OA (2016) (seriál)

Vcelku zajímavá levičácká mysteriozní kravinka pro mladé publikum, která lehce znechucuje unyle pomalým dějem a naprosto kurví dojem nesmyslným koncem. Asi jako když měsíc balíte holku, pak vás konečně dotáhne domů a když už ji položíte na postel a sáhnete na kozy tak dostanete facku a vykopne vás z bytu. Asi tak nějak to finále po všech předchozích dílech působilo. A nemluvím jen o scénáři. Opravdu si někdo myslí, že magor přijde vystřílet školu, po pár dávkách vleze do jídelny a jen tak si pochodí kolem 150ti lidí krčících se pod stolama a pak se zvědavě podívá jak 5 magorů cvičí Tai Chi a nikoho nesejme?

Final Space (2018) (seriál)

I přes nepřekonatelně otravného a debilního hlavního hrdinu je tohle asi nejnapínavější, nejepičtější a nejemotivnější věc, co jsem za poslední roky viděl. A na hlavu poráží celou Marvelovskou frančízu a s DC si vytírá podrážky od hoven. A zároveň je to dost zábavné (ikdyž občas je humor až moc trapně americký, ale vždycky to vynahradí napětí a děj). Rick & Morty jsou sice chytřejší, ale co se týče příběhu a atmosféry, tohle je na jiné úrovni. U Avocata jsem měl chuť jít brečet k mamince a na konci série mi zůstala čelist dole. O něčem takovém si můžou celí Avengers i s Thanosem nechat jenom zdát. Asi jediný animák, u kterého jsem brečel.

Aquaman (2018)

Tak konečně DC pustilo i něco koukatelného. Není to dokonalé, ale na průseráře jako DC, kteří by se mohli občas poměřit i s Asylem, je to velmi solidní snímek. Dokonce bych řekl, že po Man of Steel asi nejlepší, co zatím vyšlo. Je třeba mu ale odpustit určité napodobování (ač úmyslné nebo ne) ostatních snímků. Scény pod vodou z velké části působily jako TRON: Legacy, a to nejen graficky, ale i hudebně. Finální honička byla tak očividná, že jsem si vybavoval jednotlivé scény z TRONa. Bitvy jak v Pánovi Prstenů, část jako Fraserova Mumie, Prince of Persia, Pacific Rim, vodní vojáci byli vyloženě z HALO a vedlejší černý záporák jakási Mamba byl prakticky ukradená příšerka Rity z původních Strážců Vesmíru. Originální to tedy není, ale koukatelné je to solidně. Momoa si to užívá, Amber tam jakože stojí a dělá kozatý komparz (kdyby už ji nikdo nikde neobsadil, vůbec by mě to nepřekvapilo, já bych to zahrál líp) a ostatní tak nějak plynou. No zkrátím to, za mě prostě dobrá výplachovka a určitě jsem si ji užil. Raději bych se 5krát za sebou díval na Aquamana než podruhé na Captain Marvel. A zrzavý a vousatý Dolph Lundgren nemá chybu. Akorát vůbec nechápu proč tam ten černoch vlastně byl. Nemělo to vůbec žádný smysl kromě úvodního představení.

Captain Marvel (2019)

Za mě sice celkem zábavná rozprávka, aneb Bylo nebylo v digitálním MCU, ale taky zároveň jedna z nejslabších. Klasický CGI mrdník, na kterém jde poznat, že většinu rozpočtu nejspíš sežral Jacksonův xicht a zbytek působí občas jak z roku 2000. Co se týče scénáře a filmu samotného...až příliš výrazně jde poznat, že je to jen vynucený origin, aby všichni věděli kdo je Captain Marvel. A film místo aby se soustředil sám na sebe vám až trapně často předhazuje, jak je vlastně nejdůležitější být emancipovaná, silná, neohrožená žena, která odolá všem pošklebkům a ve zlatém věku feminismu ukáže všem zač je toho loket a jak síla vagíny neohroženě zvládne vše. K tomu Capitánce dopomáhá snad nejhnusnější černoška, co jsem za posledních 5 let ve filmu viděl (asi jako když kůň oplodní šimpanze). A ač chtěli být tvůrci co nejkorektnější, tak si tou černou matkou samoživitelkou akorát nasrali za krk. Bohužel až moc očividně je na filmu poznat, že šlo hlavně o potěchu moderních feministek a naservírování silné ženské postavy v MCU. Zamazání humorem a jakože funny kočkou tomu vůbec nepomohlo. Celkově je film předvídatelný, klišovitý, místy až směšný a kašle na vysvětlování docela důležitých věcí jako vlastně původ a důvod, proč tam vůbec ta kočka je. Reynolds by řekl "that's just lazy writing". A z pomatené sluníčkářky Larsonky jsem měl pocit, že buď má z role samotné prdel, nebo vůbec neumí hrát. Ale to asi ať posoudí jiní. Mě tam prostě neseděla.

