M*A*S*H (1972) (seriál)

Seriálový a těžce nadčasový skvost, který stále nebyl dle mého názoru úplně doceněn. Přiznám se, že jsem nikdy neviděl ten původní film se Sutherlandem, ale seriál mám teda hodně oblíbený. To kouzlo, s jakým dokázali tvůrci skloubit neskutečné hrůzy války a stres, s jakým zápasily jednotky MASHe a přitom stále zachovat tak skvělý místy až nevinný humor, je neuvěřitelné. Postavy jako by byly napsané přímo na tělo všem hercům a každý je ve své roli naprosto neuvěřitelný. Jeden z mála seriálů, který nijak výrazně nepoznamenaly odchody postav ( Ani Trapper, ani Frank ani Henry - všichni sice byli skvělí, ale jejich náhrady jen o málo horší). Samozřejmě postupem času už také není moc co vymýšlet, aby taky jo po 250 epizodách a časem se vtipy, situace i konverzace opakují, ale to neznamená, že to stále není dobré. Jeden z mála seriálů, co udržel alespoň nadprůměrnou úroveň až do konce. Spousta lidí kritizuje místy až hrubý černý humor zejména Hawkeyho, ale dokážete si někdo představit jaké to tam muselo být, aby se člověk nezbláznil? Všechny postavy se vyvíjí, vtipné situace střídají velmi tragické. Seriál ke kterému se vždycky rád vracím. 5* 90%

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Skvělý a vtipný seriál, s velmi vtipně napsanými postavami. Alespoň teda první 4-5 sérií :) Co totiž na začátku skvěle funguje, že se člověk neudrží a prostě se směje od začátku do konce, se postupně vytrácí. Je to tím vývojem postav. Neberte mě zle, normálně mám rád, když se postavy nějak vyvinou, ale tady to úplně zabilo seriál. Všechno co dělalo každou postavu vtipnou a svou je pryč. Z robota Sheldona se pomalu ale jistě stává člověk co už dokáže vyjádřit lásku, polibky a podobné. Z úchyla Howarda se stal spokojený manžílek a astronaut. Ze stydlivého Raje už je taky docela normální vědec. A vztah Penny a Leonarda není třeba komentovat, pořád dokola. A Amy fakt ze srdce nenávidím, je těžce nevtipná a co dostala více prostoru, šel seriál dost do kopru. No když to shrnu, další výborně napsaný seriál, který se ovšem těžce přetahuje a momentální 8. série už je tak zoufale nevtipná, že je skoro nekoukatelná. A když už se nedá dívat ani na Penny s tím novým účesem, tak to je vrchol :) Takže stejný problém jako HIMYM, Supernatural a spousta dalších. Přetažené a tím pádem rozdělené na dvě části - Vtipná a nevtipná. Ale protože té vtipné bylo zatím pořád více, tak nechám 4* a 78%.

Červený trpaslík (1988) (seriál)

Legendární britský seriál, který nepotřebuje slova. Všechny postavy skvělé, spousta kultovních hlášek a situací, a žádné negativa hledat tentokrát nebudu. 5* 95%

Lovci duchů (2005) (seriál)

