Sázka na nejistotu (2015)

Filmová esej o prohnilosti amerického bankovnictví. Hořkosladká, zábavná, hrůzu nahánějící a chvílemi nečekaně emotivní a Steve Carell podává doposud asi nejlepší výkon své kariéry. 90%

Spotlight (2015)

Nejlepší film o žurnalistice od Všech prezidentových mužů.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Než regulérní pokračování je to spíš kompilace toho nejlepšího z původní trilogie, ale inu proč ne. Pokud to mělo být od fanoušků pro fanoušky, tak se asi muselo hrát v jistých ohledech holt trochu na jistotu, ale kdyby aspoň polovina blockbusterů byla tahle našlapaná zábavností, tak bych si vůbec nestěžoval.

UnREAL (2015) (seriál)

“You could make a perfectly happy person jump off a bridge.” “Thank you.” Nemilosrdný pohled za oponu výroby reality show. Tvorba TV romantických pohádek je totiž neskutečná řezničina a kdo při ní neupsal duši ďáblu, tak za nějakou dobu ztratí hlavu, protože tady je svědomí vstup zakázán.

Ex Machina (2014)

Blade Runner v novém kabátku víc zaměřený na manipulaci a sexualitu.

Fair Play (2014)

Člověku je někdy promrhaného potenciálu líto víc, než kdyby to byl lecjaký provar. Ten námět postavy pořádně vymáchat v morálním bahně a ukázat následky jejich rozhodnutí skýtal až běda. Místo toho k rozhodnutí hrdinů přistupuje Sedláčková bohužel značně apologeticky.

Interstellar (2014)

Už A.I. ukázal, že pojit "kubrickovský" cerebrální přístup a "spielbergovský" sentiment je opravdu obtížné a hodně lidí je z nejslavnějšího pokusu a Spielbergův patrně nejvíc nepochopeného díla dodnes rozčarovaná . Já osobně jsem si sám k A.I. hledal dlouho cestu, ale s každou další projekcí ho doceňuji víc a víc ________ Teď zpět k věci. Nolan, jeden z nejambicióznějších tvůrců současnosti a má v sobě víc z Kubricka než cokoli jiného, takže do té doby, kdy se pokouší udělat chladnou, vykalkulovanou podívanou, konstruovat fikční světy, vrstvit linie vyprávění a hrát si s vypravěčskými postupy, je ve svém živlu (a mistrovské kusy jako MEMENTO, PRESTIGE, THE DARK KNIGHT, a INCEPTION dokládají, že na téhle parcele neovládá řemeslo kromě Finchera asi nikdo tak dobře) a potud Interstellar funguje jako audiovizuální symfonie. Problém nastane, když se snaží proti sobě postavit rozum a emoce a vyprávět o lidskosti a našem údělu a chce vzbudit nějakou emocionální reakci. To se s výjimkou scén McConaugheyho vůbec nevede, a to je jenom testament herci na vrcholu svých sil, který by našel emoce i v kusu kamene. Nejhorším chybou byl dle mě ale marketing postavený na proklamovaní o co největší vědecké autenticitě, kterou absolutně zardousí závěrečné strašlivé vyznění o lásce překračující čas a prostor. _______ Nechci hanit víc než musím a lynčovat film jako jiní. Naopak si Nolana neobyčejně vážím, pravě díky jeho bezuzdným ambicím a chuti posunovat médium dál. A i když se mu tyto projekty jako v případě INTERSTELLARU a DKR, díky své mohutnosti a ambicióznosti rozpadají pod rukama, je to pořád fascinující a na mnoha úrovních neopakovatelný zážitek. _____ Jako v případě A.I. doufám, že s uplynulým časem a dalšími shlédnutími objevím spoustu věcí, které jsem během obrovským hypem ovlivněným reakcím (a marketing, propagující to jako naprosto transcendentální zkušenost a pomalu nejlepší film, který kdy byl a bude, tomu moc nepomohl) přehlédnul a snad si jednou dokážu užít INTERSTELLAR jako dílo vizionáře a ne jenom jeho dílčí části. Přestože tohle na první pohled působí jenom jako velkolepá podívaná, která byla zkonstruována pouze pro ni samou, a logika tak, spíš než klopýtá, má zlomená obě nohy a pomalu se táhne se za příběhem. [70%] EDIT: BŮH=STVOŘENÍ=>>LÁSKA =>VÍRA=>VĚDA

Na hraně zítřka (2014)

Plnotučný military akční nářez a jeden z nejlepšchí sci-fi sezóny. Jinak je to koktejl motivů, ze Zachraňte vojína Ryana, Zdrojového kódu, Na Hromnice o den více, Hvězdné pěchoty a nevím ještě čeho dalšího, zužitkovaný do rafinovaného scénáře s kvantem spektakulární akce, která ždíme PG-13 na maximum. _________ Na hraně zítřka je mezník v integrování videoherních mechanizmů do filmu a vůbec takový malý splněný sen: Zatraceně kulervoucí řežba emzáků (někdy i zatraceně dlouhou mačetou) ve střemhlavém tempu, doplněné výborně načasovaným humorem, skvělými triky (na kterých je vidět každý dollar) a emocionální vztah Cruise s ''full metal bitch'' Emily Blunt za tím vším nepokulhává ani o píď. Jediné, co tomu chybí k dokonalosti, je trochu dravější finále a nějaký ten wow efekt, protože většina z toho byla poprvé k vidění někde jinde. ___________ Pořád musím přemýšlet nad koncem a zatím mi z toho vychází, že je buď stupidní a popírá veškeré sci-fi pravidla, která na začátku příběh nastavuje, nebo tak brilantně dvojsmyslný, že funguje dobře na poli jednoho kompaktního filmu, ale zároveň nechává velký manévrovací prostor pro případné pokračování.