Smrtelné stroje (2018) odpad!

Po dlouhé době film, který soutěží o můj nejodpadovější odpad. Je to podle jakési knížky, jsem rád, že jsem ji nesehnal. Absolutně mi nedochází kdo si přečetl námět a řekl si "tohle bude dobrý nápad natočit podle toho film". Už jen ta logika...pár výbuchů black-hole bomb po světě a z lidí se stanou idioti. Protože příroda nedotčena, vše nedotčeno, jen elektrika nefunguje. Co uděláme? Ne, nezačnem se starat o sebe navzájem a obnovovat města. Radši postavíme maximálně nepraktickou obrovskou pitchovinu, která bude jakože město, bude jezdit po krajině na velkých kolech jakože steampunk, bude požírat ostatní pitchoviny a tím získávat palivo nebo kyhočerta. No zelení by se z toho zesrali. Hlavní postava je tak neuvěřitelně napřesdržku puberťačka, že byste ji nejradši tu jizvu ještě rozšířili, jenže pak přijde androgynní trans-něco asiatka, která je strašně cool a všechny zachrání a vy jen koukáte jestli je možné, aby to bylo ještě absurdnější. Mno...bude, logika tady absolutně chybí. Létající města hoří jak papír, lezoucí města pochodujou jakože barák-stonožka, je tam jakýsi absurdní "terminátor", který přežije všechno včetně protitankové střely, ale pak chcípne po tom, co mu gender-free asiatka píchne 7cm nůž do hrudi. Pak tam je samozřejmě jakýsi ráj, který je vlastně Tibet za zdí a všichni tam jsou strašně cool. Samozřejmě nemůže chybět závěrečné "Refugees welcome". A vůbec, to bylo asi nejhorší, co jsem za posledních já nevím 10 let viděl. Za něco tak stupidního by se měly dávat i ceny. Poslední dva týdny jsem bral atb, ležel jsem s chřipkou a zánětem průdušek. A upřímně bych si raději to vše zopakoval než dívat se ještě jednou na Mortal Engines. Kdokoliv, kdo tohle hodnotil víc jak 1 hvězdičku, si prosím dejte facku a pak se utopte v záchodové míse.

Planeta Česko (2017)

Pěkný dokument, který vás sice nějak úžasně nepoučí, ale ukáže vám plno věcí, které byste sami asi nikdy nespatřili, nebo by vás ani nenapadlo, že jsou kousek od vás. Skvěle natočeno i zpracováno. Jakožto milovník české přírody jsem si to užil a doporučuji. Ale jak už tu někdo připomenul, zajímalo by mě také jak se modrásek z toho mraveniště pak dostává.

Vikingové (2013) (seriál)

Po první sérii hodnotím seriál s lehkým zklamáním oproti očekávání. Příroda z mého pohledu nádherná (ikdyž chápu, že někomu tyhle vlhké severské reálie nemusí sedět), Vikingské zvyky pěkně zpracované (nemůžu hodnotit jak reálně) a všechno to má tak nějak styl, Ragnar má takové jakési homo-charisma, ale fungující a dívá se na to celé pěkně. Naturálně zpracované, ikdyž ne moc časté, bitvy tomu dodávají trochu šťávy. Ale jaksi tomu chybí...nevím...ještě víc šťávy nebo co. Prostě na ty dlouhé díly se tam toho zas tak moc neděje. Říkal jsem si, že s kamarádkou chřipkou si sjedu celou první sérii jedním tahem a prd, po dvou dílech jsem se do třetího vždy musel nutit. Čtvrtý jsem si nechal až zase na další den a mezitím koukal na něco jiného nebo četl. Prostě to jaksi nudí a chybí tomu nějaký napínač, který by mě nutil koukat dál a dál, jako to mají některé ostatní seriály. Škoda, takhle nejspíš celý seriál nedokoukám. Možná to trochu kazí i ta únavně táhnoucí se zápletka s Ragnarovým bratrem, který je tam snad vyloženě proto, aby se mu nedalo věřit a diváka sral tím, že člověk nikdy neví, čím chce někoho podrazit. Možná je to jen problém první série, kdoví. Třeba se to dozvím...třeba se na to vykašlu.

