X-Men: První třída (2011)

První třída nastupuje a že jim to teda jde! Vaughnův dvouhodinový akční trhák odsypá přesně tak, jak má, a 2 hodiny utečou jako voda. Samozřejmě, výhrady k některým okamžikům by se našly, a vedlejší postavy zde, jak se dalo čekat, nemají příliš prostoru, protože vše se točí zejména kolem Magneta a Charlese. Jinak je to ale vynikající snímek, pravděpodobně nelepší z dosud natočených X - Menů, skvěle promyšlená akce se stálým rychlým tempem doplňována inteligentními dialogy, propracované motivy i charaktery postav a výbornými hereckými výkony (James McAvoy mi v roli Profesora X sice moc neseděl, ale Fassbender jako Magneto a typicky záporácky Kevin Bacon to bez potíží vyrovnávají). Je to něco jiného, než původní X-Meni, a i zatvrzelého konzervativce mého kalibru to donutí přiznat, že změny mohou být i k lepšímu.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Pro zatvrzelého fanouška fantasy je seriálová Hra o Trůny prostě Svatý Grál, a každého škarohlída se zlým jazykem tedy bez ostychu zbavím končetin a přehodím ke hraní Joffreymu. Po výborné první sérii bohužel nadšení trochu opadá, noční poluce před novou epizodou se nedostavují a stále ještě pláču nad nebohým Nedem, ale seriál samotný je pořád špička! To ovšem nemění mé obavy z nadcházejících sérií, které se od knižní předlohy liší stále více a více, či mé druhé zlé sny, ve kterých náš dobře živený Martin zemřel, než stihl celou sérii dopsat. Nezbývá, než držet oboum sériím palce. Edit 2019: Jak byly první tři série skvělé a čtvrtá silně nadpůrměrná, tak jsou poslední čtyři série příšerné (ucházející byla ještě série šestá). To poukazuje na dvě věci - 1) D&D nejsou bez skvělé předlohy schopni sepsat slušný scénář, to jsme ostatně zjistili už u X-Men: Wolverine. 2) Je jedno, jestli do herců a vizuálních efektů narvete 10, 20, nebo 30 kk USD na epizodu, naleštěné hovno prostě pořád zůstává hovnem.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Skvělé završení vynikající trilogie...Návrat Krále se táhne spíše v duchu Dvou Věží, takže příběh samotný má méně prostoru než ve Společenstvu...přesto, linie Sam&Frodo je tady o něco propracovanější než ve II. Pokračuje se ve skvělých efektech (bitva o Minas Tirith je pro mě jako milovníka fantasy nezapomenutelná a překonává i Helmův Žleb), celkově kvalita zůstává zachovalá, ale ten konec Petere, ten konec...mohl být přece jen kratší. Také byly z nějakého důvodu opominuty některé vedlejší postavy (Gimli, Legolas), armáda mrtvých mohla být zvládnuta lépe a Viggo Mortensen mi do role vznešeného krále nějak neseděl. Opomenuta byla také bitva o Kraj, na kterou jsem se vážně těšil. Přesto, rozšířená verze spoustu věcí napravila a film to byl výborný, ač původní Fellowship byl přece jen o chlup lepší..

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Po výborné jedničce Jackson mírně klopýtnul a musel se na chvíli zastavit a nabrat dech. To má za následek pár "hluchých míst", které se ve filmu objevily, a to hlavně při opakovaných zhlédnutích. Nechápejte mě špatně, film je to výborný, královský jsem se bavil, ale neodsypá to tak dobře, jako první díl, a ač digitální Glum je prostě geniální. tak to chudák Smeagol zachránit nemůže. Ono se není ani čemu divit, Pán prstenů je komplexní předloha a následovat jí je velice složitý úkol. Jakcson ho ale pořád zvládá na jedničku a atmosféra Středozemě, podtržena skvělou hudbou, je pořád stále stejně pohlcující a dechberoucí. Doporučují v rozšířené verzi a originálním dabingu.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

No, Petere, kloubouk dolů, natočit film podle geniální literární předlohy tak, aby uspokojil nás zaryté fanoušky, i lidi, kteří s Tolkienem nikdy nepřišli do styku, není vůbec jednoduché. Natočit ale tento film tak, aby zavřel hubu i všem filmovým kritikům, to už je něco zhola nemožného. Vynikající scénář, skvělé obsazení, výborné herecké výkony, režie, kamera, hudba, i výprava (prostředí Nového Zélandu dělá svoje). Film vás vtáhne do děje a nepustí, s postavami se sžijete, ani na minutu se nebudete nudit, a vůbec, proč tady sáhodlouze básnit o jednom z nejlepších filmů všech dob? Doporučuju zhlédnout v angličtině a v rozšířené verzi, je to o něčem jiném.

Zprávař: Příběh Rona Burgundyho (2004)

Každý máme hranici, moment, kdy si u filmu řekneme, "tak a dost". U Zprávaře to pro mě byla scéna, kdy nějaký Američan vykopl psa z mostu, na což jsem jen vyjeveně zíral, ač pes samotný byl velice ošklivý a takový konec si dozajista zasloužil. Jináč mě tato slátanina naprosto minula, ať už se snažila o cokoliv.

Řez diamantem (2001) odpad!

Dokud jsem neviděl, nevěřil jsem...naprostá stupidní slátanina s podprůměrně hrajícím hype unstoppable hlavním hrdinou, neexistujícím příběhem, nesmyslnými dialogy a trapnými efekty. Nikdy více...

Králova řeč (2010)

Skvěle navržené, skvěle natočené, skvěle zahrané, propracované, dojemné a působivé. Splněný sen a nejlepší film všech dob? No, to zase ne, chyby by se našly, ale proč je v tak dobrém filmu hledat?

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Úvod nebyl špatný, ale časem se ze sedmičky stává nudná a přeplácaná slátanina, které se snaží natáhnout délku filmu tak, aby byli diváci spokojení a zároveň byla možnost vytvořit ještě další díl a vydělat další kopu peněz. Scénář a dialogy taky za moc nestojí, ve filmu není pravděpodobně jediná scéna, které by mi utkvěla v paměti, což bych mohl přirovnat k mým dojmům z Ohnivého Poháru. Ale ten z nás alespoň netahal peníze tak nechutným způsobem.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

No, šestý díl mě potěšíl víc než ten před ním, a ten před ním, a ještě ten před ním, ale žádná sláva to není. Stejně jako v knihách je příběh i celý svět temnější, drsnější, přirozenější. Celkově dobře film adaptoval knižní linii (Jen teda nechápu, proč ve filmu v podstatě chybí bitva v Bradavicích, a místo toho tam je spousta hluchých scén, které tam vůbec být nemusely). Problém je hlavně ve scénáři, konkrétně v rozhovorech, a v postavách, které nemají v podstatě žádný prostor. Režie jako taková je ale povedená a dívá se na to skvěle.