• Pohádka

Otec Brown - Maska démona (2016) (epizoda)

Fotka s Lanou Turner? No, to asi ne, spíše s Robertem Taylorem. 😄 Jinak kromě změny inspektora k horšímu (i když připouštím, že legračnějšímu) si seriál i v téhle řadě zatím udržuje svůj dobrý standard.

Dalziel a Pascoe - Padlý anděl (2006) (epizoda)

Nějak s těmi posledními epizodami nedokážu najít společnou řeč, což mě mrzí, protože mi ti dva docela přirostli k srdci.

Otec Brown - Minervina sova (2015) (epizoda)

Zatím asi nejlepší epizoda. I když zajímavých jich už bylo předtím několik. Škoda, že díl, kde obviní inspektora Sullivana z vraždy, je také zřejmě poslední, kde se objeví, protože se mi zdál mnohem lepší než (nyní už šéf inspektor) Valentine. No, uvidíme, co ukáže jeho nástupce...

Barbaři (2020) (seriál)

Pro cheruského prince Hermanna nebo chcete-li Gaia Iulia Arminia mám odjakživa slabost. Takže nebýt nesmyslů typu, že jezdecký meč znamenal povýšení do šlechtického stavu, dala jsem za příběh mladíka uvízlého mezi dvěma světy i pět hvězdiček. Germáni mluví německy, Římané latinsky a byť jsem z mého oblíbeného jazyka ostudně postřehla pouze notoricky profláknutá slova jako semper, genua, hodie a lupus/lupa a sem tam nějaký sloveso jako putavi, dodalo to i tak seriálu lesku a mě touhu zhlédnout to celé naráz. Škoda, že jsme se nedočkali dalších osudů Ariho/Arminia a památné Augustovy věty, když se dozvěděl o porážce římských legií v Teutoburském lese, když už jsme se v jednom z dílů dozvěděli, jak málo stačilo, aby k ní vůbec nedošlo. Tak málo jako u všech ostatních dějinných milníků, např. bitvy u Actia. Ale historickým seriálům z produkce Netflixu hodlám rozhodně i dále věnovat pozornost.

Slečna Fisherová a záhada Hrobky slz (2020)

Seriál jsem si velmi oblíbila, takže jsem byla potěšena, že byl natočen i film, který tak nějak dořešil nevyřešené. A že jsme viděli i všechny stěžejní postavy seriálu. Filmem samotným jsem však už moc nadšena nebyla. Představitelé Phryne a Jacka byli starší než měli už v seriálu samotném, ale tam to až tak moc nerušilo. Tady už to bylo zřejmé a na škodu. Dále to bylo spíše dobrodružné než detektivka a do třetice příliš televizní. Ale dalo se to, protože příběhová linie byla, jak jsme si už v seriálu samotném zvyklí, fakt dobrá. Přesto bych to raději viděla jako jeho poslední epizodu v kratší stopáži. (Opravdu, jak vždy prskám při kratších detektivkách, tak tady by to mému hodnocení hodně pomohlo, minimálně o jednu hvězdičku).

Vraždy podle Agathy Christie - Rozbité zrcadlo (2017) (epizoda)

Tak tohle se hodně nepovedlo. Lawrence, Marlén a Avrilovou jsem si oblíbila a našla i několik velmi zajímavých epizod v téhle sérii. Ale ačkoliv jsem si myslela, že Rozbité zrcadlo se tímhle lehce ujetým stylem, natočit dá, tak výsledek mě rychle vyvedl z omylu. Tudy opravdu tedy ne!

Zločiny Velké Prahy - Nedohraná etuda (2021) (epizoda)

Dvě krásné holky v jednom bytě? To je vždycky podezřelý a nikdy to nemůže skončit dobře... ani tady ne. I přes úplně parádní bydlení obou slečen a tomu odpovídající oblečení Evičky Josefíkové, na mě v téhle epizodě atmosféra počátků První republiky vůbec nedýchla. No a bylo tam rovněž příliš mnoho vloženého příběhu hlavních postav, které nemělo vůbec žádnou souvislost s případem samotným.

Zločiny Velké Prahy - Dáma v studni (2021) (epizoda)

Vidím, že ostatním příliš ne, ale mně se to docela líbilo. Není to příliš obvyklá detektivka pro naše končiny a zatím úplně neodpovídá obvyklému pohledu, vytvořenému již za našich obrozenců, na Rakousko-Uhersko, po jehož rozpadu se seriál odehrává. Za ten neobvyklý pohled mají tvůrci ode mne velké plus. Co mi vadilo a co detektivce vždy škodí, je krátká stopáž, která byla problémem už u Poirota (rozdíl mezi 45 minutovými a 90bminutovými epizodami). Ale jako pilot seriálu docela slušný, a doufám, že se to ještě rozjede. Potenciál to rozhodně má. Vzpomeňme si na rozjezd Četníků z Luhačovic a jak dobré díly to nakonec mělo.

Vraždy podle Agathy Christie - Smysluplná vražda (2013) (epizoda)

Zrovna tento příběh z pera Agathy Christie nepatří mezi mé oblíbené. Ani ve zpracování se slečnou Marplovou jsem nebyla nadšená, tak není divu, že mě neoslovilo ani toto. Série s komisařem Laurencem, sympatickou Avrilovou a krásně naivní Marlen se dost kvalitou jednotlivých dílů mezi sebou hodně liší, domnívám se, že hlavně dle toho jak se která předloha hodila pro tento lehce a někdy i těžce uletěný styl francouzských tvůrců.

Vraždy v Midsomeru - Vypusťte klauny (2018) (epizoda)

Učinili jsme zajímavé zjištění, že nejen Seely Booth měl fobii z klaunů... Jinak jsem ale už v tomto seriálu viděla i mnohem lepší díly. A to dokonce i v sériích s Johnem Barnabym.