• Pohádka

Laputa: Nebeský zámek (1986)

Můj šestý a zatím nejpůsobivější Miyazakiho film. Fascinující bezbřehá fantazie, skvostná dechberoucí animace, excelentní hudební doprovod, kouzelný přímočarý pohádkový příběh – prostě to nemá chybu. Na dvě hodiny jsem klidně opustila realitu a putovala s malými hrdiny za jejich bizardním snem. Nejvíce mne rozlítostnilo, že čas tak rychle uplynul a sen skončil. Každý máme své vzdušné zámky, ale ten Miyazakiho je vpravdě nebeský. Všechny superlativy už jsem vyčerpala. Neskutečné!

Pětka s hvězdičkou (1985)

Milá vzpomínka na mládí v pohodové rodinné komedii, kde kromě mladého nesmělého Jana Hartla mě moc potěšily v epizodních rolích Bára Štěpánová a Iva Hütnerová. Příjemná venkovská atmosféra, vtipné hlášky a slušné výkony dětských představitelů. Pozitivní film o klukovských rošťárnách by asi v současnosti nebyl už aktuální. Dneska by byl dozajista obohacen o alkohol, drogy a šikanu či prezentaci nahrávek učitele a žáků v trapných situacích na internetu. Takové úsměvné a přívětivé filmy už se dneska netočí. Škoda!

Big Ben - Smrtící aféra (2000) (epizoda)

Tento německý krimiseriál, který v současnosti vysílá televize v pravé poledne je vcelku příjemný i když trochu rozvláčný a místy nudný. Ústřední dvojice vyšetřovatelů mi k srdci nepřirostla, ale občas se na některý díl podívám. Jednotlivé případy mají poklidný průběh, čemuž se není s přihlédnutím k robustní postavě hlavního vyšetřovatele co divit. Občas vnese trochu vzrušení do děje vtipnou hláškou matka dotyčného se svoji věčnou snahou, najít mu nevěstu. Myslím, že nemá šanci.

Periskop nahoru a dolů (1996)

Zábavná komedie z prostředí, kde jsme zvyklí vídat spíš dramatické akční scény. Příběh je o tom, že chytrostí se dá přelstít i moderní technika, pokud je k dispozici parta nadšenců a alespoň jeden inteligentní mozek. Ráda se na ponorku znovu vrátím, bude-li příležitost.

Láska nebeská (1987)

Vtipná starší duchařská romantická komedie, která si nedělá velké umělecké ambice, ale má za cíl pobavit a potěšit, kterýžto úkol se ji v mém případě podařilo splnit. Sympatičtí herci, zajímavá zápletka, předvídatelný konec. Film se zabývá příjemnou myšlenkou, že se jednou znovu narodíme. Až se tak stane, tak za sebe doufám, že přijdu na svět jako krásná štíhlá modrooká blondýna, pokud možno do nějaké bohaté a slavné rodiny.

Je naděje (1989)

Další z duchařských romantickách komedií, kterých v osmdesátých letech vznikla celá řada. Byla natočena pro pobavení, což splnila měrou vrchovatou. Milí herci, vtipné dialogy, zajímavá zápletka. Co se příběhu týče, tak ten nepostrádá originalitu a emoce a taky hudební stránka není nejhorší. Tak si myslím, že by nebylo špatné setkat se po smrti se svými blízkými, nehovoře o tom, že bych mohla potkat třeba Elvise. Naděje umírá poslední.

Truman Show (1998)

Nápaditý film s originální zápletkou a pro mne jedinou známou rolí Jima Carreyho, kde se nepitvoří a dokazuje, že umí zahrát i docela rozumně. Film je sice situován do budoucnosti, ale současné televizní reality show dávají tušit, že ne zase až do tak vzdálené.

Děcka jsou v pohodě (2010)

Zajímavý námět a podnětné zdejší komentáře mne vedly k rozhodnutí vybrat si z televizní nabídky tento film. Nelitovala jsem. Je to obyčejný příběh o mezilidských vztazích v netradiční rodině. Musím přiznat, že soužití partnerů stejného pohlaví mne znervózňuje i když si o sobě myslím, že jsem tolerantní. Je mi jasné, že si tuto roli nevybrali oni sami, ale byla jim geneticky dána a je stále pro mnohé velkým traumatem a společenským hendikepem. Nahlédnout ze zvědavosti do tohoto pro mne tabuizovaného světa bylo docela poučné. Excelentní herecké výkony, pohodová atmosféra, přirozené a vtipné dialogy, zajímavé prostředí a příjemná hudba docílily, že to bylo i zábavné.

Amish Grace (2010) (TV film)

Na televizní film velmi nevšední a působivý příběh, který kolem jen tak neprofrčí, ale zabrnká na city a nutí k přemýšlení a k vyjádření názoru. Herecky byl slušně zvládnutý, technické věci jsou v tomto případě nepodstatné. Ukazuje hierarchii náboženské komunity, kde starší příliš lpí na tradicích, což chápu, protože volný pohyb mezi nimi a civilizací by zničil jejich identitu a postupně vedl k jejich zániku. Nevěřím ale, že by ženy těšilo prát na valše a že by děti netoužily po televizi, mobilu či počítači, pokud by věděly, že něco takového existuje. V určitém směru je obdivuji, ale s jejich postoji k vině a odpuštění nesouhlasím. Z druhé strany zde není komu odpouštět. Viník byl potrestán světsky, a jeho rodině, která o přípravě jeho činu nevěděla a nijak se na něm nepodílela, není co odpouštět. Věřící muž vyjádřil zločinem své zklamání z pomyslného podílu Boha na smrti svého dítěte, ale ublížil lidem, kteří s tím neměli nic společného. Odpustit neznamená nepotrestat, protože beztrestnost by pro mnohé byla motivací k dalším zločinům.

Spasení Sarah Cainové (2007)

Filmů, kde se osiřelých dětí ujme proti své vůli nezkušená příbuzná je celá řada, potud nic originálního. Zajímavá je reakce amišů na dnešní přetechnizovaný svět. Film toho ze života této náboženské komunity příliš neukazuje a když, tak v tom nejlepším světle. Zvolili si asketický způsob života z vlastní vůle a určitě není tak ideální, jak byl ve filmu vykreslen. Z druhé strany je to malé společenství, které pracuje, neparazituje na sociálních výhodách a nechová se vůči okolí agresivně, jen si žije po svém. Herecké výkony jsou nepřesvědčivé, kromě těch dětských. Sám příběh je emotivní a pohodový, ale jeví se mi málo věrohodný. Soudím, že takové děti by se ve škole staly terčem šikany a posměchu ostatních a těžko by si hledaly přátele a místo v kolektivu. Musím ale přiznat, že se na to příjemně kouká, protože to není příběh o tom jak to je, ale jak by to mělo být.