Tak na tenhle komentář už jsem se taky chystal roky a pořád jsem se k němu nemohl dostat. Je to tím, že jsem čekal, až seriál skončí. Ale zatím to tak nevypadá, tak jsem se do toho pustil už teď. Na začátek řeknu, že je to asi můj nejoblíbenější fantasy seriál a to i přesto co bude napsáno a kam se seriál posunul. Dodnes vzpomínám jak jsme s bratrem tajně čekali, až na primě v pozdních hodinách poběží další díl první řady. A že bylo tedy na co čekat. Prvních dejme tomu 5 řad je totiž naprosto skvělých a zejména první a druhá řada taky na tehdejší poměry dooost strašidelná :) Když pominu skvělou ústřední dvojici, která seriál samozřejmě naprosto táhne, tak mě na tom zaujalo zejména kombinace hlavního příběhu s jednotlivými epizodami. Spousta seriálů novějších či starších totiž jede na podobné nebo stejné téma, ale buď se hned na začátku zapletou do příliš složitého děje a historie postav a nebo fungují jednotlivě ale jako celek vůbec nedrží. Co je kouzelné na Supernatural je to, že již od počátku je jasně daný hlavní příběh (zabít žlutookáče) a do toho se krásně vyplňují jednotlivé epizody, ve kterých se loví různe potvůrky. Mezi tím se samozřejmě také formuje bratrský vztah, takže to má prostě všechno. Navíc každý řáda má nový hlavní příběh a tak to pokračuje. Aby to tady zas nebyla zpráva na A4, tak se dostanu k tomu, proč jen 4 hvězdy. Stejně jako Big Bangu i HIMYMu a spoustě jiných seriálů tomu zase škodí nenasytnost tvůrců. Do nějaké té 6. možná i 7. série to jede fakt skvěle, i když na první dvě série to nemá. Ale pak se to začne tak šíleně motat, že člověk už se musí fakt smát. Bůh, andělé, démoni, Očistec, Leviathani, znamení Kaina, Rytíři pekla, cestování čase, kouzelníci, bohové. A pak se dočkáte dokonce i muzikálu! No stále se to snažím sledovat, ale ta 10. řada už se fakt nedá :) Takže výborný seriál, ale vzhledem k tomu, že nejde hodnotit zvlášť první půlku a pak druhou (Jako třeba u naruta). Tak dám 4*. Nepíšu kompletní hodnocení každé řady, protože už si ji většinou nepamatuju, takže to zkusím aspoň takhle . 1-5. za 5*, 6-8 za 4, 9. je za 3* a zatím poslední bohužel za 2*. V průměru to ale pořád vychází na krásné 4* a 79% (Snad to už brzy utnou)

Sherlock (2010) (seriál)

Fantazie. Těch zpracování Sherlocků už bylo tolik od skvělých po hrozné, od moderních po původní, ale tahle dvojka to vyhrává ( I když Richieho Sherlocky mám rád). Pro mě do té doby neznámý Cumberbatch je naprosto skvělý, jako by se pro tuhle roli narodil a Freeman je neméně skvělý, konečně Watson nefunguje pouze jako doplňkový asistent, ale jako plnohodnotný partner. Snad jediný zápor tohohle seriálu je to, že každá "řada" má jen tři díly. Sice je každý takovým malým filmem, ale člověk to sjede za den a pak aby zas rok či více čekal. To mě opravdu ničí. Nicméně příběh krásně graduje, každý díl je skvělý, i když některé má samozřejmě člověk raději. Skvělé tempo každého dílu, vyšetřovací metody, břitký humor, ale zároven hravý a vzájemné partnerství přecházející práci. ATmosféra vás naplno pohltí po pár minutách a i když už si člověk třeba nepamatuje jak končila minulá řada, tak to vůbec nevadí. Prostě se ponoříte znova. Doufám, že vziknou další řady. 5* 90%

Naruto: Šippúden (2007) (seriál)

Dlouho jsem otálel s okomentováním tohoto seriálu, protože vlastně ani moc nevím jak. Nejsem žádný fanoušek anime (krom tohohle jsem viděl jen 70 dílů Bleach), nečtu žádnou mangu a celkově nejsem ani fanoušek ninjů a podobných věcí. A přesto jsem dal původnímu narutovi po doporučení přítele šanci a i když jsem k sobě hledali cestu doooost dlouho (snad 30 dílů než mě to fakt chytlo), tak se nakonec podařilo. Nebudu tady komentovat původního Naruta, protože to sem nepatří. Shippuden je o dost dospělejší, temnější a taky překypuje daleko větším počtem technik. Soundtracky jsou sice slabší než předchozí, ale nijak nekazí atmosféru. Naruto je prostě parádní a táhne to víceméně celé sám. Sasukemu jsem na chuť narozdíl od jiných nikdy nepřišel a v té spoustě ostatních ninjů se člověk taky ztrácí. Ale Kakashi, Jiraya, Tsunade a ostatní jsou taky skvělí. Díly se souboji jsou samozřejmě nejlepší, moc nemusím vzpomínkové a samozřejmě nejhorší jsou fillery. Když je ale porovnám třeba s fillery Bleache, tak to je pořád ještě luxusní podívaná. Prostě neuvěřitelně sympatický Naruto, se skvělou hudbou a úžasnými souboji plnými technik. O krok výše než původní Naruto - 5* 85%

Scrubs: Doktůrci (2001) (seriál)

