• Krátkometrážní

30 dní dlouhá noc (2007)

Horor desivý a chladný ako zamrznutá krv. Upíri a polárna noc, že na to nikto neprišiel skôr ! Keď ráno nevyjde slnko, kto ich zastaví ? Kruté a depresívne, miestami šokujúce, väčšinou stiesňujúce. V záplave brakov vydávaných posledné roky za horory, všetkých tých debilných vyvražďovačiek pre dementné decká, je to niečo ako svieži závan klasiky v novom šate, čo ako paradoxne to znie ! Pritom sa nedeje nič prevratného, zachovaná je tá najklasickejšia schéma hororu - mestečko odrezané od sveta zoči voči nepredstaviteľnej hrôze, postavy ubúdajúce rýchlosťou svetla ( alebo žeby tmy ? ), ľakačky, skrývačky aj chvíľka triumfu, zdesenie z nakazenia a sebaobetovanie, zvestovateľ temných správ aj hrdinstvo obyčajných ľudí atď, atď.. Logické nezrovnalosti vo filmoch veľmi riešiť nezvyknem, a v tomto žánri už tobôž nie, inak by som sa musel napr. opýtať, kde tvorcovia prišli na to, že polárna noc na severe Aljašky trvá 30 dní ( keď trvá v skutočnosti viac ako 2 mesiace . . :D ) ? Na SILENT HILL sa 30 DNÍ NOCI nechytá, ale je to jeho príbuzný, ktorému priaznivci hororu nebudú mať veľmi čo vyčítať. Nie je to horor revolučný, ale musím povedať, že som na plátne už dávno nevidel tak desivú beznádej. A málokedy bol východ slnka smutnejší . . http://www.nekultura.cz/film-recenze/30-dni-dlouha-noc.html

30 dní paranormální aktivity s ďáblem v těle ženy, která nenávidí muže (2013)

V porovnaní s inými americkými "paródiami" po roku 2000, aj predchádzajúcej tvorbe Craiga Mossa, to vyznieva takmer ako sofistikované dielo. Hlavne spočiatku slušne rozbehnuté zosmiešňovanie "found footage" žánru a kdejakých afektovaných "reality series" však ku koncu stráca kompaktnosť a stále viac pribúda nezmyselných a nevtipných vložiek až je z toho celkom nezmyselný a otravný film, pri ktorom divák zabudne, že do polovice boli aj celkom podarené vtipy.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Iba hlupák tu môže rozprávať o histórií. Miniatúrny teroristický štát ovládaný fašizmom versus liberálne svetovládne impérium a otázka, kto dal svetu viac... 300 je práve naopak dokonalým stelesnením mýtického filmu, jedným z najlepších spôsobov zobrazenia podstaty legendy, čo som mal kedy možnosť vidieť. A je pravdou, že legenda nevzniká činom, ale tradovaním a v ľudských dejinách zohráva mimoriadnu úlohu... - ako aj noví hrdinovia, ktorí sa ňou inšpirujú. Oni posúvajú dejiny. Vraví sa aj, že medzi hrdinom a hlupákom nie je veľký rozdiel. Podobne ako veriaci, šialenci či vizionári, dosahujú šťastia v neochvejnom presvedčení, za ktoré zomrú s blaženým úsmevom na tvári. ___ Zvrátené ( pretože netreba zabúdať, že bitku pri Thermopylách považoval za najslávnejšiu epizódu gréckych dejín aj sám Hitler a priamo sa ňou inšpiroval v prípade Stalingradu ), ale fascinujúce umelecké dielo. Perfektné skĺbenie dvoch umeleckých foriem, komiks v pohybe. Zovreté a koncentrované. Poetika traileru úspešne natiahnutá na celovečernú stopáž. Tak opojne krutý a súčasne úžasne poetický mytologicky pôsobiaci film tu nebol snáď od BARBARA CONANA. Neuveriteľne vystihnutý fatalizmus, estetika tela, smrti a odvahy. Obdivuhodné, dráždivé a kontroverzné. Ako ostatne aj celý ten skutočný príbeh, skrytý za legendou...