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Být mi 5-15 tak si to tak nějak užiju. Bohužel ale vidím, že když se dostala Rowlingová k větší kontrole nad svými filmy, tak ukazuje, jak je naprosto bezradná scénáristka a ideová prostitutka. Scénář musela psát snad zhulená nebo já nevím, ale tady ty zápletky s silně překvapujícíma výměnama děcek, tamto, tamto, všichni jsou něčí bratranci, sestřenci, bratři, tati, stryci ani nevímco a najednou se tam objeví neznámý další bratr Brumbála....achjo. Kdyby ho aspoň nehrála jakási pidlooká židovská transka Ezra, která působí, že ve školce spadla vychovatelce na hlavičku a od té doby se snaží usilovným přemýšlením přijít na to, jestli to, co tak hrozně tlačí je jen silný prd, nebo sračka! A v hlavní roli bohužel opět otravný mamlas a asi nejdivnější mladý herec dneska, Eddie. Kterého (ikdyž si nemůžu pomoct a ten film jsem neviděl) prostě pořád vidím jako toho úchyla z Danish Girl. Zásadový mlok s sebou samozřejmě všude tahá svou kapesní zoo s přerostlou čínskou kabaretní kočkou, upištěnou strašilkou a otravnými židovskými ptakopysky, kteří mají najednou i jakési zvláštní stopovací schopnosti nebo co, tu scénu ve Francii jsem prostě nepochopil. Vedlejší postavy jsou stejně jako v jedničce otravné a stupidní aby se dětičky zasmály, ze stejného důvodu kterákoliv havěť, ikdyby byla jen dvoubuněčná, vydává pištivé a kdovíjaké zvuky, protože děcka by asi jinak nechápaly, že to je přece živé zvířátko a žvížátka sou rostomijá. Kromě toho protože Rowlingová, tak do toho namlela spoustu současných světových problémů, takže už v roce 27 dělá ve Francii bystrozora Yusuf, syn Mustafův, atd. A nezapomněla ani varovat před strašnou druhou světovou. Vzhledem k datu souboje předpokládám, že ve trojce ji Brumbál zabitím Deppa ukončí a zachrání svět. Bravo. Brumbál mi přišel celkem věrný původnímu, manipulativní zmrd co posílá ostatní na porážku místo sebe a ještě ho všichni milujou, tedy standard, Jude Law to zvládl celkem v pohodě, ono nebylo moc co zvládat. Zato Depp zase vyfasoval další roli, kde ze sebe musí dělat nějakého magora, tentokrát se ale tváří strašně útrpně, tvrdě a charismaticky a ono mu to i funguje a jako záporák není špatný, ale furt mi přišlo, že tam chybí jakási pořádná motivace a drive. Nebo to prostě neuměl prodat. No prostě dojem z toho mám takový, že je to hrozně překombinovaná sračka mířící na děti, kteří z toho nepochopní ani třetinu a nedospělé puberťáky, kteří se slinou u koutku budou chrlit jednu fan-teorii za druhou a nepochopí to taky. Styl standardní: ať je to sequel nebo prequel, v každém dílu je třeba vymyslet něco bombastického a co nejneuvěřitelnějšího, ať to děcka chcou vidět a ať jim padá čelist. A hlavně ať kupujou merchandise!!! Zlaté původní díly, které si ještě tak moc na nic nehrály a plnily svůj účel jako film pro děti.

Warcraft: První střet (2016)

Já se toho dost bál, ale užil jsem si to dosytosti. Jak emočně tak i příběhově to fungovalo skvěle (ikdyž semtam jsem trochu zapochyboval o smyslu jednání postav). CGI bylo stylově přestřelené přesně tak, že to evokovalo herní vzor a často jsem si na něj v některých scénách vzpomněl. Jen dvě věci mi tam trochu vadily...obsazení čarodějského učně a krále, ti dva mladí herci Cooper a Schnetzer mi tam prostě nějak neseděli. A pak povinné rasové kvóty v bílém Azerothu, které opravdu vynuceně bily do očí. Jinak jsem si to ale parádně užil a závidím lidem, co to viděli v kině.

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Well...kdysi jsem tomu dal 1 hvězdu, po druhém shlédnutí musím uznat, že to za ty 4 stojí. Je to sice tak nějak svoje a progresivní, ale funguje to, je to graficky originální a viuzál je prostě dokonalý a vůbec, kus dobře odvedené práce a film, který uzrál jako víno.