Plně chápu lidi, kterým se to moc nelíbí. Je to totiž hodně svérázný humor založený na představách hlavního hrdiny a občas dost slušných šílenostech. Stejně tak je pravda, že díly jsou dost nevyvážené a po skvělém může přijít docela nudný (zejména poslední 2-3 řady už nejsou žádný extra materiál. Ale, vždycky je tu ale. Já se u toho bavil snad nejvíc co jsem se kdy u seriálů smál. A to jsem zpočátku opravdu miloval HIMYM nebo TBBT. Jediný seriál (kromě simpsonů, ale těch je plná televize). který jsem si pustil už asi 3x kompletně celý ( možná až na pár dílů). Už to samo o sobě u mě něco značí. Samozřejmě už se nikdy nesměju tak jako poprvé, ale pořád mě to baví. První shlédnutí byla ale opravdu bomba. Mít v seriálu tolik docela hlavních postav a stejně jim všem dávat slušný prostor, charakter, vývoj, vlastní vtipné a jedinečné schopnosti. No fakt, kromě Carly je tam vtipný každý - Cox, JD, Turk, Eliot, Kelso, Uklizeč.. a další zástup vedlejších postav. Celý ten koncept každodenních situací mladého doktora, který jde přes neuvěřitelně komické momenty do hodně dramatických a smutnějších poloh, od šílených představ po ty, které má snad každý z nás. Do toho, fantastický doctor Cox, který sice může časem působit stereotypně, ale on si stejně najde možnost jak vás znovu pobavit. SPOILER Od narození dítěte Turkovi a Carle a hlavně pak otěhotnění JD přítelkyně už sice kvalita hodně padá, ale i tak je to pořád slušná podívaná SPOILER. No abych tu nepsal esej, jedna z nejlepších komedií, kterou jsem kdy viděl a navíc potěší i uzavřeným a dokonalým koncem (Pokud nepočítáte navazující Interns). 5* 95% PS - Někde jsem četl, že se jedná i z lékařského pohledu (symptomy, nemoci, žargon) o nejpřesnější seriál v oboru, takže Dr.House a Chirurgové se můžou jít vycpat :D

Castle na zabití (2009) (seriál)

Fíha, tohle jsem nečekal. Na seriál jsem se začal dívat v době, kdy už kriminálek byla plná televize a i dost podobné žena/muž (Mentalista, Bones) partnerství. Šel jsem do toho vlastně jek kvůli Nathanovi a přiznám se, že prvních pár dílů mě kromě slušných vtípků a pár zajímavých vražd moc nenadchlo. Ale postupně jsem si to prostě těžce oblíbil. Chemie hlavní dvojice je místy až neuvěřitelná a je dost dobře, že scénáristé je drželi od sebe dost dlouho. Velmi zajímavé a vtipné doplnění jsou také Javi a Ryan, s Castlem tvoří skvělou a místy velmi vtipnou trojku. S dalšími a dalšími řadami se samozřejmě vytrací originalita, vrahové jsou předvídatelní, místy i hlavní dějová linie a některé díly už jsou vážně na pováženou, ale vyjma 7. sezony je to pořád naprůměrný seriál. Jak bylo řečeno, co ho pro mě dělá speciální je Nathan a celkové fungování všech postav ve vzájemné interakci. Jen to nepřepálit a raději ukončit teď, než aby se to pokazilo jako tolik seriálů. 5* 85%

Astronaut (2006)

No, ušlo to. Začalo to jako boj jednoho (šíleného) snílka proti byrokracii, médiím a tak dále. Potom to začalo být dost předvídatelné a nešlo to dost do hloubky toho problému. Celou dobu jsem se nemohl rozhodnout, jestli to je rodinný film, drama, nebo to má vyslat nějaké poselství o snech a tak podobně. Mělo to světlé momenty, mělo to dost nudné momenty. Herecké obsazení vesměs podařené, Billy je sympaťák. Jen prostě zůstala trochu pachuť, že tenhle film sám neví čím chce být a je to na mě bohužel hodně znát. Takže na jedno podívání dobré, ale nic co by utkvělo v paměti.Slabší 3*, 59%

Střelený (1996)

Zábavná lehce nadprůměrná blbina na jedno odpoledne. Hlavní dvojice docela dobře šlape, doplňují se. Celkový příběh ne zrovna originální a ani tempo filmu není nijak závratné, ale má to docela dost slušných hlášek, slušný konec. Stopáž naštěstí není nijak přepálená, takže ten soubor vtipů a pár přestřelek může tu hodinku dvacet fungovat. Jak říkám, nic skvělého ale na zabití času postačí. Pěkné 3* - 64%