300: Vzestup říše (2014)

Ten najvhodnejší film, ktorý som mohol navštíviť na MDŽ, škoda že bez naladených kamarátov. V stručnosti to najlepšie vystihol chlapík, čo vrazil do kina s pokrikom : "SMRT PERŠANŮM!" Dalo by sa hodiny diskutovať o tom, či je legendaristicko - historickú koncepciu 300 vhodné opakovať. V ohľade formy a dramaturgie je VZOSTUP RÍŠE jasný pokles, hoci zvládnutý viac než dôstojne, čo sa príbehu a "historickej" stránky týka, je zas ďaleko záživnejší - o čo sa ostatne posnažiť mal, aby nezostal len u obyčajného kopírovania estetiky spomalených záberov, špliechajúcej krvi a extrémne čiernobieleho fatálneho nepriateľstva. Poctivo sa snažiaci, no stále dosť nevýrazný Themistokles, charizmou zdaľeka nedosahujúci Leonida, nemusel byť hlavnou slabosťou, ale nakoniec mu to vďaka ostatnému výsledku nevďačne prischlo. A vďaka opäť raz neodolateľnej Eve Green dokážeme tentokrát fandiť aj záporákovi, až s ľútosťou som si po celý čas uvedomoval jej nevyhnuteľný koniec. V čom sa celkom očakávateľne VZOSTUP RÍŠE svojmu predchodcovi bohate vyrovná, je falšovanie dejín...- pretože inak by vôbec nemohol byť filmom, ktorým byť chcel. A dejiny poskytujú ešte bohaté priehrštia podobných historiek, takže bez strachu - pokračovať ďalej je možné donekonečna. Už aby tu boli PLATAJE!

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Poctivý western – v tom najlepšom slova zmysle – a zároveň dôkaz, že dnes už takmer nejde skĺbiť umelecké ambície a čistotu tohto žánru. Dnes si už totiž ani taký film nemôže dovoliť striktne čierno-biele narysovanie dobra a zla ( hoci neviem, aké bolo rozloženie vlastností v originále a rozhodne nejde tak do extrému ako ZABITIE JESSEHO JAMESA ). VLAK DO YUMY je silný príbeh, v ktorom však obrovský dramatický náboj námetu zostal trestuhodne nevyužitý, a jeho spracovanie v pomalom rytme nepríjemne dráždi. Na príbeh o výnimočnej odvahe, ktorá vyplynie iba z bezvýchodiskovej nutnosti je málo dynamický A nepôsobí dosť fatalisticky, čo by pravda nevadilo, keby sa nespreneveroval reálnosti, ktorej dojem sa tak veľmi snaží vytvoriť – pretože zhlnúť až hlúpu záverečnú prestrelku a niekoľko naozaj zásadných logických kiksov som nedokázal ani ja, čo mávam inak realitu vo filme celkom v paži, ak je tak naladený celok. Divák sa tak musí sústrediť na prepracované postavy, či chce alebo nie . . a tie sprostredkované hereckými výkonmi potom aj prinesú skutočný pôžitok zo sledovania. Crowe je skvelý, hrozne si svoju postavu užíva, nemôžete si nevšimnúť vedľajšieho, no kilometer nad prériu vytŕčajúceho Fostera, a Bale exceluje ako obvykle, hoci v kladnej úlohe nemá veľmi čo hrať, podobne ako v NOVOM SVETE. Ako výnimočné dielo si dokážem tento ( anti? )western užiť iba skrze psychologizmus a neľahké úvahy o ľudskom osude a situáciach, do ktorých priviedol ústrednú dvojicu, rovnako ako vedľajšie príbehy, ktoré zazneli z ich úst. Je to morálna dilema ako hrom, poctivosť zas vyzerá ako chudobná príbuzná a zmysel pre morálku hraničí so šialenstvom. Aj vďaka tomu je lákavý a obdivuhodný ako väčšina takmer nedosiahnuteľného... Lúzer, ktorý vykoná nemožné, je v peknom protiklade k drsnému machovi, ktorý má všetko, ale je úplne nikým. Fakt, že bez Wadeovej pomoci nemôže byť úspešný– čo je tiež dosť absurdný zvrat, ale dobre dokladá jeho takisto zložitú protichodnú povahu – už nezohráva natoľko dôležitú úlohu. Podstatné je, že sa tak napriek svojmu životu a možnosti ľahších riešení za cenu morálneho ústupku predsa rozhodol... Na tom vlastne príbeh a jeho príťažlivosť stojí – na dvoch nesmierne zložitých charakteroch, ktoré na seba pôsobia a vyvolávajú v sebe tie najneočakávanejšie postoje a reakcie, ktoré prekvapujú aj ich samotných, ale na ktorých a za ktorými si ako tvrdí muži činu Divokého Západu pevne idú a stoja – nech už nám to vo výsledku príde akokoľvek absurdné...

