Host (2020)

Po velmi, velmi dlouhé době povedený duchařský počin, u něhož jsem měl vážně docela nahnáno. Tvůrcům patří velká poklona, jelikož dokonale využili formát, současnou "COVID" situaci a cit pro vytříbené lekačky. Snímek Host také díky střízlivé stopáži velmi rychle uteče, takže zde ani není místo pro nějaké zbytečné dialogy. Tohle se zkrátka moc povedlo, pročež byste si tento hororový zářez rozhodně neměli nechat ujít. Skvělá práce!

Výběrčí daní (2020)

Vážně jsem ve skrytu duše doufal, že tohle bude velkolepý návrat Davida Ayera k něčemu, v čem byl před několika lety vážně hodně dobrý. Snímek The Tax Collector je ale ve finále jenom neuvěřitelně nudnou podívanou, v níž najdete nejenom nefunkční příběh, ale i tragický scénář, lehce zaměnitelnou akční stránku a nezajímavě napsané postavy. Jediným pozitivem tedy zůstává výtečný Shia LaBeouf, který všechny ostatní přehrává způsobem dosud nevídaným. Co tedy dodat na závěr? Nepíše se mi to lehce, nicméně tak nějak začínám podvědomě tušit, že od Davida Ayera už nic ve stylu jeho "End of Watch" vážně neuvidíme. A je mi vážně moc líto, že Shia LaBeouf věnoval energii něčemu tak zbytečnému. PS: Je smutnou ironií, že se Shia nechal pro tento snímek skutečně potetovat, když ve snímku ta tetování nejsou skoro vůbec vidět. „I got a .38 on each ankle, .38 on my right, .25 on my left, chopper in the trunk, lockin' my belt, I'm on it!“

Kam zmizela Madeleine McCann? (2019) (seriál)

Podrobně zpracovaná minisérie, která zajímavou optikou mapuje okolnosti a následky snad nejznámějšího únosu dítěte. Jen škoda, že některé díly jsou až příliš rozvláčné a zabíhají do zcela zbytečných slepých uliček. Nicméně i přes tento atribut se stále jedná o ucelený náhled na tuto smutnou událost, která ani po neuvěřitelných třinácti letech nenalezla své rozuzlení. (Netflix)

Nevyjasněné záhady (2020) (seriál)

Komplexně podávaný koktejl nevyřešených zmizení a s tím spojených rozhovorů s pozůstalými, svědky či vyšetřovateli. Přičtěte si k tomuto ještě dobové záběry z televize a fotografie z rodinných fotoalb a dostanete osobitou a slušně odsýpající sérii, která působí tím patřičně tísnivým dojmem. Pokud Vás tedy zajímají záhadná zmizení a postupy v policejním pátrání, jste zde správně. (Netflix)

Historie pro začátečníky (2020) (seriál)

Výtečně zpracována dokumentární série, která prostřednictvím krásné ikonografiky a archivních záběrů přibližuje jednotlivá témata, kterým se jednotlivé díly poměrně detailně věnují. Tohle se zkrátka velmi povedlo. Výborná práce! (Netflix)

Koronavirus – máme jasno (2020) (seriál)

Srozumitelně podávaný a krásnou ikonografikou oplývající dokument, který přímou optikou nahlíží na virové onemocnění COVID-19 a jednotné úsilí vědců vyvíjejících vakcínu. (Netflix)

Projekt Power (2020)

Atraktivní příběhová linie, která je ale bohužel pohřbena pod nánosem scénáristického balastu a neuvěřitelně přepálené stopáže. Project Power z dílen Netflixu je totiž další smutnou "béčkovou" vlaštovkou, na níž si za pár měsíců vzpomene jen málokdo. K výše zmíněným atributům si můžete rovněž přičíst zoufale málo akce, ohrané kulisy New Orleans či nudné triky a dostanete něco, co by určitě vypadalo mnohokrát lépe jako třeba hodinová epizoda nějakého seriálu. Celovečerní forma tomuto uchopení zkrátka vůbec nesedla. Škoda. (Netflix) „There are no laws on this drug. They don't exist officially. 'Cause every time we try to deal with it, some guys in suits show up to tell us to stop.“

Vymítač (2017) (seriál)

Naprosto ujetá záležitost, která díky specifickému polskému dabingu, úderným dialogům a vypointovaným scénám téměř okamžitě aspiruje na jeden z nejpovedenějších počinů stejného či podobného zaměření. Pokud tedy hledáte nekorektní a extrémně zábavnou záležitost, která také díky krátké stopáži neuvěřitelně rychle odsýpá, Egzorcysta je přesně tím pravým. Výborná práce! PS: Bogdan for president! (Netflix)

Odebrat z přátel: Dark web (2018)

Nebýt nezáživné první poloviny, snímek Unfriended: Dark Web by zcela určitě dopadl o notný kus lépe. Takto bohužel dostaneme jen zoufale průměrnou záležitost, která zaujme snad jen tím, že se celá odehrává na ploše několika počítačů. Škoda. (Netflix)

Želary (2003)

Nádherně nasnímaný kus tuzemské filmařiny, který se může bez obav opřít o hutný příběh a poctivé herecké výkony. Želary v sobě snoubí silnou příběhovou kostru společně s broušenou a neotřelou atmosférou, takže Vás snímek bez sebemenších problémů vtáhne do děje mezi nádhernou přírodu a pestrou směsici venkovských postaviček. Jediným nedostatkem tedy zůstává pouze předvídatelný scénář, který výsledný dojem z celého snímku lehce kazí. Avšak až na tento detail se jedná o broušený filmový klenot, který byste si rozhodně neměli nechat ujít. Až je mi vážně stydno, že jsem se k němu dostal až teď.