83. Annual Academy Awards (2011) (pořad)

Bohužel, letos se to nepovedlo. Na Oscarech je vždy hlavním lákadlem to něco navíc než jen čtení jmen nominovaných a vítězů a následné děkování. To dokáže každé vyhlašování cen... Na Oscarech mě lákal skvělý moderátor, který má dost prostoru k humoru (a občas i docela drsnému mířenému na hvězdy v prvních řadách), scénky, skeče atd. Teď jsme měli moderátory dva, Anne Hathaway nebyla špatná, ale popravdě by mohla na nejvýš přicmrndávat někomu jinému a James Franco...? Škoda slov, hrozné herecké výkony doprovází ještě otřesnější moderování. Navíc bylo stejně tak málo prostoru, který se dostal zábavě na úkor vzpomínání a jmenování a děkování. Veliká škoda. Naštěstí alespoň výsledky jsou podle mého gusta a snad i spravedlnosti (což zase nebývalo zvykem v posledních letech).

Fighter (2010)

A to je všechno, tohle má 7 nominací na Oscara? Hm, tak to akademici klesli hodně nízko... The Fighter není tradiční boxerský film, což mě potěšilo vzhledem k tomu, že nemám tento sport ani filmový sub-žánr moc v lásce. Začátek snímku je poměrně zmatený a pseudodokumentární styl je sice zajímavý nápad, ale příliš mi nesedl. Poté je Fighter asi do poloviny vcelku dobrá podívaná, která se točí především kolem "crack-head" postavy Christiana Balea (před kterým musím smeknout - to je asi jediná zasloužená nominace) víc než kolem boxu. Tady jsem se chytil, ale v polovině bohužel přišel odklon od původního směru ke klasickému boxerskému schématu (budu trénovat jako Rocky a pak všechno vyhraju, mezitím se se všemi usmířím a nakonec jsme všichni štastní). Ble, od teď chovám k boxu ještě větší nenávist než dříve. Mark Wahlberg prkený jako vždy, Amy Adams a Melissa Leo podávají slušné výkony a trochu film oživují, i když na Oscara to asi není a přijde mi, že nominace dostávají jaksi ze zvyku . Obyčejné, nicneříkající, silněší 2*.

Živě z Peepli (2010)

Indický příspěvek na Oscary 2011. Tak trochu jiná Indie. Tohle není Bollywood, ale satirická tragikomedie, která se jistě bude vyjímat na všech možných fetivalech. Trochu mi to připomělo Balkánský film, satirické komedie Kusturici, protože jak píše Niktorius, tohle je hodně nadsazené a občas absurdní. Ovšem jako chybu bych to neviděl - člověk se pobaví a přesto uvidí poměry na Indickém venkově, život chudých rolníků, neschopnost politiků a západní způsoby novinářů. Nejsem znalec indické kinematografie, ale tohle mě docela zaujalo...

White Wedding (2009)

Pěkná projížďka po Jihoafrické republice. Musím předem říct, že jsem asi víc ocenil tu ukázku všech koutů JARu i povahové rysy ruzných skupin obyvatelstva než samotný příběh. Ten je totiž jednoduchou road-movie komedií, kde se pokazí všechno co může, tak aby se divák trochu nasmál a skončí to happy-endem, aby si divák oddechl. Pár poznatků - v JAR skoro všichni jezdí v Mercedesech a pánové tam jsou poněkud oplácaní :-)

Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

Uvědomil jsem si, že jsem ani neviděl původní Wall Street a některé narážky (a cameo Charlieho Sheena) jsme dostatečně nepochopil. Tak či onak je podle mě tento snímek dobrý jen v některých momentech, které jsou působivé a tak mco pravdivé - tohle prostě Oliver Stine umí. Jneže zbytek je omáčka bez chuti a zápachu a acob (Shia LaBeouf) je asi nejhůře obsazená postava roku. Bohužel mu to věřit nešlo...

Hezké vstávání (2010)

Příjemné překvapení. Komedie, která se drží klasických postupů, až bych řekl old-schoolová, ale ne v tom špatném slova smyslu. Rachel McAdams trochu přehrává, ale zato Harrison Ford boduje a ve své mrzoutovské roli je mi sympatičtější než Indiana Jones. Scény, kdy se snaží všemožnými způsoby zvednout sledovanost by měli patřit ke zlatému fondu komedie. Celkově film působí jako milá oddychovka, které dávám slabší 4*.

Na doraz (2010)

Ucházející komedie a stokrát viděný road-trip s protikladnými hrdiny, kde několik velice dobrých momentů doprovází přehnané trapárny. Škoda, mohlo to být o dost lepší.

Město (2010)

Prvotní námět je skvělý - kriminální drama odehrávající se na pozadí Charlestownu, Bostonského čtvrti zlodějů, kde vykrást banku nebo přepadnout obrněný transport je něco jako zkouška dospělosti a základ sociálního růstu. Bohužel Město se snaží o všestranný pohled a výsledek je takový rozpačitý ve smyslu, že vůbec neví, čím chce být. Vidíme tu pohled na zlotřilé zločince, které nám Ben Affleck servíruje jako hrdiny, drsné FBI, trochu neschopnou a hlavně umírající policii a samozřejmě je tu i oběť v podobné krásné manažerky banky. A ve výsledku nemáte komu fandit, protože všechny postavy jsou zobrazeny bez emocí (to by ani tolik nevadilo), ale hlavně bez hloubky a osobního vývoje. Jediná vyjímka je Doug MacRay v podání Beníka, což je ovšem postava za vyližp... Tím, jak si mě Ben Affleck získal Gone, Baby, Gone, tak tímto počinem to zase odvrátil.

Red (2010)

Další důchodci natočili další akční komedii? No tak trochu, Red je však v mých očích docela povedená akční jízda, která hlavně nešetří dobrým vtipem. Pohodová oddychovka, která zajisté nezklame...

Varieté (2010)

V rámci žánru slušný počin, pokud tedy zastáváte názor, že v muzikálu je příběh věc nedůležitá či dokonce zbytečná. Když se smíříte s tím, že děj by vymyslela vaše dcera během pětiminutové přestávky mezi hraním si s jednorožci a s Barbie, tak si snímek užijete. Hudební čísla, kostýmy, kulisy, střih jsou dobré, choreografie už trochu horší (přišlo mi, že Christina se na všechno hýbe stejně), leč hlavním problém krom zmíněného příběhu vidím v něčem jiném - je to kabaretní muzikál a ten by měl být postaven na "wow" momentech, klidně přehnaných, citově vydírajících, ale prostě velkých scénách a výkonech, tohle je však jen plochá a nevýrazná pohádka.