32 utajovaných stran_zpráva z pekla (2015)

Ach jaj, tak už aj k nám dorazil ten nešťastný trend hraných scén a "sprievodcov" dokumentárnym filmom, ktorí objavujú jeho tému spolu s divákom! Bože, prečo!? Prečo sa musím pozerať na nejakých dvoch študákov-pátračov, ktorých z neviem akého dôvodu namontovali do filmu a ktorí sa snažia vylúdiť na svojich tvárach celú škálu emócií, pričom mňa rozčuľujú, seba strápňujú a ten silný príbeh, o ktorom sa pojednáva, degradujú ? Osudy dvojice V+W za druhej svetovej vojny patria k tým silným príbehom o vôli, odvahe a vynaliezavosti ľudského ducha v túžbe po slobode a spravodlivosti, ktoré fascinujú a oduševňujú už len ako samotné holé fakty. Ale tri štvrtiny obrazovej zložky tohoto filmu je úplne zbytočná hmota, nič, prázdno, čo je škoda už len preto, že informačná časť nie je na zahodenie a prináša aj zaujímavé a prevažne neznáme poznatky, ako cesty troch kópií správy k západným spojencom alebo vyjednávanie maďarskej židovskej obce s Adolfom Eichmannom či horký kanadský súdny proces s popieračom holokaustu, v ktorom Vrba neuspel. No, podobne ako Bebjakova SPRÁVA, ani tento film  neprezentuje V+W tak, ako by si zaslúžili. Snáď do tretice.

40 let panic (2005)

Už len za schopnosť natočiť ľudsky citlivú a pritom inteligentne zábavnú komédiu na tak prekérnu tému je skutočne umenie, ale Judd Apatow to potiahol ešte ďalej, keď ju rozviedol do zaujímavých súvislostí v podobe vplyvu na ostatné, charakterovo pekne rozpracované vedľajšie postavy, ktoré prirastú k srdcu ako málokedy.

47 róninů (2013)

