu 20. (HBO GO) „So, anyone else want to drop out?“

Chobotnička (1983)

007-13 Snímek Octopussy se může pochlubit svižným příběhem, neokoukaným antagonistou a skvěle načrtanou akční stránkou. Jistě, Roger Moore už zde není v takové kondici jako na svém začátku, nicméně i přesto své party zvládá s grácií sobě vlastní. Za zmínku zde také stojí i role Kabira "Sandokana" Bediho, či atraktivní zasazení do exotické Indie. Nesmím zde samozřejmě opomenout vydařenou úvodní a závěrečnou sekvenci s letadly, které dozajista patří k tomu nejlepšímu, co jsem v sérii s Agentem 007 (zatím) viděl. Co se jiných dopravních prostředků týče, tak nejvíce zde vyčnívá Alfa Romeo GTV6 či 1980 Land-Rover Range Rover Convertible. (HBO GO) „Mr. Bond is indeed of a very rare breed... soon to be made extinct.“