Zmätený film, ktorý nevie čo chce... Vizuálne prekrásny, nie zle režírovaný, a dokonca ani scenár nepotvrdil obavu, že to bude preplácané letom-svetom japonskej mytológie. Lenže čím namiesto toho boli tie 2 hodiny vyplnené ? Nechutne lineárnym dejom s hromadou kecov, z ktorých sa človek nedozvedel nič okrem otrepaných klišé. Päřdesiatkou kladných postáv, ktoré tam boli zrejme len nato, aby sa ten zlepenec mohol zaštítiť známym historickým príbehom, pretože bez zázračného miešanca by nezvládli ani hovno a už vôbec by ich nemal kto ťahať zo sračiek. Bol tradične málovravný Keanu vlastne 47. roninom, alebo 48.? V takom prípade sa totiž mohli zaobísť bez neho a jeho magických ťahov a nechať mu pokojne celý fim, namiesto toho, aby obetovali a nechali znásilniť svoj slávny príbeh a stali sa neschopným, posluhovačským a bezmenným komparzom cudzineckej hviezdy. Aspoň že záporáci si svoje party náležite vychutnali! Ale čo tam prepánakráľa zohral za tých 10 sekúnd ten vyziabnutý šmejd s tetovaním, že sa mu ušlo 1 zo 4 miest na propagačných billboardoch pod obrovským nápisom Outlaw ? Celá propagácia toho filmu bola akási podivná, alebo možnože aj nie, pretože ak by si divák predstavoval čokoľvek, zostane neuspokojený - pravdaže mimo oslnivej vizuálnej stránky, v pamäti mi utkvie hlavne lodný ostrov a prostredie Tengov, tučné sústo pre kostymérku a strih majstra Stuarta Bairda, ostrý ako švih katanou. Škoda scenára, v ktorom sa evidentne pobili "rýchly a zbesilý" Morgan s poetickým Aminim plným košatej predstavivosti, aby vo výsledku vznikol nezmyselný kombinát korunovaný po všetkej tej 2-hodinovej zvoľnosti príliš rýchlym záverom a velmi lacným zakončením, určeným akoby len k tomu, aby šokoval západné publikum ázijským fatalizmom ohľadne cti a smrti. Hrdinovia porušili predsa toľko pravidiel a navyše v tom boli nevinne - prečo sa teda podriadiť tomuto poslednému, zvlášť pred šógunom, ktorému je šumafuk, že mu v krajine vyčíňajú čarodejnice a mocichtivci, schopní ľavou zadnou rozvrátiť celý štát ? A ešte tá tragická romantika, keď sa k ním pridá aj onen slávny miešanec, 47. či 48. rónin, len preto, aby už nemohol byť so svojou láskou, kvôli ktorej všetky tie hrdinské činy vykonal, kvôli ktorej vlastne prežil a čestne zahynul s hromadou maníkov, ktorí ním celý život opovrhovali a naň srali ? - to už je naozaj príliš! - keď sa Hollywood hrá na Japonsko tak strašne po svojom, mohli tam už radšej nechať aj hollywoodsky happyend, rozčúlili by ma menej. Každopádne ale na sledovanie obrázkov a predstavenie výborných japonských hercov západnému publiku je to lahôdka.

48 hodin v Paříži (1988)

Vždy znovu ma tento film prinúti pozrieť si ho, pretože si nikdy nedokážem zapamätať, čo sa tam vlastne dialo a vždy znovu sa pri ňom rovnako nudím...

6. den (2000)

Spoilery. Očakávaná megalomanská akčná sekačka ( neveľmi vydarená, podľa ohlasov ) sa nedostavila, zato však miesto nej naozaj skvelé sci-fi z čias, ktoré sú za dverami, občas už aj jednou nohou dnu či podomácky usadené na pohovke. Pravdupovediac si ani nespomínam na tak dobre ( = komplexne a vierohodne ) spracovanú problematiku klonovania v americkom filme. Možno unáhlená predstava pritom bola, že Arnoldovi potom, čo porazil komando, teroristov,, pašerákov, mafiánov, mimozemšťana, robota aj samotného Satana, môže byť súperom už iba on sám ! - Lenže oni spolupracujú ! A vieme veľmi dobre, čo dokáže jeden Arnold ( a nemyslím tým získanie guvernérskeho kresla ) Čoho potom musia byť schopní dvaja ?! Odpoveď je priamo vo filme - zastaviť Boha ! Lebo na argumentácií, že ak nás stvoril, tak aj so schopnosťou zdokonaľovať sa, až kým je to nezdravé, niečo rozhodne bude. Bez akčných scén na konci by sa jednalo o rozhodne ešte zaujímavejšie dielo, ale sci-fi bez akcie, to v Hollywoode bohužiaľ stále príliš neletí ( a 6. DEŇ nie je prvý ani posledný film, ktorý na to dopláca )